Информираното съгласие - имаме ли избор?

  • 2 069
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Предстои ми раждане в най-скоро време и силно ме вълнува въпроса с т.нар. информирано съгласие. По мои спомени от предишните раждания при приемане в болницата се дават документи, които родилката трябва да подпише набързо, време за четене няма и никой не разяснява за какво става въпрос. Аз не искам да подписвам такова съгласие, ако това означава после да не се съобразят с желанията ми по време и след раждането. Държа да уточня, че не става въпрос за някакви ексцентрични прищевки, а за съвсем нормални неща като: отказ на система окситоцин, отказ да се "натиска" корема за да излезе бебето по-бързо, отказ от епиозотомия, бебето да ми се даде веднага след раждането за кърмене, да не му се дава вода или АМ и други такива нормални неща.  И най-важното - винаги всяка манимупалция върху мен или върху бебето да ми бъде разяснявана и да се иска моето съгласие.

Интересуват ме следните въпроси:

-Някой знае ли какво е съдържанието на този документ "информирано съгласие"

-Може ли да да не го подпиша и какво става в такъв случай? Някоя от вас отказвала ли е да подпише?

-Може ли да го подпиша "с особено мнение". Нещо от родя на "желая да се вземе съгласието преди прилагането на всяка медицинска процедура"

-Може ли да отида да раждам с предварително написани предпочитания (нещо като план за раждане) и да го приложа по някакъв начин към информираното съгласие.

Притеснвам се, че когато постъпя в родилното, с болки и контракции, няма да съм в състояние да водя спорове с персонала и искам предварително да съм подготвена.

# 1
  • Мнения: 961
Не съм информирана по въпроса, но ще следя темата, защото съм в същата ситуация като теб и имам същите притеснения.

# 2
  • Мнения: 1 155
Не съм подписвала никакви документи. За раждането с предварителни предпочитания ,аз лично си ги уговорих с лекарката, при която раждах. До сега незнаех , Thinkingче има такова информирано съгласие.

# 3
  • Мнения: 14 133
Да, има такива документи . Мисля, че имаше и точка за съгласие за секцио при необходимост + по-горе описаните за системата, епизиотомия, кръвопреливания и подобни. Аз трябваше да се съглася с всичко, защото предизвикваха по спешност заради високото ми кръвно.  ooooh! Хубавото беше, че можех на спокойствие да изчета документа, понеже нямах контракции при приемането в болницата.  newsm78
Опитай да подпишеш с особено мнение.  Peace

# 4
  • Мнения: 1 371
Не съм подписвала никакви документи или т.н. "информирано съгласие", когато ме приеха да раждам. Подписах, единствено, съгласие за секциото, но на другият ден след спешното секцио.

# 5
  • Мнения: 14 133
Не съм подписвала никакви документи или т.н. "информирано съгласие", когато ме приеха да раждам. Подписах, единствено, съгласие за секциото, но на другият ден след спешното секцио.
Явно в нашето АГ добре за презастраховат предварително.  Laughing

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 364
Да, има такова информирано съгласие - подписваш, че си съгласна при необходимост да ти се направи епизиотомия, да се използват форцепс или вакуум и т.н. Един вид лекарите се презастраховат и, не дай Боже, ако нещо стане - да са "невинни", тъй като ти законно си им разрешила да направят някаква конкретна манипулация. За да се избегнат тези моменти, е нужно преди това да се направи една стегната уговорка с екипа или лекаря, подплатена със солидна сума. Тогава, мили момичета, ще можете да си позволите да имате някакви изисквания, желания... и евентулано лекарите ще се вслушат в тях. Успех  Hug
(Извинявам се за иронията-породена е от положението, в което сме принудени да живеем и с което трябва да се съобразяваме.)

# 7
  • Мнения: 728
за 2 мин ми дадоха да подпиша 3-4 документа набързо. Не можах да прочета нито един от тях, но нямах и време т.к бях по спешност. Може би ако си се разбрала с някой доктор за раждането е хубаво предварително да му кажеш какви препочитания имаш, или ако не да гоориш с доктора който ще ти води раждането

# 8
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Имам копие от документа който подписах преди раждането.Беше по мое съгласие, никой не ме е карал на сила да го подпиша.Лекарката ми каза за какво става въпрос, а след това ми даде да прочета документа.Доколкото видях е вариант да се направи всичко възможно за спасяването на родилката и бебето в случай на нужда.За всяка операция се иска подпис.Как си представяте някой лекар да тръгне да тича да търси близките ви в болницата, или по телефона, ако живота ви е на риск.

  Отиди в болницата и помоли предварително да видиш какво гласи този документ!

# 9
  • Мнения: 770
Разбира се, че се подписва документ преди раждането със секцио. Иначе как стой въпроса при нормалното раждане - не знам. Знам само, че преди няколко години моя позната я пиемат да ражда нормално, но в течение на процеса се оказва, че трябва секцио. И в цялата тази суматоха и носят документи за подпис. ooooh!

# 10
  • Мнения: 1 763
Спомням си, че ми дадоха да подпиша няколко документа. Нямаше време да ги чета, защото отидох в болницата с 5см разкритие и исках епидурална. Акушерката започна да ми обяснява кой документ за какво е, но аз имах пълно доверие на екипа и почти не я слушах. Спомням си само, че единият беше да ми направят епизотомия при нужда. Мисля, че за бебето после- дали да му дават АМ и вода, не се подписва специален документ, просто си му дават. Но документите при раждане с стандартни, едва ли ще ти откажат още сега в болницата, в която си решила да раждаш да ти дадат бланки да ги прочетеш.

# 11
  • Мнения: 4 784
Беше по мое съгласие, никой не ме е карал на сила да го подпиша.Лекарката ми каза за какво става въпрос, а след това ми даде да прочета документа.Доколкото видях е вариант да се направи всичко възможно за спасяването на родилката и бебето в случай на нужда.За всяка операция се иска подпис.Как си представяте някой лекар да тръгне да тича да търси близките ви в болницата, или по телефона, ако живота ви е на риск.
Отиди в болницата и помоли предварително да видиш какво гласи този документ!
И при мен беше така, както е описала Биляна. Знаеше, се дори, че раждането ще е секцио и трябваше да дам съгласието за действия от страна на лекарите, при настъпването на евентуални усложнения.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 802
За съжаление аз също подписах, без да прочета за какво точно иде реч, понеже бях с ужасни контракции и разкритие, а трябваше на другия ден да ми е плановото секцио. Слава богу всичко е наред, но ти изискай документите предварително, не вярвам да ти откажат да ги прочетеш. Успех!

# 13
  • Мнения: 1 197
Подписвах такова съгласие ,но никой не ми даде да го прочета

# 14
  • София
  • Мнения: 4 588
И аз подписах някакви документи преди секциото, но не помня какво точно гласяха. Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 4 400


 .... е вариант да се направи всичко възможно за спасяването на родилката и бебето в случай на нужда.  .......
Точно това е.

# 16
  • Мнения: 2 755


 .... е вариант да се направи всичко възможно за спасяването на родилката и бебето в случай на нужда.  .......
Точно това е.

Ако не за да спасяват, за какво са тогава лекарите? Документа е за оправдание и за да имат възможност да не се вслушват в родилката, а да правят каквото са си наумили за тяхно улеснение. При мен направиха епизотомия при изричното ми нежелание, сама съм си виновна, че съм подписала, ама като си им в ръцете човек няма много избор.

# 17
  • Мнения: 1 900


 Беше по мое съгласие, никой не ме е карал на сила да го подпиша.Лекарката ми каза за какво става въпрос, а след това ми даде да прочета документа.Доколкото видях е вариант да се направи всичко възможно за спасяването на родилката и бебето в случай на нужда.За всяка операция се иска подпис.Как си представяте някой лекар да тръгне да тича да търси близките ви в болницата, или по телефона, ако живота ви е на риск.

