Вярвате ли в "уроките"?

  • 5 123
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 926
Вярвам, че и оттатък. Виждала съм как майка ми не може да стане  да отиде до тоалетната от необяснима астматична криза, при положение, че от 3 години не е получавала такова нещо (благодарение на хомеопатията). Дойде комшийката и в момента, в който си сложи пръста на челото на мама й потекоха сълзи (за комшийката говоря) и така половин час течаха сълзи и жената се прозява..., а после мама дишаше спокойно и всичко изчезна като че с магическа пръчка. Да не говорим как са ми лели 21 пъти куршум докато се събере - уплаха е страшно нещо... вземете Йовков и "По жицата"... А по нашата земя, на нашите географски ширини (ако забелязвате и в латиноамериканските сериали е така) езичеството си е живо. Шаманството ни е в кръвта, както и всякакъв вид магьосничества. И е така при всички народи с много древна култура. Защото мисълта, съзнанието и енергията са основните двигатели, а съгласете се, че ние хората не можем да ги управляваме. И, за да не ме "сдъвчете и изплюете" Wink Grinning ще ви кажа - да не отиваме далеч, просто Йога е доказателство за всичко, което писах до тук. В основата й е овладяването на жизнената енергия.

# 46
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Абе иска ми се да не вярвам,ама какво да направя,като съм забелязала,че има нещо.Като беше бебче Танти и като имахме гости през деня,вечер задължително се скъсваше от рев.изплакнех ли й очите със светена вода и веднагически млъкваше.Да е самовнушение,не вярвам,защото в началото се чудех какво му става на детето.А е илмало и други случки,но сега не мога да се сетя

# 47
  • Мнения: 453
Засега само 2 гласа чух от невярващите в уроки, че не слагат мартеници.
Не вярваме в уроки значи, а носим мартеници?
Защото то е едно и също - синьото мънисто и червеният конец действат "отблъскващо на лошото влияние", а мартеницата действа "привличащо доброто влияние". В смисъл, ако сме сигурни, че 2 конеца, бял и червен, ще ни държат румени и здрави цяла година, защо пък да се съмняваме, че синьото мънисто ще държи надалеч злите /сините, според ориенталските представи/ очи /енергия/?
Същото важи и за чукането с червено яйце на Великден, за Коледуването и още една камара обичаи, които по навик асоциираме с християнството.

И най-важното: тук чух гласове, че според християнската религия Господ бди над нас да не ни се случи нещо лошо и трябва да се уповаваме на това. Това е напълно погрешно тълкуване! Християнството е обърнато не към земното добруване, а към спасението на душата за вечен живот. Замислете се върху това.
За християните: Ако сте чели Библията спомнете си страданията, които старозаветния Бог праща на Йов, за да го изпита. Т.е. земният живот е само изпитание и подготовка за т.н. вечен живот. Това е доста добре разбрано от католиците, които не се молят за земни неща, докато православните редовно се молят за дълъг земен живот и прочее благини. И дори (пак в ориенталски стил) колят животни - курбан по манастирите за здраве и т.н.

И майчета - като не сте суеверни - колко от вас категорично са отказали да направят погача?

# 48
  • Мнения: 5 299
И майчета - като не сте суеверни - колко от вас категорично са отказали да направят погача?
Аз не съм правила никога и незнам как се прави-не съм и религиозна..

# 49
  • София
  • Мнения: 469
Аз не бях суеверна, но от личен опит се убедих,че има нещо вярно в бабешките приказки. Моята Тони е с големи сини очи и и излъчване. След всяка разходка се съдираше от рев. Една приятелка ми каза след всяко излизане или посещение на гости да измивам очичките и с вода. Ако имам светена по-добре, ако не от чешмата. Определено имаше полза. С малката ми дъщеря почти не съм имала такъв проблем. Обяснявам си го с факта,че някои деца по-силно ловят. Мразя  непознати бабички и лелки да надничат в количката на детето ми!!!!!!!!!!!!!!! Идва ми да ги  #2gunfire

# 50
  • Мнения: 1 581
Аз не съм религиозна, КАТЕГОРИЧНО НЕ вярвам в уроки, слагам мартеници - защото това е една приятна и забавна традиция, а не че вярвам, че ще ме държат здрава... Това е просто символ... И важи за цялата камара обичаи.

Аз да ви питам на свой ред, колко хора, дето уважават символите УЖКИМ, се женят в бяла рокля и са девствени  newsm78

Вярвам в енергията на хората, но повече вярвам в доброто у хората и не подозирам синеоките, грозните баби и прочие - това да заподозреш лошо у един човек без причина (а да се разплаче вечерта детето след среща преди 5 часа с тоя човек не е причина) - това за мене е абсолютно подло и недостойно.

# 51
  • Мнения: 7 186
Аз да ви питам на свой ред, колко хора, дето уважават символите УЖКИМ, се женят в бяла рокля и са девствени  newsm78
Joy Joy Joy

# 52
  • Мнения: 542
Това дали вярваш в нещо или не, не влияе на това дали го има или няма...
От друга страна като вярваш в нещо - го допускаш в своя свят. По същия начин е и Господ и Дявола, ако вярваш, че има Бог, значи ли че автоматично вярваш и в съществуването на дявола? При положение, че едното е свързано с другото...
Ако се замислим половината от нещата против "уроки" ги правим по навик и всъщност са толкова много в ежедневието ни, че миенето на очи, сините мъниста, червения конец и др. са само най-явните и фрапантните. Както е естествено да се хванеш с ръка за мястото, което те боли (глава, корем, крак и т.н.), може би по същия естествен начин "хващаш" опасенията, негативните емоции и тревогите си - със различни символи... Оттам вече са се развили и баянията, наричанията, леенето на куршум, а много от тия ритуали са вплетени и във фолклора. По същата причина - защо ядем риба на Никулден, боядисваме яйца на Великден, месим козунаци, украсяваме елхи и..и...и  толкова много неща.
Ако не пречи на теб и на другите от семейството и никой не ти го натрапва, може би и няма да ни дразнят толкова...

# 53
  • Мнения: 768
Това дали вярваш в нещо или не, не влияе на това дали го има или няма...
От друга страна като вярваш в нещо - го допускаш в своя свят. По същия начин е и Господ и Дявола, ако вярваш, че има Бог, значи ли че автоматично вярваш и в съществуването на дявола? При положение, че едното е свързано с другото...

Много добре казано newsm74

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз не съм религиозна, КАТЕГОРИЧНО НЕ вярвам в уроки, слагам мартеници - защото това е една приятна и забавна традиция, а не че вярвам, че ще ме държат здрава... Това е просто символ... И важи за цялата камара обичаи.

Аз да ви питам на свой ред, колко хора, дето уважават символите УЖКИМ, се женят в бяла рокля и са девствени  newsm78

Вярвам в енергията на хората, но повече вярвам в доброто у хората и не подозирам синеоките, грозните баби и прочие - това да заподозреш лошо у един човек без причина (а да се разплаче вечерта детето след среща преди 5 часа с тоя човек не е причина) - това за мене е абсолютно подло и недостойно.
Ето това е мнението, което се канех да напиша Wink

# 55
  • Мнения: 779
... вземете Йовков и "По жицата"... А по нашата земя, на нашите географски ширини (ако забелязвате и в латиноамериканските сериали е така) езичеството си е живо. Шаманството ни е в кръвта, както и всякакъв вид магьосничества. И е така при всички народи с много древна култура. Защото мисълта, съзнанието и енергията са основните двигатели, а съгласете се, че ние хората не можем да ги управляваме. И, за да не ме "сдъвчете и изплюете" Wink Grinning ще ви кажа - да не отиваме далеч, просто Йога е доказателство за всичко, което писах до тук. В основата й е овладяването на жизнената енергия.
smile3501 ! Страхотно си го написала!
 Ама какво значи " вярвам" или " не вярвам" , бе момичета? По- скоро кажете " не се страхувам" или "не обръщам внимание" , защото " уруките"  не са мищо друго освен лоши мисли, злоба и завист, които така или инече съществут. Пожелавам на всички само хубави мисли, много обич и хармония на духа- това е най- силната " противоотрова" .  newsm51

# 56
  • Мнения: 235
Аз вярвам на тези уж бабини измислици. Според мен не са празни приказки на бабите а има нещо щом ни го повтарят и се предава на поколенията ...
 Flowers Four Leaf Clover

# 57
  • Мнения: 779
А пропуснах да напиша, че не съм религиозна (по-скоро не вярвам в църквата), ама това няма нищо общо с уруките. те са останали от езическите вярвания ( които ,по мое мнение, са много по- близки до човешката природа отколкото църквата примерно).

# 58
  • Мнения: 3 550
И майчета - като не сте суеверни - колко от вас категорично са отказали да направят погача?
Аз категорично отказах да правя погача, защото ми се струва езическо. На 40-тия ден вместо погача направихме кръщение.
Темата не беше за мартениците и затова не съм отговаряла. На 1-ви март позволявам да ми сложат мартеница, не защото очаквам усуканите бял и червен конец да ме пазят от болести през годината, а защото на този ден празнувам Първата българска поща (спомни си легендата: белият конец, оцапан от кръвта на птичката е бил съобщение). Grinning

# 59
  • Мнения: 1 312
Аз да питам ако може-защо се прави погача,никога не съм чувала за подобен обичай?! Embarassed
А в уроки не вярвам,нито в бабини диветини!Не обичам да ми пипат детето сульо и пульо,но не за да не го урочасат,а от хигиенна гледна точка-от къде да знам какво са пипали преди това.
На майка,баба,свекърва оставям да ръсят със светена вода,да мият очи и плюят коооолкото си искат,приказват,напътстват,аз слушам и кимам с глава,пък после правя каквото си знам,т.е.нищо от заръчаното.То с радиоточка не се спори-всеки го знае Laughing

Общи условия

Активация на акаунт