За умалителните

  • 6 718
  • 113
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 386
Не знам, вас питам.. Много сте изобретателни!  Joy

# 46
  • Мнения: 2 070
Записче! Mr. Green
Идвам да пречкам. Laughing

Никога не съм говорила така, дори на 3. Веднъж, в пристъп на умиление казах на баба си ''бабишкек'' и като се ядоса тази жена..  Laughing

А сега сериозно - когато родителят говори на детето само/предимно с умалителни думи, то започва да възприема себе си като малко, сладко и суперзащитено същество, в което по принцип няма нищо лошо. Лошото е, че често това става заради чисто егоистичната нужда от покровителстване от страна на майката и е за сметка на светогледа на порасналото дете след време. Освен това често се получава един феномен на разиграването - детенцето плачка, значи трябва да получи играчка, например. Това пък е егоистичното възприятие на детето..
Накратко казано, егоизмът управлява света и да живее немската школа.  Mr. Green

Същите тези деца все някога стават възрастни и използват възприетия модел на възпитание и поведение за своето потомство.. И така.

Да и не само това. В един момент може детето да се разбунтува срещу въпросните обсебващи родители, да сметне, че не го възприемат като голям и зрял човек. Не е задължително да възпроизведе модела, но сто про вече са го обременили. Дете над 3-4 години вече може да усети крайността на това поведение и да го сметне за снизходително...

Иначе аз стигам само до там да казвам - искаш ли да си вземем бананчета, млекце, абе когато се говори за любимите плодове... А на Ути му отива някакси, на мен лично ми се дояжда като заговори така.

# 47
  • Мнения: 11 747
е, аз все някакви умалителни използвам, все пак. Винце ми е ок, също хлебец. Много се дразня на 'минусчетата' на момичетата от диетите.

# 48
  • Мнения: 984
"Пицка" трябва да е, Ева Laughing или "пицок", но в мъжки род умалително. Хохо.

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Пицичка е. Другото е некултурничко - все едно сте гръцки студент, който се опитва да квалифицира какичка.

# 50
  • Мнения: 263
Аз пък се дразня ужасно, когато дочуят "ушенцата" ми: "миличко", "зайче", "тиквичке", "захарче", "бонбонче", "сладкишче" и още много от този род обръщения на хората един към друг, особено на публично място. Звучи ми ужасно лигаво и инфантилно.  Mr. Green Имам чувството, че са си забравили от глезотии собствените имена. Laughing

# 51
  • Мнения: 984
Ние пък с мъжО си се обръщаме един към друг "бебета".
Примерно:
Той: "Бебета, какво наготви днес?"
Аз: "Нищо, бебенца! Бях в нета цел ден!"
Той: "Аз ще опържа картофчета, бебенца!"
Аз "Направи пицинката по-добре, че по-бързичко става".
 Mr. Green

# 52
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Мишон, това и да го чуя, ще си помисля, че ушите ми ни са в ред.

# 53
  • Мнения: 984
Защо, миличка?
 Mr. Green

# 54
  • Мнения: 3 447

Виж, с бебе не мога да си наложа да говоря като с възрастен, та каквото ще да става Naughty "Саши си напишка легълцето" ми звучи сто пъти по-естествено отколкото "Александър си напика протектора на матрака" Joy
Аз съм от сбърканите майки - "Киро се насра" ми звучи по-естествено от "Киренцето се наака в гащичките"  Blush

# 55
  • Мнения: 6 039
казвам чорапчЕта
така ме кефи

# 56
  • София
  • Мнения: 6 147
За пицата - тук в работата сме използвали изкелефенченото "пицица"  Wink
Очичката и бабишкека ме разсмяха наистина!  Laughing

# 57
  • Мнения: 4 841
"Умаляването" покрай бебето ми мина (Слава Богу) доста бързо - в момента, в който осъзнах, че не е ТО, бебето, а ТОЙ - с име и собствено светоусещане. Значи, към третия-четвъртия месец след раждането. Лигаво ми звучи, но не ме дразни. Обаче понякога се питам за етимологията на думите - откъде идва например пре-неприятното ми "папкам" или "папо" - нито е звукоподражателно, нито има някакъв смисъл  newsm78

Иначе като цяло умаляването ми е смешно, но това е сигурно защото обичам да се забавлявам на чужд гръб - "капучинче", "пицичка" и "количка" (демек кока-кола) са ми фаворити... Мисля, че много успешно е използвана тази тенденция в рекламата "Искате ли телефонче за новата си къщичка" - много ме кефи  Twisted Evil

А казаното от Селинджър ме развесели невероятно, само като си представих картинно как някоя мацка нарича Големия Горд Орган с "миличкото" к....   Joy Joy Joy

# 58
  • Мнения: 11 747
Ей на това попаднах от подписа на съфорумка

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=268359.msg6565757;topicseen#msg6565757

# 59
  • Мнения: 2 768
Яко попадение, Пинче!  Mr. Green

Можех след всеки пост да отговоря с това емотиконче  Joy
щото днес здравичко се посмях.

ама Бу с базукичката щеше да ме бамне

Общи условия

Активация на акаунт