отказ за приемане на молба за отпуск след майчинство (спешно)

  • 14 888
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 23
Моля Ви, никой ли не може да ми помогне Praynig

# 31
  • Мнения: 24 467
Чл. 224. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.
(2) Обезщетението по предходната алинея се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.
Чл. 177. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 177, изм., бр. 108 от 2008 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер.


Вероятно в ТК са нанасяни нови основни заплати въз основа едностранно спусната от работодателя заповед, но, както сама си се сетила, ти не си работила на тази база необходимия брой дни.
"Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя."- чл.118, ал.3 от КТ.
При освобождаването ти в заповедта ти за освобождаване не се ли съдържа размер на обезщетението по чл. 224? Ако не, то най- вероятно в следващия месец, когато изплащат възнагражденията за предходния, ще ти го изчислят и трябва да си го получиш. Не ги ли пита, старите си работодатели, имам предвид?

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 08:53 от Judy

# 32
  • Мнения: 23
Благодаря ти Judy. Не, в заповедта за прекратяването на трудовият ми договор не е посочено, каква сума ми е обезщетението. Аз съответно питах в личен състав, но от там ми казаха, че не знаят, като правели заплатите програмата щяла да им покаже колко ми е обезщетението и понеже аз им нямам много вяра исках да знам предварително отговора за да мога да реагирам адекватно, но всеки, когото питам казва че не разбира защо са правени актуализацийте

# 33
  • Мнения: 24 467
Ако сте много хора се пуска обща заповед за едностранно увеличение на заплатите за длъжността Х и вероятно са ги приложили към всяко досие и са вкарали повишенията  в програмата за всички работници /служители.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Благодаря ти Judy. Не, в заповедта за прекратяването на трудовият ми договор не е посочено, каква сума ми е обезщетението. Аз съответно питах в личен състав, но от там ми казаха, че не знаят, като правели заплатите програмата щяла да им покаже колко ми е обезщетението и понеже аз им нямам много вяра исках да знам предварително отговора за да мога да реагирам адекватно, но всеки, когото питам казва че не разбира защо са правени актуализацийте
Обезщетението ще се изчисли на база на последния месец, в който имаш отработени най-малко 10 работни дни. Това сигурно ти е последния месец преди болничните, и най-вероятно няма да е върху актуализираната заплата. Иначе се изчислява така: вземаш последния си работен месец, заплатата бруто делиш на броя на отработените дни, така получаваш възнаграждение за 1 ден, след което го умножаваш по броя на дните които ти се полагат като отпуск. Това ти е брутото, върху него ще имаш 10% данък, и така ще получиш чистата сума.
А иначе, актуализация може да бъде направена, и ако си на минималния праг, който всяка година се увеличава за различните дейности.

# 35
  • Мнения: 23
Благодаря Ви много момичета  bouquet

# 36
  • Мнения: 3
Здравейте, синът ми става на 2 годинки на 14.08 и днес /01.08/ си подадох молба за платен годишен отпуск, който ми се полага по време на майчинството. Във фирмата просто взеха молбата и не ми дадоха никакъв входящ номер или пък да я заведат някъде. Една от управителките във фирмата ми каза, че според нея не било правилно да се ползва такъв отпуск, защото и без друго съм си почивала по време на майчинството. Интересувам се
1/ могат ли да ми откажат да ползвам платения си отпуск
2/ ако все пак откажат и аз реша да напусна, те са задължени да ми я изплатят. Но ако не го направят кои органи мога да сигнализирам

Това е засега.
Благодаря предварително за отговорите.

# 37
  • Мнения: 24 467
Не могат да ти откажат. Ползвай го, да не вземе да ти изгори, че КС още не се е произнесъл.
И не отсъствай без заповед за отпуск, че да не ти стане самоотлъчка. Ако решиш да напуснеш са длъжни да ти го изплатят.

# 38
  • Мнения: 71
Здравейте на всички, предварително се извинявам че разводнявам темата, но никъде не открих решение на моя проблем. На 08.09.2010 г. трябва да се върна на работа след изтичане на 1 година отпуск по майчинство.
Въпроса ми е може ли да си пусна платения отпуск, а при нужда да използвам пак майчинство до навършване на 2 годинки, или след като си пусна отпуската и след това тръгна на работа губя останалото майчинство? Благодаря Ви предварително!  Hug

# 39
  • Мнения: 445
Миа, можеш. Няма да си загубиш отпуска до 2 години. След като ти изтече платения, тогава си подаваш декларацията. Докато си в отпуск ти се полагат и 120 лв.

# 40
  • Мнения: 71
lianka Много ти благодаря! А тези 120 лв. от здравната каса ли са или се плащат от работодателя защото за първи чувам...  Peace

# 41
  • Мнения: 445
Плащат се от НОИ. Това са 50% от майчинските за втората година. Взимат се, ако майката не е в майчинство, а ходи на работа, докато детето стане на 2 години.  За да ги получиш трябва да попълниш приложение 4, молба до директора, че се връщаш на работа и няма да ползваш майчинство след 410 ден и акт за раждане на детето. Счетоводителката ще ги представи в НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт