Може ли зеле на .....

  • 3 602
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 447
Знам Че си много запозната и Компетентна Блонди smile3501 ,но за чесъна можем да поспорим!Нека оставим и докторите да знаят нещо! Hug Hug Hug

Блонди хич не е компетентна. Тя не знае, че чесъна може и суров да се дава от вторият месец, нали?

 ooooh! ooooh! ooooh!

# 16
  • София
  • Мнения: 7 039
Знам Че си много запозната и Компетентна Блонди smile3501 ,но за чесъна можем да поспорим!Нека оставим и докторите да знаят нещо! Hug Hug Hug
Не се заяждам, но би ли обяснила на нас некомпетентните, по каква причина се препоръчва чесън на толкова малко бебе? Наистина ми е интересно, как мотивира докторът ти тази си препоръка?

# 17
  • Мнения: 745
Зеле не давам,доста раничко ми се струва.За чесъна ми е интересно ,защо го слагате в пюрета.Аз моят син му приготвям чисти пюрета без никакви подправки или мазнини.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 734
buni ,постингът на Анче_Мамче  е шеговит,разбира се Peace
Анче_Мамче ,прости ми,че коментирам от твое име!

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Аз не бях давала на сина ми зеле,до преди една седмица,когато го записах на кухня и втората манджа,която ни се падна беше зеле със свинско...Почудих се доста,но като ми отказа супата му дадох зелето.Много го хареса и си го хапна всичкото.

# 20
  • Мнения: 5 940
Пак да питам, ако има компетентни  Wink защо броколи и карфиол "да", а зеле "не" ? Заради целулозата ли, както си мисля ...

# 21
  • Мнения: 9 973
чесън се дава за да не му мирише устата на мляко сигурно Joy Joy Joy


navedi 1 коя е вашето педи да не попадам на нея ooooh!

# 22
  • Мнения: 27 524
Моята лична лекарка каза че вече мога да й давам от всичко без гъби и сини домати!

Така ли? Интересно... къде ли е учила лекарката ви  Crazy Гъби се дават след 3 годинки. Патладжан също така. Ядки - пак след три. И още куп неща, които са за след годинка поне.
Извинявам се за обидата към педиатърката ви, но при положение, че едно бебе трябва да е на кърма или АМ до 6 месеца и на следващия месец да захрупа чесън... това е повече от абсурдно, разбира се.  Wink
Не се имам за компетентна и всезнаеща, просто чета и се интересувам. Нищо сложно за всяка от нас, преди да се довери сляпо на понякога малоумните педиатърски съвети.

но за чесъна можем да поспорим!Нека оставим и докторите да знаят нещо!

Нека поспорим.  Grinning Дай доказателства за ползата, нуждите и положителните доказателства за едно бебе на 7 месеца да яде чесън.
Винаги смятам, че докторите знаят много повече от мен. Но все пак - и тук докторите ми казаха, че на един месец трябва да спра с нощното хранене  Crazy И още доста неща, но когато са в разрез с моя инстинкт и знания; казвам не и точка.  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 200
Първо, доста рано сте започнали с яденето на друга храна освен АМ.  Tired
Второ, не бързай. Зелето е тежка храна. След годинка.  Peace
Peace  Peace  Peace

# 24
  • Мнения: 1 449

Чесън

Възраст
Според специализирани източници, посветени на детското захранване и хранене, чесън може да се добавя от 8-ми месец. В някои се посочва и по-ранна възраст. Въвежда се, когато и обикновеният лук – и двата вида са трудносмилаеми.

Значение
Чесънът е в минимално количество и термично обработен. Може и под формата на чесново брашно.
- Основната му роля е овкусяване: това е въпрос на лична преценка, проблемно хранене (стимулира апетита и променя вкуса на храната), традиции и пр.
- Специалисти по детско хранене се аргументират, че въвеждането на някои подправки преди 1 година (включително чесън) има безспорни ползи: детето се приучва, че вкусна храна може да има и без сол и подсладители.
- Символичното въвеждане на някои подправки, типични за семейната кухня, улеснява прехода към общата храна около 1 година.

Време на въвеждане
Правилото за въвеждане е около 2 месеца след захранване т.е когато хранителният режим е вече малко по-разнообразен и вкусовите рецептори на детенцето могат да приемат по-ароматни и по-специфични (не пикантни!) вкусове. Както е известно, термично обработеният чесън има мек и деликатен вкус.

Начин на въвеждане
Задължителното условие (както за другите подправки, подходящи от 8 м., като магданоз и копър) е детето да няма чувствително стомахче. Въвежда се като всяка нова храна – по правилото 3-5 дни.
Може да се добави по време на приготвяне на храната, а преди пасиране да се извади. Може да се отстрани сърцевината на скилидката – това смекчава острият вкус.

Алерген
Термично обработените чесън и лук са слаби алергени. При алергични деца се препоръчва след 1 година. Зелен чесън се предлага най-рано от 8 м.
Алергията към суровият чесън е към веществото алицин, което се отделя при смачкването на чесъна.

Други факти
Интересен е фактът, че ароматът на ванилия може да бъде много по-силен и дразнещ за нежното детско обоняние, отколкото сладникавият аромат на задушен със зеленчуци чесън.
Една скилидка чесън е около 3-4 грама – ½ скилидка в пюре от 200 гр прави по-малко от 1% от общото съдържание.

Хранителна ценност
След 12 месеца чесънът и лукът присъстват по-осезаемо в менюто и се използват поради ценните им хранителни свойства. В суров вид – след 12-36 месеца, по преценка.

# 25
  • Мнения: 668
ами детето ти явно е от яшните Simple Smile добре си го захранваш,но зелето наистина е тежка храна за 7 месечно бебче.моят син почнах да му давам около годинката.но ако си решила все пак да даваш пробвай само от соса да му топкаш

# 26
  • Мнения: 508
Аз не бях давала на сина ми зеле,до преди една седмица,когато го записах на кухня и втората манджа,която ни се падна беше зеле със свинско...Почудих се доста,но като ми отказа супата му дадох зелето.Много го хареса и си го хапна всичкото.
да аз също дадох зеле от детската кухня преди няколко дни-малката много го хареса и въобще не получи газове или някакъв друг дискомфорт,обаче според мен си зависи от детето,ако приема трудно някои храни или има други проблеми с храненето мисля, че трябва да се изчака.Аз лично не бих й сготвила зеле, в детската кухня обаче количеството на зелето в една порция никак не е голямо.ЗАТОВА-НЕКА ВСЕКИ САМ ДА СИ ПРЕЦЕНИ.

# 27
  • Мнения: 1 449
защо броколи и карфиол "да", а зеле "не" ? Заради целулозата ли, както си мисля ...

виж 2-ри и 3-ти параграф

# 28
  • Мнения: 5 940
Косе Босе, блаодаря. Както винаги, най-ценната информация.

# 29
  • Мнения: 514
Косе -Босе Едно голямо мерси! Hug Hug
Не искам да споря с никого !!! Naughty
Не смятам че педиатърката ми не е добър специалист!!!!!! Peace Peace Peace
Благодаря на всички за отговорите!!!!!!!!За зелето ще изчакам не е толкова зор!!!Просто ми стана интересно дали може защото знам че  е полезно!
Колкото до Чесъна както е написала Косе-Босе ------една скилидка чесън след и термична обработка смятам че е по скоро полезно отколкото вредно/каквото остане от него де/!! Peace Peace PeaceДа се уточним не става въпрос да се :"хрупа чесън" а да се прибавя в минимално количество! Hug
Всяка майка винаги иска най-доброто за детето си и затова са тези форуми за да се обогатява и допълва информацията която знае!!Но не мисля че трябва да се нападат педиатрите /все пак за това са учили/!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт