Баба Марта

  • 2 382
  • 54
  •   1
Отговори
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
На  1 март българите окичват дрехите си с малки червено-бели украшения. Наричат ги мартеници - според названието на едноименния месец. 

Мартениците се изработват от пресукани червени и бели конци - вълнени, копринени, памучни. От тях  са направени  пискюлчета, кръгчета, топчета, квадратчета, човешки и животински фигурки. В последните десетилетия към конците  често се прикачват и всевъзможни изображения и символи от дърво, кожа, керамика, метално фолио... Виждат се миниатюрни пистолети, футболни топки, ключове. До образа на  Мики Маус стои маската на Батман или ликът на популярни певци, зодиакалните знаци се редят един след друг. Ако някога с "производството" на мартеници са се занимавали в домашни условия само жените, днес то е  сезонна индустрия. Нещо повече: понякога мартениците представляват истински произведения на художественото творчество. 

Мартениците се прикрепват с карфици или с други приспособления отляво - над сърцето, върху връхната дреха, сакото, роклята, пуловера и т.н.Човек ги купува и подарява на тези, които обича. 

Според предание, дошло от древността, те носят здраве, щастие и дълголетие. Старите българи вярвали, че в природата съществува някаква зла сила, наричана "лошотия", която също се събуждала през пролетта, а в народните вярвания 1 март бележи началото на пролетта. На мартениците се приписвала магическата сила да предпазва от "лошотията" , най-вече от болести и уроки. Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче.

Има вярвания за възникването на мартеницата, които го свързват с хан Аспарух и годината на създаването на българската държава ( 681). Според една от тези истории,  когато прабългарите достигнали Дунавската равнина, те били омагьосани от мястото и решили да се установят тук. След обявяването на новооснованата държава ханът поискал да извърши жертвоприношение на бога Тангра. Жертвената клада по традиция трябвало да се запали със стръкче изсъхнал копър, но българите не намерили такъв наоколо. Докато се чудел какво да стори, на рамото на хан Аспарух кацнал сокол. На крачето му висяло снопче копър, завързано с бял конец, половината обагрен в червено. То било пратено от сестрата на хан Аспарух, Хуба, останала в палатите на баща им Кубрат. Хуба сънувала сън, от който разбрала за затруднението на брат си. По сокола си тя му изпратила китка копър, завързан с бял вълнен конец. По време на дългия полет обаче, крилото на сокола се протрило и кръв обагрила белия конец. Така хан Аспарух получил китката, завързана с бяло-червен конец. Запалил той огъня според традицията, а с конеца се закичил за здраве. Оттогава на 1 март българите окичват близките си с усукан бяло-червен конец.

Някои от обичаите на 1 март, свързани с изгонването на злите сили, включват палене на огън и изгаряне на сметта на двора, а след това всички прескачат жаравата. 
Разпространен е и гадателският обичай за избиране на ден. От 1 до 22 март всеки си намисля един определен ден от този период и по него съди каква ще е годината - ако е слънчев, ще е успешна, ако вали и времето е лошо - ще има трудности. 

Извън българската етническа територия мартениците се срещат само в някои области на Румъния и Молдова, т.е. пак на места, където са живели или живеят по-компактни групи българи. Доколкото те не са познати на другите славяни, вероятно мартениците са наследство от траките, коренното население на днешна България в древността.

# 1
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Какво значи празнувам ли Баба Марта? Ако имаш предвид паленето на огън на двора - не. Нямам двор, иначе като нищо ще направя атракция на комшиите.

# 2
  • Мнения: 569
Не го уважавам много този празник. Не обичам да нося по десетина мартеници десет дена.Свързвам го единствено с настъпващата пролет и дотам.

# 3
  • Мнения: 27 524
Това е един от любимите ми празници. Обожавам го и харесвам традицията много. Приела съм за себе си версията с Хан Аспарух. Кичим се с мартеници, огън и аз не паля  Grinning Доколкото знам от познати ми румънци, имат обичая в цялата държава, а не в отделни местности.

# 4
  • Мнения: 6 167
Нося мартеничка, да.

В Румъния също има мартеници. Традицията е поумряла, но на места все още я има.

пс: А, Блонди много бърза... Simple Smile

# 5
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Харесвам празника, нося мартенички, обичам да имам по 10-20 на ръката, на ревера и където ми харесва другаде.

# 6
  • Мнения: 4 585
Днес видях Спайдърмен пластмасов с пластмасона паяжина на мартеничка. Супееер.
Иначе се кича, да. Червено и бяло на мургавеляк. Супееер.

# 7
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Смятам, че българските традиции трябва да се запазят, а не да се стремим да празнуваме колкото се може повече чужди празници.

# 8
  • Мнения: 2 070
Моля ви се хора, не си купувайте китайския боклучак. По-добре си вземете прежда и направете една плитка за ръката.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Да, харесвам празника и мартениците.Много ги обичам. Peace

# 10
  • Мнения: 3 034
празнувам, да.
огъна паля само в душата си. двор нямам. Sunglasses

тази година с Марена ще си правим мартениците. вече започнахме, много са нескопосани, но пък са милички. Laughing

# 11
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Това е един от любимите ми празници. Обожавам го и харесвам традицията много. Приела съм за себе си версията с Хан Аспарух. Кичим се с мартеници, огън и аз не паля  Grinning Доколкото знам от познати ми румънци, имат обичая в цялата държава, а не в отделни местности.
Хан Аспарух победил византийците и положил основата на новата държава, той поискал да пренесе жертва на бог Тангра. По стар народен обичай, жертвената клада трябвало да се подпали със стръкче копър. Но по тези земи копър нямало. В този момент лястовичка кацнала на рамото на хана -в човката си тя носела стръкче копър, вързано с червен и бял конец. Лястовицата проговорила с човешки глас

"От днес вие имате нова земя. Защитавайте я с кръвта си и я пазете чиста като белия цвят на снега!".

Денят бил 1ви март. Белите и червени фигури, оплетени от конци, станали символ на мира и дружбата между славяни и българи, на здраве и щастие. Нарекли ги мартеници по името на месеца. Вързването им станало традиция. Вече над 13 века българите си подаряват мартеници и се поздравяват с идването на пролетта, а когато дърветата напъпят те ги завързват по тях за да си пожелаят плодородие.


или

Хан Аспарух имал сестра на име Хуба. Тя била пленница в друго царство. Аспарух пратил вест на сестра си, че е намерил земя да се заселят - на Юг от река Дунав, днешна България. Като получила тази радостна вест, Хуба успяла да избяга от плен. Яхнала кон и препускала без почивка докато стигнала до реката Дунав. Търсела брод да преминат. Хуба пуснала сокол. На неговия крак вързала края на бял конц, а другия му край държала в ръцете си. Соколът литнал да намери брод през реката, но точно когато намерил пътя, стрела го пронизала и той паднал умъртвен, а конеца се обагрил с червения цвят на кръвта му. Хуба проследила нишката и така намерила път да стигне при брат си и да заживеят свободни и честити в новата земя, България.

От тогава, бяло-червения конец е  здравата нишка, която свързва българите по света в едно – да сме здрави, силни и щастливи. Да помним, че сме Българи -  където и по света да се намираме.

# 12
  • Мнения: 2 161
Подарявам и нося мартеници с удоволствие.Както по-нагоре се спомена,не понасям кичът,който се излива от сергиите на 1 март.Не ги купувам просто.

# 13
  • Мнения: 803
Обичам Баба Марта. Всъщност това ми е любимият празник, заради чувството, че пролетта идва. И си нося мартеницата, докато видя щъркел/лястовица или поне цъфнало дръвче. Но нося само гривнички, и то от най-простите - оплетени бели и червени конци, може би някой дървен орнамент. Не ми харесват кичозните с мъниста, сърчица, Шрек, Бойко Борисов и т.н.

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Охо! Кои са двамата неверника, гласували с 'не'?
Слагам. На 1-ви слагам, каквото ми закачат, на 2-ри оставям само гривните, на 3-ти оставям само най-харесалите ми гривни. Нося около седмица. Не чакам вече щъркели Simple Smile

# 15
  • Мнения: 13 512
Аз не обичам мартениците, а в последно време заради  кичозните мартеници- съвсем.Нося първия ден каквото ми подарят- от уважение и вечерта като се прибера ги свалям.  На децата подарявам,обаче.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 294
Купувам мартеници, подарявам и нося - защото харесвам тази запазила се българска традиция  Peace

# 17
  • Мнения: 1 150
Хубава традиция е. Нося с удоволствие, но не повече от една, две гривнички.
Обаче съм такъв заплес, че откарват доста време на ръката ми  Tired

# 18
  • Мнения: 4 187
Чудесен празник, според мен ! Вече съм купила мартеници за всички близки. Докато живеех при родителите си,  двете с баба ми изработвахме мартеничките сами. Беше много хубаво  Hug.

# 19
  • София
  • Мнения: 426
харесвам този празник нося мартеници но не паля огън а и той за какво се пали newsm78

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, празнувам и мартенички нося и подарявам.

Имам спомен, че миналата година се бяха развихрили едни религиозни, които заклеймиха носенето на мартеници като суеверие.

# 21
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Огън не се ли пали на Заговезни?  newsm78

# 22
  • Мнения: 1 322
Нося мартеници и купувам за най-близките си хора.

# 23
  • Мнения: 1 312
Харесвам този ден всички са с мартеници.Аз също нося и подарявам,а за децата ми няма да пиша на този ден как изглеждат. hahaha Joy hahaha

# 24
  • Мнения: 5 622
Да, слагам мартеница и на кучето даже  Wink

# 25
  • Варна
  • Мнения: 10 790


В Румъния също има мартеници. Традицията е поумряла, но на места все още я има.


В някой райнои на Молдова и Украйна също.

# 26
  • Мнения: 2 386
Обожавам Баба Марта!

Купувам мартенички за американците и българите, които познаваме в САЩ. Разказвам историята за кан Аспарух и ме завладява неопределено чувство за гордост..
Нося всякакви мартенички по ръцете до 6-ти, защото имам рожден дентогава и не се връзват на тоалета.  Flutter После слагам само любимите и си ги нося до края на март! Grinning

# 27
  • Мнения: 331
Празнувам... Получавам и подарявам наред. Нося докато най-накрая не се наканя да ги махна...
Вчера четох, че се продавали мартеници с картинки на листа от марихуана... Ей, и китайците изпушиха вече...

# 28
  • Мнения: 948
Да, отбелязвам празника.Нося и подарявам мартеници на близки и познати.

# 29
  • Мнения: 1 072
Отбелязвам празника с носене на съответните символи и със сваляне на коледната украса.

# 30
  • Мнения: 6 993
И аз обичам да нося, да ми подаряват и да подарявам, де  Mr. Green
Нося ги до първия щъркел. Имайки предвид, че в София не летят много-много, гледам през април някъде да си ида до Пловдив, та да видя по магистралата.
Ох, кравата каза за коледна украса. Още ми стои украсената елха.

# 31
  • Мнения: 27 524
Да, слагам мартеница и на кучето даже  Wink

И аз слагах на моята Шира. Сега Рашо няма да ми даде, но закачам на клетката му.

Нося си винаги мартеничката докато не видя щъркел. Рекордът ми е до юли месец  Crazy

# 32
  • Мнения: 4 392
Охо! Кои са двамата неверника, гласували с 'не'?
Аз току-що гласувах с "не"/ няма друга опция/, защото реших от тази година да не празнувам този празник.
Не съм неверничка, даже напротив. Wink

# 33
  • Мнения: 2 028
Гласувах с "ДА"  Peace

Това си е чисто българска традиция, харесва ми и я спазвам... Че иначе какво, ще мине някоя и друга година и детето ми ще знае за Хелоуин, а няма да е чувало за Баба Марта?!

И аз съм чувала легендите, че мартениците са традиция още от времето на кан Аспарух, че червените и бели конци се сплитат точно както се е сплитала конската опашка, символът на старата българска държава ...

Всички в къщи се кичим... всяка година... 

# 34
  • Мнения: 5 940
Обичам да избирам мартеници и да подарявам. Харесвам този празник. Винаги ми е много слънчево. Дали е езически или не, не ме вълнува, не променя отношението ми празника.

# 35
  • Мнения: 919
Празнувам Баба Марта откакто се помня,нося и подарявам мартеници на близките си. Grinning

# 36
  • Мнения: 1 998
На Баба Марта обикновено съм накичена  с мноооого мартеници-  с всички,които ми се подарят за деня,но след празника си оставям  само подарените ми от съпруга ми и децата и си ги нося докато видя щъркел! Grinning
Подарявам много,но преди това дълго време избирам ,защото на фона на кича който се шири трудно се отсява истинска мартеничка!
Предстои ми пазаруване! Grinning

# 37
  • Мнения: 2 407
Уважавам този български празник!

# 38
  • София
  • Мнения: 167
И аз харесвам тази традиция! Подарявам и нося мартенички!
Единственото, което не ми харесва е че 90% от мартениците по сергиите са някакви ужасно кичозни произведения, които нямат нищо общо със символиката на белия и червения конец. Особено тези пластмасови боклуци  с Бойко Борисовци, Спайдърмени и Барбита Sick

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Е, без мартеница закъде?

# 40
  • Мнения: 4 841
Чак не мога да повярвам, че има такава тема, а още по-малко пък, че има и хора, които откровено загърбват традицията  Crossing Arms
И то особено след като за "великия" празник 14-ти февруари се изписаха безброй страници...

По темата - тази година със синът ми заедно подготвяме мартеничките. Почти са готови, може да не са супер красиви, но са направени с желание  Peace

# 41
  • Мнения: 1 492
Обичам да избирам мартеници и да подарявам на всички близки и познати.
Не се вълнувам, че е пълно с кич. Избирам това, което ми харесва и харесва на децата.

# 42
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Харесвам този празник,и с удоволствие подарявам мартеници,моите ги нося няколко дена и ги свалям че като ми се намокрят на ръката ме притесняват.Огън не паля.

# 43
  • Мнения: 14 133
Обичам да нося и да подарявам мартеници. И къщата ще украсим. Дребният все пита няма ли да дойде Баба Марта.  Laughing В градината им правят специално тържество. "Бабичката" им завързва мартеници. Черпи ги с питка и сол.

# 44
  • Мнения: 655
Разбира се,че слагам мартеница. Това е един от любимите ми ,чисто български празници.

# 45
  • София
  • Мнения: 2 623
Плета и правя мартеници всякакви
и никога не купувам или мноооого рядко.
Е, в последно време нямам време и правя
само за най-близките.
Обичам празника и го почитам.
Нося мартеница докато не видя щъркел  Hug
После закачам на цъфнало плодно дръвче.

# 46
  • Мнения: 7 723
Не разбирам много що за празник е баба Марта,
ама се кичя с мартеници. Децата- още повече.
Махаме ги, като видиме първите щъркели.
Дори и купувам за целия клас и за цялата група в ДГ.
Традицията го повелява...

# 47
  • Мнения: 3 886
Разбира се,че слагам мартеница. Това е един от любимите ми ,чисто български празници.
Peace И прпи нас така

# 48
  • Мнения: 2 131
Прави ми впечатление, че с всяка изминала година по улиците виждам все по-малко хора, закичени с мартеници. Имам предвид - на дрехата, а не на ръката. А е толкова хубаво, аз винаги си закачам на дрехата. Обичам празника, разбира се.  Peace

# 49
  • Мнения: 2 716
Харесвам тоя празник. Купувам много мартенички (само конци) и подарявам на всеки срещнат. И на непознати деца ми се е случвало да подаря. Обичам да ме закичват с мартеници. Особено саморъчно произведените от щерките.

# 50
  • Мнения: 2 761
Много бг празник,воде6т на4алото си от древността.По4итам го и с удоволствие го празнувам.

 Българските народни празници в своята календарна характеристика, ритуални изяви и песни са съхранили един от най-древните космогонични мирогледи, тръгнали от началото на Времената и стигнали до наши дни. Те носят календарна прецизност, философска яснота и песенна уникалност, каквито притежават малко народни празници по света.

