vigantol oil

  • 13 098
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 228
Здравейте, изписаха ни  vigantol oli за месец, на някой от вас изписвани ли са тези капки по-колко сте давали за какъв период от време и трябва ли да излагам бебка на слънце след приема им Thinking

# 1
  • Мнения: 11 009
Миналата година ни изписаха Вигантол, дозата мисля че беше 3-4 капки веднъж на ден. Тъй като дъщеря ми е пролетно бебе, в началото ги давах редовно, а през лятото ги спрях и давах от време на време.

# 2
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Това е вит. Д - стероиден хормон, който спомага за по-бързото калциране на костите и затваряне на фонтанелата. У нас се изписва на всички ( незнайно по каква причина) с нужда и без нужда.

# 3
  • Мнения: 228
през лятото нужно ли е да се приема newsm78

# 4
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Бебето ми се роди през зимата и е пил не повече от 15-20 капки ( има-няма месец). Този вит. съществува и в майчината кърма ,а и в АМ, но от кърмата се усвоява много по-добре, а излагането на слънце за по 5-10 мин е напълно достатъчно. Аз не бих давала, но педиатъра трябва да следи състоянието на бебко и при нужда да се започне курс. Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 17 592
Вит. Д. Прави каквото ти е казал педиатърът. Бебето да приема капките, ти - в никакъв случай.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 296
По принцип Витамин Д-3(Вигантол,Деавит и т.н)се дават сутрин на гладно с лъжичка,
защото,капнат директно в устата не се усвоява от организма,
и не повече от 2 капки на ден.Повече изписват на деца със съмнение или доказан рахит.

Щом бебето е лятно-няма нужда от Вигантол,засега.А излагането на слънце няма никакво
отношение към приема му.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 524
Броят на капките се определя от педиатър. В някой страни изобщо не се изписва, но в Б-я почти всички педиатри го изписват. Дава се само сутрин на гладно, може и с водичка, но не с мляко. Излагане на силно слънце е безкрайно вредно за бебета, може само сутрин рано и вечер късно. Аз давах редовно първите два-три месеца, след това почнах да ги забравям, но пък и самата педиатърка каза да ги разредя даванията.

# 8
  • Мнения: 681
Изписва се на всички.Дозировката е индивидуална за всяко бебе  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 2 734
На директно силно лятно слънце бебе не се излага.Можеш да си я разхождаш,но с опънат сенник на количката и чадърче и то по сенките.Моята дъщеря се роди през Февруари,от Март съм давала по 1 капка Вигантол на ден.Когато започна лятото давах 1 капка,но през ден.Така до есента,когато пак започнах да давам всеки ден.Откакто усетих,че й се е затворила фонтанелата малко след годинката,преустанових даването.
На вас каква дозировка ви изписаха?Имай предвид,че ако даваш АМ,в него също има вит.Д,а този витамин не трябва да се приема в много големи количества.

# 10
  • Мнения: 5 500
Изписват педиатрите, защото така трябва да правят. Иначе е напълно ненужен.
Не съм давала на малкия, роден е септември, фонтанелата се затвори точно навреме и както трябва.
А, ако педиатъра сгреши и ти предпише повече капки и фонтанелата се затвори по-рано??? Или пък твоето бебе няма нужда от 2 капки дневно?
Достатъчни са 10 мин на ден и то през облаци, площ колкото длан да бъде огрявана от слънцето!
Типично е за всяка майка да се шашка и презастрахова, да направи повече от колкото е необходимо!
Няма нужда!

# 11
  • София
  • Мнения: 44 140
На всички изписват.
Обикновенно ако няма  проблем по 2 капки за половин, една, година и половина...зависи от лекаря и дали бебето е зимно, лятно с по-голяма или по-малка фонтанела.
Но сега е лято и естествения прием и за мен би бил достатъчен.

# 12
  • Мнения: 2 803
След като ви го изписаха, не ви ли дадоха схема на прием? В зависимост от нуждата се слагат от 1-2 капки /профилактично/ до 3-4, че и повече по осмотрение на педиатъра.
Колкото до излагането на слънце - спокойно можеш да го правиш, както са те посъветвали, но без да се прекалява  Peace

# 13
  • Мнения: 540
и на нас са ни го изписвали по 2 капки на ден

# 14
  • Мнения: 2 131
Алекс е роден в средата на април. Давах по една капка, а за около една седмица - по три.
Мисля, че няма връзка даването на Вигантол и непосредствено след това изкарване на слънце. Не е задължително да е така.

# 15
  • Мнения: 3 929
Аз започнах да давам Вигантол, когато синът ми беше вече на 2 месеца. Педиатърката изобщо не беше споменала за тези капки. Моя позната ми каза за тях и каза, че нормално се давали по 2 капки на ден през зимния сезон. Ако детето е със съмнение за рахит, по препоръка на педиатъра се изписват и повече. Дава се сутрин на гладно - така е желателно, но аз често забравях и му ги давах, когато се сетя. Имало е дни, в които съм пропускала. Лятото не е необходимо да се дава, защото благодарение на слънчевата светлина в организма се синтезира вит. Д, заради който всъщност се дават тези капки. Доколкото съм чела, това не е масова практика в света, а само в България. На моя син фонтанелата му се затвори доста преди да навърши годинка, а спрях с Вигантола още с настъпването на пролетта.
Що се отнася до излагането на слънце - даването на Вигантол няма нищо общо с излагането на слънце след това. С или без Вигантол, директното излагане на слънце не е желателно.

# 16
  • Мнения: 5 500
Мисля, че няма връзка даването на Вигантол и непосредствено след това изкарване на слънце. Не е задължително да е така.
Естествено, че има връзка, сълнцето провокира синтезирането на Вит Д в организма!

# 17
  • Мнения: 2 614
Вит. Д в капките вигантол е изкуствено синтезиран и не се усвоява от организма така добре, както от кърмата и АМ. Дъщеря ми е родена декември и давах първия месец и половина. След това започнахме да излизаме навън всеки ден по-малко и спряхме да даваме капките. Фонтанелата и се затвори съвсем навреме и без тях. А 15-минутното излагане само на ръчичките на бебето на слънце, стимулират производството на вит. Д.

Ти преценяваш дали да даваш, или не, каквото и да си разказваме тук - всяка майка решава за собственото си дете!  Peace

# 18
  • Мнения: 1 763
Изписва се на всички и моят съвет е да го даваш. Аз бях  скептично настроена и давах през ден. Изнасях детето навън откакто се прибрахме от родилния дом, въпреки че беше през декември, като разчитах на естествения прием на витамин Д от слънчевата светлина. Но бебето ми си върви по-едричко и на 4 месеца му откриха рахит, с който още не можем да се преборим.
Чувала съм и обяснението, че в София и по-големите градове въздухът е мръсен и пречи на  ултравиолетовите лъчи да проникват и в следствие на това бебетата имат нужда от допълнителен прием на витамин Д. Не знам доколко е вярно, но има известна логика.

# 19
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
От както се е родил малкия ги пие.
В началото ни бяха изписали 2сутрин и 2вечер, а от 1м сме само на 2вечер

ПП 7м

# 20
  • Мнения: 827
Аз съм давала Вигантол на Калина. Първоначално пробвах с лъжичка, но тя повръщаше, та го слагах в млякото. Според педиатърката нямаше проблем да е в млякото. Първоначално 1к дневно, после 2к, защото фонтанелата й се затвори по-късно.

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 16:43 от Ити

# 21
  • Мнения: 2 818
Да допълня, че вит.д лятото се синтезира в предостатъчни количества, осевн ако не излизате само след залез. За синтезирането му не е необходима пряка светлина, може и разсеяна, т.е. и на сянка също се получава.
На второто си дете изобщо не съм давала, няма никакво отражение.
А ранното затваряне на фонтанелата изобщо не е хубаво.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 969
На синът ми (зимно бебе) давах рядко по 1 капка.Сега на малката педиатърката й изписа но не смятам да давам  Peace

# 23
  • Мнения: 4 753
Може да даваш по една капка през ден, но от повече няма нужда... Повечко разходки, но само по хладничко да не прегреете бебчо...  Peace  И педиатърката да го следи, ако се наложи може и повече, но за профилактика не е нужно...

# 24
  • София
  • Мнения: 521
Доколкото знам всички педиатри ги изписват. На нас също  Peace Дозата - 1 капка до навършване на 1 годинка.

# 25
  • Мнения: 128
Моят син е зимно бебе. Изключително на кърма. Удвои теглото си на 3 м., т.е. 2 пъти по-бързо и за това от третия месец давам по 3 капки на ден. Знам,че Вигантолът се дава докато фонтанелата се затвори, но през ум не ми е минало, че мога да го предозирам с витамин Д и да се затвори преждевременно, което не е добре ясно, но защо не е добре? Сега като чета мненията ви сериозно се замислям да намаля дозата до една  капка.

# 26
  • Мнения: 4 753
"хипервитаминозата Д е опасна, защото принципно е много трудно обратима-натрупва се Са във вътрешните органи-бъбрец, сърце, кръвоносни съдове, бели дробове, роговица. Хроничната интоксикация се проявява след 6 мес. с намален апетит, епизоди на повръщане, бавно наддаване, преждевременно затваряне на фонтанелата.
Острата интоксикация се изразява в сънливост, вялост, мускулни крампи, обезводняване, увеличено количество на урината, хипертония, запек, температура и пр."


П.С. Аз знам, че фонтанелата не трябва да се затваря прекалено бързо, защото мозъка продължава да расте и му трябва място... Може и да съм в грешка, но не бих рискувала да предозирам... Даването на вит. Д трябва да се регулира от време на време...

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 19:15 от stelt77

# 27
  • Мнения: 128
Направо ме побиват тръпки като чета това инфо ... и като си помисля, че може да съм сбъркала в желанието си да направя най-доброто за детето си. Дано не съм сторила непоправимото. baby_neutralКатегорично спирам Вигантола. baby_neutral

# 28
  • Мнения: 9 814
Изписва се на всички.Дозировката е индивидуална за всяко бебе  Peace

И дори и лятото трябва да се пие.

# 29
  • София
  • Мнения: 137
Изписват педиатрите, защото така трябва да правят. Иначе е напълно ненужен.
Не съм давала на малкия, роден е септември, фонтанелата се затвори точно навреме и както трябва.
А, ако педиатъра сгреши и ти предпише повече капки и фонтанелата се затвори по-рано??? Или пък твоето бебе няма нужда от 2 капки дневно?
Достатъчни са 10 мин на ден и то през облаци, площ колкото длан да бъде огрявана от слънцето!
Типично е за всяка майка да се шашка и презастрахова, да направи повече от колкото е необходимо!
Няма нужда!


Peace Peace Peace

# 30
  • Мнения: 1 512
През лятото  оптималният начин за добиване на витамин Д от бебетата не е чрез гастроинтестиналния тракт, който позволява да се погълнат токсични количества. По-скоро кожата е човешкият орган, предназначен при наличие на достатъчно слънчева светлина да синтезира витамин Д в потенциално големи количества и едновременно с това да не позволи абсорбцията на повече от количеството което тялото може безопасно да използва и складира.

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз давах по 2 капки до 1 година

# 32
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Да изписаха ни ги и давам по 2 капки на ден

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Това е витамин Д. Лятото принципно децата нямат нужда от тях, защото само 5 минути слънце осигурява дневната доза от витамин Д. Аз съм давала по две капки през всички останали сезони.

 
Препоръчителна дневна доза: 400 IU*
Безопасна горна граница: 2 000 IU
Добри хранителни източници: Зърнени закуски, яйца, херинга, прясно мляко, мазнините на морските риби, сьомга, сардини.

Обикновено мислим за витамин Д като за витамина на слънчевата светлина, но той върши най-добрата си работа дълбоко в недрата на костите ни. Витамин Д е отговорен за доставянето на важните строители на костите – калций и фосфор – до местата, където те могат да помогнат на костите да растат при децата и да се реминерализират при възрастните. Прави го първо, като подсигурява абсорбирането на тези минерали в червата; второ, като вкарва калций от костите в кръвта; и трето, като помага на бъбреците да реабсорбират двата минерала.


http://www.biberonbg.com/info/vitamind.htm

# 34
  • Мнения: 583
Родих на 23.02,изписаха ни Вигантол края на март,по 1 капка в/у езика....края на април ми казаха да  го спра...,не че съм го давала прилежно,от 12 ден сме на вън и какво по-добро от естественото набавяне на витамин Д.

# 35
  • Мнения: 188
И на нас ни го изписаха, пием по 2 капки на ден

# 36
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Отначало по 2 капки сутрин,а от месец по 1 .

# 37
  • Мнения: 14 494
е тука вече съвсем ме объркахте. аз давам по две капки макар и аз да знам, че се синтезира от слънцето. освен това ги капя директно в устата и то вечер по време на хранене.

# 38
  • Мнения: 265
Ние го пихме до първата годинка по 2 капки на ден

# 39
  • Мнения: 953
Аз пък знам че Вигантол се дава след навършени 20 дни на бебето.
За летните бебета по 1 капка, а за зимните по 2 капки на ден. Кога да се спре би трябвало да прецени педиатъра на месечните консултации в зависимост от това как върви детето, има ли " рахитичен" вид, до колко е затворена фонатанелата.
Ако има съмнения за рахит дозата може да се увеличи и до 10 капки на ден + снимка на ставите и изследване на кръвта за фосфор и калции.
На Децата се дава вит. Д и в другите европейски държави не само в БГ. Моя близка роди детето си в Холандия - там и изписаха по 4 капки на ден Вигантол. Времето в Холандия разбира се не е толкова слънчево като тук.
На тези които дават Вигантол в предписаните дози от педиатъра няма за какво да се притесняват. За да се предозира трябва да се погълне голямо количество, което няма как да стане при условие че бебето не пие от шишето :О

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 14:05 от Candy girl

# 40
  • Мнения: 85
 Дозата се определя от педиатъра, защото всяко бебе е различно. Моят наддаваше на ръст и тегло много и затова ми предписа по 3 капки, после по 2 а сега по 1. Истината обаче е че аз забравям да ги давам  Embarassed, но по цял ден сме навън и вероятно това компенсира.

# 41
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Аз давах вит.Д по дтртият месец, после просто го забравих....

# 42
  • Мнения: 76
на нас също ни ги изписаха.по 2 капки всеки ден 10-15 мин преди хранене и така до годинката,а през лятото препоръчително е да се дават вечер

# 43
  • Мнения: 1 409
След като са ви ги озписали би трябвало да ви кажат и по колко да даваш.За всяко дете дозата е различна и педиатъра я преценява

# 44
На нас ни предписаха по 2 капки на ден,да го давам с лъжичка заедно с кърма.Илия се роди април месец.На братовчедка ми,на която бебето се роди декември и бяха казали да дава по 3 капки.

# 45
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
На нас ни предписаха - синът ми е зимно бебе.Не съм му ги давала, разхождахме се доста на слънце, проблеми не сме имали!
МИсля, че винаги има алтернатива, на всякакви лекарствени продукти и изкуствени витамини!Освен това "Вигантол" е с животински произход и не ми е ясно, при толкова отричания на животинските продукти, в ранна възраст, как така навсякъде вигантол предписват и никой не предлага друга алтернбатива

# 46
  • Мнения: 5 500
МИсля, че винаги има алтернатива, на всякакви лекарствени продукти и изкуствени витамини!Освен това "Вигантол" е с животински произход и не ми е ясно, при толкова отричания на животинските продукти, в ранна възраст, как така навсякъде вигантол предписват и никой не предлага друга алтернбатива
Предписват го, защото трябва да ходят по екскурзийки докторите, колкото повече рецепти изписват, толкова повече пари по сметка и Париж, Милано, Атина...

# 47
  • Мнения: 2 090
Почти до една годинка давах по една капка ''Вигантол''.Не се смятам за по-лекар от лекарите,та да действам по свое усмотрение какво е и какво не е по-здравословно за детето ми Whistling

# 48
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Почти до една годинка давах по една капка ''Вигантол''.Не се смятам за по-лекар от лекарите,та да действам по свое усмотрение какво е и какво не е по-здравословно за детето ми Whistling
WinkНе е нужно да сте повече лекар от лекарите, за да можете да се осведомите за някой неща WinkВсички можем да четем, всички ползваме интернет... вече не е като преди 50 години, когато искаш не искаш, лекаря на чершията е най - компетентен Whistling
Ако се поразровите във форума, ще разберете, колко ужасно много пъти, лекари са били доста по - малко по - компетентни, от дори само половината статии дадени из форума, и от голяма част от световно признати специалисти, които пишат по въпроси, свързани с децата ни Wink

# 49
  • Мнения: 4 420
от 20 ден до ...затварянето на фонтанелата /годинка/ по 2 капки дневно дъщеря ми се роди в началото на май давала съм го и през лятото.
 newsm78 дозата може да я промени лекаря според развитието на детето.Чела съм че фонтанелата не трябва да се затваря нито много бързо нито много бавно.З а това и дозата е индивидуала за всяко бебе Peace

# 50
  • Мнения: 2 090
bloodywhite,съгласна съм с теб,че вече има достатъчно иформация Peace.Но честно казано когато сина ми се роди,първо-не намирах време нито за интернет,нито за книги или статии да чета,второ-чувствах се толкова неопитна и несугурна,че педиатъра ми беше някакъв авторитет,защото ми помагаше и насочваше в грижите за моето дете.Дори и да не е било правилно,следвах съветите.Да,след известно време започнах все повече и повече да се осведомявам и за най-дребните неща,които ме интересуват.Ако имаше разминаване с мнението на педиатъра,отново не вземах аз решенията,а търсех мнението на друг специалист.Здравето на децата е най-важното,не може с лека ръка да решим какво да правим или не,само защото голяма част от форумките примерно правят така.А има много такива майки,сигурна съм Crossing Arms
Съгласна съм и с това че много лекари са некомпетентни по някои въпроси,но не са малко и случаите в които родителите също разбрали-неразбрали,чули-недочули,вземат решения,касаещи здравето на децата си,които не са най-удачните Rolling Eyes.
По темата-децата не са еднакви,как родителя може да прецени колко вит.Д не му достига на детето,или как решава че му е достатъчно?И как преценява дали 1 или 2 капки,дали един,два,6 месеца или 1 година трябва да се пият newsm78.
Това си е лично мое мнение,може и да не съм права за другите,за себе си съм Wink

# 51
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
sashimama
От мнението ви, бих искала да направя само една мъничка поправка - не съм дала за пример темите, пуснати с въпроси и отговори от майчета из форума WinkДала съм за пример статиите, които откриваме тук и там из форума, много от тях в библиотека и архивите Wink
Иначе дам - съгласна съм, най - вече, че всеки родител сам преценява за детето си, как да постъпва, за да го вижда здраво и удовлетворено Peace

# 52
  • Мнения: 5 940
Не съм давала.

# 53
  • Мнения: 4 753
Необходимата дневна доза витамин Д е 200 - 400 IU (варира в различните сайтове)... Една капка Вигантол съдържа 650 IU... Не знам от какъв зор педиатрите предписват по две и дори три капки, още повече, че и в млякото се съдържа витамин Д, а най-добре е с повечко разходки на слънчице...

"Хората над 50 години и по-възрастните може да се нуждаят от дози до 800 IU дневно. Дози от 1 800 IU дневно при бебета и малки деца може да доведе до забавяне в развитието и рахит."

http://vitamini.tialoto.bg/article.php?id=2109

# 54
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
на почти всички бебата се изписва Вигантол, от раждането до сега продължавам да давам сутрин по 2 капки и сме всеки ден навън по няколко часа, но една моя приятелка НЕ извеждала бебока си роден ноември 4 месеца и сега му дава 2х4 капки заради това че не му се затваря фонтанелата, слушай педито си кво ти казва Simple Smile

# 55
  • Мнения: 384
Давала съм и продължавам да давам "вигантол". Не виждам причина да не се доверявам на педиатърката, която сме си избрали. Нямаме никакви разногласия както за късното захранване, така и за всичко останало.

# 56
  • Мнения: 593
Давах и на баткото, давам и на бебето, но по една капка ми каза педиатърката!

# 57
  • Мнения: 4 335
Давах по 2 капки всеки ден,от две седмици педи каза по 3 капки

# 58
  • Мнения: 961
На нас педи каза по 1 капка дневно. Но малкият е лятно бебе.

# 59
  • Мнения: 4 784
Коко е зимно бебе. До към петия месец всяка сутрин му давах по 2 капки витамин Д по предписание на лекарката.

# 60
  • Мнения: 2 478
Мисля че на всички деца им изписват вигантол.Особено зимните бебета приемат по 2-3 капки на ден.
Синът ми пиеше по 2 капки,лятото по 1 ,а откакто навърши 1 годинка сме прекратили приема на вит.Д.
А умереното излагане на слънце в подходящите часове за това ,е задължително.

# 61
  • Мнения: 5 539
Доскоро го давах, но откакто попрочетох туй-онуй, вече съжалявам, че съм давала. Наесен педиатъра пак ще ни подпука да го почваме, но ще й кажа, че няма да давам повече.

# 62
  • Мнения: 259
Първо ни изписаха Деавит (вит. D2 и А) по 2 капки на ден.  На всяка косултация ни проверяваха фонтанелата и ни определяха дозата. Доста го пихме, въпреки че сме родени април. Деавитът има срок на годност от отварянето. После минахме на Вигантол (вит.D3), който няма срок.

# 63
  • Мнения: 2 910
От 2-рия месец по съвет на педиатърката давам по 2 капки сутрин на гладно, направо в устата. Предполагам, че ще го приема до навършване на 1г., както беше с дъщеря ми.

Общи условия

Активация на акаунт