Детската градина в държавата, в която живеете!

  • 7 533
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 614
Тъй като в БГ се разбуниха духовете с офанзивата по записването на децата в детски градини и ясли, ви моля да разкажете за държавната детската градина в страната, в която живеете!
Всъщност може и за частните да разкажете.
Ето тук се вихрят българските страсти по въпроса
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=265808.0

Благодаря ви предварително!  Peace

# 1
и при нас от тази година въведоха записването он лаин
по_удобно е
първото класиране е април, стискам палци да има място, 4е гаранзция нЕма

не знам кой от кого е копирал, но в обЩи линии системата за записване доста се доближава до бг

# 2
  • Мнения: 3 521
Записването става в градината, като формулярът се гледа и от съответните служби към общината - можеш да о занесеш лично, можеш и да го изпратиш по факс. По принцип те изпращат в градината, която ти се води по местоживеене, но в някои случаи има и и изключения.
Градините са хубави, дворовете на фона на тези в България са доста по-малки, но по-подредени.
В нашият град от 14 детски градини/ясли само в 2 има топла кухня.
Максимумът деца на възпитателка е 10, но рядко се случва да са повече от 5-6 на човек. Групите са между 20 и 30 деца за градините,а в яслите - според зависи, но рядко надвишават 10 деца.
Цените на таксите са високи в частните заведения и нормални в държавните.
По принцип шансът да получиш място в държавна градина, ако детето ти е под 3 навършени години е нисък към 0(нула).
Като голям плюс им давам, че има период на адаптация, през който майката е с детето в градината. Не е като в БГ - от вратата и за краката.
Има възможности за изучаване на втори език. Градини с басейни около нас няма.

# 3
  • Мнения: 560
При нас детските градини са частни.Може би има и държавни,но не съм се интересувала.
Записах сина ми в градина с изучаване на френски,английски и арабски.
Програмата е чудесна.2 пъти седмично ходят на плуване.
8 деца са в групата.
Работят събота и по празници,от 07ч.до19ч.
Документите,които са нужни, са като тези в България.
Разрешения брой деца в градините е до 20.
Цените варират от 30? до 120?.
Майката може всеки момент да посети детето си,а също и да остане там,докато то свикне.




Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 13:55 от Didona007

# 4
  • Мнения: 3 098
При нас във Валенсия детските градини са 4астни,не ми е известно да има държавни такива.
По селата има оба4е,по 15? на седмица.
За добрите детски градини оба4е трябва доста време преди детето да тръгне,да бъде записано.Аз бях платила матрикула(зап.място) година преди дъщеря ми да запо4не да я посещава.
Като база не са нищо особено.Малки двор4ета,някои изобщо и без такива,подовата настилка е теракота и нищо пове4е,спални помещения няма.Имат едни пластмасови "легени"(на такива ми прили4ат) за да спят тези,оито остават на обед.
Оба4е скъпите детски градини разполагат с отли4ен персонал.Обу4ението на децата е на доста високо ниво,спокойно казвам,4е и първите години в у4илищата няма да нау4ат толкова,колкото за една с добра у4ителка в градината.
Около 20_25 деца в група са,като у4ителките имат помощни4ки(хигиенистки).
Раб.време 09.00_12.30 и 15.30_17.30.На обяд ако се оставя се заплаща допълнително,а ако водиш детето преди 9.00 или го вземаш след 17.30 всеки половин 4ас се заплаща екстра.
Майката(бащата)има право да си насро4и среща с у4ител,директор,психолог,но няма право на среща,която не е отбелязана.Няма право да влиза в градината,освен ако няма среща с директорката,психолога или за да плати такста.
Когато имат празници_национални,регионални,религиозни,то те са много добре организирани,правят след това малки подаръци за децата.По рожденни дни си имат зала,водят ги там и си прекарват 4удесно.
Накрая на у4ебната година в определен ден имат тържество,от което излизат с "оценки" за годишното им развитие от у4ителката и вси4ки творби,събрани в книги,които са извършвали през годината.За тях всяко тримесе4ие плащаме определена сума.

# 5
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Училище се започва когато детето е на 4г.
Преди това има ясли/детски градини като от 2.5годишна възраст на детето то може да посещава градина безплатно по 2 1/2 часа на ден. То всъщност общината плаща за тези часове (както има една приказка- няма безплатен обяд).

Ако родителите работят и искат детето да посещава може дори от 2 седмично бебе ги взимат и около Лондон за пълен ден всеки ден ходене на градина излиза около £ 1200-1400 (англ. пауна). Записването не ми е било на мен проблем (поне моят опит в Манчестър и в около Лондон); единствено за тези предучилишни от 2.5 години към добрите училища има наплив и листа на чакащи. А специално за начина на записване отиваш лично да огледаш, поседиш, разпиташ и тн и се записваш на място. Много положителна практика е че детето постенено се адаптира и родителя седи с него докато то се почувства ОК в новата среда. Такива диви ревове като в бг, не съм виждала Confused

Има строги правила за отношението лелка-дете и за до 3г е 1 лелка на 3 деца; после 3-4 е 1 лелка на 5 деца. Базата е според зависи. Някъде е голяма къща превърната в градина, рядко е построика специално за градина. Спят на матраци на земята, като лелките стоят до децата и ги "приспиват".

Винаги можеш да отидеш в градината и да влезеш вътре. Синът ми като го взимат всеки ден влизам и ми показва какво е сътворил - рисунка, моделиране от буклици и тн. Мога да говоря с учителките как е бил деня и всяка седмица ми пишат в дневника му как се развива Simple Smile

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 23:40 от GI

# 6
  • Мнения: 3 804
тук в Сирия има и частни и държавни градини,като частните преобладават,документите които изискват при записването на детето са семейната книжка-такава се издава при сключването на брака и в нея са записани мъжа и жената а след това и децата,така се избягва ваденето на акт за раждане за всяко нещи
4астните градни са предпочитани защото имат превоз,базата е по добра и предлагат много по високо ниво на обучение цените варират м/у 100 и 500$ за година,изучават се 4ужд ,език,начална компютърна грамотност.когато навремето записах голямата на градина тя едва разбираше езика за един срок успя да навакса останалите и да влезе в първи клас можеща да 4ете и пише

# 7
  • Мнения: 3 932
Детските градини (Канада, Кебек) са частни и държавни, някои родители записват децата си още щом забременеят. Цената на час е фиксирана за всички градини-7$ като се включва плод (преди обяд) и мляко-сок, обяд и лека следобедна закуска. Това е минимума, оттам нататък (в нашия случай) доплащаш (по избор) 2$ за закуска и 5$ за допълнителен час.
Групите са по максимум 8 деца на един преподавател. 2-3 пъти годишно се правят кампании за набиране на средства за финансиране допълнителни занимания за децата (уроци по танци, музика) като продаване на шоколади, лотарии...Отделно се организират един път месечно мероприятия извънградината, като ако някой родител не желае детето му да присъства, градината не затваря.
В предишната градина всяко дете имаше дневник и ежедневно се вписваха информации...
Градината е двуезична (Монтесори) и предлага много образователни дейности...с една дума, доволни сме!

По общи наблюдения тук държавните градини са с по-високо образователно ниво...
Училището-от 5 клас.
Когато си безработен или соц. слаб, държавата плаща градината (минимума от 7 $ ъф корс)

# 8
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
В Германия има още форма, тя е хибрид между държавна и частна градина/ясла. Един мъж или жена-наричани- дневен татко и  майка, които задължително трябва да имат деца, имат право да отглеждат в къщи до 5 деца, като домът им трябва да отговаря на определени условия. Договорът се сключва чрез службата в общината и зависи от часовете-до 30 седмично и над часа . Плащането е според дохода на родителите.Детето има право там да бъде до 3г, след това на градина.
Храната се плаща отделно. Ние за закуска и обяд плащаме 30 евро месечно. Храната на обяд  е топла и я доставя съответна фирма. Децата спят в легълца.

# 9
  • Мнения: 3 718
Записвам се да следя темата. В София съм и ми се иска да съберем повече информация от личен опит за това как стоят нещата извън България. Може пък да намерим решения на проблемите си.
Споделете, моля ви и ако знаете за добре работещи алтернативи на държавни или частни градини и ясли.
Didona007 , това седмичната цена за ясла/градина ли е?

# 10
  • Мнения: 137
Специално за детските градини, като изключим отношението към децата, в България нещата май стоят по-добре, колкото и да не ни се вярва. В Австрия или поне за градчето, където имам роднини детските градини са само до обяд. Няма такова нещо като целодневна детска градина. Няма достатъчно места и е много вероятно детето да не може да посещава такова място.

Но там никой не се тръшка като тук, че държавата му е длъжна. Много жени се стоят вкъщи, въобще не работят, или пък наемат детегледачки.

# 11
Записвам се да следя темата. В София съм и ми се иска да съберем повече информация от личен опит за това как стоят нещата извън България. Може пък да намерим решения на проблемите си.
Споделете, моля ви и ако знаете за добре работещи алтернативи на държавни или частни градини и ясли.
Didona007 , това седмичната цена за ясла/градина ли е?

а може ли и ние да взаимстваме идеи от вас  Grinning например: 3 години май4инство  Mr. Green много проблеми Ще ни се разреШат .....
това в кръга на Шегата, ниЩо ли4но, но неЩата за навързани .....

# 12
  • Мнения: 1 017
-
Е не мога да не си похваля градината/системата  Grinning

Реалното положение в Гоговата държавна градина/група: работно време: 6.30 21.00. Децата не могат обаче да стоят повечЕ от... newsm78 10 ч май беШе (Гого стои по 8-8:30), т.е. има флексибилност в довеждането им на градина (зависимост от работни смени например). Групите са малки, 18 до 20 деца, по 1 учителка на 5 или 6. Има 3 учителки и една или две помоЩнички. Всяко дете си знае учителката (обръЩат се към тях с малко име), ако има проблем отива при нея, когато се хранят, са рапределни на малки групички, около "тяхната" си учителка. Трите основни учителки са заедно на работа през по голямата част от деня (т.е. от 10 до 16). В останалото време от деня се редуват, едната идва рано сутрин и си тръгва по рано, а доШлата по късно стои до 17. Т.е. децата си имат "техни" си учителки, но все пак се отъждествяват с групата, т.е. и останалите 2 пак са си техни (ама не "техни-техни", както Гого се изразява  Heart Eyes). За ранните и съответно късни часове има дежурни учителки от цялата детска градина, които се грижат за децата от всички групи, като бвойката им съЩо се определя съответно на нуждата. Казваха ми, чЕ преди няколко години са имали и "ноЩна" група, тъй като много от родителите работят в болница и заради ноЩни дежурства е имало осигурена и такава възможност. Не знам дали за ноЩен престой се е плаЩало допълнително. Градината е безплатна за най нископлатени/самотни родители с нисък доход. Най високата такса е 400?, като 50% се покриват от държавата, ако съответно имаШ нужната застраховка.

ОтноШението на всички възпитателки към децата, ангажираността им с преживяванията им е просто страхотна. Малко Ще са ми думите да ги нахваля  Flutter А и не искам да ви досаждам, понеже нали само за системата говорим  Crazy
По въпроса със записването: регионално е, т.е. според квартала, в който живееШ. СъЩото се отнася и за училиЩата. Ако обаче искаШ друга градина или училиЩе, подаваШ молба. Ние се преместихме в нов квартал, но си останахме в съЩата градина, тъй като за Гого беШЕ много важно да си бъде с приятелите и учителката. Тези основания баха достатъчни (написахме молба с учителката на Гого), за да го оставят в съЩата градина. СъЩите основания са достатъчни той да продължи в 1ви клас в училиЩето, което е в съЩия квартал, далече от нас, със съЩите деца.

# 13
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

е Що?
с изклЮ4ение на работното време и тук тъй  newsm78
даже държавната и такса няма, само купоните за хранене плаЩаШ  Rolling Eyes

# 15
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

е Що?
с изклЮ4ение на работното време и тук тъй  newsm78
даже държавната и такса няма, само купоните за хранене плаЩаШ  Rolling Eyes


ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

# 16
  • Мнения: 1 017
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

Не  Grinning
Високи данъци плаЩаме, здравната система не ми харесва, но осигуреното на дечковците е просто един път  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 1 017

ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

Ами за това предполагам и късмет сме имали, тъй като училиЩето не е препълнено. Т.е. стана без главоболие и чакане на реШение. Но ме увериха, чЕ "такива" лични причини се вземат изключително под внимание  Simple Smile Обясниха ми, че всъЩност правят всичко възможно да оставят децата от предучилиЩна в един и съЩ клас (освен ако родителите не настояват за смяна), заЩото са наблюдавали, чЕ успеваемостта е много по добра, привикването към новите порядки в училиЩе и т.н. са по малко стресови, когато децата не трябва да отстояват отново мястото си сред дугарчетата, а се концентрират върху новото, в позната им среда. ИзобЩо една реч по психология ми дръпнаха  Simple Smile

# 18
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
мамо Б нали си измисляШ? нали, нали?  Twisted Evil

е Що?
с изклЮ4ение на работното време и тук тъй  newsm78
даже държавната и такса няма, само купоните за хранене плаЩаШ  Rolling Eyes


ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

ммм, да, ние тук бихме се зарадвали до 19.00/19.30 да бяха отворени   Rolling Eyes

ами работното време силно ме вп4атли ..... както и номера да го запиШеШ където са му приател4етата

Ами за това предполагам и късмет сме имали, тъй като училиЩето не е препълнено. Т.е. стана без главоболие и чакане на реШение. Но ме увериха, чЕ "такива" лични причини се вземат изключително под внимание  Simple Smile Обясниха ми, че всъЩност правят всичко възможно да оставят децата от предучилиЩна в един и съЩ клас (освен ако родителите не настояват за смяна), заЩото са наблюдавали, чЕ успеваемостта е много по добра, привикването към новите порядки в училиЩе и т.н. са по малко стресови, когато децата не трябва да отстояват отново мястото си сред дугарчетата, а се концентрират върху новото, в позната им среда. ИзобЩо една реч по психология ми дръпнаха  Simple Smile

това и тук е така, когато се знае, 4е са записани в едно у4илиЩе. и наистина е много уда4но за децата.

# 19
  • Мнения: 11 314
Да допълня Сърфи и Шехи за Германия.
Има общински градини и градини под опеката на църквите - католически или протестантски.
Голяма разлика няма, тъй като обучението в църковните градини е по светската система, като наблягат малко повече на празниците в църковния календар.
От скоро работят по шведската система на образование, наречена Портфолио, при която децата решават кое е важно за тях - сами си поставят цели какво да научат, какво да могат да правят през следващата календарна година и тн. Водят се папки, в които децата решават какво ще се пише, какви картини да се запазят, правят им снимки от различни мероприятия.
Още да допълня - градините са до обяд. Максималния престой е 6 ч, което означава, че дете, дошло в 8 ч. има право да седи до 14 ч. За закуска и обяд се грижат родителите, затова децата си носят сандвичи в кутии.
25 % от местата в градините са целодневни, като работното им време е до 17 ч. Сутрин отварят от 7 ч. Целодневните места се разрешават на събрания на родитело-учителското настоятелство.
Веднъж седмично имат закуска в градината, която се прави заедно с възпитателките.
Веднъж седмично има и разходка в гората и веднъж седмично физкултура в салона им.
Всяка седмица има изнесена програма на занятията им за деня.
Можеш да влезеш по всяко време в градината и да постоиш в групата.
Рожденни дни се празнуват заедно, като родителите заедно с възпитателките решават какво ще предложат на децата, според това дали има алергични деца в групата, какъв е сезона и тн. (лятото предпочитат сладолед например).

# 20
  • Italia
  • Мнения: 4 492
-
Е не мога да не си похваля градината/системата  Grinning

Реалното положение в Гоговата държавна градина/група: работно време: 6.30 21.00. Децата не могат обаче да стоят повечЕ от... newsm78 10 ч май беШе (Гого стои по 8-8:30), т.е. има флексибилност в довеждането им на градина (зависимост от работни смени например). Групите са малки, 18 до 20 деца, по 1 учителка на 5 или 6. Има 3 учителки и една или две помоЩнички. Всяко дете си знае учителката (обръЩат се към тях с малко име), ако има проблем отива при нея, когато се хранят, са рапределни на малки групички, около "тяхната" си учителка. Трите основни учителки са заедно на работа през по голямата част от деня (т.е. от 10 до 16). В останалото време от деня се редуват, едната идва рано сутрин и си тръгва по рано, а доШлата по късно стои до 17. Т.е. децата си имат "техни" си учителки, но все пак се отъждествяват с групата, т.е. и останалите 2 пак са си техни (ама не "техни-техни", както Гого се изразява  Heart Eyes). За ранните и съответно късни часове има дежурни учителки от цялата детска градина, които се грижат за децата от всички групи, като бвойката им съЩо се определя съответно на нуждата. Казваха ми, чЕ преди няколко години са имали и "ноЩна" група, тъй като много от родителите работят в болница и заради ноЩни дежурства е имало осигурена и такава възможност. Не знам дали за ноЩен престой се е плаЩало допълнително. Градината е безплатна за най нископлатени/самотни родители с нисък доход. Най високата такса е 400?, като 50% се покриват от държавата, ако съответно имаШ нужната застраховка.

ОтноШението на всички възпитателки към децата, ангажираността им с преживяванията им е просто страхотна. Малко Ще са ми думите да ги нахваля  Flutter А и не искам да ви досаждам, понеже нали само за системата говорим  Crazy
По въпроса със записването: регионално е, т.е. според квартала, в който живееШ. СъЩото се отнася и за училиЩата. Ако обаче искаШ друга градина или училиЩе, подаваШ молба. Ние се преместихме в нов квартал, но си останахме в съЩата градина, тъй като за Гого беШЕ много важно да си бъде с приятелите и учителката. Тези основания баха достатъчни (написахме молба с учителката на Гого), за да го оставят в съЩата градина. СъЩите основания са достатъчни той да продължи в 1ви клас в училиЩето, което е в съЩия квартал, далече от нас, със съЩите деца.

Лелеееее,мамо Б,това си е жив комунизъм  Shocked Искам и аз  Wink И тук някои плаЩат големи данъци ама за такива социални екстри като ваШата детска градина можем само да си ме4таем  Blush

# 21
  • Мнения: 4 399

Лелеееее,мамо Б,това си е жив комунизъм  Shocked Искам и аз  Wink И тук някои плаЩат големи данъци ама за такива социални екстри като ваШата детска градина можем само да си ме4таем  Blush

И аз им завидях.  Laughing Като си помисля ние тука за какво плащаме около 300?...  #Crazy групи от 25 деца с по 2 учителки, и то май не целия ден. В групите са събрани при късмет деца между 3 и 6 години. При по-малко късмет от 1.5 до 6 години.... Пък не бих казала че не плащаме данъци.

А колкото до системата за приемане, бих искала да е по-прозрачна, да има записване по интернет и да се виждат някакви списъци, но няма такива неща. Записването е централизирано, никакви критерии за прием или отказ не са известни. Става въпрос за държавните, но май и в частните не е много ясно кой ще го огрее.

# 22
  • Vienna
  • Мнения: 261
Вяра, в какви градини си била?
Аз сега гледам за Мира и групите на 1,5 до 3 годишните са по 15 деца с по 2 лелки и има места. Частни градини са, но не са по скъпи от 300 евро. А данъците не са за градините, а за други неща (не че съм много съгласна с тях...)

Странно ми стана, че в една част от градините ми се чудят, че още от сега гледам (става дума за догодина) а в други са категорични, че нямат места (Католически градини).
Но разликите са огромни. Помещенията, храната и пр. не са стандартизирани и може да са много мизерни.
За нощни градини мога само да си мечтая, но тъй като детето ми си има татко той ще го гледа нощем докато съм на дежурство. Който е разведен и си няма баба да му мисли. Според мене е невъзможно.
Отдавна им завиждам на скандинавците.... А не ви ли взимат по 70% данъци? За Дания бях чула нещо подобно.

# 23
  • Мнения: 560
Didona007 , това седмичната цена за ясла/градина ли е?
Това е цената за месец.
Условията са,като в частните градини в България.

# 24
  • Мнения: 1 017

Лелеееее,мамо Б,това си е жив комунизъм  Shocked Искам и аз  Wink И тук някои плаЩат големи данъци ама за такива социални екстри като ваШата детска градина можем само да си ме4таем  Blush

Дааа  Heart Eyes И аз много се впечатлявах в начАлото. Сега съм вечЕ разглезена  Embarassed Съвсем е явно, чЕ социалната система е благодат съЩо и за самотни родители ..Има възможност и дете да гледаШ, и работа да имаШ, даже и кариера успяват някой да направят.

Вяра, и тук такива групи се оформят, но при т.нар. семейни д. градини, с не повечЕ от 5 дечица (някой беШе ги описал в предиШен пост). ИначЕ не мога да си представя как би се справил персонал с толкова различни нужди на дечицата: режим на спане, хранене, смяна на памперс..не ги мисля  Rolling Eyes

Ритамае, ако въпроса за 70% данъци беШе към мен: да не чуе дявола  Shocked За такива данъци не съм чувала. Могат да стигнат до 45/ 50%, и отделно се плаЩат пенсионни осигуровки,  такси за безработни, и т.н. . Ако имаШ допълнителен доход към основната си работа, данъците стигат до 50 % май..

И ние имаме градини към църкви, но поне в моя град мисля, чЕ няма такава с работно време като обикновена д. градина: по квартал може да си водиШ детето в местната църква, 3 пъти седмично има организирани следобеди (около 4 часа), в които ги занимават. Не се плаЩа, и е изход за родители и на първолаци.

# 25
  • Мнения: 4 399
Вяра, в какви градини си била?
Аз сега гледам за Мира и групите на 1,5 до 3 годишните са по 15 деца с по 2 лелки и има места. Частни градини са, но не са по скъпи от 300 евро. А данъците не са за градините, а за други неща (не че съм много съгласна с тях...)


Аз коментирам градините, не яслите. Градината е след 3 години, била съм и в държавни и в частни. Това че групата в държавната детска градина е максимум 25 деца (което значи не по-малко от 25 деца) и че за тях се грижи 1 възпитателка и 1 помощничка го пише и в Интернет и всеки може да види че не си го измислям. За 300 ?/месец детето ти яде замразена храна притоплена на микровълнова печка. Това не го пише в Интернет, разбрах го в разговори с различни хора. Конкретно в КИВИ групите са по 21 деца на възраст от 1.5 до 6 години. И това не е малко въпреки че градината е частна. Данъците ги споменавам във връзка с коментара на мама В.
Лично аз имам проблеми с това да си дам детето в детска градина към църквата и затова за мен те изобщо не са опция и не съм ги проучвала.
Мисля обаче че когато сравняваме е редно да се придържаме само към държавни или само към частни градини. Частни градини съм виждала и за 600-700?/месец, там може условията и да са по-добри, но въпросът е колко хора могат да си ги позволят.

# 26
  • Мнения: 1 224
Е хайде и аз да си похваля системата.
Детските градини са смесени - има и частни и държавни, но и едните и другите получават субсидии от държавата и цените са близки (е, има и "по-луксозни" които са по-скъпи, но говорим за масовия случай).Детските градини са от 3-6 години, групите са си според възрастта, има си по 2 възпитателки на група и още 2-3 учителки, които са "общи" - наглеждат всички деца когато са на двора, четат книжки в библиотеката за който иска, помагат когато някой има специални нужди и т.н.Градината е до 2 часа.Обеда е или от градината или си носиш от къщи (дават ти меню за месеца и отбелязваш кои дни ти се яде тамошно и в кои ще си носиш сам).Има автобусче, което събира децата сутрин и ги връща следобед до вкъщи.Таксата е около 100тина евро на месец и на два пъти в годината от общината ти връщат някаква част, която се определя от дохода (колкото по-богат си толкова по-малко ти връщат).Автобусчето е 10 евро на месец, а един обед в градината струва 1,5 евро.Ако ти се налага можеш да оставиш детето по-докъсно в градината, но до 5 най-късно трябва да си го прибереш - не се заплаща допълнително.Дворът не е малък, добре поддържан, имат си "автопарк" от триколки и много готин пясъчник - лятно време много играят там, разрешават им да си бъркат кал и правят каквото си искат  LaughingЗа лятото има сглобяем басейн дълбочина да им е до дупето и там много се пличкат.Възпитателките са много внимателни, има пиано във всяка стая и всички свирят много добре и децата пеят всеки ден.Докато сима ми свикне му обръщаха персонално внимание и си общуваха със жестове, много го обгрижваха (за сравнение на едно гости до Бг го бях записала в малка частна градина за две седмици и на въпоса му към учителката "не я знам тази игра дето децата играят" отговора е бил "ми аз кво да направя" - плащах за половин ден колкото в японската градина!).
За работещите мами има специални градини, които са от пеленачета до 6 годишни, частни и държавни с различни условия в тях - има и на пълен пансион където децата практически живеят през седмицата, но общо взето са от 7 до 7-8 часа.Цената зависи от дохода, но можеш да запишеш детето си само ако работиш или имаш здравословен проблем - представяш документ в общината. За там знам че местата са ограничени, макар като се бях засилила да работя да намерих без проблем място за сина си в най-близката до нас.

# 27
  • Мнения: 2 614
Момичета, ние сме на светлинни години от описаното от мама Би и самурайка. Но пък по въпроса за данъците също сме на светлинни години, защото се сири все още практиката да не се плащат данъци върху реалната заплата и не знам дали общините са бедни, или много се краде, от тези, от които зависи....но факт е, че положението не е розово. А и жените, които се грижат за дечицата ни взимат мизерни заплати. Носим си всякакви консумативи. Ще дамч пример какво, освен таксата нося всеки месец - 1п мокр и кърпи, кухненска ролка, руло тоалетна хартия, пакет салфетки, пластмасови чашки за еднократна употреба, 1 флакон течен сапун + 2 лв за вода. Не, че са много като пари, но в съседната, която е през улицата не искат такива "екстри".

# 28
Момичета, ние сме на светлинни години от описаното от мама Би и самурайка. Но пък по въпроса за данъците също сме на светлинни години, защото се сири все още практиката да не се плащат данъци върху реалната заплата и не знам дали общините са бедни, или много се краде, от тези, от които зависи....но факт е, че положението не е розово. А и жените, които се грижат за дечицата ни взимат мизерни заплати. Носим си всякакви консумативи. Ще дамч пример какво, освен таксата нося всеки месец - 1п мокр и кърпи, кухненска ролка, руло тоалетна хартия, пакет салфетки, пластмасови чашки за еднократна употреба, 1 флакон течен сапун + 2 лв за вода. Не, че са много като пари, но в съседната, която е през улицата не искат такива "екстри".


А какви за таксите?

# 29
  • Мнения: 2 614
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace

# 30
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace

ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace


ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

600 еври ми се вижда малко множко за детска ясла  newsm78 В държавните нали таксата се определя на база доход  Thinking

# 32
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace


ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

600 еври ми се вижда малко множко за детска ясла  newsm78 В държавните нали таксата се определя на база доход  Thinking

да, на база доход е, но ако работите и двамата на Що годе нормални заплати, ти излиза толкова.... в Милано
детската градина оба4е е евтина...

# 33
  • Мнения: 1 049
Преди 3 години плащахме около 250 евро за държавна ясла. А сега миналата година мои познати плащаха около 320 евро, и двамата работят .Поне  в Триест това са цените.

# 34
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз си спомням само,4е когато каката беШе на около 2 години (2005та ) ходих на обиколка в една 4астна ясла към един голям колеж дето го държат монахините в Монца  Mr. Green и там ми обявиха цена от 380 еври на месец от 8,30 до 15,30 4аса и на мен тогава ми се видя баснословно скъпо. #Crazy

# 35
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace


ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

600 еври ми се вижда малко множко за детска ясла  newsm78 В държавните нали таксата се определя на база доход  Thinking

да, на база доход е, но ако работите и двамата на Що годе нормални заплати, ти излиза толкова.... в Милано
детската градина оба4е е евтина...

да потвърдя. с 2 средни работни заплати, това е таксата и в околностите на Милано.  Rolling Eyes
2 коли са ми отиШли покрай двете Щерки  Mr. Green

# 36
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Аз си спомням само,4е когато каката беШе на около 2 години (2005та ) ходих на обиколка в една 4астна ясла към един голям колеж дето го държат монахините в Монца  Mr. Green и там ми обявиха цена от 380 еври на месец от 8,30 до 15,30 4аса и на мен тогава ми се видя баснословно скъпо. #Crazy

В Италия сте направо на далавера  Wink.

Около Лондон цените са £1200 (1600 евро) на месец за гледане 8 до 6 часа на деца до 5 години (след това са на у-ще). "Държавно"-общината поена 2.5 часа на ден, т.е ти си плащаш останалите 7.5 часа след като детето навърши 3 г.

Правда_з наистина трябва цените за бълг детски градини да са по-високи, близо една средна заплата 300л на месец, за да има качество може би Thinking. А защо държавата спонсорира градините (и то близо 3 пъти повече отколкото плаща родителя)? Остатък от комунизма?

# 37
  • Мнения: 224
здравейте и от мен и аз да споделя живея в малко градче синът ми ходи на детска градина държавна е плащам само обяда който е 2,90 еуро на ден на месец излиза около 58 еуро дома отваря в 7,45 часа и затваря в 17,30 но в началото на годината се подписва документ в колко часа ще взимаш детето можеш в 14,00 ,16,00 ,17,30  задължително се спазва часа който си написал защото се прави застраховка и ако се случи нещо извън часа написан от теб те не отговарят за случилото се.следобеден сън няма което е много лошо според мен детето трябва задължително да е закусило сутрин преди да отиде в 10,00 им дават плод някакъв да ядът на обяд ги струпват в една голяма столова да речем и ядът всичките групи на едно за следобедна закуска всяко дете си носи в раницата сок и закуска и ботилчица с вода пак по същия начин всички деца на едно кой яде суха паста ,кой кифла бе всеки каквото има .цял ден игра и само игра и си представете едно 3 годишно дете цял ден от сутрин до следобед без почивка на обяд как се прибира в къщи като парцал -извинете ме за израза но е точно така ляга пред телевизора и заспива веднага и  така до сутринта минава без вечеря без нищо от умора ,за тържествата какво да кажа правят едно за края на учебната година ,не като в БГ за 8 март ,Коледа  и т.н.не искам да ме разбирате погрешно че нищо не ги учат или възпитават ,не не така но важни работи ги пропускат  като(спането ,всяко дете да яде различна закуска пред другите деца аз лично не го възприемам)с една дума няма нищо общо като в България детските градини

# 38
  • Мнения: 2 614
Момичета, не съм споменавала дори, че цената е висока, или достатъчна. Винаги съм твърдяла, че не е. Но нека не си мерим заплатите за работата, която работим. Всички знаете, какви са заплатите в БГ....
Но не за тях е темата.  Peace

# 39
  • Мнения: 2 786
Мама Б, това, което си описала е страхотно!
Особено ме трогна това, че са ви уважили молбата детето да остане в същата градина след като сте сменили квартала.
Аз съм чувала много хубави неща за детските градини в Норвегия, но още не ми е дошло времето да ги ползвам Wink
Като цяло в Скандинавието социалната система е много добра ...
Е, данъците не са малки, но компенсират с друго Simple Smile

# 40
  • Мнения: 224
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace

ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)
ммм и на мен ми се струва множко тази цифра newsm78 за държавна детска ясла дохода трябва да бъде дооста високичък Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 417
Подочух за проблема с градините и яслите!
Да споделя как стои въпроса в Канада( Бритиш Колумбия)
Аз до този момент не съм попадала на държавна ясла. Всичко е частно. Почти всеки родител може да си отвори "градина". Взима се разрешително, изкарват се курсовете за първа помощ. Някои родители си седят у дома  да си гледат децата, и предпочитат да гледат още 1-2 деца срещу заплащане. Обикновенно лимита е 7 деца, като децата под 1 година, 1-3 годинки са определен брой (мисля, че 1-2). Храна не се сервира ( имам предвид закуска, обяд). Ако жената, която гледа детето е иранка, например, те може да включат и обяд. Обикновенно се предлага междинните хранения (плод, мляко) в 10 сутринта и следобед. Обяд всяко дете си носи, каквото мама му е приготвила. Аз не съм дала сина си все още, тъкато съм по майчинство, но и това е към края си. До този момент само съм подочувала за качеството. Чувала съм, че не им свалят обувките као спят, или не им сменят памперсите. Разбира се, не за всички. Цените са между 600-1000 канадски долара. Цената е най-висока когато детето е до 3 годинки. Следователно спада с нарастването на възрастта. Спрямо дохода, понякога не е оправдано финансово да си даваш детето на ясла..... отива половината месечна заплата, като качеството не е на ниво. Нооо, никой няма да гледа детето като неговата майка, нали. Да не споменавам, че проблема с чакането е огромен. На едно място ми казаха 2 години и че хората се записвали още преди да забременят. Това ми се стори екстремно и напълно ненормално.
Кандидатстването не е сложно. Всичко се намира по интернет като обява, свързваш се с тях и си подаваш името за лист на чакащи. И тук положението не е розово, но всичко се свежда  до "ако искаш" Simple Smile
В България не е проблема безпаричието, а кражбата. Колко "директорки" на ясли и градини се облагодетелстват от общинските субсидии, крадът храна, перилни препарати, консумативи. Това е за сметка на децата. Учителките и лелките от своя страна за да не загубят работата си си налягат парцалите за 190 лв ( след НОВИЯ данък), грижат се за 15-20 деца, опитват се да разпределят доста воднявата супа ( защото някой друг вече е пооткраднал) за всички. В някои случаи дори нямат телефон в случй на спешен случай. Родителите имат право да искат най-доброто за децата си, служители пък имат право на справедливо заплащане и качество на труд. Толкова е комплексно всичко.
Малко дълго се получи  ooooh!

# 42
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Момичета, не съм споменавала дори, че цената е висока, или достатъчна. Винаги съм твърдяла, че не е. Но нека не си мерим заплатите за работата, която работим. Всички знаете, какви са заплатите в БГ....
Но не за тях е темата.  Peace

правда_z това ако е насочено към моят последен коментар не съм искала да меря заплати изобщо Peace. Само исках да посоча че в бг за детската градина плащаш 25% от минимална заплата, а тук в Англия това е повече към 90% от такава. И тогава родителите си правят сметка дали да си пускат децата на градина/ясла.

За мен лично един престой в институция (ясла/градина) по-дълъг от половин ден не е в полза на детето, а по-скоро на родителя. И може би затова повечето форми на такива заведения в чужбина за по половин ден

# 43
правда, а за какво всъЩност е темата? би ли синтезирала проблемите в бг?

# 44
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
здравейте и от мен и аз да споделя живея в малко градче синът ми ходи на детска градина държавна е плащам само обяда който е 2,90 еуро на ден на месец излиза около 58 еуро дома отваря в 7,45 часа и затваря в 17,30 но в началото на годината се подписва документ в колко часа ще взимаш детето можеш в 14,00 ,16,00 ,17,30  задължително се спазва часа който си написал защото се прави застраховка и ако се случи нещо извън часа написан от теб те не отговарят за случилото се.следобеден сън няма което е много лошо според мен детето трябва задължително да е закусило сутрин преди да отиде в 10,00 им дават плод някакъв да ядът на обяд ги струпват в една голяма столова да речем и ядът всичките групи на едно за следобедна закуска всяко дете си носи в раницата сок и закуска и ботилчица с вода пак по същия начин всички деца на едно кой яде суха паста ,кой кифла бе всеки каквото има .цял ден игра и само игра и си представете едно 3 годишно дете цял ден от сутрин до следобед без почивка на обяд как се прибира в къщи като парцал -извинете ме за израза но е точно така ляга пред телевизора и заспива веднага и  така до сутринта минава без вечеря без нищо от умора ,за тържествата какво да кажа правят едно за края на учебната година ,не като в БГ за 8 март ,Коледа  и т.н.не искам да ме разбирате погрешно че нищо не ги учат или възпитават ,не не така но важни работи ги пропускат  като(спането ,всяко дете да яде различна закуска пред другите деца аз лично не го възприемам)с една дума няма нищо общо като в България детските градини

не си написала в кой град си, но при нас неЩата са дале4 разли4ни от описаното.
ниЩо не нося за ядене, дори е забранено.
обядват с одобрено от Министерството и от родителите сезонно менЮ. има специални диети за деца с проблеми, или с религиозни ограни4ения.
следобед спят, тези които не желаят са бая по_големи4ки и съЩо седят кротко по време на по4ивката. като станат си имат закуска : плод, кисело мляко, бисквита, кифла и т.н.
с бг детски градини, от каквото съм 4ула/про4ела вярно няма ниЩо обЩо и слава богу.



ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)
ммм и на мен ми се струва множко тази цифра newsm78 за държавна детска ясла дохода трябва да бъде дооста високичък Rolling Eyes

какво разбираШ под "доста високи4ък". написала съм, 4е става въпрос за 2 средни работни заплати. и понеже погледнах в4ера разписките отпреди 2 години, даже не е 600, а 685.


В Италия сте направо на далавера  Wink.

Около Лондон цените са £1200 (1600 евро) на месец за гледане 8 до 6 часа на деца до 5 години (след това са на у-ще). "Държавно"-общината поена 2.5 часа на ден, т.е ти си плащаш останалите 7.5 часа след като детето навърши 3 г.


не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън

# 45
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън

feiam ОК съгласна съм. Нали знаеш всеки гледа през собствената призма и 600 евро ми се стори много изгодно, но с тукашна заплата  Hug.

За другите неща по-горе, ОК че не може да се издържа с една заплата, аз си говоря какво е добре за децата Heart Eyes. Как се чувства детето ако е на детска 9 до 13 часа и после си го вземеш в къщи и следобяда или на разходка (с хубаво време) или в къщи- рисуване, книжки, и тн с мама/тати?
Аз пак си говоря за децата какво е по-добре....А иначе и в нашият частен случай и аз и мъжа ми работим на пълно работно време (сега съм в майчинство, но ще се връщам края на лятото); но не съм сигурна че това е оптималният вариант за децата, но трябват парИ  newsm78

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън

feiam ОК съгласна съм. Нали знаеш всеки гледа през собствената призма и 600 евро ми се стори много изгодно, но с тукашна заплата  Hug.

За другите неща по-горе, ОК че не може да се издържа с една заплата, аз си говоря какво е добре за децата Heart Eyes. Как се чувства детето ако е на детска 9 до 13 часа и после си го вземеш в къщи и следобяда или на разходка (с хубаво време) или в къщи- рисуване, книжки, и тн с мама/тати?
Аз пак си говоря за децата какво е по-добре....А иначе и в нашият частен случай и аз и мъжа ми работим на пълно работно време (сега съм в майчинство, но ще се връщам края на лятото); но не съм сигурна че това е оптималният вариант за децата, но трябват парИ  newsm78


мен ако ме питаШ, аз до 3 години не бих ги дала  Rolling Eyes
и след това, като теб, на половин ден.
ама аз съм субект, лиШен от професионални амбиции, та не съм пример  Rolling Eyes
и пустата Шестица от тотото, което не играя, не Ще да ми се материализира... Rolling Eyes Laughing

# 47
  • Мнения: 224
здравейте и от мен и аз да споделя живея в малко градче синът ми ходи на детска градина държавна е плащам само обяда който е 2,90 еуро на ден на месец излиза около 58 еуро дома отваря в 7,45 часа и затваря в 17,30 но в началото на годината се подписва документ в колко часа ще взимаш детето можеш в 14,00 ,16,00 ,17,30  задължително се спазва часа който си написал защото се прави застраховка и ако се случи нещо извън часа написан от теб те не отговарят за случилото се.следобеден сън няма което е много лошо според мен детето трябва задължително да е закусило сутрин преди да отиде в 10,00 им дават плод някакъв да ядът на обяд ги струпват в една голяма столова да речем и ядът всичките групи на едно за следобедна закуска всяко дете си носи в раницата сок и закуска и ботилчица с вода пак по същия начин всички деца на едно кой яде суха паста ,кой кифла бе всеки каквото има .цял ден игра и само игра и си представете едно 3 годишно дете цял ден от сутрин до следобед без почивка на обяд как се прибира в къщи като парцал -извинете ме за израза но е точно така ляга пред телевизора и заспива веднага и  така до сутринта минава без вечеря без нищо от умора ,за тържествата какво да кажа правят едно за края на учебната година ,не като в БГ за 8 март ,Коледа  и т.н.не искам да ме разбирате погрешно че нищо не ги учат или възпитават ,не не така но важни работи ги пропускат  като(спането ,всяко дете да яде различна закуска пред другите деца аз лично не го възприемам)с една дума няма нищо общо като в България детските градини

не си написала в кой град си, но при нас неЩата са дале4 разли4ни от описаното.
ниЩо не нося за ядене, дори е забранено.
обядват с одобрено от Министерството и от родителите сезонно менЮ. има специални диети за деца с проблеми, или с религиозни ограни4ения.
следобед спят, тези които не желаят са бая по_големи4ки и съЩо седят кротко по време на по4ивката. като станат си имат закуска : плод, кисело мляко, бисквита, кифла и т.н.
с бг детски градини, от каквото съм 4ула/про4ела вярно няма ниЩо обЩо и слава богу.



ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)
ммм и на мен ми се струва множко тази цифра newsm78 за държавна детска ясла дохода трябва да бъде дооста високичък Rolling Eyes

какво разбираШ под "доста високи4ък". написала съм, 4е става въпрос за 2 средни работни заплати. и понеже погледнах в4ера разписките отпреди 2 години, даже не е 600, а 685.


В Италия сте направо на далавера  Wink.

Около Лондон цените са £1200 (1600 евро) на месец за гледане 8 до 6 часа на деца до 5 години (след това са на у-ще). "Държавно"-общината поена 2.5 часа на ден, т.е ти си плащаш останалите 7.5 часа след като детето навърши 3 г.


не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън
аз съм зона Перуджа аз не ти казвам че не вярвам че цената е тази  а казвам че за мен и тука за нашата зона е висока  ако и двамата родители работят в една фабрика и вземат общо около 2000 еуро и да плащат 600 еуро ясла и квартира 500 еуро и са до там а да не говорим за сметките (ток ,метан и т.н.)който  всеки месец има нещо за плащане,ами яденето .....явно там при вас условията са други при нас са тези за това казвам че няма нищо общо с БГ със сравнение тук където съм аз в това отношение предпочитам българските ясли и градини.

# 48
  • Мнения: 1 049
petya-81, мисля че не сте случили на градина. При нас децата приз цялата година работят по различни проекти а по празниците има и представление, пеят песнички. Много зависи от учителките дали имат желание да работят с децата.
Обяда и закуски са на общинска издръжка, дори в яслата не съм носела нищо за ядене. Менюто на децата се следи от диетолог,  в началото на годината го дават.
  И моят син първата година заспиваше след градината , затова се прибираше с училищният автобус, поспиваше по 30 мин. и после ходеше на фитнес.
 На него ако не прави нещо след градината му е скучно. Сега ходи на джудо и басейн и е много доволен, ако се застои у дома ни подлудява, особено зимата. Peace

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 16:19 от Zai4enze

# 49
  • Мнения: 3 098


Не  Grinning
Високи данъци плаЩаме, здравната система не ми харесва, но осигуреното на дечковците е просто един път  Heart Eyes
Браво,впе4тлена съм! Hug
И тук плащаме немалки данъци,но пък в това отношение положението е траги4но.

Правда,про4етох за консумативите и храната и искам да допълня,каквото не съм написала.
Носи се сутрешна(защото тук закусват м/у 10.00 и 11.00 4аса) и следобедна закуска.Аз носех нещо минимално,тъй като реда вкъщи е да се закусва след сутрешният тоалет,а следобед преди да иде на градина,пак си закусваше вкъщи,пред о4ите ми.
Ако детето остава на обяд,се плаща още една такса"комедор",която е по_висока от месе4ната такса за градината.Пример_ако таксата е 145?,то комедора е 165?.
За консумативите_освен на всеки три месеца по 35?,всеки месец се носят влажни кърпи,салфетки и т.п.
В на4алото на годината се плащаха 55? за книги,с които децата работят.
А,да и лятото се монтира басейн в двор4ето.Тогава се носят кърпи,бански,4ехли.И последният месец преди ваканцията юли работят от 9.00 до 13.00,а тези,които са записани а комедор остават до 15.00 4аса.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 412
Здравейте,
Благодаря ви за отговорите.

А аз да ви питам в какви сгради са детските градини, самостоятелни къщи ли си, имат ли двор. Може ли да дадете линкове към сайтове и да напишете това държавна, частна, католическа градина ли е.
Като основно се интересувам от големите градове, където земята е скъпа и е трудно да направиш градина с двор. Също има ли някакво правило, че децата не могат да пътуват повече от определен брой км. до детската градина.

# 51
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
GI, ама ти си в ЛОНДОН  Laughing Там не само градът е голям, но и цените  Money Тук при нас преди време гледах за сутрешна сесия, 20 паунда, следобедна пак 20, цял ден ползваш отстъпка и плащаш само 30 Wink Като направиш сметката, можеш да намериш целодневна градина за 600-700 паунда. Има и по-скъпи, обучаващи по определени популярни и модерни системи, но те като бройка са много по-малко.

Аз лично съм избрала за щерката градина-училище, там приемат деца от 2 до 5 години, от 9 ам до 3 пм. Денят го делят на две сесии по 7 паунда, ако искаш цял ден плащаш 12. Храната аз я нося от къщи, не се претопля в градината. Там предлагат само напитки, вода, сок, мляко и някоя бисквитка. Помещават се в зала към една църква, но нямат нищо общо с църквата. Имат точно определен график през деня, по който се движат, свободна игра, спорт, обучение. Имат дворче, в което при хубаво време изкарват пясъчник, басейнче, скутери, топки, пързалки... Лятото, по думите на шефката, вместо в залата, обядвали навън, като на пикник. Мисля, че са около 26 деца, от които тези под 3 години са точно определена бройка, по закон не можели да взимат повече. Учителките са 3 + шефката. От септември, когато малката ще има 3 години, едната сесия ще ми бъде безплатна, покрива се от държавата. Ето сайта им, Little Rainbows

Както GI е казала, тук държавни градини няма, но пък училище се започва от 4 години, в България на тази възраст все още ходят на градина и тогава безплатно ти гледат детето от 9 до 3:30. Храна се носи от къщи или плащаш да се храни в стола на училището, при мен искат по 1.50 паунда на ден. Ако ходиш на работа, има частни детски клубове, които гледат децата преди и след училище, срещу съответната сума. Моят син през ваканциите посещаваше такъв клуб, излизаше по около 20 паунда на ден, храна от къщи.

За човек, който не работи високо квалифицирана работа, няма сметка да си пусне детето преди 3 години на такова заведение, защото голяма част от доходите му отиват да го плаща. Но тук има повече възможности за нощен труд или почасова работа, така родителите се редуват в гледането на децата. Често баби и дядовци се включват да помагат, както и други родители, с които си менкате децата. При 2 деца и нагоре, ако си на фул тайм, цената за градина излиза доста сериозна сума, дори и за тукашния стандарт  Rolling Eyes Хората с нетърпение чакат малките да направят 4 години и да ги пуснат на държавно училище  Laughing

# 52
  • Мнения: 117
Ние живеем в малко населено място, наречено село. Sunglasses В наше село има детска градина.Деца естествено идват и от околните села. Градината е разположена на пьрвия етаж в една голяма кьща на главната улица.Разполага с голям двор с детска площадка. Таксата се определя в зависимост от дохода. Допьлнително всяка седмица се плаща по 10 евро за топлия обяд на децата. Закуската и хапването в 10 часа се носи от родителите.След сьня, в 2 часа пак има хапване за децата, които остават след обед, което сьщо носят родителите. Казано честно не зная какво е работното време-мисля че е от 7 до кьм 17 часа.Дьщеря ми ходи на градина до 2.При нас има 3 групи.Малките, кьдето е детето ми, са около 10 деца, на вьзраст от 1 до 3 и нещо. Имат много занимания, пеят, рисуват, имат тематични седмици, в които се забавляват на различни теми-напр. синя седмица, после червена и други подобни. По-големите деца могат да учат английски и имат занимания сьс спорт. Преди е имало и часове по музика сьс специалист, но вече не. Правят им лятото малки екскурзийки-например посещение на пожарната Laughing или на гости в селския двор на някое от децата, да видят животните и др такива.В градината има много играчки, когато нямат определени занимания по групи децата се движат свободно из помещенията. Дьщеря ми например си има приятелка от големите и играе с нея без проблем.За мен единственото странно нещо беше това, че децата спят на матрачета по земята.Една от големите стаи по обед се преврьща в спалня, а иначе там играят. Видях такова нещо по телевизията за друга детска градина, така че не сме изключение. Аз сьм доволна от условията и най-важното е, че детето ми се чувства добре.

# 53
  • Мнения: 3 098
Здравейте,
Благодаря ви за отговорите.

А аз да ви питам в какви сгради са детските градини, самостоятелни къщи ли си, имат ли двор. Може ли да дадете линкове към сайтове и да напишете това държавна, частна, католическа градина ли е.
Като основно се интересувам от големите градове, където земята е скъпа и е трудно да направиш градина с двор. Също има ли някакво правило, че децата не могат да пътуват повече от определен брой км. до детската градина.
И аз се интересувам от тази тема.Как мислиш,дали в България хората ще са склонни да предпо4етат 4астната детска градина и каква би била разумната такса?
Koй дава разрешително за такава дейност и има ли в момента някакви специфи4ни изисквания?
Ако искаш,може и на ли4ни.
А това е за теб:
http://www.escuelainfantilbambinos.com/
http://www.el-principito.com.ar/
http://www.escolafantasia.com/
http://www.escuelainfantilrisitas.com/

# 54
  • Мнения: 3 718
Марица , проучвам темата от известно време и мога да ти кажа, че според мен тепърва ще има място за алтернативи на държавните заведения. За момента в София повчето чмастни ясли и градини са доста отдалечени и определено излизат скъпичко, около 300-500 лв на месец ако не бъркам. Има и по скъпи естествено. Аз лично бих дала детето си на частна ясла/градина, ако съм сигурна в по заангажирания персонал, по добрата и здравословна храна и по добра база. Но едва ли ще мога да си позволя повече от 200-300лв. такса.
Разрешителните са сложна работа, доста изисквания има и трябва човек да познава материята. Майка ми проектираше една градина наскоро и знам, че не е лесна работа. Ако сериозно те интересува, пиши ми на лични.
Знам, че вече се разработват и по разчупени модели, с екологична насоченост и други, дано имат успех.

# 55
  • Мнения: 2 567
В допълнение на Сърфлайн, Шехи и Вечерница- има и т. нар. родителски инициативи. Голямата ми дъщеря посещава такова. Родителите участват активно в управлението, готвим, чистим, застъпваме при болен възпитател или при отпуска. Изключителен близък контакт между възпитателки и родители. Малки групи. Държавата поема, ако не се лъжа режийните, заплати на персонал, наем. Яслите към родителските инициативи са по евтини, а градините-по-скъпи от "нормалните" държавни. Таксите в последните се определят от брутния доход на семейството.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 412
В допълнение на Сърфлайн, Шехи и Вечерница- има и т. нар. родителски инициативи. Голямата ми дъщеря посещава такова. Родителите участват активно в управлението, готвим, чистим, застъпваме при болен възпитател или при отпуска. Изключителен близък контакт между възпитателки и родители. Малки групи. Държавата поема, ако не се лъжа режийните, заплати на персонал, наем. Яслите към родителските инициативи са по евтини, а градините-по-скъпи от "нормалните" държавни. Таксите в последните се определят от брутния доход на семейството.

ШоШи, този вариант много ме интересува. Може ли повече подробности - колко са децата и колко учителките. По колко време на ден детето е в градината, дали държавата спонсорира кооператива с нещата, които си изброила

# 57
  • Мнения: 2 567
Таня, разбира се, че може подробности. От много време пиша, че това е чудесна алтернатива, приложима и в бг условия с подкрепата на държавата!
В яслата при нас са 10 деца, в градината-20. Работят от 8 до 18ч, като има възможност за следните часове на посещения:
8-12 ч
8-14ч
14-18 ч и
8-18 ч

С по 2 възпитателки са в ясла и градина. Едната задължително е педагог, другата може и да е практикант или обучаващ се. Те се назначават от родителите, последните изпълняват функцията на работодател.
Държавата поема голяма част от разходите за персонал и наем. Участието й зависи от големината на родителската инициатива и работното време като цяло.
Ако четеш немски, мога да ти изпратя още много подробна информация.  Hug
Насреща съм за още въпроси.

# 58
  • София
  • Мнения: 4 412
_ШоШи_ , благодаря за отговора. А как е организирано юридически - казваш, че родителите са работодател, те обединени ли са във фирма или неправителствена организация? Когато дойде нов член в кооператива той влиза ли юридически в организацията? Родителя как разбира кои от задължения трябва да изпълнява, защото у нас си представям, че трябва да има строго задължения, да не останат децата без ядене, понеже майките не са се разбрали кой да готви Simple Smile Друго задължително ли е да участваш с личен труд, колко пъти в седмицата. Възможно ли е да възникне конфликт и някое дете да трябва да напусне и това как се урежда?
Ще ти дам е-майл да ми изпратиш материалите на немски, аз четох на английски, обаче има конкретни неща, които не са написани

Благодаря ти

# 59
  • Мнения: 2 567
Таня,
А как е организирано юридически - казваш, че родителите са работодател, те обединени ли са във фирма или неправителствена организация? -Да, част от родителите основават фирма.
Когато дойде нов член в кооператива той влиза ли юридически в организацията?-Не, не влиза. Подписва се договор между родителя (напр. мен) и  фирмата.
Там са регулирани и в детайли отношенията и задълженията. На дете годишно (календарна година) трябва да "изработиш" 10 часа труд. Ако имаш 2 деца- 14 часа. Не си задължен седмично да ходиш и нещо да правиш. Родителите, които работят по цял ден е ясно, че не могат да помагат на възпитател при нужда. Те например ходят уикенда да монтират лампи, ако трябва да се изчисти нещо си (по принцип има и чистачка, но при пред- и след- ремонтни дейности се е случвало да ходя) или правят нещо в градината.
На въпроса за готвенето-няма разбрал, не разбрал.  Laughing Има си списъци, в които са изредени всички, предварително ти е зададена гарнитурата (за да имат разнообразие децата всеки ден). Ако до 10.30 ч на съответния ден не е дошло ядене, се поръчва такова от близката пицария и "виновника" бива глобяван 40 евро.  Wink Глоби има и за "часовете за труд"- всеки 1 неизработен час ти струва 25 евро. А може да си "откупиш" от друг родител срещу 10 евро/час.
Възможно ли е да възникне конфликт и някое дете да трябва да напусне и това как се урежда? Срока за предизвестие за напускане при нас е 3 месеца. При конфликти не знам как стоят нещата.

# 60
  • София
  • Мнения: 4 412
_ШоШи_, много благодаря. Изглежда много подредено Simple Smile А има ли баланс между вида родители - например ако всички ходят на робота по 8 часа, няма да има кой да помага при болна учителка. Аз си го представям да има определен брой деца с по-свободен родител и определен брой със заети родители. Има ли разлика в таксите, ако родител няма възможност да помага през седмицата и ако помага в гледането на децата.
Също ми стана интересна една майка за колко деца готви, за всичките ли 20?

# 61
  • Мнения: 3 161
И аз благодаря за разказите ви, както и на Таня, че е открила темата и ме насочи. Много интересно. Силно се надявам и у нас скоро да се случат подобни кооперативи. И браво на Правда за темата! Много е ценно да се събере подобен опит от целия свят.

# 62
  • Мнения: 2 567
За баланса- от общо около 20 родители при нас само 2 предварително са заявили, че могат само уикенд или вечер да вършат нещо. Но и тук болшинството майки работят на непълен работен ден или 2-3 дни/седмично.
Да, готвя веднъж на около 6 седмици за 10 деца в яслата, 20 в градината и 4 възпитателки. В различните родителски инициативи това е различно уредено, много от тях ползват услугите на кетъринг. При нас обаче се било доказало, че това е най-изгодният вариант.
Не, няма такова нещо като "няма възможност" да помага  Wink Взлизайки в една родителска инициатива на всеки трябва да е ясно, че от него се изисква много. Че не просто си "дава" детето там и си свирка, ами участва активно в управлението и съществуването на тази инициатива. Както казах възможности да си изработиш часовете винаги има-уикенд или вечер. А ако не можеш на час те глобяват 25 евро.
Разликите в такисите са по възраст на децата. От 10 месеца до 2 г е една, от 2г до 3г-друга и от 3г нагоре-трета.

# 63
  • Мнения: 638
Много полезна информация,благодаря!Ще следя темата! Simple Smile

# 64
  • Мнения: 125
Здравейте, момичета. Много ме заинтригувахте с тази тема. Аз с децата съм все още във Варна, но съпругът ми е от 1 год. в Копенхаген и има всички осигуровки. Много ми е интересно дали някоя от вас има наблюдения над детските заведения там. Сходно ли е положението с Германия или може би със Швеция? Благодаря предварително.

# 65
  • Мнения: 3 161
Момичета (и момчета, разбира се, ако има такива Wink), днес "Естествено" и Асоциация "Родители" внесохме в общината предложение за създаване на детски центрове с родителско участие (нещо като кооперативите, за които разказвате). Ннашата група отдавна проучва подобни форми в Нова Зеландия и Франция, но от тази тема си изградихме идея и за много други места по света. С общи усилия се надяваме скоро да станат реалност и у нас! Благодаря за разказите и се надявам да имаме успех - с общи усилия!

# 66
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз ви благодаря! Надявам се и у нас да имаме такава алтернатива за децата!

# 67
  • Мнения: 2 567
И аз се надявам това да стане реалност!
Таня, не съм те забравила, ще ти изпратя документите. Трябва да ги комплектовам само.  Hug

# 68
  • Мнения: 3 161
И една молба - ако имате добри примери, документация някаква в тази посока (и п възможност на английски) - моля, пратете ни.

# 69
  • Мнения: 4 399
Шоши, много интересно ми стана за тия родителски инициативи. Тук няма такива или поне на мен не са ми известни. За недостатъците на такава организация разбрах, а какви са предимствата? Или това просто е алтернатива в случай че няма места в обикновените детски градини?


До тук май никой не е споменал за т.нар. дневни майки и понеже дъщеря ми ходи на такава и съм изключително доволна, реших да ви разкажа за тях. Идеята при тази форма е децата да бъдат в семейна обстановка и малка група. Обикновено тук се използва за деца на възраст до 3-4 години, т.е. замества яслите. Една дневна майка има право да гледа до 5 деца по едно и също време като в това число се включват и нейните ако са под определена възраст. Децата се гледат в дома на дневната майка.  Нашата жена си е обособила отделно помещение за децата и е станало като малка детска градина. Тя им готви, има закуска, обяд, следобедна закуска. Времето за водене и прибиране на децата е много гъвкаво и въпрос на лична договорка с дневната майка. Едни стоят по 2-3 часа, други по цял ден, едни идват сутрин, други след обяд. Дори в определени случаи можете да се договорите с жената да и оставите детето и през нощта. Цената разбира се е доста над тази на държавната детска градина.

# 70
  • Мнения: 2 567
Шоши, много интересно ми стана за тия родителски инициативи. Тук няма такива или поне на мен не са ми известни. За недостатъците на такава организация разбрах, а какви са предимствата? Или това просто е алтернатива в случай че няма места в обикновените детски градини?
За мен в момента на първо място е алтернатива на държавните, там нямаше място, когато кандидатствах за Диана. Иначе предимства са малките групи и повечето възпитателки (според мен особено важно за децата от 0 до 3 г, средата наподобява изключително тази на Tagesmutter-a), работното време (8-18 ч, държавните вечер са до най-късно 17ч), кратки ваканции- 2 седмици лятото и 2 за Коледа, през цялото останало време са отворени. Хубаво е и прекият поглед на родителите във възпитанието и цялата концепция там. С дежурствата, които имам виждам как се гледат децата.

# 71
  • Мнения: 4 399
Шоши, много интересно ми стана за тия родителски инициативи. Тук няма такива или поне на мен не са ми известни. За недостатъците на такава организация разбрах, а какви са предимствата? Или това просто е алтернатива в случай че няма места в обикновените детски градини?
За мен в момента на първо място е алтернатива на държавните, там нямаше място, когато кандидатствах за Диана. Иначе предимства са малките групи и повечето възпитателки (според мен особено важно за децата от 0 до 3 г, средата наподобява изключително тази на Tagesmutter-a), работното време (8-18 ч, държавните вечер са до най-късно 17ч), кратки ваканции- 2 седмици лятото и 2 за Коледа, през цялото останало време са отворени. Хубаво е и прекият поглед на родителите във възпитанието и цялата концепция там. С дежурствата, които имам виждам как се гледат децата.

Благодаря! Сега ми стана по-ясно.  Wink

# 72
  • Мнения: 693
В Португалия също местата в градините са недостатъчно както в държавни така и в частни. Детето ми имаше късмет да намери място в частна ясла-градина, където условията са прекрасни за средно скъпа такса(нито е евтина нито непосилна). Алтернатива са жени гледащи няколко деца, но повечето не предлагат добри условия, иначе цената е наполвина на частната ясла.

# 73
  • Мнения: 607
 Записвам се ,за да следя темата.

# 74
  • Мнения: 3 161
Не мога да не се похваля точно в тази тема от новината от Кръглата маса в общината миналата седмица: http://sofia.dir.bg/2008/03/23/news2805206.html

Благодаря на включилите се с инфо за кооперативите. Има още мнгоо, много работа, докато ги видим на живо, но първата копка е направена.

# 75
  • Мнения: 3 098
Не мога да не се похваля точно в тази тема от новината от Кръглата маса в общината миналата седмица: http://sofia.dir.bg/2008/03/23/news2805206.html

Благодаря на включилите се с инфо за кооперативите. Има още мнгоо, много работа, докато ги видим на живо, но първата копка е направена.
Много хубава вест,Емем!
Дай Боже да има успех и също така да облек4ат и подпомагат хората,искащи да правят 4астни детски градини.

# 76
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Е,хайде и аз да се разпиШа.При нас такива неЩа като родителски инициативи няма Rolling Eyes,но вьв всяка 4аст на Испания е разли4но.
При нас 4астните детски градини,са в кьЩи или малки сгради,Алекс когато беШе на 4 месеца го дадох в една 4астна детска градина,която беШе рьководена от монахини,работното време беШе от 8.30 сутринта до 17.30,като ако детето ви не се храни с обикновенна храна(тоест е бебе)му се носи млякото,памперсите ,водата за млякото ,кьрпи4ките....и вси4ко което може да му е необходимо.Ако го водех в 9.30 плаЩах на месец 150 евро,а ако го водех в 8.30 плаЩах 180евро.Сградата беШе ужасно тьмна ,а "двор4ето"беШе циментирано и в него като изведеха вси4ки деца,прили4аха на сьрдини Shocked,нямаШе място да се обьрнат(то моето нали беШе бебе ,та не са го изкарвали де),ако някое дете се сбиеШе с друго докато монахинята стигнеШе до него то ве4е може да му е извадило о4ите на другото #Cussing out #Cussing out,нямаШе място дА,се разминат.Половината монахини не знаеха испански Shocked,тоест рзбирането с тях беШе по4ти невьзможно Sad.Когато Алекс по4на да яде пИУрета ,аз им ги носех,а те продьлжаваха да му дават млякото.....заЩо да се тормозят да го у4ат да яде пИУре #Cussing out,и така всеки ден,като се оправдаваха ,4е понеже не разбират испански не са ме разбрали Confused.ВрьЩаха ми го с 4ужди дрехи,ведньж ми го вьрнаха с одраскана глави4ка,на вьпроса ми какво е станало ми казаха ,4е се одраскал сам....да ама не,предиШният ден му бях изрязала ноктите Close Close.Накрая ми го вьрнаха с две биберони ,едната от които не беШе негова,но те не видяли Shocked и аз си го взех в кьЩи.
4астната градина нямаШе ниЩо обЩо с дьржавната,в дьржавната групите бяха по 15_20 деца като в група имаШе една у4ителка и една или две помоЩтни4ки ,сградата беШе голяма и мнооооооооооооого сльн4ева,двора на градината с много игра4ки и пяськ ,направо като приказка Heart Eyes.Детето можеШе да се заведе от 9.00 до 9.30_15.30 или 16.30.Или другият вариянт е от 8.30 до 15.30.Таксата е в зависимост от доходите на родителите.Аз пьрвата година като разведена майка плаЩах 29 евро а втората 39 евро.На обяд децата обядваха и после спяха.На всеки празник имаха тьржество и всеки ден ги у4еха на песни4ки и на неЩо ново.
За празниците на майката и таткото винаи правеха подарьци......еххххх,сега като се сетя и 4ак мь4но ми става.
Записването в такива градини става през април_май и резултатите излизат през ИУни.Предимство имат многодетни семейства,разведени родители,самотни майки,4УЖДЕНцИ Mr. Green.

# 77
  • Мнения: 22 869
Споделям мнението на Вал за градините в Испания.Такива бяха и моите наблюдения.

Общи условия

Активация на акаунт