Въпроси за кръщенето

  • 8 352
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Другият месец ни предстои кръщене. Но изобщо не знам какво трябва да правя Embarassed Споделете малко опит - как протича всичко - вкъщи, в църквата и пак вкъщи? Колко и какви гости поканихте, каква почерпка направихте, какво трябва да купя изобщо всичко.

# 1
  • Мнения: 113
Ние не канихме много гости на кръщенето, защото го направихме на Кръстова гора, а това е доста далече от София и ни беше неудобно да ангажираме хора.
За църквата знам, че трябва питка и мед - това от бабата (свекървата обикновено). А кръстникът или кръстницата взима за детето кърпа, с която да бъде избърсано след мокренето, и дрешки - всичко от-до. Детето след кръщението се облича в нови дрешки.
След кръщенето ние отидохме с гостите в един готин ресторант до Бачковския манастир - хапнахме, пийнахме и се прибрахме.
Мисля, че само с отва мога да  съм ти полезна.

# 2
  • София
  • Мнения: 717
Всяка църква си има своите изисквания. Нашето кръщене беше в старинен храм "Света София". Когато плащах, ми дадоха едно листче, на което пишеше какво искат за ритуала. Не съм носила нито питка, нито мед. Реши къде ще бъде ритуала и на място ще ти кажат, какво да си приготвиш. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 698
Хубаво събитие ви предстои.  Simple Smile
Ние го "отпразнувахме" само в църквата с кратка почерпка след самата церемония. И без това детето толкова рева, че нямаше да издържи, ако бяхме продължили и вкъщи.  Confused Поканих само най-най близките - баби, дядовци, чичо... Хапнахме сладки и бяло вино, бях взела и сок.
От църквата трябва да ти дадат списък с необходимите неща, които трябва да се занесат. Весело изкарване!  Grinning

# 4
  • Мнения: 426
на нас също ни предстой кръщене на 29.05 но се притеснявам че емалко хремав а знам ,че ги къпят дали не избързах Confused:

# 5
  • Мнения: 2 755
Цитат на: bina
на нас също ни предстой кръщене на 29.05 но се притеснявам че емалко хремав а знам ,че ги къпят дали не избързах Confused:

Спокойно Simple Smile Водата в която ги потапят е достатъчно топла.
По въпроса. Ние вчера кръстихме синчето. Церемонията беше хубава, бяхме поръчали и хор. Кръстницата беше купила дрешки ( всичко от шапката до обувките )и кръстче за детето, а ние донесохме :
- питка
- мед
- бутилка червено вино
- кърпа и сапун за свещеника
- китка за поръсване
- и кутия бонбони за почерпка в църквата (това беше по наше желание)
Купихме и подарък за кръстницата. Тя харесва среброто и й подарихме комплект колие, обици и пръстен.
Почерпката беше вкъщи и освен ние и кръстницата със семейството й, бяхме поканили най-близките си хора. Не бяхме много, но не беше и необходимо  Wink
А, щях да забравя най-важното. Трябва да се носи Акта за раждане на детето и Кръщелното свидетелство на кръстника.
Ами това е. Дано да съм била полезна  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 426
Цитат на: Tonita
Цитат на: bina
на нас също ни предстой кръщене на 29.05 но се притеснявам че емалко хремав а знам ,че ги къпят дали не избързах Confused:

Спокойно Simple Smile Водата в която ги потапят е достатъчно топла.
По въпроса. Ние вчера кръстихме синчето. Церемонията беше хубава, бяхме поръчали и хор. Кръстницата беше купила дрешки ( всичко от шапката до обувките )и кръстче за детето, а ние донесохме :
- питка
- мед
- бутилка червено вино
- кърпа и сапун за свещеника
- китка за поръсване
- и кутия бонбони за почерпка в църквата (това беше по наше желание)
Купихме и подарък за кръстницата. Тя харесва среброто и й подарихме комплект колие, обици и пръстен.
Почерпката беше вкъщи и освен ние и кръстницата със семейството й, бяхме поканили най-близките си хора. Не бяхме много, но не беше и необходимо  Wink
А, щях да забравя най-важното. Трябва да се носи Акта за раждане на детето и Кръщелното свидетелство на кръстника.
Ами това е. Дано да съм била полезна  Simple Smile




благодаря ти за изчерпателният отговор и

ЧЕСТИТО ВИ КРЪЩЕНЕ ДА ВИ Е ЖИВ И ЗДРАВ

# 7
  • Мнения: 2 755
Благодаря!  Simple Smile
Видях, че съм пропуснала да напиша, че кръстницата купува и хавлийката в която увиват детето след банята. Това е.

# 8
  • Мнения: 2 529
Тони, честито ви кръстено момче! Sunglasses

Аз да ви кажа отлагам кръщенето засега, защото ми е адски неудобно да карам кръстниците (нашите кумове трябва да бъдат) да купуват всякакви дрешки на детето и хавлийки и т.н. Embarassed И без това са правили много подаръци на детето, а и рожден ден идва, не знам. Rolling Eyes Пък и Емил има много дрешки, повечето чисто нови и подбрани сега донесохме с баща му от Щатите...

Като цяло тази традиция да се облича бебето от-до от кръстниците изискване ли е на църквата или е остатък от времената, когато всичко беше евтино? Thinking  Съгласна съм, че всичко трябва да е чисто ново, но има ли шанс ние с таткото да си го подберем и купим? ooooh!

# 9
  • Мнения: 426
Цитат на: kiki27
Тони, честито ви кръстено момче! Sunglasses

Аз да ви кажа отлагам кръщенето засега, защото ми е адски неудобно да карам кръстниците (нашите кумове трябва да бъдат) да купуват всякакви дрешки на детето и хавлийки и т.н. Embarassed И без това са правили много подаръци на детето, а и рожден ден идва, не знам. Rolling Eyes Пък и Емил има много дрешки, повечето чисто нови и подбрани сега донесохме с баща му от Щатите...

Като цяло тази традиция да се облича бебето от-до от кръстниците изискване ли е на църквата или е остатък от времената, когато всичко беше евтино? Thinking  Съгласна съм, че всичко трябва да е чисто ново, но има ли шанс ние с таткото да си го подберем и купим? :ooooh

 и аз се интеррсувам

# 10
  • Мнения: 264
Ох, нас във вторник ни очаква същата галимация ...
Та добре че сте казали какво и кой го носи ....
Някаква идеи за подарък на кръстницата да имате случайно? newsm78
Утре трябва да отхвърля и това  Thinking

# 11
  • Мнения: 10 758
Ние нищо не сме подарявали.Не съм чувала да се подарява нещо на кръстниците.Вече, ако вие си решите, става.Но пък идея за подарък - нямам.

# 12
  • Мнения: 5 250
И ние нищо не сме подарявали на нашия кръстник  Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 2 298
Ох, нас във вторник ни очаква същата галимация ...
Та добре че сте казали какво и кой го носи ....
Някаква идеи за подарък на кръстницата да имате случайно? newsm78
Утре трябва да отхвърля и това  Thinking
Аз знам, че нещо трябва да се подари, може и да е дребно, но такава е традицията. Ние много се колебаехме за нашите кръстници, аз предлагах какво ли не - икона, картина, прибори за хранене, дори ги питахме от какво имат нужда, а те нещат нищо - казват, нещо дребно, заради самата традиция. Докато на моя мъж му хрумна добрата идея - автомат за хляб. Ние имаме такъв и те като ни идват на гости много харесват нашия хляб.
Сега са супер доволни, та зависи вашите от какво имат нужда и какво ще им допадне.

# 14
  • Мнения: 8 769
За протокола: Когато съпругът м и става кръстник на леменницата си, нищо не му подариха.

# 15
  • Мнения: 508
В различните краища на Б-я кръщенето протича по различен начин.В Бургас се носи в църквата-олио,сапун,2 хавлиики/едната остава на църквата/.Мисля че и още нещо,но нямам спомен.Кръстникът облича детето изцяло-като се почне от белйото та до връхните дрешки и родителите на детето даряват кръстника също.В църквата ритуала е много хубав.Миналата година кръщавахме голямата ми дъщеря в града/то направо си е село/на съпругът ми и беше отврат за което и до ден днешен съжалявам защо се съгласих да е там.

# 16
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Подаръка не е задължителен, а по желание,за да остане нещо за спомен на кръстника от хубавият ден!Аз вчера бях кръстница-нищо не ми подариха,но аз подарих на кръстницата на малкият сокоизтисквачка-нямаше и много и се искаше да има!До тук много подробно е написано всичко ,което се изисква при кръщението.Аз например вчера взех едно чаршафче за детско легло и с него поех кръщелника си от купела-хората си имаха голяма хавлия и халатче,защо да се трупат еднакви неща?!А така чаршафчето ще се използва и ще спи на него както е със светената вода и мирото/до като дойде ред за пране/
Ако детето има много нови дрешки-да може да не се купуват ,но всичко ,което се облича след потапянето в купела да е ново,а кръстницата да вземе само подаръче.Аз златно или сребърно ланче не съм вземала-ще го дигнат в гардероба докато детето порасне-купих играчка,а що е живот е пред нас,да порасне живо и здраво детето като му дойде времето ще купувам злато или сребро!
Гостите са според възможностите и желанието на родителите-така мисля аз.
Дали кръщенето ще е в обикновена църква или в манастир е все едно-всичко зависи от свещеника.Ритуала трае около половин час.
Arliin,защо си разочарована-чак отврат?!

# 17
  • Мнения: 8 769
ДА попитам аз нещо - това за софрата след църковния ритуал по какъв параграф минава? newsm78Задължително ли е? Питам, защото по стечение на обстоятелствата може би ще направим кръщавка на дъщеря ми в неделя. Ще се съберат около 20-тина човека, та се чудя дали е задължителен ресторанта (за домашно парти и дума не може да става) Thinking Ъ? Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 8 769
И още нещо се сетих. При едно кръщене, на което присъствах, свещеника разказваше, че този, който бива покръстван, трябва да е с бели дрехи...НЯкой може ли да ми каже нещо повече по въпроса? И какво ще стане, ако не е с бели дрехи детето? И кога са тия бели дрехи - преди или след ритуала (нали след това се преобличало с нови дерехи)? Айде, някой няма ли да ми отговори? Rolling Eyes

# 19
  • София
  • Мнения: 2 298
Софрата не е задължителна като част от църковния ритуал. Но хората си го правят по традиция, просто това е един от поводите за софра (ние българите нали все си търсим поводи за такова нещо). Според възможностите го правиш или в заведение или у дома.
За белите дрехи съм го чувала, нашата кръстница беше купила такива на дъщеря ми. Преди къпането ритуала е с дрехите, с които сте си отишли в църквата, следва къпане и после обличане в новите дрехи, тези, купени от кръстника.
Ако ти е интересно част от нашия рутуал можеш да видиш тук. Само ако видиш снимките да не си помислиш, че ритуала включва още някого да събуват бос - това е нашия татко, който не беше кръстен, та направихме двойно кръщене.
Аз бях за голямо празненство в ресторант, около 40 човека, а мъжа ми ме разубеждаваше, че това не е сватба. Като обиколихме съседните ресторанти и се оказа, че няма самостоятелна стая за отдих за бебчо, нешата беше на 4-ри месеца тогава, представих си, че ние ще ядем и пием а тя сама с баба си у дома, та това ме отказа от ресторант. Поканихме у дома около 15 човека.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 999
Туфка, понеже и ние ще кръщаваме Дариа на 23 т.м., та днес се обадих в манастира и държах една много любезна монахиня близо 30 мин. на телефона, питайки я всичко което се сетих за кръщенето.

