Граждански брак - Грях

  • 8 194
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 727
Аз пък се чудя какво точно му е чудното. Всяка религия има своите канони и тези които искат да са нейни последователи би трябвало да ги следват.
Аз примерно ям свинско, но не го намирам за грях, защото не изповядвам исляма. Това обаче не значи, че за един вярващ мюсюлманин това не е грях. Кое му е чудното.
gitadam, страдаш ли, че не си венчана? Дали е грях или не го определя твоята вяра и разбирания.

# 31
  • Мнения: 5 710
Последното, което ме интересува във връзка с темата за греха изобщо е мнението на някой охранен дебелушко, с малки алчни очички, който ми размахва пръст от амвона.
Поемам риска да заседна някъде в предверието на Рая и никога да не прекрача точката на Спасението, защото имам само граждански брак,  но да упражнявам свободната си воля приживе.

# 32
  • Мнения: 3 675
Аз не страдам за това, че не съм венчана, просто си мисля, че ако имам църковен брак животът ми, че бъде по-положителен и че ще имам Божията благословия, но не го смятам, за чак толкова голям грях след като имам граждански брак, все пак сме си семейство.От свещеник съм чувала, че това са глупости и църквата приема гражд.брак за законен и не смята това за грях.

# 33
  • Мнения: 2 617
След като не сте сключили брак с църковен ритуал, това би следвало да означава (по принцип, не визирам вашия случай, защото не го познавам), че или не сте имали възможност за това към момента на сключване на граждански, или сте преценили, че това не е било нужно. При първия вариант, както се казва, Господ най-добре знае и не е работа на църковният клир да ви съди. Във втория, се предполага, че не сте в такава степен вярващи (или не сте го, или това, в което вярвате е различно), че да се вълнувате от проблема за "греха"  Peace
Така че не виждам, какво може да те безпокои  Mr. Green
По българското право, сключване единствено на брак с църковен ритуал го прави недействителен, т.е. не поражда правни последици. Доколкото знам, в църквите дори пристъпват към него след сключен граждански.
А работите Русия и делата на руската православна църква трябва да са ни последната грижа поне що се отнася до този въпрос  Mr. Green

# 34
  • София
  • Мнения: 8 283
А какво мислите за църковен брак, сключен след раждане на дете - това не противоречи ли на църковните закони - визирам отразения в bTV брак на Бареков?

Не. Има официално регистриран брак преди църковния.
Минало е времето когато само църковният брак е определял семейното положение. Патриархът не говори за църковен брак, а за брак по принцип.
Че те Барекови и гражданския сключиха след раждането на детето си... не ги коря, просто факт.
Спомням си някакви снимки,нещо ми се върти че бяха подписали при кмета.

# 35
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Много издребнявате понякога. Какво значение има кога Барекови са решили да подпишат и да се венчаят?! Важно е какво става в душите на хората, а не доколко спазват разни ритуали. Нито подписа, нито венчавката могат да променят човешките отношения. А само те са важни, другото са формалности.

# 36
  • Мнения: 2 617
Цитат
А какво мислите за църковен брак, сключен след раждане на дете - това не противоречи ли на църковните закони - визирам отразения в bTV брак на Бареков?

Сиси, никой свещеник (и с онсование) няма да откаже сключване на църковен брак след раждане на дете, родено "извън него". Съмнявам се (освен ако не е изключително изостанал) дори да ги порицае за това, напротив, ако следва каноните, трябва да ги поздрави, че въпреки всичко, все пак са избрали "правилния път".
По обратната логика църквата не трябва да дава опрощение на греховете и да проповядва силата и значението на разкаянието.

# 37
  • София
  • Мнения: 8 283
РЕНИ, идеята ми беше, че не са подходящ пример, а дали са с или без граждански или църковен брак все тая.
Лично аз съм с граждански брак по случайност, нямаше да го обичам мъж ми по-малко или повече. Просто така се случи.
Църковен брак нямаме, по много причини не ми обяснява, но най-малкотото е поведението на т.нар. свещенници.   

# 38
  • Мнения: 6 727
gitadam, от това, което пишеш си мисля, че ти самата не си удовлетворена от положението.
Пак ще повторя - важното е как ти приемаш нещата и в какво вярваш.
Честно да ти кажа ако говорим само от гледна точка на канона, не знам кой е този свещеник, който ти е казал, че църквата приема гражданския брак за законен. Законен съгласно кой закон - църковния или обществения.

# 39
  • Мнения: 4 380
Много издребнявате понякога. Какво значение има кога Барекови са решили да подпишат и да се венчаят?! Важно е какво става в душите на хората, а не доколко спазват разни ритуали. Нито подписа, нито венчавката могат да променят човешките отношения. А само те са важни, другото са формалности.


Какво значение има какво става в душата ти? Дали се самонаказваш от факта, че си откраднал, или съжаляваш, бил си принуден да направиш аборт...каквито и да са нещата които стават в душата ти, грехът си е грях. Има значение кога са решили да подпишат.

# 40
  • София
  • Мнения: 478
Според мен спорът е напълно излишен, тъй като може да бъде грях само ако човекът е християнин. Не виждам какво го интересува един атеист или човек от друга религия мнението на руския патриарх. Той се обръща предимно към православните. Чудя се и на тези моди за църковен брак newsm78 Как може да се венчае човек, който не е религиозен. Това е все едно ние с мъжа ми да отидем в джамия да сключим брак ако излезе на мода Thinking Лично аз съм си сключила църковен брак от вяра и грам не ми дреме за гражданския. Отидох предварително един ден да подпишем само с кумовете. Ако имаше юридическа стойност църковеният брак щях да съм само с него Grinning

# 41
  • Мнения: 4 380
Според мен спорът е напълно излишен, тъй като може да бъде грях само ако човекът е християнин. Не виждам какво го интересува един атеист или човек от друга религия мнението на руския патриарх. Той се обръща предимно към православните. Чудя се и на тези моди за църковен брак newsm78 Как може да се венчае човек, който не е религиозен. Това е все едно ние с мъжа ми да отидем в джамия да сключим брак ако излезе на мода Thinking Лично аз съм си сключила църковен брак от вяра и грам не ми дреме за гражданския. Отидох предварително един ден да подпишем само с кумовете. Ако имаше юридическа стойност църковеният брак щях да съм само с него Grinning

Във всички религии нерегистрираното съжителство е прелюбодейство. Всъщност, божиите заповеди в различните религии не се отличават, т.к. Създателят е един. Няма никакво значение дали си християнин или не. и фактът, че не вярваш в Бог, не те освобождава от отговорност за греховете ти на ония свят (а понякога и в следващи животи).

# 42
  • Мнения: 1 541
А какво мислите за църковен брак, сключен след раждане на дете - това не противоречи ли на църковните закони - визирам отразения в bTV брак на Бареков?

 Grinning Като представител на тези грешници да си кажа  Mr. Green  И двамата със съпруга ми сме вярващи (но нека да го кажа така- съвременно- вярващи, тоест ходим на църква, съпругът ми завърши специалност религия, религията присъства в ежедневието ни, но не съблюдаваме стриктно всички канони и тн, както и имаме особено отношение към църквата като институция) и въпреки това едва сега ще сключим църковен брак, след като вече две години сме женени и имаме дете. По причини, които няма да изброявам тук, нямахме възможност за такъв когато подписвахме и едва сега настъпи моментът за нашата истинска сватба. За мен това е единственият "вид" брак, който е важен и значим, а гражданският е просто статистика и юридически отношения пред държавата.
Прави ли просто "навременното" сключване на църковен брак "по- праведни християни" семейство, което наистина е отишло в църквата, защото е модерно и след това ще забрави пътя натам  newsm78

xenia, то тогава раят ще опустее завинаги  Wink Църквата трябва да пази морала на хората и да крепи съкровените човешки ценности, но въпреки това трябва и по малко да се "синхронизира" с времената. Не казвам, че не си права, но в наши дни да се ожениш/омъжиш за някого прибързано и без поне някакво "съжителство" е пълна лудост и почти сигурна разходка до бракоразводното и хайде хоп- пак грях  Whistling

# 43
  • Мнения: 3 675
Харесва ми мнението на милейди.Колкото до въпроса на Динчо, свещеникът е автора на статията към която дадох минк, отец Добромир.Писал ми е на лични в един православен сайт.
Това е цитат, който ми прати отеца -
Здравейте,
Наистина кръщението на мъжът ви трябва да е осъзнат акт т.е. той трябва да пожелае това.
Относно законността на брака, Църквата го признава и въобще не го смята за грях,въпреки, че не сте венчани в църква, може да чуете от други свещеници, че бракът извън Църквата е блудство, но това е една голяма глупост.
Венчанието в Църква е тайството в което двама християни се свързват в Христос, за да може бракът има да се проектира в Царството Божие, т.е. вечно.
 
Просто явно свещениците в църквата са разделени по въпроса, така мисля аз.

# 44
  • Мнения: 822
Цитат
но в наши дни да се ожениш/омъжиш за някого прибързано и без поне някакво "съжителство" е пълна лудост и почти сигурна разходка до бракоразводното и хайде хоп- пак грях

За прибързаната женитба съм напълно съгласна, но за съжителството не. Защо да е лудост? Защото сега да живееш без брак с някой е модно? (както е на мода и църковния брак  Simple Smile )
Нима не е възможно да опознаеш някой добре без непременно да сте споделили леглото?
Съжителството не дава абсолютно никаква гаранция. Единственото, което дава е свобода от отговорност. Щом не ти хареса нещо в партньора ти имаш свободата да си го смениш - няма нужда да правиш компромис, да търсиш причини и да се променяш ни най-малко. Винаги можеш да му заявиш, че той не ти е мъж, нали?
А децата?!? Къде остават те? На кой план?

Егоизмът диктува съвременната мода - това е положението според мен.

Общи условия

Активация на акаунт