Българските народни празници и традиции са се предавали хилядолетие след хилядолетие от поколение на поколение и са отразявали духовните виждания и космогоничния мироглед на българите. Те са отразявали българския национален дух, като са го пазили от погроми и унищожения. Нито покръстването, нито византийското, нито османското робство разбиха народните празници... Сега България събира сили, за да оцелее...
......
МАРТ и специално Първи март е началото на настъпващата ЯН-активност до пролетното равноденствие (със снижаващата се постепенно ИН-активност). Първи март е богат с много обредни действия. Най-напред излизат младите жени и запалват натрупаните излишни вещи и боклуци от зимата. Бабите остават вкъщи, за да не ядосат Баба Марта. В този ден не се простират бели дрехи – а нещо червено навън. Сутринта възрастните жени усукват от червена и бяла прежда мартениЦИте, които връзват на дясната китка на всекиго от семейството. Мартениците се носят, докато се види първата лястовица или щъркел. Оставят се под камък. Целият ритуал е пълен със символи: от младите жени, паленето на огъня (подпомага силите на ЯН), червеният цвят на мартеницата, който е адекват на ЯН-активността, и носенето й до виждането на първата пролетна птица. Бялото е спътникът на ИН-жизнеността. Усукването на двата цвята показва усукването на двете символични сили в спиралното движение на първичната КИ.

http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=57

БЪЛГАРСКИЯТ ОБИЧАЙ "БАБА МАРТА"

 Първи март е денят на Баба Марта. Според преданията, Марта е сърдита старица, която рязко променя времето от лошо на хубаво, и обратно.
 Традициите и вярванията са се запазили през вековете, българите вярват, че носенето на мартеницище умилости Баба Марта да не праща студ.
 Всички получени мартеници се закичват на дрехите или се завързват на китките и се запазят до първия знак на пролетта-щъркел, лястовица, или цъфнало дърво.
 Белият цвят на мартеницата първоначално символизира мъжкото начало, силата.По-късно под въздействието на християнската митология обозначава девствеността и непорочността – белият цвят е цветът на Христос. Червеното е женското начало, здравето: то е знак на кръвта, на зачеването и раждането. Според преданието, дошло от древността, те носят здраве, щастие и дълголетие.
 Мартениците са наследство от траките, коренното население на днешна България в древността. Старите българи вярвали, че в природата съществува някаква зла сила, наричана "лошотия", която също се събуждала през пролетта, а в народните вярвания 1 март бележи началото на пролетта. На мартениците се приписвала магическата сила да предпазва от "лошотията" , най-вече от болести и уроки.
 Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче.

http://martenica.net/

# 51
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Празнуваме, да. Харесвам празника, харесвам мартеничките (ама само тези от конци, без изгъзици) и се кича много с тях. Свалям ги когато видя щъркел или лястовичка, за щастие напоследък в квартала са се навъдили лястовички, та все по-рядко ми се случва да си ходя с мартениците на морето.

# 52
  • Мнения: 42
Много обичам първи март.
Днес купиш първите мартенички.
Да кажа само, че на Женския пазар мартеничките са по-евтини отколкото на Дондуков.

# 53
  • Мнения: 5 591
Празнуваме, да. Харесвам празника, харесвам мартеничките (ама само тези от конци, без изгъзици)

И аз PeaceПредпочитам  мартениците за закачване.Не си връзвам на ръката.

# 54
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Всичко носим мартеници. Дори мъжът ми който е американец, харесва и уважава традицията. Обикновенно той е най-накиченият сред нас  Grinning
Мартеничките копувам от бабички, които ги плетат на една кука. Много са хубави, класически и освен това помагам с нещо на жените.
Купихме и изпратихме мартеници и на приятелката ми в Португалия.
Когато живяхме в Узбекистан, занесох в БГ посолството....секретарката, която живееше вече 20 години там, се разплака, когато й подарих мартеничката.....

Общи условия

Активация на акаунт