знаете ли (еднократна помощ при бременност)?

  • 19 820
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Знаете ли нещо повече за получаването на еднократна помощ при бременност.Аз не знаех за този вид помощ ,но случайно прочетох в ЗСПД.Накоя от вас да се е възползвала от този тип социална помощ?А ако се възползваш от нея,после получаваш ли при раждане и еднократната при раждане на дете?Това не го разбрах.Ако може,защо пък да не се възползва човек,нали така,все пак ако държавата,така да се каже има да взема нещо от някое физическо лице,тя намира начин да си го вземе,независимо за какво става на въпрос-е,защо пък ако можем и ние да не се възползваме от това което можем да получим?

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 21:45 от Reza

# 1
  • Мнения: 780
Не.За пръв път чувам.

# 2
  • Мнения: 172
Ако си безработна получаваш еднократна помощ при бременност от социалните,45 дни преди раждане.

# 3
  • Мнения: 94
еднократна помощ за родено дете се получава от социално подпомагане по местоживеене. за първо дете е 250 лв. трябва да подаде6 няколко документа, които ще вземе6 от там и копие от ракта за раждане на детето...и до месец ли4но може6 да  отиде6 да си ги полу4и6...Успех

# 4
  • Мнения: 94
малко не ти отговарям на въпроса..извинявай ...явно съм преуморена newsm78

# 5
  • Мнения: 135
Ако си безработна получаваш еднократна помощ при бременност от социалните,45 дни преди раждане.
Не съм безработна,обаче аз разбрах ,че и при работещите може,щом като един от исканите документи при подаване на молбата за тоя вид помощ е сл.бележка от работодателя ,при  ратещите,за  период от 6 месеца назад newsm78

# 6
  • Мнения: 395
Не съм много наясно, но намерих това :
http://www.bgstuff.net/content/view/465/526/
http://www.bgstuff.net/content/view/466/526/
Дано ти помогне  Peace

# 7
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не.За пръв път чувам.

# 8
# 9
  • Мнения: 417
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!

# 10
  • Мнения: 58
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!
И аз така знам.

# 11
  • Мнения: 4 335
И аз 4увам за прьв пьт за такава помощ Thinking

# 12
  • Мнения: 257
Ако си безработна получаваш еднократна помощ при бременност от социалните,45 дни преди раждане.
точно така Mr. Green

# 13
# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз чувам за първи път newsm78

# 15
  • Мнения: 52
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!
И аз така знам.
Peace

# 16
  • Мнения: 518
еднократна помощ за родено дете се получава от социално подпомагане по местоживеене. за първо дете е 250 лв. трябва да подаде6 няколко документа, които ще вземе6 от там и копие от ракта за раждане на детето...и до месец ли4но може6 да  отиде6 да си ги полу4и6...Успех
На нас освен копие от акта за раждане ни взеха и оригинала!? #Crazy После щели да го върнат, но правилно ли е да го взимат? На друг някой вземали ли са го?
На въпроса - съжалявам, аз не съм чула за такава помощ. Confused

# 17
  • София
  • Мнения: 2 734
Да,на всички го вземат и го държат по месец.И аз не мисля,че е правилно,но това им е практиката...Най-малкото могат да го загубят.

# 18
  • на брега на морето
  • Мнения: 110
ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
Глава втора.
СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ПРИ БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ И ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЦА (ЗАГЛ. ДОП. - ДВ, БР. 69 ОТ 2004 Г.)

Чл. 5а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.

(2) Когато бременната жена е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

Чл. 4. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., изм. и доп - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 10.03.2006 г.) (*) Право на семейни помощи по чл. 2, ал. 1, т. 1, 3, 4 и 5 имат семействата и бременните жени със средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, освен в случаите по чл. 7, ал. 2.

Обобщение: Еднократна помощ при бременност се отпуща на не работещи мами или такива, които нямат необходимия 6-месечен стаж и съответно отпускът им за брем.и раждане е неплатен, и доходът им на член от семейството е под 200лв.Сумата на тази помощ е 160лв.

Надявам се, че съм помогнала за изясняване на ситуацията. Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 11:04 от Alphecca

# 19
  • Мнения: 109
Alphecca, искам да те попитам, ако се ползватази еднократна помощ за бременност,  после при раждането пак ли се получава еднократна помощ за бебето?

# 20
  • на брега на морето
  • Мнения: 110
Разбира се, еднократната помощ при раждане ти се полага, никой не може да ти я отнеме. Мисля че имаше срок от 3 години, след това не можеш да я получиш.

П.П. сега пък на друго място прочетох, че доходът на член от семейството трябва да е по-малък или равен на 300лв., а помощта е 150 лв.(става дума пак за еднократната помощ за бременност). Май е най-добре е да се пита в дирекция "Социално осигуряване".
Сори, за противоречивото инфо.

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 12:06 от Alphecca

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 817
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!

 Peace

# 22
  • Мнения: 1 512
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.

# 23
  • Мнения: 252
И аз чувам за първи път  newsm78

# 24
  • Мнения: 4 753
И аз чувам за първи път, но не бях безработна и не съм се интересувала...

# 25
  • Мнения: 63
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.
Peace

# 26
  • Мнения: 417
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.
Не е  вярно!
Аз си е получих тази помощ като безработна без каквито и да е било "вреждания" и не съм мургавелка.В случая изобщо няма значение дали си българин или циганин на теб ти се полага тази помощ и си е взимаш.

# 27
  • Мнения: 411
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.
Не е  вярно!
Аз си е получих тази помощ като безработна без каквито и да е било "вреждания" и не съм мургавелка.В случая изобщо няма значение дали си българин или циганин на теб ти се полага тази помощ и си е взимаш.
Peace

# 28
  • Мнения: 2 132
И на мен ми дадоха 150лв преди раждането. Не работя , подадох си документи в соц. грижи и ми ги преведоха в картата. След това си получих и парите полагащи се при раждането.
Отиваш в социалните към твоя район и попълваш една декларация и те ще ти кажат какви други документи ти трябват.

# 29
  • Мнения: 135
И на мен ми дадоха 150лв преди раждането. Не работя , подадох си документи в соц. грижи и ми ги преведоха в картата. След това си получих и парите полагащи се при раждането.
Отиваш в социалните към твоя район и попълваш една декларация и те ще ти кажат какви други документи ти трябват.
Не съм безработна,а съм все още в отпуск по майчинство за 1-вото дете.Обаче,замислих се за следното, и за това се интересувам дали мога  да се пробвам за този вид помощ-нащо семейство тричленно-аз,детето и таткото.Тати работи за доста пари и въобще не ми е ,така да се каже много на зор за тия 150лв.,но защо пък ако мога да си ги взема да не го направя,обаче ние нямаме сключен брак,така че аз всъщност не се ли водя по закон самотна майка?И така както по закон ,аз взимам 220лв. майчинство,дори и да се върне дохода 1 година назад-дъщеря ми направи 1 год на 12 юни-ми се пада на член от семейството по 110 лв.Ето това не ми е ясно,дали има значение това че нямаме сключен брак с таткото на детето,но той разбира се си я е признал за свое дете и тя носи неговете имена,дали е от значение това ,че си живеем заедно-дали ще искат и неговия доход,защото,ако и неговия доход трябва да се декларири в молбата за кандидатстване за помощта,сигорно като видят той каква заплата взима ,ще ме изгонят от дсп. #2gunfireОбаче ,как и да се гледа пред закона аз съм си самотна майка,взимаща майчинство и чакаща второ дете.Не знам точно как стоят нещата-май наистина трябва да се разходя до ДСП.

# 30
  • Мнения: 417
И на мен ми дадоха 150лв преди раждането. Не работя , подадох си документи в соц. грижи и ми ги преведоха в картата. След това си получих и парите полагащи се при раждането.
Отиваш в социалните към твоя район и попълваш една декларация и те ще ти кажат какви други документи ти трябват.
Не съм безработна,а съм все още в отпуск по майчинство за 1-вото дете.Обаче,замислих се за следното, и за това се интересувам дали мога  да се пробвам за този вид помощ-нащо семейство тричленно-аз,детето и таткото.Тати работи за доста пари и въобще не ми е ,така да се каже много на зор за тия 150лв.,но защо пък ако мога да си ги взема да не го направя,обаче ние нямаме сключен брак,така че аз всъщност не се ли водя по закон самотна майка?И така както по закон ,аз взимам 220лв. майчинство,дори и да се върне дохода 1 година назад-дъщеря ми направи 1 год на 12 юни-ми се пада на член от семейството по 110 лв.Ето това не ми е ясно,дали има значение това че нямаме сключен брак с таткото на детето,но той разбира се си я е признал за свое дете и тя носи неговете имена,дали е от значение това ,че си живеем заедно-дали ще искат и неговия доход,защото,ако и неговия доход трябва да се декларири в молбата за кандидатстване за помощта,сигорно като видят той каква заплата взима ,ще ме изгонят от дсп. #2gunfireОбаче ,как и да се гледа пред закона аз съм си самотна майка,взимаща майчинство и чакаща второ дете.Не знам точно как стоят нещата-май наистина трябва да се разходя до ДСП.

Такаа... водиш се по принцип самотна майка(поне така мисля),но за да получиш някаква помощ трябва да представиш документ,че не си съдила бащата и не получаваш никаква  издръжка от него т.е. нямаш допълнителен доход.Тук вече автоматично отпадаш,защото доколкото разбрах бащата си е при вас, припознал е детето и взима добри пари.А да поставям въпроса дали е морално в такъв случай да взимаш помощи(след като нямаш "много зор" за тях) и дали няма да ти тежи на съвестта-няма смисъл,защото се подразбира отговора от поста ти.

# 31
  • Мнения: 210
Тати работи за доста пари и въобще не ми е ,така да се каже много на зор за тия 150лв.,но защо пък ако мога да си ги взема да не го направя,обаче ние нямаме сключен брак,така че аз всъщност не се ли водя по закон самотна майка?
Въпрос на морал и гражданско съзнание...  Има жени, които имат истинска нужда от тези пари... Ако по-малко мними нуждаещи се се възползват от това ,че татковците с добри доходи не желаят да се женят може от догодина да вдигнат еднократната помощ на 300 лв... Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 276
Еднократна помощ за раждане се полага на всички . В момента е както следва

- за 1-во дете -250 лв. ако не се лъжа в сумата)

-за второ дете - 600 лв.( сигурна съм в сумата..една приятелка скоро роди) 

Мисля че я изплащат от общината( поне мъжът ми там ходи преди време) и отзад на гърба на "Акта за раждане" бият печат а ти се подписваш че си си взел тази помощ.

Не е в зависимост от доходи, осигуровки и прочие, дава се от държавата на всички.....мъкар че като гледам доста мами не знаят за това и явно се възползват само мургавелките.

Отделно от държавата, всяка община може да даде допълнителна сума за раждане на дете. В Несебър в момента за раждане на 1 дете дават 1200 лв. на родителя......е, това ако не се казва стимул!

# 33
  • Мнения: 2 132
Бръм в темата става въпрос за помощ преди раждане, а не за тази след! Wink

# 34
  • Мнения: 135
Първо на Нинка-Малинка и на margarete,които ми пишат за грожданско съзнание,за морал и съвест-бързо държа да им отговоря,че няма да ми е съвестно да получа,ако мога да се доредя,пари от държавата,ако отговарям на законовите изисквания,не ми пука ,че не съм крайно нуждаеща се от тях.Да написала съм ,че не съм много на зор,но на кой са му излишни 150лв.?Като че ли всяка една от вас,ако има възможност да ги вземе,няма да го направи?Да,ще ми е съвестно ,ако открадна пари от накой човек конкретно,но в случая.........много моля...Написала съм ,че мъжът ми взима доста пари,но той си ги изкарва с честен труд и с много работа и постоянство!А,също да ви обясня,особено на двете горепосочени дами,който ме съдят за това че съм заинтересована за правата си-аз в момента съм на 26г.,работя от 17-годишна възраст,каква ли не работа,дори съм работибла и докато съм следвала за да имам средства за учене,и така докато не забременях с дъщеря си на 25г.През това време държавата ми е отдържала пари за осигуровки,плащам си и всички видове данъци,които закона изисква,по същия начин и таткото на детето ми,се осигурява и си плаща данъците,а може ли накой да ме "светне",кой се възползва от тези пари които се отдържат от заплатите и за данъци...и те седнали да ми обясняват за граждански морал и съзнание......издържаме циганките по гетата които ги мързи да работят и само раждат деца за да се възползват от помощите и после ги захвърлят на улицата да просят и да се тормозат,и мъжете им също не знаят какво е тежка физическа работа,с каквато моя мъж ни издържа!Е,разбира се има и изключения.А на кой му е съвестно и морално,също искам да питам че взимаме само по 25лв.- детски надбавки?А,на кого трябва да му е съвестно,аз да питам,че сега дъщеря ми навърши 1г.,в началото на септември ,живот и здраве ще родя и второто си дете,и като изляза в болничен за второто ми се прекъсва майчинството за първото-е ще взимам по110лв.и  за първото до навършването му на 2г.-глямата работа,а?Тъкмо за памперсите ще има Rolling EyesЗначи държавата ни е ощетила нас майките,вместо да ни поощрява,а те седнали да ме критикуват ,че си търся законовите права.А,да поясня и нещо друго,въпреки ,че на ник8ой не  му влиза в работата,но аз да кажа-нарочно избързахме да си направим второ бебе след първото,за да можем да ги отледаме наведнъж, и след това да мога да се върна бързо на работа,а не искаме да останем с 1 детенце,и не че не сме искали да се женим, а просто бременността ми с първото дете беще много рискована и не ни беше нито до сватби,нито до нещо подобно,за това и не сме  сключвали офицялно брак-не ,че сме от тези които не желаят да се женят,и заради които може да вдигнат от догодина помощите на 300лв.,както се опасява че може да стане margarete!Ето защо не ми пука да кандидатствам ,ако мога за този вид помощ преди раждане,и да получа сумата-със сигорност ще я използвам за децата си,а няма да ги изпия и изпуша парите,както правят повечето "мургавелки",които живеят само от помощи и раждат невинни дечица,които после страдат.Търся си правата и ако мога ,ще се възползвам от тях,както и сизпълнявам и задърженията кото редовен и съвестен гражданин на РБ.,и мисля че всеки ,който може  трябва да го направи,и мисля ,че аз по никой начин не преча,като има и други нуждаещи си де се възползват от прлавата си!Благодаря на всички,които са ми отговорили на въпроса ми по някакъв начин,а тези които са решили да ме критикуват,моля не се включвайте със свойте възвишени тези за морал,съзнание и какво там беше... Аз смятам ,че съм съвсем съвестен гражданин на РБ,който си изпълнява задълженията като такъв,и мисля ,че не е проблем да си търся и правата!

# 35
  • Мнения: 1
a nqkoi moje li da mi kaje ot kade da si izvadq достоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение (ТП) на НОИ, по образец съгласно приложение № 3;,za6toto v noi me gledat kato idiot kato popitam za tova

# 36
  • София
  • Мнения: 1 352
a nqkoi moje li da mi kaje ot kade da si izvadq достоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение (ТП) на НОИ, по образец съгласно приложение № 3;,za6toto v noi me gledat kato idiot kato popitam za tova
http://docs.google.com/Doc?id=ddcb5nfm_96d6hqpngg

# 37
  • Мнения: 40
Чакайте сега във всички градове различна ли еднократната помощ при раждане?

# 38
  • София
  • Мнения: 1 352
Чакайте сега във всички градове различна ли еднократната помощ при раждане?
Тази тема е за еднократната помощ за бременност, която се дава за периода от 45 дни реди раждане на неосигурени майки и на майки, който нямат необходимия 12 мес. осигурителен стаж, за да получават обезщетение за бременност и раждане по КСО. Тя е различна от еднократната помощ за раждане.

# 39
  • Мнения: 8
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!
newsm03

# 40
# 41
  • Мнения: 85
Намерих нещо което ще даде отговор на темата Peace
http://www.zadecata.com/sb/index.php?page=0_6_6_2#

# 42
  • Мнения: 14
Мами,може ли някой да ми изясни въпроса за майки-студентки?Разбрах че дават по 2880лв,но кога се дават,какви документи се изискват,и към кого трябва да се обърна незнам,ако може някой да ми каже ще бъда много благодарна.
Извинявам се ако съм объркала темичката с този си въпрос...
Благодаря предварително!!!

# 43
  • Мнения: 1 874
http://sgr.hit.bg/psp.htm#10a      ето информасия по темата.Тук всичко много ясно си е написано. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 1 874
В НОИ има специалисти,които отговарят за майченството-те трява да знаят как стои въпроса със студентките-майки.Мисля че там могат да ти отговорят на въпросите. Simple Smile

# 45
  • Мнения: 305
От социалните се дава помощ в размер на 150лв,45 дни преди раждане...но това е само за безработни майки.Другата помощ която се дава е за всяко живо родено дете е в размер на ;
за първо 250 лв
за второ 600лв
за трето и всяко следващо 200лв. Peace

# 46
  • Мнения: 9 973
 Hug знаем,но мерси все пак  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт