Кредитна система във ВУЗ

  • 6 650
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 410
В системата на ВУЗ-овете се говори за "общ брой кредити" по дисциплини.
Напр.: Спец. Инженерен дизайн - общ брой кредити: 244.
Какво означава това?

# 1
  • Мнения: 4 916
Всяка дисциплина в университета носи определен брой кредити. След полагане на изпит по някоя дисциплина, ти се увеличават кредитите. Някои предмети носят повече кредити, други - по-малко, примерно екология може да е 3 кр., висша математика - 13. Студентът може в голяма степен сам да си състави списък с предмети, които да посещава.

# 2
  • Мнения: 410
Студентът може в голяма степен сам да си състави списък с предмети, които да посещава.

Немската с-ма за висше обр-е допуска този принцип за избирателност на дисциплините, но в БГ не съм чувала?

# 3
  • София
  • Мнения: 3 839
Студентът може в голяма степен сам да си състави списък с предмети, които да посещава.

Немската с-ма за висше обр-е допуска този принцип за избирателност на дисциплините, но в БГ не съм чувала?

НБУ.

# 4
  • Мнения: 6 993
244?
Някакъв закон бях чела, че трябва да са 240.
Както и да е.
В СУ уж я има, уж ги броим, ама никой не знае за какво са, освен уж за Еразъм, но пък после никой не ти признава чуждите кредити и пак бъхташ същите изпити. newsm78
Там със 180 кредита излизаш бакалавър, от СУ с 240. Честито.  Mr. Green
Също така уж можем да избираме дисциплини, но имаш избор между 2, а не между 10 примерно.
Не е домислена системата в държавните ВУЗ, в НБУ не знам как е, струва ми се по-добре.

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
НБУ много се стараят за кредитната система. Наистина всеки си брои кредитите и си прависметката. Но НБУ така или иначе си я въведоха още преди години.
Много зависи дали става въпрос за бакалавърски или магистърски програми. При вторите изборът на предмети е основната част от обучението. При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 839
Да, и там не е само формалност, всеки може да си избира курсовете според предпочитанията. И наистина има избор.

# 7
  • Мнения: 6 993
При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.
O, да, като трябваше да "избираме" педагогически профил, ни казаха следното "Абе то не е задължително. Може и да не го избирате. Ама ако не го изберете, после няма от къде да си набавите необходимите кредити да завършите". Иначе не е задължително Crazy

# 8
  • Мнения: 2 379
При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.
Не. Избирам, каквото си искам. Бакалавър съм.
Има задължителни курсове, но те са малко. Около 3 на семестър, а средно на семестър записваме по около 8 курса.
А и задължителните курсове също не са чак толкова задължителни. Ако си набавиш нужните кредити чрез други курсове, никой няма да ти ги търси.
В последните семестри изборът от курсове е по-малък, разбира се, понеже вече си записал почти всичко възможно, но пак има поне малко избор.
Аз например не съм записвала нищо от цели 2 серии от курсове по моята специалност, които не ми харесват.
Значи е имало какво друго да избера. Wink

# 9
  • Мнения: 9 865
И в нашия факултет кредитите са про-форма, но и не съвсем (дежурното изречение "може и да не ви стигнат", за какво, да си купя домати ли). Единственото, за което служат е... да запълват таблици. Все още, засега, а може би завинаги. Не знам. Това, което мен ме брига е да си взимам всички възможни курсове, които са ми малко или много интересни.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
НБУ много се стараят за кредитната система. Наистина всеки си брои кредитите и си прависметката. Но НБУ така или иначе си я въведоха още преди години.
Много зависи дали става въпрос за бакалавърски или магистърски програми. При вторите изборът на предмети е основната част от обучението. При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.
Аз цялата програма от 1ви курс до сега си я нагласих сама, абсолютна свобода има в момента. Избегнах голяма част от предметите и преподавателите, които не ми харесват. В началото на този (8ми) семестър обаче изведнъж един от преподавателите нададе вой, че който не записвал неговите суперважни курсове, нямало да го допусне до дипломна работа. Независимо, че човек има достатъчен брой кредити от предмети от програмата и би трябвало да са равностойни и независимо, че уж няма задължителни предмети.
Аз съм се приготвила за бой (не ръкопашен!!!), ако ми направи проблем. Crossing Arms

В НБУ кредитите са 240 за 8 семестъра, дипломната работа носи още 10 кредита.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Възможно е. С бакалавърските програми не съм много наясно. От студентите по психология съм чувала, че си карат целия поток първите години и накрая си избират специализация.

# 12
  • Мнения: 7 111
В УНСС въведоха кредитната система през 92-ра. После смениха ректора и той беше страшно недоволен от факта, че някой може да завърши без да учи математика.  Laughing

# 13
  • Мнения: 3 034
аз учих от 97-ма до 2002 в НБУ - и тогава си беше кредитна системата, имаше задължителни курсове, но те си бяха наистина задължителни, и избирателни - повече от задължителните. същото е и тук. това лично за мен улесни приравняването на тази ми диплома извън България, много по-понятно им е на хората за какъв хорариум става въпрос, когато е кредитна системата. за разлика от дипломата от Софийския, която за съжаление не е по тази система и в общи линии си я имам за собствено удоволствие  Tired ако реша нещо да приравнявам, ще държа много изпити, което обезсмисля до голяма степен начинанието  Crazy

# 14
  • Мнения: 3 826
и в УНСС има кредити , гледам ,  но няма избираеми предмети

# 15
  • Мнения: 113
идеята на кредитите е да има база, на която бакалавър в БГ да се признава като такъв в другите европейски държави. За СУ специално е 240, само че както се каза по-горе - системата ни е опорочена, щото уж си избираш, обаче се оказва, че изборът ти е яко ограничен, тъй като ако не избереш даден предмет, не може да си събереш кредитите  newsm78

# 16
  • Мнения: 212
Това с тия кредити ми се вижда загубена работа. Може да работи само при специалности които не са чак толкова важни - разни хуманитарни специалности.
Я си представете например кредитната система в Медицинска академия. Бъдещите доктори сами си избират кои дисциплини да учат... Shocked Как ви звучи само. Някой не го кефи да кажем вътрешни болести и го пропуска...
Или пък инженер да завърши без да учи математика например.
Другия вариант е да се направи така че без необходимите дисциплини да не могат да се натрупат кредити, но тогава се опорочава кредитната система при която би трябвало да имаш все пак избор някакъв.
Така че при по-сериозните науки кредитната система няма как да работи.

# 17
  • Мнения: 2 379
Специално медицина не знам как се учи, но да те успокоя, че по цял свят действа кредитната система за всякакви специалности.
Кредитите и свободното избиране на курсове не изключват възможността университетът да си запази право на задължителни курсове. Всъщност май навсякъде има и задължителни курсове, а не само избираеми.
А избираемите курсове са от някакъв списък, предназначен за конкретната специалност все пак. Няма как да си избягаш от сферата.

# 18
  • Мнения: 3 034
абсолютно вярно  Peace системата си е много смислена и работи достатъчно добре. има набор от задължителни предмети, без които не минаваш изобщо в следващ курс. тези предмети са основата, без която няма как да упражняваш дадена професия. избираемите са по-скоро насоката, която би искал дадения човек да следва в същата тази професия, но те само допълват вече покритото от задължителните предмети  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Борисе,

В НБУ и сега си има за всяка програма за всеки семестър списък със задължителни курсове, които правят основата. Натакък си избирай и си плащай колкото допълнителни курсове искаш, само мерак за учене и пари да имаш.
Не виждам проблем и при медицината да е така - да има едно ядро задължителни курсове, без които не може да наречем лекаря изобщо лекар, а много други, от които студентите да избират. Те така могат отрано да се насочат към област, която да искат да работят и така ще натрупат много целенасочени знания.

# 20
  • Мнения: 2 199
Само да вметна, че мои преподаватели от ТУ са ми казвали, че колегите от НБУ по същата специалност за да си улеснят живота си избират да учат История на изкуствата примерно  Crazy
 Thinking Какви програмисти ще станат  Tired  hahaha

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Не искам да го играя защитник на НБУ.
Но дори и да са записали история на изкуството, това може да свърши много добра работа на тези, които ще стават дизайнери, а и за обща култура е добре. Не виждам защо трябва да учат само специализирани програмистки предмети и математика. А който е кадърен започва работа още във втори курс при този глад за кадри в бранша.
И има и нещо друго - колкото и да е мъглява, има конкуренция между ВУЗ-овете. Принципно аз съм за по-разчупената форма на обучение като избор на предмети, защото не може да се кара само в един коловоз 4-5 години.

Темата беше за кредитната система. Според мен тя е голямо улеснение за студентите и за ВУЗ-овете. Много по-лесно е да се прахвърлят кредити между учебни заведения, които са я въвели както трябва. Не съм ходила на обмен в чужбина, но мои колеги ходиха и казаха, че така е много по-лесно. За всяко нещо е нужен контрол и да се спази технологията и качеството на въвеждане и експлоатиране на тази система. Държавните вузове ще се съпротивляват много, защото те са на държавната хранилка и така са си карали откакто са създадени. Но частните набират скорост и се възползват от възможностите да догонят западняците.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
RadostinaHZ, аз точно затова казах, че в момента има пълна свобода в избора на предмети. Няма задължителни. И сега, в края на обучението ми са се сетили, че така май не е гот, защото се избягват някои според тях важни предмети.
Все пак има ограничение в броя на предметите за семестър в дадената специалност и колкото и любими да избираш, понякога не стигат кредитите и трябва да запишеш и от гадните. Simple Smile Имало начин и това да се избегне, аз не го знам. Може би, като се запише minor програма в 3ти курс.. Thinking

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Това сигурно е част от идеята - да не може да се кара през просото.  Laughing  Peace
Както писах, имам отзиви само от психолозите и зная, че си ходят заедно на предметите по определена от ръководството на департамента програма поне в първи и втори курс без право да избират голяма част от тях.
За някои магистърски зна, че има един минимален залъжителен пакет, но все пак магистърската програма предполага повече зрялост от студентите в избора и отношението към науката.

# 24
  • София
  • Мнения: 38 501
Само да вметна, че мои преподаватели от ТУ са ми казвали, че колегите от НБУ по същата специалност за да си улеснят живота си избират да учат История на изкуствата примерно  Crazy
 Thinking Какви програмисти ще станат  Tired  hahaha

Това може да е от свободноизбираемите.
Задължителните курсове за всяка програма са си задължитени.
Т.е. - за всяка специалност в НБУ има задължителни предмети, които се записват и носят кредити.

На мен ми остават още 7 кредита Cry Embarassed до бакалавър.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Дилянке,

Защо си сложила такива тъжни и срамеещи се емотикони? Ето, остават си САМО 7 кредита - това са 3 предмета. Като нищо ще ги изядеш и после ще черпиш.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 2 199
Незнам дали е от свободно избираемите им предмети но преподавателя се възмущаваше, че профилиращ предмет може да се заменя с коренно различен по идеология.
 Tired

# 27
  • Мнения: 14 133
Аз приключвам магистърска програма в СУ-то с кредитна система . Има и задължителни и избираеми дисциплини. Нямам забележки.  Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 38 501
Дилянке,

Защо си сложила такива тъжни и срамеещи се емотикони? Ето, остават си САМО 7 кредита - това са 3 предмета. Като нищо ще ги изядеш и после ще черпиш.  Simple Smile

Два предмета са. Ама ги влача вече две години. Затова се срамувам.

# 29
  • Мнения: 6 993
Два предмета са. Ама ги влача вече две години. Затова се срамувам.
Айде, двете ще се срамуваме, аз 3 влача, но пък само една година. Laughing

# 30
  • София
  • Мнения: 3 839
Айля, първата година трябва да избереш общообразователен курс в област, различна от това, което изучаваш - аз съм в масови комуникации и записвах например театрознание и философия. Та затова може би бъдещите програмисти са изучавали история на изкуството. Освен това, третата и четвъртата година можеш да записваш minor програма.

Общи условия

Активация на акаунт