Освещаване на дома

  • 50 678
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Не, не ни отказаха, защото се позволявало. Имало наистина църковни моменти, в които не се прави осещаване, но точно тази задушница не в тях. Попа е мн близък на родителите ми, изключително интелигентен и даже не е искал да му се плаща. Въпреки всичко ние ще дадем пари- ей, така за цъвквата.
Между впрочем и той е казал, че трябва само олио и вода. Но като се зачетох по форумите и се допитах до вече минали през този ритуал ми казаха за икона, здравец, даже можело и две хавлии да се осветят. Ако има мометни,в които не ти е добре да се избършиш с тях или разни такива. Ние понеже няамане брак, но аз имам годежен пръстен можело и него да осветят.
Иконата се поставяла на изтгочна стена- това го казаха от църквата, където я купихме.
В тесен кръг ще сме- поканила съм за гости брат ми и приятлеката му и първата ни братовчетка с мъжа си.
В неделя ще ви пиша и ще сложа снимки и записи и ще ви разкажа подробно как е минало  Simple Smile

# 16
  • У нас
  • Мнения: 304
Включвам се и аз.Осветихме нашия дом на Стефанов ден по идея на свещеника, тъй като ден по-рано приключихме с изграждането на камината, (нали тя е символ на огъня в семейството) ,а и не бяхме освещавали дома. Каза ни да приговим пита, вино и икона на Св. Мина -закрилник на дома.Когато пристигна си носеше менче със здравец,осветено църковно масло,с което постави кръстче над вратите на всички стаи ,наръси със светена вода ,изчете няколко молитви за дома и стопаните ,като не пропусна и гостите, след като свърши го поканихме на масата. Относно заплащането ни каза ,че ще приеме толкова ,колкото ние преценим.Цялото тържество се получи доста добре според нашите гости.

# 17
  • Мнения: X
Сега да ви разкажа как мина Simple Smile
На масата бях сложила питата със запалена свещ, купа с вода, олио, здравец и иконата. Попът застана на изток, а ние заедно с гостите зад него, всеки със запалена свещичка.  Преди да зачете молитвите ни каза, че може да сложим на масата и кръстчета от медальони, за да го освети и тях. Освен златното кръсче сложих и годежния си пръстен. След като приключи с четенето, което траеше около 20-тина минути, започна да ни ръси с китката здавец, натопена във водата, която освети. Поръси и целия апартамент обилно. След това с олито направи кръсчета по вратите. Иконата се слага на източна стена.
Попът беше мн интелигентен и начетен човек, истински вярващ духовник. Поканихме го на масата и се получиха мн интересни дискусии, мн неща ни разказа и обясни. Останахме мн доволни и силно впечателни.
Разбира се купонът не липсваше. Прекарахме си чудесно.
На всички, на които им престои или не са освещавали дома си им предпоръчвам да го направят Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 908
Защо препоръчваш-за какво се прави освещаване?Ние си направихме дома и си влязохме в него без да освещаваме нищо.Това беше 2005г.

# 19
  • Мнения: 3 782
Ами аз до колкото знам, освещаването се прави за да е щастлива и мирна къщата, да няма нещастия, болести, злополуки. Все пак като влезе Божи човек, това може да донесе само хубави неща.
Аз точно поради тази причина искам да го направим, да бъдем защитени.
Ванеса, радвам се,че всичко е минало успешно Hug.

# 20
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Vanesa77, супер!  Peace
А снимки има ли?  Wink

# 21
  • Мнения: 3 641
Ванеса, благодаря,че сподели. Ще почерпя идеи  bouquet

# 22
  • Мнения: 331
ей това не успях да направя като влизахме в новия си дом и ме е яд(и още ме е яд), че изпуснах истинския момент, защото се нанясяхме на части и уж последно да е леглото и някои други неща, ама стана непредвидено набързо всичко и ............... сега и да го направя - две години по-късно някак си не е същото, като че ли. ЕДЕЛВАЙС, благодаря за идеята за водосвет -но май трябва да попитам прави ли  се водосвет, ако не е осветен преди това дома.
Само се чудя на следното - като е литнал народа по това ФЪН ШУЙ сега, как ще реши мама християнка следния казус -  иконата - на източната стена да се постави, ако "специалиста" по ФЪН ШУЙ й каже, че това не е в съотствествие с него, а трябва да е на западната стена. ШЕГИЧКА, просто се чудя как "некои" хора си имаха прекрасни жилища и кариери и при соца без ФЪН ШУЙ, като гледам и техните наследници се справят добре - по ФЪН ШУЙ.

# 23
  • Мнения: X
Според това, което обясни попа няма значение кога ще се направи освещаване. Ако не е правено никога не е късно да направите. По принцип повечето хора предпочитат това да е в началото, защото идеята на освещаването е да прогони дявола и всички зли сили. Ако недай се Боже, ви сполети болест или просто не ви върви, или друга неприята причина- просто викате поп да освети дома ви и да прогони злите сили.
След церемонията ви остава светената вода и олио. Водата преливате в едно шише, прелива се на двора или над саксия. Олито също си го прибирате. И ако има моменти, в които ви боли глава, не ви е добре, сънували сте кошмари- може да отпиете от водата, да си измиете очите ......Simple Smile

# 24
  • Мнения: 331
ванеса 77  Hug и   bouquet от мен

# 25
  • Мнения: X
Мисля да приключим този форум. Изписаха се доста страници и мн мения се дадоха. Поставиха се мн въпроси, да доха се и мн отговори.
По-късно придошлите явно не си направиха труда да прочетат материала и сега започват да се въртят с извинения, но глупости.
Очевидно има хора, които не смао не са запознати с всички нормативни промени, но се и включват напълно неподготвени по темата с общи приказки.

# 26
  • Мнения: X
Мисля да приключим този форум. Изписаха се доста страници и мн мения се дадоха. Поставиха се мн въпроси, да доха се и мн отговори.
По-късно придошлите явно не си направиха труда да прочетат материала и сега започват да се въртят с извинения, но глупости.
Очевидно има хора, които не смао не са запознати с всички нормативни промени, но се и включват напълно неподготвени по темата с общи приказки.




 Joy hahaha
Момичета, моля да ме извините този пост беше по една др тема  Joy Joy

# 27
  • Мнения: 331
Ванеса, тъкмо започнах да се кръстя, да викам  Sunglasses, Sunglasses и да благодаря, че в лятната си ваканция нашите неуморни законодатели са намерили време да уредят нормативно и водосвета по нашите земи, а ти така да ме разочароваш със следващия си пост, че си сгрешила темата. Може ли така

# 28
  • Мнения: 3 886
Водосвет е хубаво да се направи и когато почине в къщи човек( примерно възрастен член  -да не дава господ де) Сори че не е по темата но е  хубаво да се знае .Водосвета се прави за здраве и  късмет.Също и за махане на негативна енергия.Хубаво нещо е и найстина който не е правил е добре ако иска да си направи. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт