Машина за хляб и рецепти

  • 15 621
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 433
Съжалявам че отново повдигам тази тема. За първи път тук във форума чух за машината за хляб. Прочетох и препрочетох всяко едно изречение за нея. И с огромно желание отидох да си купя. За съжаление тук Метро  нямаме а в магазините за бяла техника ме гледаха така всякаш търся дефицитна стока... та се наложи да си взема една от ТСМ - евтинийка за 35 лв. с 12 програми. До тук добре. Пърата ми проба за обикновен хляб стана добре. От там нататък - ПЪЛЕН ПРОВАЛ. Всички рецепти от форума които пробвах... бяха с плачевен резултат. Особенно елзаската кифла която префтасва 4 пъти и гърмя, в резултат на което се получи нещо жилаво и съвсем невкусно "произведение" Искам да попитам, дали няма разлика в температурите и програмите , което пък ми звучи абсурдно, защото все пак това е машина от един клас или аз нещо бъркам. Всеки съвет ще ми бъде от страшна полза. Благодаря Ви.

Последна редакция: ср, 01 юни 2005, 15:45 от Erica

# 1
  • София
  • Мнения: 3 907
Разбира се, че има разлика между различните марки, че и моделите от една марка са различни. Обикновено първа програма е почти еднаква - нормален хляб. Различават се по продължителност на месенето, втасването и печенето. Също и по температура.

На моята машина (FIF от ТСМ) Елзаската кифла (рецептата е от книжката за машина за хляб на Мулинекс) я правих на първа програма, но я изключих по-рано, защото щеше да изгори. Като пробваш нова рецепта, трябва да я наглеждаш първият път, за да няма големи изненади. И не е лошо да си записваш на каква програма, колко време и какво е станало накрая.

Всъщност не разбрах, как така ти е гърмяла кифлата. И на коя програма я прави?

# 2
  • Мнения: 4 371
Raya ми даде много хубави съвети, когато си взех машината. Значи много е важно да не слагаш маята и солта заедно, защото това я убива. Мое лично наблюдение е, че когато правя хляб с отложен старт, почти никога не ми става. Не знам защо така, хем продуктите не се смесват с маята.
Също е много важно каква е маята. Има една турска-"Дрожи" или нещо такова беше-отврат. Скапа ми 2 козунака #2gunfire Най-доволна съм от д-р Йоткер. Може би трябва да опишеш как точно приготвяш нещата, за да разберем къде е грешката.

# 3
  • Мнения: 6 243
Тая машина си е много хубава, поздравления за придобивката. Покрай нашата се запалиха и свекърите и отскоро и те си бръмчат точно с такава като твоята. Разгледах я доста обстойно, разликата между нея и тази на Рая (и моята) е само в капацитета. Нашата е с по-голяма вместимост. Така че ако има проблем, не е в машинката. Между другото, на мен не ми допадна рецептата за пълнозърнест и хляб с кисело мляко и яйца, та си пека хлябовете само на основната програма. С типово брашно обаче става разкошен.

А за отложения старт - наистина ако не се смесват маята със солта и захарта, няма проблеми. Ние я караме само с отложен старт, защото я зареждам вечер, а хляба става сутрин в 7 - да закусва синковеца. Ползвам само сухата мая на д-р Йоткер.

# 4
  • Мнения: 2 433
Аз също ползвах маята на Д-р Йоткер. Проблема не е в маята със сигурност. Най вероятно е в продържителността. Така си го обяснявам. Кифлата си я следих - но без да се намесвам. Просто тази програма и беше в повече втасването явно продължи много дълго затова "гърмеше" Имам в предвид ,че почти изпълваше формата, след това се пукаше и започваше да втасва отново - и така 3 пъти. От там съдя,че явно не е за програма 1 за основен хляб. Снощи  опекох основен хляб но капнах малко повече вода. Втаса си само веднъж, обече се и всички в къщи много го харесаха. Това ме навежда на мисълта че може би маята е много - 1пак-за елзаската кифла. На хляба си сложих чаена лъж. и 1/2.
Мисля да опитам кекса днес но във вашата рецепта не е посочена програма и продължителност на печене.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 907
За кой кекс става дума? В рецептите на Emia има един, който е само тесто. Т.е. месене и втасване, а печенето е във фурна - 25 минути на 190 градуса. Обикновените кексове със сода нестават в машината - печенето им отива към два цикъла само печене (2 пъти по 60 мин.). Ако е за такова нещо - по-добре си го прави с миксера и го опечи по стандартния начин.

Който и кекс да правиш - пусни после рецептата, на коя програма го пусна и резултата.

# 6
  • Мнения: 2 433
Рецептата за кекс, която следва е на Пела и досега никак не ми се полу4ава6е, а много оби4ам този кекс.  Това е традиционния кекс, предполагам 4е пове4ето от вас знаят тази рецепта. Аз мисля 4е бърках някъде при пе4енето....но все още незнам къде.....струва ми се 4е фурната трябва да е добре загрята, понеже е така при машината за хляб.   Мноооого съм щаслива, 4е най-после успях да го направя този кекс и то то4но в машината за хляб. Само го опекох там, а го забърках с миксера. 
Ето пак рецептата:

1. 4 бр. яйца;
2. 1 чаена чаша захар;
3. 2 чаени чаши брашно / препълнени/;
4. 1 бр. бакпулвер;
5. 1 бр. ванилия;
6. 1 чаена чаша вода;
7. 1 чаена чаша олио.


Ето за този кекс говоря. Намерих я в "рецепти за машина за хляб"
Аз всъщност си го правя този кекс в обикновенната фурна. Но след като мацката споменава че го е пекла в машина за хляб ,затова ми се щеше да опитам там.
Иначе и днешният ми хляб стана добре - само дето е малко"тежък и плътен" но предполагам че неможе да стане пухкав поради липса на разни набухватели и консерванти

# 7
  • София
  • Мнения: 3 328
За маята - лично аз предпочитам сухата мая на Льо Сафр, но съм ползвала и тази на д-р Йоткер - също е добра, даже още по-"взривоопасна"))) На 0.500 кг брашно слагам не повече от 1 и 1/3 ч. л. мая, дори и това е много, но аз - за по-сигурно.
Хлябът става мек и пружиниращ като този от магазина и без подобрители, ако само се замеси и втаса в машината за хляб, а се пече в обикновена фурна - поне това показва моят скромен опит дотук с машината за хляб. Признавам си, че досега не съм събрала смелост да пробвам опцията за отложен старт))) Все пак - нова ми е кухнята Embarassed

# 8
  • Мнения: 3 927
На вниманието на заинтригуваните Simple Smile:

в последния каталог на Метро от 2.юни се предлага хлебопекарна Optimum на цена без ДДС 79.99 лв.:

600 вата
12 програми
незалепващ контейнер 1 кг
функция затопляне
функция за месене на тесто
електронен дисплей
отложен старт до 13 часа

Гаранция 2 години

При покупка получавате подарък сандвич-тостер Оптимум!

# 9
  • Варна
  • Мнения: 956
Отдавна си мисля за такава машинка (нищо, че не ям хляб Laughing)
обаче вътре, където се пече ми се вижда много тясма, пък висока Thinking
Всички ли са така???
Мислех и сладолед машина, но докато се чудя - промоцията свърши... smile3506 smile3512

# 10
  • Мнения: 1 290
Отдавна си мисля за такава машинка (нищо, че не ям хляб Laughing)
обаче вътре, където се пече ми се вижда много тясма, пък висока Thinking
Всички ли са така???
Мислех и сладолед машина, но докато се чудя - промоцията свърши... smile3506 smile3512

Mоята е на Мулинекс и също вътрешността е по-скоро тясна и дълбока

# 11
  • Мнения: 1 290
за да не отварям нова тема пак за машините за хляб - да ви запитам тук Wink

В моята досега съм опекла 3-4 хляба и един сладкиш (демек - още не сме се запознали много добре с нея;) ) Марката е Мулинекс. Пробвах се да направя тесто за пица - стана доста течно някак. Не втаса така както очаквах. Изненадата ми беше когато все пак реших да направя с него пица - стана супер блата и.
Та въпроса ми е - така по-течно ли трябва да е или при мен нещо не се получи?

# 12
  • Мнения: 6 472
Никога не съм се канила да си купувам машина за хляб, ама нещо сега като чета в този форум и почвам много да се замислям newsm78

# 13
  • София
  • Мнения: 708
купих си днес..ама нали съм овца, промоцията била от четвъртък..ама така или иначе днес имах възможност да стигна до метро..разминах се с тостера и се офайдих с лелеяната машина..сега като се разпека с тези хлябове, не е истина..другата седмица ще й търся място в кухнята.. Sick

ПС..Тането, благодарско за инфото

# 14
  • София
  • Мнения: 3 328
купих си днес..ама нали съм овца, промоцията била от четвъртък..ама така или иначе днес имах възможност да стигна до метро..разминах се с тостера и се офайдих с лелеяната машина..сега като се разпека с тези хлябове, не е истина..другата седмица ще й търся място в кухнята.. Sick

ПС..Тането, благодарско за инфото
Това с промоциите на МЕТРО е фалшива история - ние така искахме да купим един телевизор - голям, и да получим друг - по-малък, като подарък - това беше условието на промоцията. Ама познай - като отидохме в ДЕНЯ на промоцията, се оказа, че били МНОГО МАЛКО телевизорите в промоция и вече свършили. Ха-ха-ха!
А за машината за хляб - честито, със здраве да я ползвате. Аз своята много си я харесвам и чудесна работа ми върши.

# 15
  • София
  • Мнения: 708
понеже мъжът ми беше против покупката, а аз я напазарувах и сега се чудя къде да я сложа и какво ли чудо във формата на хляб ще излезе от нея..та малко ме е страх..ама утре ще купувам мая

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Врътни му един козунак - на моя това му подейства Wink

# 17
  • В офиса
  • Мнения: 4 015
И тази ще отида да видя. Страшно много искам машина за хляб, обаче аз ли съм претенция, що ли, но нито на ФИФ, нито на Шнайдер ми харесаха. Въпреки прекрасните неща, които чета тук, не мога да се отърся от чувството, че ще се прецакам. Изглеждат ми "евтино направени" даже и за цената, на която ги продават. Още повече като видя, че аналогичен клас машини в "белите страни" струват на половина.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Никога не бих си купила такова нещо.

# 19
  • Мнения: 3 927
И аз, ама информирам да не би някой да е изпуснал еуфорията по тез машинки Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 2 249
И тази ще отида да видя. Страшно много искам машина за хляб, обаче аз ли съм претенция, що ли, но нито на ФИФ, нито на Шнайдер ми харесаха. Въпреки прекрасните неща, които чета тук, не мога да се отърся от чувството, че ще се прецакам. Изглеждат ми "евтино направени" даже и за цената, на която ги продават. Още повече като видя, че аналогичен клас машини в "белите страни" струват на половина.
Погледни тези на MOULINEX (169 лв в Технополис с 24 мес гар.)

# 21
  • Мнения: 2 433
за да не отварям нова тема пак за машините за хляб - да ви запитам тук Wink

В моята досега съм опекла 3-4 хляба и един сладкиш (демек - още не сме се запознали много добре с нея;) ) Марката е Мулинекс. Пробвах се да направя тесто за пица - стана доста течно някак. Не втаса така както очаквах. Изненадата ми беше когато все пак реших да направя с него пица - стана супер блата и.
Та въпроса ми е - така по-течно ли трябва да е или при мен нещо не се получи?
А можеш ли да ми напишеш коя точно рецепта за тесто за пица ползва??? Аз пробвах с нормалното тесто за основен хляб но да ти кажа не стана първа хубост. Стана твърдо и  не ми хареса.
Така че сподели моля. Laughing

Последна редакция: ср, 01 юни 2005, 16:34 от JuliS

# 22
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Слях двете теми, надявам се да не се сърдите.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 328
понеже мъжът ми беше против покупката, а аз я напазарувах и сега се чудя къде да я сложа и какво ли чудо във формата на хляб ще излезе от нея..та малко ме е страх..ама утре ще купувам мая
Или ръжен хляб, ако обича - става разкошно тесто в машината за хляб, а после го опичам в обикновена фурна. Или кифлички със сирене, или козуначно руло, или пита "Хризантема" /рецептата я има тук, в готварския форум и става разкошна пита, като омеся тестото в машината за хляб, пускайки три пъти програмата за месене/, или...толкова неща могат да се приготвят бързо и лесно, без това да ангажира цялото внимание на домакинята в продължение на часове, че ако трябваше днес да реша дали да си купя машина за хляб, въобще не бих се колебала newsm10

# 24
...Аз пробвах с нормалното тесто за основен хляб но да ти кажа не стана първа хубост. Стана твърдо и  не ми хареса...
Слагай по-малко брашно, за да бъде по-пухкав хлябът.
Най-напред печи по рецептите от книжката към машината, след като научиш повече за машината, пробвай тези на другите мами.
Извинявам се, че се повтарям, но брашното в различните страни е различно, освен това, някои видове брашно (пълнозърнесто, типово) поемат повече вода от обикновеното.

# 25
  • Мнения: 2 433
Благодаря ти! Снощи опитах с бяло брашно което обаче не закупих от магазина а от фирменият магазин на мелницата. Наистина стана много по-меко тесто и много се зарадвах на резултата. Laughing В книжката нямам рецепта за козунак обаче а след несполучливият ми опит с Елзаската кифла, не смея да опитам рецептите на мамите Laughing така че отново искам помощ. Дайте ми рецепта за най сполучливият козунак които сте си правили в машината - пък ако ще да е нищо особенно. Embarassed
Между другото направих тестото за пица, както ми каза Карамел с по-малко брашно и да ви кажа всички много я оцениха. Стана много пухкава и вкусна.
Извинете ме отново че ви задавам куп смешни въпроси , но аз неумея да меся на ръка и хич нямам представа и преценка за тестата и брашната EmbarassedИначе претендирам че съм добра кулинарка но така и не се научих да меся. По точно не се и опитах EmbarassedТака че изтърпете ме с глупавите въпроси за машината за хляб

Последна редакция: пт, 03 юни 2005, 11:16 от JuliS

# 26
  • София
  • Мнения: 3 907
Въпреки, че не е точно козунак, това сладко хлебче много ми хареса:

Bread Maker Stollen

I usually make Stollen from scratch each Christmas. This year I was just too busy and tried this recipe in my ABM. My husband said that even though it wasn't quite as good as the "made from scratch", is was still very good. It was so easy that I made it more often during the season and finally used up all my candied fruit for a change. ;~)

1 cup + 1 tablespoon of water
1 egg
2 tablespoons butter or margarine
3 3/4 cups bread flour
3 tablespoons sugar
1 1/2 teaspoons yeast, or 2 teaspoons fast rise
2/3 cup red and/or green candied cherries
1/3 cup chopped nuts
1/3 cup raisins
4 tablespoons bread flour

Put water, egg, butter, 3 3/4 cup flour, sugar, salt and yeast in bread pan in order listed. Set for a medium or dark 2# loaf. Mix the rest of the ingredients with the 4 tablespoons flour and add at the appropriate time for the machine or near the beginning of the knead cycle, after the first mixing of the dough.

Стана чудесно сладко хлебче. Малко промених рецептата, за да ми отговаря на вкуса и продуктите:

Сложих 3/4 чаша захар вместо 3 лъжици.
Ползвах черешите/вишните от едно малко бурканче сладко.
Сложих малко повече масло.
4-те лъжици брашно, в които се овалват плодовете и ядките бяха с огромен връх.

Пуснах на нормалната програма (1-ва). Опция 750 гр. хляб. Нормална коричка. Пекох още 10 минути, защото хлебчето се изду и ми опря в капака. Презастраховах се, за да не остане клисаво.

А-а-а. И не сложих сол. Забравих, защото в списъка със съставките липсваше. И така си се изпече.

То е по рецепта от тук:
http://www.razzledazzlerecipes.com/bread-machine-recipes/index.htm

Ако имаш нужда, мога да ти преведа рецептата.
Дано ти хареса.

# 27
  • Мнения: 2 433
Благодаря ти за рецептата . Още тези почивни дни ще пробвам.
Относно предложението за превод - само ако не те затруднявам и имаш съответно време . Иначе все ще се справя някак с речника. LaughingОще в понеделник ще напиша какво се е получило Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 708
Врътни му един козунак - на моя това му подейства Wink

ами много сложно ми се вижда..още събирам смелост да я извадя от кашона..някакъв ужас изпитвам..

# 29
  • София
  • Мнения: 3 907
JuliS,

Няма проблеми. Ето ти рецептата:
Столен в машина за хляб

Обикновено правя столен отначало всяка коледа. Тази година бях прекалено заета и опитах тази рецепта в моята машина за хляб. Съпругът ми каза, че въпреки, че не е толкова добър като "направеният отначало", все пак е много добър. Ставаше толкова лесно, че го правих толкова пъти през сезона, че накрая изразходвах целият си захаросан плод за ранообразие.

1 чаша + 1 с.л. вода
1 яйце
2 с.л. масло или маргарин (сложих 4 лъжици)
3 3/4 чаши брашно
3 с.л. захар (сложих 3/4 чаша)
1 1/2 ч.л. суха или 2 ч.л. свежа мая
2/3 чаша червени и/или зелени захаросани череши (всичкият плод от едно сладко - от детско пюре)
1/3 чаша натрошени ядки
1/3 чаша стафиди
4 с.л. брашно (препълнени)

Сложете водата,яйцето, маслото, 3 и 3/4 чаши брашно, захарта, сол и маята в контейнера в посочения ред. Изберете средно или тъмно препичане. Смесете останалите съставки със 4-те лъжици брашно и добавете в определеното за машината ви време или около началото на месенето, след първото замесване на тестото.

# 30
  • София
  • Мнения: 708
аз да се похваля, пека трети ден, 7-ми хляб и съм се сбъркала..децата ядат хляба и се късат..основен 2 пъти и френски хляб на поразия..ама то страхотия..още не съм се осмелила да скоча на другите рецепти..мъжът ми вече ме пита, за утре хляб сложи ли..аз му викам, ти да не стана фен на машинката..и така..
доволна съм..трябва вече мая на едро да купувам..

# 31
  • София
  • Мнения: 3 907
Браво, Миленка. Само така. Скоро и родата ще си накупи машини. Ще видиш. И млакият си хапва от домашният хляб, а от купения неще. Продължавай в същия дух.

# 32
  • Мнения: 6 243
и ние вече не купуваме хляб - не го искат.

А като стана дума за мая на едро Grinning, откъде си я закупувате. Аз вземам на д-р Йоткер от Метро - 4 бр. за 22 ст. Има и нейде по-на сметка, че ние сме вече едри консуматори, да мойм да прайм икономии, както се казва newsm78

# 33
  • sofia
  • Мнения: 127
и ние вече не купуваме хляб - не го искат.

А като стана дума за мая на едро Grinning, откъде си я закупувате. Аз вземам на д-р Йоткер от Метро - 4 бр. за 22 ст. Има и нейде по-на сметка, че ние сме вече едри консуматори, да мойм да прайм икономии, както се казва newsm78

Аз лично ползвам прясна мая. Хлябът също става разкошен с нея. Купувам от Метро цяла кутия с 24 броя мая. Държа я във фризера. За 1 хляб за машината ползвам 1/6 от пакетчето. Цялата кутия мисля, че струваше около 2 лв.

# 34
  • Мнения: 2 433
Когато се използва обикновенна мая технологията не е ли друга???В смисъл разтваряте ли я допълнително???

# 35
  • sofia
  • Мнения: 127
Когато се използва обикновенна мая технологията не е ли друга???В смисъл разтваряте ли я допълнително???

Първоначално я разтварях предварително във част от водата, но сега слагам течността в контейнерчето, слагам маята и докато приготвя останалите продукти - тя се е размекнала. Технологията иначе на правенето на хляб е същата. Просто маята се разтваря в течността, вместо да се слага в брашното. Обаче не става при правенето на хляб с отложен старт. Да и друго нещо - водата (течността) е студена.

# 36
Ей, Nami, откъде в Метро купуваш прясня мая в кутия ? Защото специално питах като ходих последния път, но ми отговориха, че не продават такава, а само суха. Явно жената нещо не е била в час.

# 37
  • sofia
  • Мнения: 127
Ей, Nami, откъде в Метро купуваш прясня мая в кутия ? Защото специално питах като ходих последния път, но ми отговориха, че не продават такава, а само суха. Явно жената нещо не е била в час.

На щанда при яйцата е. Българска е. След саламите. Уф, че обяснение дадох Simple Smile

# 38
Обяснението ти е супер - сещам се къде трябва да е!Остава като отида, да я намеря! Благодаря ти! Laughing

# 39
  • sofia
  • Мнения: 127
Обяснението ти е супер - сещам се къде трябва да е!Остава като отида, да я намеря! Благодаря ти! Laughing

За нищо. Радвам се, че си ме разбрала! Wink

# 40
  • Мнения: 2 433
Пробвах снощи прясната мая. Дори нямах време да пусна програмата за основен хляб ,която при мен е 3:20 мин, а пуснах месене и втасване за 1:30 + печене за 1:20 и резултата беше супер. Направих средна буханка а тя изпълни изцяло съдът. Сложих както ме посъветва Нами 1/6 от пакетчето. На всичко отгоре в магазина нямаше българска та взех някаква турска. Но резултата наистина беше супер. Тази вечер ще пробвам Штолена на Рая, но незнам поз захаросани плодове какво точно разбира. Аз снощи извадих от сладкото от череши плодчетата измих ги и ги оставих в/у дъската да исъхнат. Тази вечер мисля да пробвам с тях. Просто в магазина се продават само СУШЕНИ захаросани плодове.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 907
Тази вечер ще пробвам Штолена на Рая, но незнам поз захаросани плодове какво точно разбира. Аз снощи извадих от сладкото от череши плодчетата измих ги и ги оставих в/у дъската да исъхнат. Тази вечер мисля да пробвам с тях. Просто в магазина се продават само СУШЕНИ захаросани плодове.

Захаросаните плодове са си сушени всъщност. Аз черешките не ги мих и изсушавах. Направо ги извадих от бурканчето и без много, много да ги цедя ги сложих при другите добавки. За това ми отидоха 4 препълнени лъжици брашно - идеята е плодовете да се овалят в него, за да не останат слепени после в столена. А и малко сладко няма да навреди на хлебчето.
Иначе в Рамстор видях да продават различни сушени и озахарени плодове (и черешки имаше), но ми идват малко скъпи 1,80 за 100 грама.

# 42
  • София
  • Мнения: 708
ами аз да попитам..миете ли пластмасовите чашка и мерилка в миялната, че тази пластмаса като я мия на ръка, все мазна ми се струва..
иначе сме големи фенове на машинката вече, не е минало ден без да я пусна, но още не съм пробвала друго освен френски и основен бял хляб..чудя се какво да спетна като следващо

# 43
  • sofia
  • Мнения: 127
ами аз да попитам..миете ли пластмасовите чашка и мерилка в миялната, че тази пластмаса като я мия на ръка, все мазна ми се струва..
иначе сме големи фенове на машинката вече, не е минало ден без да я пусна, но още не съм пробвала друго освен френски и основен бял хляб..чудя се какво да спетна като следващо

Мия ги и още как Wink.

# 44
  • Мнения: 4 371
И аз ги мия, няма проблеми.

# 45
  • Мнения: 1 116
Момичета помагайте! Купих за майка ми машина на Фиф, направих бял хляб, 1 кг, с опция за среднозачервена коричка, обаче доста поизгоря отдолу, и много трудно се отлепи, иначе хляба стана страхотен, изпълни цялата кошничка. Опитах и козунак, по точно рецептата за Панетонето от тук, и на него бях дала опцията за среднозачервена коричка, 750 г, обаче страшно много беше изгорял отдолу и отстрани и също трудно се извади. Имате ли и вие такива случаи, дали ако дам за светла коричка нещата ще се оправят, щото разликата в печенето е само 2 минути. Правих и тесто за питка, стана страхотна питка, не знам от маята ли, от машита ли, ама такова пухкаво тесто до сега не съм виждала.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 907
Di5,

Реотана на ФИФ-а е от долу и за това долната кора е по-дебела и по-изпечена.