Питах и за новите дрехи, защото Дариа си има много и не ми се купуваше нещо напълно безполезно. Тя ми каза, че това е ритуал от едно време е така. Отиват на реката с едни дрехи, потапят се и се кръщават и си тръгват покръстени с нови, бели дрехи. От тях е видно, че са християни вече.

"Софрата" не е задължителна. Преди 100-тина години, докато е бебе детето още, майката, бащата и кръстника са ходили в църквата да кръстят детето. Приемало се е за задължение един вид. Обаче сега  ooooh! аз смятах и ние така да направим, но баща ми за мое най-голямо учудване се нацупи и ще сме 12-тина човека.

# 21
  • Мнения: 8 769
Nati и Isa, благодаря ви за отговорите! Hug
Свалих бройката на присъстващите до 15-тина TiredНяма как, ще трябва да се черпи. Сега свъртам заведение.
Това за белите дрехи обаче май няма да мога да го спазя. Не ми стига ума какво бяло да й купя, което да може да го носи и след това? newsm78 Ми то много непрактично бее.... Thinking

# 22
  • Мнения: 59
И аz да се включа като кръстница  Embarassed,макар,че беше  преди доста годинки,а пък и повечето вече са дали доста иzчерпателна информация.
Преди да zапочне ритуала свещеника ме иzвика и ме попита zнам ли какви са zадълженията на кръстника.Най/важното е,че кръстника е втори родител на кръщелника,ако мога така да се иzраzя,той е тоzи,който също насочва в живота кръщелника си и  се грижи zа него като zа собствено дете.
По традиция кумовете или децата им са кръстниците,но все пак това е иzбора на самите родители.
Другото,което също е важно,че с тоzи ритуал,кръстника се сродява със семейството и обратното и съответно трябва и двете страни да се почитат както трябва.

Има и още нещо,което трябваше на направя така да се каже zа край на ритуала,но не прочетох някой друг да го правил..може би е "валидно" само zа моя край .... newsm78 (Родопите)
Преди да се влеzе в къщата,където живее вече покръстеното човече,майката zастава от вътрешната страна на прага,а кръстника с детето от външната,т.е още не са влеzнали(....леле,как го обясних само... Embarassed), та кръстника дава дето на майката с думите<Даде ми еврейче,давам ти християнче>

на всички,на които им предстои това прекрасно събитие...беz паника,всичко ще се нареди  bouquet

# 23
  • Мнения: 8 769

<Даде ми еврейче,давам ти християнче>


О, не е само в твоя край, и тук го има. Това мисля, е валидно за цяла България. И аз, когато ставах кръстница на племенницата ми преди повече от 10 г, така направих (защото така ми казаха Grinning). Дори днес майка ми ми го припомни!  bouquet

# 24
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Нашето кръщене мина съвсем скоро та добре си спомням изискванията. Свеката направи пита и донесе сладки и мед да почерпи гостите. Майка ми донесе бонбони и сладки (като по-маловажна баба:) Попа поиска две нови кърпи - една по-малка за него + сапун (да си измие ръцете и кърпата и сапуна остават за църквата). Другата кърпа е за детето. Кърпата и сапуна за попа ги купих аз. Кърпата за бебето, заедно с пълен комплект дрехи (при нас само блузката беше бяла с надпис отпред). След като го изкъпа попа двете с кръстницата го избърсахме и го облякохме в новите дрехи. кърпата с която е било бърсано се приплаква после с вода и водата се изхвърля където не минават хора - понеже по нея е полепнало миро, та да не го газят хората.  Ние след кръщенето направихме голям купон но така искаха свекитата а пък аз нямах нищо против тъй като беше на тяхна територия. Освен че го облякоха кумовете му подариха и колело, та на мен ми беше неудобно да не им подаря нещо. Купих им един кристален свещник.

Общи условия

Активация на акаунт