  Отиди в болницата и помоли предварително да видиш какво гласи този документ!
Много точно си го обяснила. Peace
Незнам защо толкова се впрягате и смятате,че видиш ли лекарите не работят в полза на родилката и бебето. Честно казано една жена която ражда и няма медицинско образование трудно би могла реално да прецени ситуацията в този момент и да вземе правилен избор.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 3 245
По принцип лекарите правят всички възможно за да се роди живо и здраво бебче. Не вярвам някой умишлено да работи против това. НО, доста често се прибягва до ненужни манипулации единствено с цел по-бързо приключване на раждането. Говоря за епиозотомия и система с окситоцин. Аз искам да избегна именно тях. Иначе не вярвам някоя майка с реален риск за живота и здравето на детето да откаже секцио, форцепс и др. Въпросът е как се определя кога е наложително и кога не.

Ето един пример - говорих с акушерка, която каза, че епиозотомията и прословутото натискане на корема се прави за да може бебето да излезе по-бързо при влошени тонове. Да, обаче колко жени раждат с прикачени фетални монитори? Как се определят влошените тонове тогава?

Друг пример - жена, постъпваща с около 6-7см разкритие. Веднага я слагат на система и ражда след половин час. Това животоспасяваща манипулация ли е?


Искам да намеря начин, по който хем да се направи всичко за бебето и мен, хем да ми се иска разрешение (аргументирано) за всяка намеса. Засега оставам с впечатление, че след като родилката подпише това "информирано съгласие" за нищо повече не я питат.  Sad

# 19
  • Мнения: 129
Ясмина, напоследък съм супер заета и не пиша във форума почти, само чета някой път. Но просто не можах да се въздържа, защото поста ти все едно аз съм го писала, но преди около 3 месеца, когато и аз бях пред раждане.
И аз имах същите мотиви и държах на същите неща. Беше ми второ раждане.
Само едно мога да ти кажа - понеже явно искаш да раждаш нормално и естествено -  просто трябва от СЕГА да отидеш да се уговориш с екипа за всички тези неща, иначе нямаш НИКАКВА гаранция, че ще те слушат дори и да си в частна болница и да си плащаш. От опит говоря.
Трябва ти предварителна уговорка!!!

Иначе по темата - значи в различните болници преди НОРМАЛНО раждане се подписва наистина такъв документ за различните възможни манипулации. Аз съм раждала в МД София безплатно и в Токуда платено. Документа беше различно формулиран на двете места, но общо взето смисълът му е подобен. И мисля, че не могат да работят с теб без подписа ти. Първият път в МД писах НЕ срещу тези манипулации и се подписах. Те, дежурният екип, гледаха доста стреснато и притеснено, но се съобразиха. Обаче накрая мисля, че ТВЪРДЕ рано ме накараха да напъвам, понеже чак при второто ми раждане схванах какво значи истински напъни, първият път не усещах такива, но те викаха Напъвай!, бебо не излизаше и от няма накъде се съгласих на епизотомия и съответно ми върнаха документа и срещу епизотомията поправих на Да.

Вторият път - пак нямах уговорка, в деня на раждането говорих с лекарката на какво държа, беше в Токуда, частно и т.н. Тя уж кимаше "да, добре, хубаво", но в крайна сметка ускори раждането. Просто мисля, че ТАКА ИМ Е УДОБНО на лекарите. НЕ ИМ СЕ ЧАКА! В крайна сметка ми сложиха малко окситоцин, спукаха мехура и т.н. Добре, че до епизотомия не се стигна.

Просто искам да кажа, че естествено раждане, за да имаш трябва да си намериш и подходящ лекар, който също се старае за максимално естествено раждане без ИЗЛИШНИ намеси. Тези документи, дори и да им напишеш НЕ на манипулациите, лекарите винаги имат начин да си направят нещата по техния начин. Могат да те наплашат, да ти внушат несигурност и т.н. и ти да склониш, .

Иначе за секциото се подписва пак определен документ (не съм го виждала). Ако в хода на нормално раждане се наложи секцио - тогава ти носят да подпишеш документите за секцио. Поне така ми казаха в Токуда.

# 20
  • Мнения: 1 900
Освен заради влошени тонове на плода епизиотомията се прави и с цел да няма разкъсвания, който зарастват много по-трудно и са по болезнени.
И аз имам макар през цялата бременност да правих прословутите упражнения.
Специално на моето раждане трябва да ти кажа, че в края на самото раждане следиха тоновете на бебето със специално устройство и без да съм вързана с разни колани.

# 21
  • Мнения: 498
И аз подкрепям мнението на Биляна и valeria.k. Peace
Всяка една медицинска манипулация крие своите рискове и усложнения.Информираното съгласие е точно за това-да сме запознати предварително с това,което би могло да се случи и в условия на спешност,лекарят да бъде оставен да действа спрямо опита и познанията си.

[/quote]
Ако не за да спасяват, за какво са тогава лекарите? Документа е за оправдание и за да имат възможност да не се вслушват в родилката, а да правят каквото са си наумили за тяхно улеснение. При мен направиха епизотомия при изричното ми нежелание, сама съм си виновна, че съм подписала, ама като си им в ръцете човек няма много избор.
[/quote]
Е,хайде сега...оправдание...наумили са си...ти наясно ли с отговорността,която носят лекарите и колко тежи тя????Помисли,преди да правиш такива изказвания.Това какво трябва да се направи и какво не, е въпрос на лекарска преценка.Решили са,че е необходима епизиотомия и са я направили....ами,ако не я бяха направили и цъфнеш от разкъсвания...после ще опищиш отделението колко некадърни са и как са те разкъсали нали???
И в края на крайщата...съгласието е "информирано",в тази дума се съдържа целия смисъл от вашия подпис....иначе,просто щеше да е "задължително". Peace

# 22
  • Мнения: 2 282
В моето информирано съгласие в Окръжна болница - Варна преди години имаше и текста, че мога да бъда заразена от разни болести и спин, че може да получа инфекция или да ми прелеят друга кръвна група. Буквално! Ега ти връзването на гащите! И нямаше отказване - ако не ти харесва, отивай другаде да раждаш. По едно време много се обсъждаха тези документи.

# 23
  • Мнения: 598
хм, имам епизиотомия и тя не предотврати разкъсванията... Сигурна съм, че причина за това бе системата окситоцин. Имах си съвсем нормална родова дейност, но те решиха, че им е по-удобно да родя в определен от тях час, че да имат спокойна нощ. Уцелиха часа, но с цената от моя страна на огромни болки от почти непрекъснатата контракция, която ми причини системата. Да уточня тоновете на бебето бяха идеални, нямаше страдание на плода, но те си решиха в удобен за тях час да родя. Имам приятелка акушерка, от старата генерация, вече е пенсионерка, тя се учуди че на всички рутинно им се слага система и се прави епз... По нейно време не било така... Преди мен на едно момиче заради системата се разкъса шийката на матката...
За следващо раждане искам да имам избор, но за съжаление всяка болница си има утвърдени практики, а аз не съм толкова богата, че да мога да ги подкупя да ги нарушат.

# 24
  • Мнения: 2 755
И аз подкрепям мнението на Биляна и valeria.k. Peace
Всяка една медицинска манипулация крие своите рискове и усложнения.Информираното съгласие е точно за това-да сме запознати предварително с това,което би могло да се случи и в условия на спешност,лекарят да бъде оставен да действа спрямо опита и познанията си.

Ако не за да спасяват, за какво са тогава лекарите? Документа е за оправдание и за да имат възможност да не се вслушват в родилката, а да правят каквото са си наумили за тяхно улеснение. При мен направиха епизотомия при изричното ми нежелание, сама съм си виновна, че съм подписала, ама като си им в ръцете човек няма много избор.
[/quote]
Е,хайде сега...оправдание...наумили са си...ти наясно ли с отговорността,която носят лекарите и колко тежи тя????Помисли,преди да правиш такива изказвания.Това какво трябва да се направи и какво не, е въпрос на лекарска преценка.Решили са,че е необходима епизиотомия и са я направили....ами,ако не я бяха направили и цъфнеш от разкъсвания...после ще опищиш отделението колко некадърни са и как са те разкъсали нали???
И в края на крайщата...съгласието е "информирано",в тази дума се съдържа целия смисъл от вашия подпис....иначе,просто щеше да е "задължително". Peace

[/quote]
Струва ли ми се или ми се караш???
Когато човек е твърдо против нещо да се прави по тялото му, всеки макар и лекар трябва да се съобрази. Не би се съгласила примерно майстора, дето сигурно много  разбира да ти избере плочките, защо  да се да не можеш да се разпореждаш и с тялото си, което си е лично твое?