Рецептите във форума са обикновенно за 1,5 либри/паунда, което е 680 грама, а не 750. Ако имаш книжка към машината, ще видиш, че в нея пропорциите са около 300 мл. вода на 500 гр. брашно. Мисля, че това е проблема.

Честита ти придобивка.

# 47
Мили мами, как се отразява ползването на машината за хляб върху сметката за тока?

# 48
  • София
  • Мнения: 708
че не е евтин хляба, не е..ама пък е вкусен..
майка това ме попита, ами то 3 часа бръмка..наистина не през цялото време на пълна мощност.. като прибавиш и продуктите..
цялото домочадие се кефи засега на готовия продукт, но наистина е интересна неговата себестойност..

не знам колко ток харчи и в книжката не пише..

# 49
  • София
  • Мнения: 3 907
Разликата не е много голяма. Може би около 5 лева на месец. Зависи колко често я ползваш.

# 50
Скъпи мами,нуждаем се от помощ!От два месеца се радваме на хляба,приготвен с нашия Шнайдер.Но отскоро тестото въобще не се омесва,при все че ползвам същите пропорции както до сега.Който има опит,моля,нека пише.Маята е от преди месец и половина и е в +хладилник,но мисля че не това е проблема.Брашното ни е в чували на балкона и да не би да се е навлажнило-пълнозърнесто е.Кухнята ни е северна.Хлябът въобще не бухва ни най-малко.Перката не захваща тестото в един момент,а се налага да и помагаме.Сякаш няма резултати добавянето на още брашно, и че за първи път се уча да правя хляб.Дано някой се е сблъсквал с такъв проблем или е компетентен по отношение на брашната,защото си мисля че там е проблема.

# 51
  • Мнения: 799
Искам да ви попитам някой виждал ли скоро по магазините машините на Фиф? Искам да купя на майка ми за НГ, но навсякъде в ТСМ-ите ми казват, че нямат и отдавна не са имали...
Може и да не е Фиф, важното е да е с повече програми (хляб, козунак, конфитюр) и до 80 лева.
  bouquet

# 52
  • Мнения: 1 116
Хлябът въобще не бухва ни най-малко.Перката не захваща тестото в един момент,а се налага да и помагаме.Сякаш няма резултати добавянето на още брашно, и че за първи път се уча да правя хляб.Дано някой се е сблъсквал с такъв проблем или е компетентен по отношение на брашната,защото си мисля че там е проблема.
А да не би да трябва да добавиш още вода, а не брашно, имай в предвид че пълнозърнестото брашно поема повече вода от бялото.

# 53
Ами в МЕТРО.
Не са ФИФ, но са модел ВМ 2000, т.е. същото, което продават ФИФ, само че под марката "Аляска". Но парите са мисля 82-83 лв.

# 54
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
А има ли кой да каже отзиви за Аляска? Знам един случай , когато след 2 седмици експлоатация машината е дадена за ремонт и чакат още толкова, пък и не знам колко още може да чакат за резервна част. Има ли някой да е доволен? лично аз имам Северин, но също искам да направя подарък на сестра ми до към 80 лв

# 55
  • София
  • Мнения: 3 907
Искам да ви попитам някой виждал ли скоро по магазините машините на Фиф? Искам да купя на майка ми за НГ, но навсякъде в ТСМ-ите ми казват, че нямат и отдавна не са имали...
Може и да не е Фиф, важното е да е с повече програми (хляб, козунак, конфитюр) и до 80 лева.
  bouquet

Преди месец имаше машини ФИФ в магазина на "Цар Симеон", в Биг Шопа на "Хр. Ботев", и в Младост-1. По нов модел от моята за по към 70-75 лв.

# 56
  • София
  • Мнения: 3 907
Скъпи мами,нуждаем се от помощ!...

Пробвай. Купи едно бяло брашно (или каквото там искаш) и пусни машината със старата мая. Ако не стане нищо, проблема вероятно е в маята. Купи си нова мая и пробвай със старото брашно. Ако пак не стане или и маята, и брашното са се развалили, или машината е дала фира.

Сподели после реултатите, моля.

Общи условия

Активация на акаунт