Пластично и пластинатно изкуство

  • 3 041
  • 63
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 984
Не одобрявам подобен род изкуство - използване на трупове за пренареждане на действителността.

Древноегипетското изкуство на мумифицирането не може да се сравнява със съвременното "трупно" "изкуство, точно защото мумифицирането е отношение към мъртвите - елемент на културата.

Излагането на трупове е извращение и не е елемент нито на "идеалната", нито на "реалната" култура /европейска, азиатска, американска, нито африканска/.

Радвам се, че намека не се отнася за мен.

Последна редакция: пт, 22 фев 2008, 18:29 от д-р Mишон

# 61
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Преди повече от година в малките часове се загледах по един страшен филм. Моя съпруг веднага възкликна: Оооо, ти гледаш " Анатомия"\ Anatomie /. Зааради този филм стана страшен скандал.
Не обърнах внимание на думите му. Когато видях телата във филма се смразих. Казах си" О, това са истински трупове, а не имитация от пластмаса и гума! Неееее...това не може да бъде истинско, но е страхотно, съвършено!". Сега разбрах,че са били истински.Оценям го, страшно много труд са хвърлили, но за мен е пошло. Не мога да го нарека изкуство, а едва ли някой студент по медицина ще си вземе такъв труп и ще си го държи в хола с цел да учи анатомия. Жалко, трудът можеше да бъде пренасочен в някой друг дял на медицината и би бил полезен.

# 62
  • Мнения: 17 546
Не ме стряска първата картинка. Не бих си я сложила за аватар защото според мен е грозна. Нищо повече. Всеки да си слага какъвто иска аватар.
Втората - не смятам това нещо точно за изкуство, но не го смятам и за кощунство. По скоро го приемам за нещо с научна цел. Харесва ми и ми е интересно, може би защото имам интерес към медицината. Колкото и да е страшна историята на Д-р Менгеле, медицината нямаше да е на такова ниво ако не се правят есперименти. Той не е единствения, просто за него се знае, че е правил това. Никой тук обаче, не споменава великия Леонардо да Винчи по този повод. А това, което е правил той, е едно от най-великите изкуства и се твърди, че се е научил като е купувал трупове от моргата и след дисекция е изучавал детаилите на човешкото тяло, за да успее да рисува толкова съвършено.

# 63
  • Мнения: 589
Отвратително ми е това "изкуство". Но това, което ме втрещява не е фактът, че на един анатом му е хрумнала идея за , да кажем, нестандартна изложба, а цифрата 8 000 000 - посетителите на изложбите му досега... В началото имало припаднали всеки ден, с времето припадъците изчезнали. Демек, може да се свикне, така ли?
Смятам, че сме болни воайори. Всичките. Не ни стига да гледаме как непознати си бъркат в носа и гащите в Биг Брадър, трябва ни още. Трябва да видим и как точно изглежда нероденото дете в корема на мъртвата си майка. Отврат.
Не ми е неприятна визията на труп, това е нещо естествено. Неприятно ми е идеята зад разтварянето и разместването на труп в търсене на модерна алегория. Неприятна ми е дори мисълта, че посетителите на изложбата могат да намерят в нея откровение, вдъхновение, размисъл, изобщо нещата, които изкуството носи и които би трябвало да ни облагородяват. 

Общи условия

Активация на акаунт