Забравяте ли имена и как се измъквате?

  • 5 043
  • 78
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 840
Огромен мой проблем.

При неформални разговори минавам с "миличка", "драги" и т.н.

Иначе минавам на "господина" и "дамата".

Скоро синът ми ме постави в неудобна ситуация, попита ме как се казва майката на негово приятелче - знаем се от 3 години и той ми отпери въпроса пред нея.
Реагирах моментално:" Попитай я, сине, защо питаш мен!"
Вече й помня името Mr. Green

# 31
  • София
  • Мнения: 2 271
Имаше някаква психологическа цака - като се запознаваш с нов човек, да си представяш, че името му е изписано с букви на лицето. Не знам дали действа.

Това не съм го чувала, но тъй като и аз съм от веднага забравящите името на събеседника си, съм чувала, че когато се запознаваш с някого, за да му запомниш името, след като се представи, трябва да му повториш името на глас. Например, ако се представи, като Иван, може да му кажеш "Приятно ми е да се запознаем, Иване", О, Иван - имам близък приятел Иван... Нещо от сорта.
Проблема при мен е, че дори забравям да използвам тези трикове  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 2 131
Аааа, на новия шеф името бих се постарала да запомня, че иначе е много кофти. Но аз също не помня имена. Тъй като професията ми е свързана с ежедневни контакти с различни хора, ми е ужасно трудно да запомня имената на всички. Как се измъквам ли?! Ами, не се измъквам. В повечето случаи питам в прав текст. Пък то да е само името. Често ме срещат и заговарят хора, за които въобще не се сещам кои са. Понякога като ме видят, че гледам лееееко странно, ме подсещат.
Е, какво да направя, пък и по принцип съм си разсеяна.  Grinning Grinning Grinning

# 33
  • Мнения: 1 179
Ами и аз съм към тия дето много забравят, за разлика от физиономии, които много помня, с имената съм много скарана.
Питам го "Как предпочиташ да се обръщат към теб на галено"?  Peace

Измъквала съм се и с номера - "Запознайте се ...." и слухтя за името.
А като няма откъде да се сдобия с ценната информация за името на някой, просто го питам отново и се извинявам, че трудно помня имена.

А ако съм забравила името на човек, който/с който трябва да направя връзка просто използвам: Добър ден, обаждам се от ..., един момент да ви прехвърля ... или обаждам се във връзка с ....."

Обикновено процедирам по един от по-горните начини, в зависимост от ситуацията.

# 34
  • Лондон
  • Мнения: 403
Едно е да не запомниш името когато се запознаваш,друго е за забравиш името на  стар познат или близък.Това е май диагноза.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 271
Едно е да не запомниш името когато се запознаваш,друго е за забравиш името на  стар познат или близък.Това е май диагноза.
Така веднъж на една опашка умрях от срам. Виждам първо адски позната физиономия. После зацепвам, че по-добре да не ме вижда човека, докато не се сетя кой е.... Обръщам се и започвам да мисля.  Thinking Сетих се, че е съученичка от гимназията - забележете - учили сме 4 години заедно и аз 5 години след това не мога изобщо да се сетя коя е тази жена... Видяхме се, говорихме си, обсъждахме другите бивши съученици, а аз така и не се сетих как се казва тя.
После, като се прибрах, изнамерих някакъв списък на класа, та се сетих....

# 36
  • Мнения: 9 991
Ами аз не ги забравям имената аз изобщо не ги помня , но за сметка на това съм добър физиономист.Има хора дето ги  познавам от години/е рядко ги вижда/, и така и не им знам имената.И по скоро не че на мен ми е неудобно ами смятам , че е обидно да не му помня името , обидно за човека който според мен си казва ''е добре не помни имена ама моето ли не запомни'' , всеки си е най важен за себе си. ТА излизам от ситуацията като намирам някакво друго уважително или мило  обръщение /шефе, господине , госпожо, мила , ей сладък , и прочие/. И когато е учтиво достатъчно или мило достатъчно не се сърдят.А през това време се ослушвам как другите се обръщат към него и от 50 път го запомням. Joy

# 37
  • Мнения: 2 386
Не ги забравям, просто не им обръщам внимание.
Обикновено запомням името на човек, когато започнем да се срещаме по-редовно (професионално, лично т.н), т.е. когато си станем познати. Всички други случаи са ненужни запознанства и не се затормозявам да ги помня.
Но съм абсолютен физиономист, нямам равна.

# 38
  • София
  • Мнения: 408
Това ми е голям проблем. Ами аз директно си признавам- :Извинете ме, но Ви забравих името"

# 39
  • Мнения: 2 759
...не помня лица /имената повече ги помня, но ми е проблем с лицата/. Иначе помня в подробности какво с кого сме си казали, кога, при какви обстоятелства, но как е изглеждал външно човечецът, ей Богу, понякога хабер си нямам...
                     Същата съм и аз... Редовните неловки ситуации - да ме заговарят разни младежи из града, и после да се окаже, че сме колеги  Blush. Добре, че си признават бързо, но се е случвало и да се измъча доста... Дори не знам познаваме ли се или не  ooooh!... Много тъпо  Confused.

# 40
  • Мнения: 1 367
Работата ми,допреди да изляза по майчинство,беше свързана с много хора.Имена трудно помня,физиономии още по-трудно.Има много случаи,в които виждам някого,поздравяваме се,отминаваме и аз после се чудя откъде го познавам-дали от личните си контакти или от професионалните.Много често питам колеги за името на този или онзи или пък се извинявам,като обяснявам това,което написах и тук.Но името на шефа ми не съм го забравяла  LaughingПознаваме се от 100 години и преди да ми стане шеф ми беше колега,така че няма начин да го забравя.А ако на улицата ме спре някой,за когото не мога да се сетя откъде го познавам,отговарям уклончиво и от контекста се мъча да се сетя.Често не успявам,затова редовно чувам репликата "Ти май не ме позна".Тогава с усмивка си признавам и става лесно.

# 41
  • Мнения: 1 322
И аз винаги ги забравям.

# 42
  • Мнения: 389
Имена трудно помня, запознавам се с някои хора по няколко пъти  ooooh!

Най-лошото е, че физиономии помня. Виждам го човека, знам, че го познавам и трябва да го поздравя, но кой е и откъде е ... Thinking

Пресен случай, от днес. На центъра, едно момче ми казва "здрасти". Аз казвам "Здрасти", спирам и почвам да го гледам въпросително. След 10-ина секунди той поясни "На Мишо брат му". Аз "Аааааааа, мерси" Mr. Green

# 43
  • Мнения: 4 784
Аз съм голям физиономист, но пък за сметка на това имена не помня. Много пъти съм изпадала в кофти ситуация, но си признавам, че не помня имена, колкото и да ме е срам. Виж физиономия - впечатли ли ме веднъж и няма забравяне.

# 44
  • Мнения: 4 651
Борисе, жените помнят лица, мъжете имена. Не ти се отразява добре тоя форум  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт