Човек ли е нероденото дете?

  • 6 489
  • 114
  •   1
Отговори
# 90
  • UK
  • Мнения: 1 351
 ЧОВЕК Е
 Преди да забременея със сина ми преживях 3 спонтанни аборта... е и трите бяха в самото начало и пак ме боля ужасно много...въпреки, че не е оформено, че не бие сърчице Rolling Eyes

# 91
  • Мнения: 603
Гласувах след 1 месец, защото тогава се появява пулс. Темата в МБН  беше заключена и по-добре. Тук диалогът и спорът са на съвсем различно ниво.

# 92
  • Мнения: 295
От самото зачеване това е ЧОВЕК! Човекът е тяло и душа, това не е просто сбор, съвкупност от клетки, които в един момент се превръщат в човек (а дотогава какво са били - животно, растение или някакъв друг вид?) Абортът е убийство, откъдето и да бъде погледнато - съзнателно или не, предумишлено или не, но е убийство.

# 93
  • Мнения: 822
Открих един интересен сайт: Биология на вътреутробното развитие

http://www.ehd.org/resources_bpd_documentation.php?language=13

Ето някой от нещата, които ми направиха впечатление:

"Учените днес знаят, че повечето от рутинните процеси в един зрял възрастен индивид, водят началото си още по време на бременността - доста преди самото раждане."....

"Бременността при човека обикновено продължава около 38 седмици - от самия момент на оплождане или зачеване, до самото раждане.
През първите 8 седмици след оплождането, развиващият се индивид се нарича "ембрион", което означава "растящ вътре". Този период, наречен ембрионален, се характеризира с оформянето на повечето основни системи на тялото.
От 8-та седмица до края на бременността, развиващият се индивид се нарича "плод" или "фетус", което означава "неродено бебе". През този вътреутробен период, тялото расте и неговите системи започват да функционират.

Всички периоди на развитие на ембриона и фетуса в тази програма се отнасят за времето след зачеването.".....


"Между 4-та и 5-та седмица, мозъкът продължава бързо да нараства, като се разделя на 5 отделни части.

Главата на ембриона съставлява 1/3 от общото му тегло.
Появяват се мозъчните полукълба, които постепенно се превръщат в най-големите части в мозъка.
Функциите, които впоследствие те контролират, включват способността за мислене, учене, паметта, говора, зрението, слуха, волевите движения и умението да се разрешават проблеми."

# 94
  • Мнения: 3 271
MamaGalka, моето бебе, което спря да се развива вероятно заради някакви проблеми в органогенезата точно беше много планирано, чакано и искано! Обидно ми е да го наричаш нежелано, защото е имало проблеми и защото употребявам думата "ембрион" по принцип, не за него. Защо не четете?! И защо подобни теми винаги се израждат в личностни коментари и оценки? Не можем ли просто да си дискутираме какво е то човека и кога оплодената яйцеклетка става човек. Нали затова е темата все пак ooooh!
Не търсим емоции, даже не и религия, говорим си.
И освен това не аз, а лекари, биолози и т.н наричат купчината клетки ембрион точно до около 12-13 седмица. Аз, за себе си, след цялото си ровене и търсене намерих тази причина. И получих някакво успокоение от този факт.
Но имаш право да си говориш каквото си искаш, особено, ако не четеш думите ми.

Миленка, ако приемем, че ембриона е човек след 12-13 седмица...заради изброените от теб критерии, то по тази логика и едно дете в късноутробен стадии,а  и вече родено дете не може да се смята за човек,ако има някакви проблеми с развитието.....знем че има деца които се раждат с увреждаия и трудно биха оцелели без адекватна медицинска грижа....но това прави ли ги по малко "човеци"

Ами не. Точно по изброените от мен критерии ембриона е такъв, защото още няма формирани органи! Нали това казвам все Simple Smile Не казвам, че не е човек, защото има дефект! Казвам, че ЧЕСТО по време на образуване на органите се получава дефекти, защото процеса си е доста сложен. И точно заради това (ама вече 3-4 път го пиша  ooooh! ) аз лично приемам, че докато не завърши този процес успешно и организма оцелее след това, и вече си има всичко, то вероятно тогава става човек. В биологичен и физически смисъл. Иначе всяка оплодена яйцеклетка би била човек. Но не е, нали? Жените със спирала сигурно всеки месец убиват по един човек тогава. Аз лично точно по тази причина нямам спирала, но това е една друга тема.

По скоро трябва да се тръгне наистина от определението "Що е то човек"

Да, и аз това казах доста по-рано в темата Wink

А годна не би ли следвало да се смята яйцеклетка и сперматозоид, които съдържат в себе си пълен набор от необходимата генетична информация  newsm78...и ако евентуално има проблем на това ниво...не е ли тя основна причина за спонтанните и нежелани аборти.

Абсолютно! Ей това казах още в първия си постинг по темата Simple Smile Или както в моя случай, просто беше спряло да се развива.

Малко се зациклих и се чувствам, че повтарям едно и също, така че вероятно ви казвам  bye  в тази тема. А беше интересна.
Огорчих се, че ме четете като дявола евенгелието.

# 95
  • Мнения: 822
Миленка
Моля те да ми простиш     bouquet  ! Искрено ти казвам, че не съм имала теб предвид - абсолютно. Говорих точно за нежеланите бебета, но сега разбирам, че примерът ми явно не е бил  подходящ - редактирах го.

Иска ми се да продължим в добрия тон на уважение към всички събеседници - от анкетата е ясно, че възгледите са много различни. Някой се изказват категорично, защото са уверени в своя възглед, други са по-несигурни - но всеки пише това, което чувства за правилно. Искаше ми се да разбера защо , на какво основание  хората са приели за себе си определено твърдение за истина и заедно да размишляваме с аргументирани предложения върху въпроса.


Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 22:59 от MamaGalka

# 96
  • Мнения: 1 726
Ако не греша гестеционните седмици се броят от последната менструация, т.е. 2 седмици преди евентуалното зачеване????

# 97
  • Мнения: 3 271
mamaGalka, благодаря ти! Явно не те разбрах правилно, а въртенето в кръг в темата ми дойде в повече. Върнаха ми се спомени и усещания, които мислех, че вече няма да ме наранят толкова, но онзи коментар ми мина някаква емоционална граница.
Радвам се, че не това си имала предвид с думите си.
Темата е хубава и ако не се изражда определено ми е интересно да пофилософстваме по нея  Peace

# 98
  • Мнения: 3 271
Ако не греша гестеционните седмици се броят от последната менструация, т.е. 2 седмици преди евентуалното зачеване????

Да, точно така е. Затова реалните седмици са 38. Доколкото знам онези 2 ги броят, защото е по-лесно да се смята от последната менструация, вместо от момента на овулацията, който е по-спорен за конкретния месец.

# 99
  • Мнения: 686
Човек е от самото зачеване.Щом се слеят двете клетки и почнат да се делят вече е човек.Дори още да няма сърчице,скоро ще има и то ще забие.Ами тези от вас които са се двуумили,дали да запазят бебето или да направят аборт и са решили да оставят бебето,дали могат да си представят живота си без малкото слънчице (на което са решили да запазят живота),нима то нямаше да стане човек.

# 100
  • Мнения: 7 263
Човека е такъв от самото си зачеване, а според някои религиозни схващания и автори и далеч преди това.

# 101
# 102
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432



http://www.ehd.org/resources_bpd_illustrated.php
Това са филмчета от същият сайт.....има толкова много,разгледайте ги всичките.....страхотно е  Blush..смятам, че това е отговора на въпроса.....невероятен сайт...Благодаря   bouquet


П.С.
Цитат
Vital Systems – The Beating Heart
Only 3 weeks and 1 day after fertilization - the heart begins to beat.1 By 4 weeks, the heart typically beats between 105 and 121 times per minute.2

7½ -Week Embryo  Heart Eyes

Последна редакция: сб, 16 фев 2008, 01:29 от мама_на_фъстъче

# 103
  • Мнения: 15 216
Цитат
От самото зачеване това е ЧОВЕК! Човекът е тяло и душа, това не е просто сбор, съвкупност от клетки, които в един момент се превръщат в човек.

Кога възниква душата? Човека е душа и тяло. Ембриона реално не е тяло или по скоро недоизградено тяло, може ли да има душа?
Аргументирам се - защо казваме листна пъпка, а не листо? Наричаме листото "листо" едва, когато се е развила пъпката, но самата пъпка не е листо.
   
От къде идва душата? Ако се сътворява непосредствено от Бог, то от къде се е взел грехът /първородния/ у нея? Ако се предава по някакъв начин от родителите в момента на зачеване, то би следвало, че душата не е в тялото, защото реално няма такова.
Ей такива въпроси ми излезнаха. Нямам отговори.

# 104
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Millena, понякога има фактори, които възпрепятстват развитието на ембриона. Най-неприятно е когато е извънматочна бременност- оплодената яйцеклетка се разива нормално, но просто няма шанс.
Аз също имам мисед (първата бременност). Някой лекари видяха зачатъци на ембрионална структура, но без сърдечна дейност. И ме тормози една мисъл- дали е станала грешка с хромозомите или (по-вероятното)- аномалията на матката ми е попречила на плодния сак да расте. В първият случай няма за какво да съжалявам- бебе не е имало. Обаче мисълта, че е вторият ми причинява болка- въпреки, че нямам вина се чувствам виновна.

Общи условия

Активация на акаунт