# 25
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Незнам защо толкова се впрягате и смятате,че видиш ли лекарите не работят в полза на родилката и бебето. [/b]

 Това стана като психоза във форума.Каквото и да направят нашите лекари, все не е както трябва Confused


        Сребърен облак, от снимките под постинга ти ми се повдига и изтръпвам цялата.Съобрзявайте се малко и с останалите!

# 26
  • Мнения: 1 671
И двата пъти като раждах (в МД) съм подписвала тези документи. Единият лист е за манипулациите, които може да се наложи да се извършат по време на или след раждането - епизиотомия, използване на вакуум/форцепс, мануална или инструментална екстракция на плацентата и др. такива. Другият е за секцио по спешност, наложило се в хода на раждането. Имаше и един дълъг лист за това дали страдам от някакви заболявания и какви - за анастезиолозите. Четох ги доста дълго, поне да убия времето докато чаках да започнат напъните.Подписах ги, акушерката ме посъветва така, защото да не се налага да се губи време, ако раждането се усложни.
И двата пъти не се наложи да се стига до тези манипулации, само при първото раждане имам малка епизиотомия, защото тоновете на бебето паднаха драстично и трябваше бързо да го родя (но не са ми скачали на корема  Wink , всъщност този метод се нарича Кристилер и в някои случаи е решаващ). А, също така и двата пъти раждах без система, но ми сложиха абокат за всеки случай, който послужи особено при второто раждане като изкървих по-силно. Не отказвайте просто така манипулации, които могат да са животоспасяващи за вас или за бебето. Едва ли някой от екипа ще иска допълнително да си усложнява живота и да прибегне до тях, освен ако наистина не се налага.
След раждането подписах подобни документи и за бебето, включително, че съм съгласна да се ваксинира.

# 27
  • Мнения: 4 400
аз си мислех ,че само по филмите има пациенти които отказват лекарска намеса  дори понякога рискувайки здравето и живота си  Shocked
 newsm78,та нали лекарите за това са учили толкова години коя съм аз да подлагам на съмнение преценката им ooooh!Е аз им се доверявам напълно.
От друга страна да уважавам правото на хора решили да откажат друг /па макар и мнго по подготвен/ да взема решенията вместо тях самите.Моята баба беше от тях ,но имаше и куража да си носи последствията беше родила и четирите си деца сама у дома си.
 newsm78 ...и се чудя  защо изобщо хората отказващи лекарска преценка и намеса защо ни занимават с това? Ясно е че няма аргументи които да ги убедят че знанията им не са над нивото на един лекар.

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз съм ги подписвала когато раждах-предварително  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 17 592
Всичко това можеш предварително да го уточниш в болницата, в която смяташ да раждаш. Както, разбира се, и дали лекарските екипи там биха се наели да асистират такова раждане...

# 30
  • Мнения: 9 814
Подписвала съм тези документи за информирано съгласие. Става въпрос и за това, че ако изпадна в безсъзнание например, предварително съм дала съгласието си лекарите да извършат определени действия.

Вижте тук всъщност какво представлява информираното съгласие:
http://www.zahorata.net/InformedConsent/Default.aspx

# 31
  • София
  • Мнения: 44 098
http://bglog.net/bebelog/10869
 И  тук има инфо, също и въпросното информчирано съгласие....
аз втория път бих се замислила, главно защото не бих искала да ми слагат окситоцин без нужда.

Иначе би могло да се откаже, но в някои болници пък те принуждават, отказвайки да те приемат без да го подпишеш.

Общи условия

Активация на акаунт