Къса юздичка :(

  • 6 462
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Става въпрос за една ципичка, която се намира под езика и при някои хора ограничава движенията му - най-често езикът не може да се вдига достатъчно нагоре, не може да се плези извън устата, върхът му е със сърцевидна форма (при класическия случай, където не може да се сбърка) или само с леко вдлъбнатинка на върха (при по-скритите форми). Това води до ред проблеми - проблеми с кърменето, проблеми с произнасянето на някои звукове, проблеми с дъвкането (оттам и проблеми с храносмилането при напредване на възрастта, т.е. не в детска възраст, а като възрастен и при остаряването), почти невъзможност за френски целувки Mr. Green, за близане на сладолед (и на други неща, като им дойде възрастта за това... hahaha), деформации в подреждането на зъбите (юздичката ги дърпа и се изкривяват), свързва се и с апнея по време на сън и още ред други неща, които са наглед дребни, но са неприятни и се отразяват върху цялостното здраве.
Благодаря за изчерпателното обяснение  bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 6 011
Моника е с къса горна юздичка.Забелязах я преди няма и 1 месец.Ходихме на стоматолог - хирург и той каза , че е още малка за да я цепне.Трябвало да избият всички зъбки и тогава ще се види кога ще се среже.Но пак повтарям-нейната горна устна е със френулум,който достига чак между горните предни зъби.
Би ли ми казала при кой хирург сте я водили и ако може координати?

# 17
  • Мнения: 363
съвет не мога да ти дам, но мога да ти дам пример за това как едно момиче в германия са го лекували от хемороиди близо 3 години и когато си дошло в Бг се оказало рак на дебелото черво, последен стадий!
лекарски грешки дал Господ!

Е, това пък защо трябваше да се напише  #Crazy!
просто пример за лекарски грешки! защото авторката се възмущава, че лекарите не са установили толкова време проблема на детето й! е сега се надявам да разбереш що съм го написала!

# 18
  • Мнения: 521
Момичета благодаря ви за бързите отговори наистина ме успокоихте смятаме в вторник таткото да говори с хирург УНГ и да видим кога ще направим манипулацията още веднъж много ви благодаря Simple Smile

# 19
  • Мнения: 2 208
Бихте ли дали координати на добри доктори в тази област, моля.
Моят син също се роди с къса долна юздичка. Педиатърката каза да изчакаме, че било рано да се реже. Водих го в Медицинска Академия на консултация при стоматолог хирург и ми каза, че може да го среже ама без упойка, пък не е гаранция, че пак няма да израстне.... При това положение се отказах от манипулацията.
За сега не виждам някакъв съществен проблем при него, но очевидно ще трябва да се консултирам пак в скоро време със специалист!

# 20
  • Мнения: 9 973
 Sadи нашата е такава,трябва да бъзна педито да се раздейства малко.......

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Бихте ли дали координати на добри доктори в тази област, моля.
Моят син също се роди с къса долна юздичка. Педиатърката каза да изчакаме, че било рано да се реже. Водих го в Медицинска Академия на консултация при стоматолог хирург и ми каза, че може да го среже ама без упойка, пък не е гаранция, че пак няма да израстне.... При това положение се отказах от манипулацията.
За сега не виждам някакъв съществен проблем при него, но очевидно ще трябва да се консултирам пак в скоро време със специалист!
Доц. Тодоров прави клипвания на юздичка, координатите му се намират в нета.
Юздичката не може да израсне, но при бебета, които се хранят с шише, е възможно отново да се получи срастване на мястото на интервенцията, тъй като биберонът избутва и притиска езика отново надолу. При кърменето не се получава, понеже бебето трябва да издава езика напред и да го повдига, за да обгръща с него гърдата и да направи вакуум (това е и причината някои от бебетата с къса юздичка въобще да не могат да сучат, но да се хранят с шише добре). Мисля, че има начин да се избегне срастването, като се правят упражнения - особено с по-големите дечица. Упражненията се показват от логопед.
Интервенцията по принцип се прави без упойка (или само с пръскане със спрейче за локална упойка), просто това място е слабо кръвоснабдено и с малко нервни окончания. Все пак си зависи от вида на юздичката, при някои видове се налага да се прави пластика, която е свързана с шевове и естествено се прави с упойка (пълна), но това са много екстремни случаи, обикновеният случай е просто едно рязване с ножичка, което трае секунда и не се налага нищо повече.

# 22
  • София
  • Мнения: 276
Бихте ли дали координати на добри доктори в тази област, моля.
Моят син също се роди с къса долна юздичка. Педиатърката каза да изчакаме, че било рано да се реже. Водих го в Медицинска Академия на консултация при стоматолог хирург и ми каза, че може да го среже ама без упойка, пък не е гаранция, че пак няма да израстне.... При това положение се отказах от манипулацията.
За сега не виждам някакъв съществен проблем при него, но очевидно ще трябва да се консултирам пак в скоро време със специалист!

Здравей Tania_Ark,
моят син също беше с къса юздичка.....не давай ухо на коментарите, на някои мами, че "какво толкова, та то е чаровно да не казва Р"... ит.н. 
 Първо: Говорен дефект и деформация на челюста
Второ : като почне първи клас, ще пише както си чува и изговаря думата.
Трето: стоматологичен проблем със захапката( френулът дърпа долните зъби назад)

Пиша това, защото покрай детето изчетох всичко възможно, като литература, посетих и стоматолози и УНГ, за да разбера най- подходящата възраст за манипулацията и т.н.
 Ние го направихме към 2 годинки. Лекарката го взе от нас- влезе в операционната и след малко ни го върна. Мисля че се прави с местна упойка, която се пръска.
Ако искаш координати- пиши ми на Лични.

# 23
  • Мнения: 2 208
Здравейте, отново  Hug

Днес извършиха манипулацията по отстраняване на късата юздичка на сина ми.
Благодаря на всички ви за информацията, която споделяте и куража, който давате!  Hug
Много съжалявам, че изчаках толкова дълго, надявам се да се избегнат деформациите от досегашното състояние, защото не е отстранена юздичката ПРЕДИ проговаряне.
Само искам да попитам нормално ли е след процедурата да има обилно склюнкоотделяне?

# 24
  • София
  • Мнения: 276
Здравей отново Tanita_,
 аз не си спомням за повишено слюноотделяне, след 'клъцкане"-то на юздичката, но може и да е имало, просто да не ми е направило впечатление..а и детето като не може да си каже Rolling Eyes
Радвам се че всичко е минало добре ! Къде првихте манипулацията?

# 25
  • Мнения: 208
Като мед.специалист ти отг. ,че това е една честа аномалия,но хубавото е ,че се цепва и после всичко е ок.

# 26
  • Мнения: 2 208
Здравей отново Tanita_,
 аз не си спомням за повишено слюноотделяне, след 'клъцкане"-то на юздичката, но може и да е имало, просто да не ми е направило впечатление..а и детето като не може да си каже Rolling Eyes
Радвам се че всичко е минало добре ! Къде првихте манипулацията?
Манипулацията я направихме в ИСУЛ при д-р Кънчева. Оказа се, че ципата е била толкова тънка, че дори ножицата не използва докторката. Тя сама се скъса...
Надявам се да няма някакви усложнения и допълнителни проблеми и всичко вече да е зад гърба ни!
Цял ден милото ми детенце повтаря "езиче, езиче"  Tired.

# 27
  • Мнения: 9 814
съвет не мога да ти дам, но мога да ти дам пример за това как едно момиче в германия са го лекували от хемороиди близо 3 години и когато си дошло в Бг се оказало рак на дебелото черво, последен стадий!
лекарски грешки дал Господ!

Стига де, какъв е този паралел, не мога да си обясня. Ясно, че всеки иска да се изтъкне, но недейте така да плашите майчетата.

Общи условия

Активация на акаунт