Oслушваме се вече - тупка ли сърце на НОЕМВРИйското човече

  • 10 750
  • 292
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 7
и аз така разбрах 6 месеца преди 45 - те дни.

# 151
  • София
  • Мнения: 293
Мерси, Розичка! И аз съм убедена, че е така, ама за сигурност, че от 01.04 ми тече трудов договор.

# 152
  • Мнения: 425
да,по-скоро запушен,но и кихам доста поне 3 пъти на ден,и все пак съм спокойна.
Аз попитах в счетоводната тема и беше новост за мен,че обезщетението е до 1800лв максимум,жалко виках си сега ми се е паднала тая държавица Laughing

Аз май нещо съм изтървала. За какво обезщетение става въпрос?

# 153
  • София
  • Мнения: 293
karmelitaMK, говорим за обезщетението за майчинството и за осигурителните вноски преди това.

# 154
  • Мнения: 7
да Кармелита точно за това,и понеже мога да си довнеса вноските,се чудих на какъв максимум мога,но явно повече от 1800 лв не е възможно.

# 155
  • Мнения: 24
Обезщетенията за бременност и раждане се смятат на база среднодневия брутен доход или сигурителен доход през последните 6 месеца до 45 дена преди определения термин - но в Кодекса за социално осигуряване се казва, че този средно дневен доход не може да превишава среднодневния нетен доход за разглеждания период - е в крайна сметка на база кой доход се смятат тези 90% - брутния или нетния  newsm78

Ето ви и съответните членове:

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

Ходи ги разбери!!!!

Ама и ние имаме едни закони - мани мани
А инче макс осигурителен доход за 2008г е 2000лв. сиреч макс обезщетение е 90% от 2000лв.= 1800 лв.

# 156
  • Мнения: 7
като приспаднеш вноските от 2000 лв среднодневното нетно е към 1560 лв та 90 % от тях,а не 1800 лв,този доход 1800 лв - може да се получи ако се водиш на 2300лв заплата поне аз така разбрах. Close

# 157
  • Мнения: 24
Направих една консултация с един колега ТРЗ - работи в Прайзутърхаус и много ги чатка нещата та значи:
Ако през последните 6 месеца до 45 дни преди термина са те осигурявали на 2000лв. (макс осигурителен доход) бруто - обезщетението се смята по следния начин:
 2000лв. х 6 месеца = 12000лв.
12 000 лв. делено на общия брой на работните дни през тези 6 месеца (средно се падат по 20 работни дни за всеки месец та значи става 20х6=120 работни дни) = 12000лв. / 120 работни дни =100лв. среднодневен доход.
100лв.среднодневен доход х 90% =90лв. средно дневно обезщетение
Тези 90лв. се умножават по дните в болничния лист и се получава общия размер на обезщетението или ако в болничния има да речем  30 работни дни болнични се получава 90лв.х30 работни дни =2700лв. обезщетение

Та в крайна сметка се оказва, че се гледа осигурителния доход, който се получава като към брутната заплата се прибави клас прослужено време ( ако го има ). Абе в общи линии гледа се брутната заплата - целувчици от мене  bouquet

Като обезщетението се смята само върху работните дни за съответния месец - например ако през месец април има общо 30 календарни дни то от тях 21 са работни и обезщетението ще бъде равно на 21 работни дни х 90лв. = 1890 лв.

# 158
  • Мнения: 425
Момичета, вижте какво намерих и аз за обезщетенията при майчинство. Надявам се да ви помогне.

http://semeistvo.rozali.com/konsultant-desi/p5904.html

# 159
  • Мнения: 57
Момичета,виждам ,че сте на друга тема в момента,но искам да ви се похваля,че бях на лекар и си имаме сърчице  Hug newsm44 newsm44 newsm44

# 160
  • Мнения: 425
Хана, честито ти сърчице!  Hug  Hug  Hug

# 161
  • Мнения: 7
hana30 чудесна новина миличка! Hug


Кармелита статията е страхотна!  Hug


Den4o нямам думи   bouquet Hug Heart Eyes

# 162
  • Мнения: 24
Розичка балгодаря ти - надявам се че помогнах
Хана честито - много се радвам на всяко ново сърчице  Hug
Целувам ви Heart Eyes

# 163
  • Мнения: 347
Честито на всички  Hug

# 164
  • Мнения: 2
здравеите и от мен  Simple Smile
честито на всички чули и видяли сърчица Heart
дано всички новини да са все така добри
нефер
как се справяш с това състояние на сърцето при мен тези прескоци се случват доста често и това ме притеснява и подтиска а знам че приема на доста медикаменти е ограничен така 4е не вждам начин за облекчаване на състоянито Sad
ако някои има подобен проблем нека сподели опит
на всички леко бременее и много усмивки newsm10

Общи условия

Активация на акаунт