Повивате или обличате новороденото?

  • 3 383
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 218
На нас акушерките ни казаха че новородените бебета понякога обичат да ги повиваш - не да ги стягаш както едно време на вързоп, но да ги увиеш на пашкул с едно одялце и да ги гушнеш; напомняло им на времето прекарано в утробата, и били по спокойни. Казаха че нямя нужда да го правим ако не искаме, но според много майки, ако плачат, така се успокоявали. Иначе почти през цялото време си стоят с дрешки.

Интересно ми е някой дали подкрепя това мнение - успокоява ли ги наистина?

# 16
  • Мнения: 46 534
.......Интересно ми е някой дали подкрепя това мнение - успокоява ли ги наистина?

По-скоро, ако им е подпряно гръбчето с пелена или леко одеалце, защото в утробата са имали "опора" там  Grinning

# 17
  • Мнения: 6 243
На нас акушерките ни казаха че новородените бебета понякога обичат да ги повиваш - не да ги стягаш както едно време на вързоп, но да ги увиеш на пашкул с едно одялце и да ги гушнеш; напомняло им на времето прекарано в утробата, и били по спокойни. Казаха че нямя нужда да го правим ако не искаме, но според много майки, ако плачат, така се успокоявали. Иначе почти през цялото време си стоят с дрешки.

Интересно ми е някой дали подкрепя това мнение - успокоява ли ги наистина?
Да, успокоява ги. Не говоря за повиването до синьо, което цели да му изправи краката, а точно за увиването в мека пеленка или одеалце. Новородените обичат да са увити по този начин. Факт е, че дъщеря ми го харесваше, въпреки че отдолу беше с дрешки, а отгоре - увита с леко одеалце.

Иначе аз знам да повивам - научих се като беше бебе синът ми и съм го повивала през първия месец. Нямаше толкова мънички дрешки за новородено и честно казано, на мен ми беше по-лесно да го повивам, отколкото да му слагам блузките и ританките - толкова мъничък, крехък и чуплив ми изглеждаше. С две думи - не съм против повиването, има си и предимства. Като му хванеш цаката, е много лесно. Почти всяка по-възрастна от 35 години жена може да ти го покаже.
Айде сега да не се обиди някой  Wink

Пиленце, я пусни номера на тая заповед или наредба, че сега сефте го чувам това министерско творение, ти ме заинтригува  newsm78

# 18
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Това с попиването е такава отживелица. Защо искаш да го повиваш, ти как би се чувствала ако те стегнат и не можеш да мръднеш? Не слушай бабаите, ако те ти дават такъв акъл, свекърва ми така си е  скопосала единия син с повивания.

# 19
  • Мнения: 948
Повиването е официално забранено със Заповед на МНЗ (отнася се за родилните домове и детските заведения в БГ) и отдавна отречено по света.

Ами в "Св.София" ги повиват в/у памперса Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 46 534
Повиването е официално забранено със Заповед на МНЗ (отнася се за родилните домове и детските заведения в БГ) и отдавна отречено по света.

Ами в "Св.София" ги повиват в/у памперса Rolling Eyes

В болницата, в която раждах в/у памперса слагаха пелена, но тя стоеше широко, нещо като лятно чувалче от кръста надолу, просто за да не им слагат пижами през нощта.

# 21
  • Мнения: 5 577
Мое бебо го повиваха в болницата, в Русе е такава практиката.
Но в къщи си го обличах с дрешки. По-удобно е, но пък всичко си е до личен избор.

# 22
  • Мнения: 3 562
Мое бебо го повиваха в болницата, в Русе е такава практиката.
Но в къщи си го обличах с дрешки. По-удобно е, но пък всичко си е до личен избор.
В Хасково е същото - правят ги като елхички - върху памперса  Laughing

# 23
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Пиленце, я пусни номера на тая заповед или наредба, че сега сефте го чувам това министерско творение, ти ме заинтригува  newsm78

http://www.mh.government.bg/administrative_serve2.php

Методично указание за профилактика, ранна диагностика и лечение на вродената и предизвикана дисплазия на тазобедрената става при новородени

Въпреки този документ, на много места в България в родилните домове (пък и извън тях) все още практикуват повиването, което предпоставка за развитието на болести на тазобедрената става. 

Последна редакция: вт, 07 юни 2005, 15:13 от pilence_74

# 24
  • Мнения: 426
"Повиване какво беше?"
 всекидневно "уважавам" човека измислил ПАМПЕРСИТЕ Laughing Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 6 182
Мое бебо го повиваха в болницата, в Русе е такава практиката.
Но в къщи си го обличах с дрешки. По-удобно е, но пък всичко си е до личен избор.
В Хасково е същото - правят ги като елхички - върху памперса  Laughing

Надявам се това повиване върху памперса, да е по-халабаво и да не е причиняващото луксация. Аз също съм раждала в "Св. София" и бебето беше увито от кръста надолу върху памперса, но доста хлабаво и със свити крачета (вижда се в снимките ми в подписа). Мисля, че е просто за улеснение на персонала и на младите майки, които се чудят от къде да подхванат "пакетчето". За съжаление има болници в провинцията където въпреки наредбите на здравното министерство повиват в повои стегнато и то защото родителите настояват за това.

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Надявам се това повиване върху памперса, да е по-халабаво и да не е причиняващото луксация.
Даже напротив, понякога е дори по-страшно.
Защото при поване над памперса крачетата отдолу се притискат, а отгоре (където са ставите) се ограничават от памперса и по този начин вероятността за изкълчване е по-голяма.

Аз също съм чувала за тази забрана за повиване в родилните домове, но за съжаление май само в София се спазва. Пък и като няма контрол, какво да очакваме Close

# 27
  • Мнения: 790
Не съм повивала, знам, че се отрича. Но пелени използвам и досега - тензухени и бархетни. Продават се готови комплекти по 4 броя. Както са казали момичетета - върху хавлията, под главичката, във ваната, в количката и т.н.

# 28
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
"Повиване какво беше?"
 всекидневно "уважавам" човека измислил ПАМПЕРСИТЕ Laughing Laughing

Увиване на цялото тяло или на долната част на бебето стегнато с пелени, при което то става като пашкулче - ни може да мърда, ни да шава, горкото.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 182
Надявам се това повиване върху памперса, да е по-халабаво и да не е причиняващото луксация.
Даже напротив, понякога е дори по-страшно.
Защото при поване над памперса крачетата отдолу се притискат, а отгоре (където са ставите) се ограничават от памперса и по този начин вероятността за изкълчване е по-голяма.

Ами просто нямам думи ако е така. Голяма, софийска болница, ВИП-стаи, препоръчвани навсякъде доктори, всички медии повтарят опасността от повиване ... аз бях убедена, че не е проблем иначе щях да дигна луд скандал Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт