РЕВНОСТ И НЕРАЗБИРАТЕЛСТВО С РОДНИНИ

  • 6 203
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Привет, имам бебче, с което понякога ходим при родителите ми, но там е и племенничката на 7г. Тя много ревнува от бебето, гледа го лошо, като я питаме защо, тя отговаря, че като е  там бебето всички на него се радват и на нея не и се радват. Не е така, обръщаме и много внимание, но до сега е била сама в родата и сега я е яд. На всичко отгоре и мен ревнува като си се радвам на детето си. Не мога никъде да се разходя без тя да тръгне след мен, и ако си купя пюре на бебето, тя непременно иска да купя и на нея лакомство. Аз и купувам естествено, детенце е  , и дори и нося подарък от където сме ходили със семейството. Но, вече се чувствам притисната да ги третирам едва ли не и двете като мои деца. И, не всеки път имам възможност да и купувам и на нея. все пак тя си има родители, но те не и оставят нито пари за лакомства, нито такива, като я оставят при баба си, и  понеже аз по-често съм там от тях, тя иска от мен пари. Да, но аз вече съм семейна и имам свои разходи, не като преди да имам дете?! Тя е дете и неискам да и наранявам чувствата, но и незнам как да постъпвам с нея. Според родителите и, и според моите, трябва да купувам и за двете като сме заедно, но от друга страна, нейните родители едно сокче не са подали на детето ми, нито пък с поглед и внимание го удостояват, а очакват  това от мен. Преди много обичах племенничката, но откакто почна да ме гледа лошо като се радвам на детето си, и като говоря нещо за него пред нашите (немога да споделя нищо) тя ревнува, нещо се пречупи в мен?!
как се постъпва в такива ситуации, питам миналите по този път, аз съм още новак?! 

# 1
  • София
  • Мнения: 62 595
разберете се с родителите ти да не се засичате известно време, поне докато другото дете свикне.

# 2
  • Мнения: 30
Аз имам същия проблем с една разлика че са двама племенника(момиче на 5г.и момче на 9г).Момчето не се впечатлява особено та дори повече изявява желание да си играе с дъщеря ми а с момичето не е така.Аз стигнах до извода ,че когато племенницата е при мен просто и отделям повече внимание отколкото но моето дете и се старая да създам връзка между тях.Карам я непрекъснато да ми помага(храни детето, дава и вода, играчки).Аз мисля че като я ангажирам с бебето и се държа с нея като с голям човек и и  давам  възможност да ми помага повече тя ще се чувства по значима и естествено голямата кака на бебето.На мен ми помогна тази схема и сега нещата са коренно различни.Вземи си книга от по старите издания за отглеждане на детето там има описани много подобни проблеми и ще ти бъде от полза.Аз четох книгата на  Д-р Спок. Peace Що се отнася до финансиите аз не бих повдигнала въпроса пред родителите им по скоро бих им обяснила, че така не може да се купува безразборно и всичко което поискат.Те са деца и искат всичк важно е ти как ще реагираш.Успех

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 11:46 от ESKAPE

# 3
  • Мнения: 953
Според мен това е най-естествената реакция от страна на по-голямото дете , до сега е било център на внимание и изведнъж това се променя.
Ще видиш по натам живот и здраве като имаш второ дете, че  и твоето собствено дете може да ревнува от по-малкото ти бебе независимо че са брат/сестра.
Говорене и само говорене с племенницата че е кака, че е много важна, че ти помага и т.н. направи я съпричастна към грижите за по-малкото.
Като излизате някъде, ако нямаш финансова възможност не купувай нищо, разхождайте се в парка или се обади на роднините ти, че ще излизате, да ти оставят пари за детето.
Не се настройвай срещу племенницата ти, тя е дете, но поговори с родителите й да ти оставят пари за лакомства,въртележки и т.н. ако ходите някъде, като им обясниш че ти нямаш възможност да поемеш тези разходи.

# 4
  • Мнения: 1 447
Според мен това си е напълно естествено.Винаги купувам на племенника ми когато е с нас.А това,че те не са купили на твоето нека не те дразни,може да дойде време в което да започнат да му купуват неща.И не робувай на максимата,ако те купят на моето,аз ще купя на тяхното.Все пак ти е племенница и доста си я обичала.А този период с ревността съм сигурна,че ще отмине имай повече търпение.

# 5
  • Мнения: 22 430
Поговори с родителите на племенницата, както и с нея самата.
Определете ясни и точни правила за купуване на неща, подаръци и т.н.
Ако ти купуваш на бебето пюре, то му е необходимо, а лакомствата на племенницата едва ли чак толкова.
За мен пък не е задължително каквото се купува на едното, да се купува веднага и на другото. Още повече ако нейните родители се правят на гръмнати.

# 6
Поговори с родителите на племенницата, както и с нея самата.
Определете ясни и точни правила за купуване на неща, подаръци и т.н.
Ако ти купуваш на бебето пюре, то му е необходимо, а лакомствата на племенницата едва ли чак толкова.
За мен пък не е задължително каквото се купува на едното, да се купува веднага и на другото. Още повече ако нейните родители се правят на гръмнати.

И аз мисля така, само, че родителите и излизат с оправданието, че те не ме карат и не очакват от мен нищо да и купувам. И е така, само, че аз като прекарвам време с двете деца, не може да и отказвам и да гледа като кутре, а те не прекарват изобщо време с децата, оставят я при нашите и си тръгват. Тя е там постоянно цяло лято и аз като отида за седмица-две, се налага да предвиждам бюджет и за двете, защото родителите и нищо не оставят, тъй като смятат, че разноските и са за баба и дядо. Но те са пенсионери и нямат много възможности. Е, аз да лишавам детето си цели две седмици, защото съм там ли, или да не го водя на чист въздух ?!
И наистина ме хваща яд, защото те се правят на гръмнати и пестят пари за две ходения до морето, а аз си харча вместо тях. На всичко отгоре, не забелязват, че имам дете. Един бонбон не искат да почерпят за техен празник, камо ли да очаквам, че без повод ще почерпят нещо детето ми. Е ми боли ме... А , и като нещо кажа, ми четат конско, че те така не биха постъпили, т.е. трябва и за пример да ги гледам?!

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
А ти защо търпиш? Мислиш, че ще ти закачат медал за загриженост ли?

# 8
  • Мнения: 804
Абе я не се самонавивай. Колко лакомства може да изяде едно дете? Ще се разориш ли ако му купуваш и на него по нещичко. Замисли се, все пак това е твое много близко дете. Мисля, че проблеме не е в ревността на детето, нито в купуването на "лакомства". Първо сама за себе си изясни какво те дразни и след това търси решение. 

# 9
А ти защо търпиш? Мислиш, че ще ти закачат медал за загриженост ли?

А, какво предлагаш да направя или им кажа?! Вече почти всичко съм им казвала, но те са си такива и не се променят?! Дори сме се карали и не сме си говорили (не заради това, но пак защото не постъпвам аз, според техните разбирания), и после като се сдобрим, всичко си е по старому?!

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ти кажа, катонищо щях да престана да ходя на "гости" и да си поставя условията. Щом не разбират от дума... Така ти се тормозиш и се ядосваш.

# 11
  • Мнения: 4 916
Абе я не се самонавивай. Колко лакомства може да изяде едно дете? Ще се разориш ли ако му купуваш и на него по нещичко. Замисли се, все пак това е твое много близко дете. Мисля, че проблеме не е в ревността на детето, нито в купуването на "лакомства". Първо сама за себе си изясни какво те дразни и след това търси решение. 

Бабче, зависи от бюджета. Има хора, които броят стотинките за памперсите и дори не им остават за лакомства.
Според мен проблема е в родителите на детето - мисля, че се чувства застрашено, страхува се от липса на внимание, има някаква нестабилност в неговия мъничък свят. Може би страда като вижда твоето дете, което е непрекъснато с майка си, а самото то е захвърлено при бабата и дядото и страда за родителите си. Вероятно авторката наистина трябва да потърси книгите, които й препоръча ESKAPE .
Проблемите с ревността у децата не са непозната материя, дори наскоро четох материал за децата вътре в едно семейство, какво остава за такива от различни семейства.

Иначе подкрепям и RadostinaHZ - постави някакви граници, не чакай те да се сетят сами, защото това явно няма да стане.

# 12
Да ти кажа, ка-стонищо щях да престана да ходя на "гости" и да си поставя условията. Щом не разбират от дума... Така ти се тормозиш и се ядосваш.
[/quote



Така, лишавам своето дете от село, и карам родителите си да страдат, а те не са виновни?! И на мен ми се ходи при родителите ми?!
А, нашите не само, че никога нищо няма да им кажат, а по-скоро мен ще предпочетат да не виждат, защото тях ги боготворят и им имат голям респект?!

# 13
  • Мнения: 4 916
[...
А, нашите не само, че никога нищо няма да им кажат, а по-скоро мен ще предпочетат да не виждат, защото тях ги боготворят и им имат голям респект?!

 newsm78
Кофти.
Помисли дали си заслужава заради едното ходене на село да понасяш такова нещо.

# 14
  • Мнения: 22 430
babche, едва ли тук става въпрос и проблем толкова за парите, колкото за принципите. А и авторката си го е казала.
В крайна сметка не може едни да си захвърлят детето и да очакват баба и дядо да го гледат, а леля да му купува всичко. И тази ревност определено идва от там, детето си търси вниманието, което собствените му родители явно не му оказват.
Моят съвет е да седнете и да се разберете с родителите на детето, защото явно те са проблемът, а не самото дете.

# 15
  • Мнения: 804
[...
А, нашите не само, че никога нищо няма да им кажат, а по-скоро мен ще предпочетат да не виждат, защото тях ги боготворят и им имат голям респект?!

Ето това имах предвид. Самата ти в момента си като сърдито дете и се чувстваш обидена и пренебрегната. Проблема не е в племенницата ти, а в отношенията ви.

babche, едва ли тук става въпрос и проблем ......
Никой от нас не знае какви са отношенията между бабата и дядото и родителите на детето. Дали са го "захвърлили", дали не дават пари и не помагат на родителите си.

Когато историята е поднесена от едната страна няма как да сме сигурни, че нещата стоят точно така.

# 16
  • Мнения: 340
Изцяло подкрепям мнението на babche.  Но като гледам, babche, не си губи времето повече защото авторката отговаря само на тези мнения, които й изнасят.  Иска не независимо мнение, а просто някой да подкрепи нейната гледна точка...

Не че така не правят 90% от уж искащите съвет...

# 17
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Не че така не правят 90% от уж искащите съвет...

Не, просто всеки сам си преценява кой съвет да приеме, кой е по-близо до разбиранията му, и кой съвет не е  Wink

Нямам деца, но имам по-малък брат, и съм напълно съгласна с ESKAPE - грижите наистина привързват децата едно към друго.

# 18
  • Мнения: 4 292
И аз подкрепям мненията на babche. Как пък може зряла жена и то майка, да се сърди на седем годишно дете, че проявява ревност и иска някакви си сокчета и вафлички? Кви принципи, кви пет лева - това е дребнаво!
Сори, ама така мисля!

# 19
  • Мнения: 388
И аз подкрепям мненията на babche. Как пък може зряла жена и то майка, да се сърди на седем годишно дете, че проявява ревност и иска някакви си сокчета и вафлички? Кви принципи, кви пет лева - това е дребнаво!
Сори, ама така мисля!

Абе не си съвсем права...
Първо, авторката се притеснява от това че племенницата й гледа нейното дете накриво, защото бебето получава повече внимание... нормално е да ревнува, но си мисля че наистина вниманието което й отделят родителите е малко и тя търси внимание другаде... особенно ако авторакта е била грижовна към нея преди да се роди бебето...
И после, то лакомства един път, лакомства два пъти... ама нали знаеш - капка по капка-вир става... а и както разбирам, финансовите възможности на авторката не са много големи, а и детенцето й си има своите разходи... Тя не може да лишава своето дете за сметка на другото... А и племенницата й не може да очаква че леля й ще й дава онова което не й дават родителите й.... все пак тя не й е майка... нормално е да й обръща внимание, но не изцяло...

Към авторката - опитай се да направиш племенницата си съпричастна - да ти помага за бебето... да се почувства кака... Когато ходите до магазина, обяснявай че купуваш храна за бебето... в смисъл че то друго не може да яде... Тук вече ти ще си прецениш до колко ти стигат възможностите, но може да направиш разграничение - например днес казваш че отивате да купите храна за бебето... ако племенницата ти поиска лакомство, кажи че ще отидете някой път специално заради нея да й купиш лакомство... следващия път идете до магазина за лакомства - в смисъл че ти пак ще си напазаруваш, но и ще вземеш и нещо на племенницата ти... така тя ще знае че има различни ходения до магазина - единия път е за храна на бебето, а другия път е за лакомства... и няма да иска всеки път да й купуваш нещо... вече колко често ще можете да ходите "за лакомства" ще си прецениш според финансовите възможности... Все пак нормално е като си там поне 1-2 пъти да й купиш нещо...

# 20
  • Мнения: 1 520
И аз подкрепям мненията на babche. Как пък може зряла жена и то майка, да се сърди на седем годишно дете, че проявява ревност и иска някакви си сокчета и вафлички? Кви принципи, кви пет лева - това е дребнаво!
Сори, ама така мисля!
Кое е дребнаво според теб - че лишава бебето си за сметка на племенницата си, която е само на 7 години, но очевидно повечето от тях й липсват?! И като иска сокчета и вафлички да ги иска от родителите си, защо само от леля си? Защото така е намерила.
Разбирам да си поиска два-три пъти, но да иска системно вече е прекалено и поставя наистина в неудобно положение майката и невръстното й дете. Да не забравяме, че не всеки има неограничени финансови възможности, особено ако е родител с малко бебе.

pepa08, напълно те разбирам. Peace

Последна редакция: пн, 30 юни 2008, 21:13 от krem-karamel

# 21
  • Мнения: 6 694
И аз мисля, че авторката има проблем със собствената си ревност, а не с ревността на детето.
Първо си изясни какво точно в отношенията с родителите и брат/сестра те тормози.
А другото - ще ме извиняват тези дето пишат за лишения и не знам си какво, но си е чиста дребнавост.
За какви лишения на собственото дете става въпрос, една вафла струва 30-50 стотинки......

# 22
  • Мнения: 804
Кое е дребнаво според теб - че лишава бебето си за сметка на племенницата си, която е само на 7 години, но очевидно повечето от тях й липсват?! И като иска сокчета и вафлички да ги иска от родителите си, защо само от леля си? Защото така е намерила.
Кое е дребнаво според теб - че лишава бебето си за сметка на племенницата си, която е само на 7 години, но очевидно повечето от тях й липсват?! Разбирам да си поиска два-три пъти, но да иска системно вече е прекалено и поставя наистина в неудобно положение майката и невръстното й дете. Да не забравяме, че не всеки има неограничени финансови възможности, особено ако е родител с малко бебе.
pepa08, напълно те разбирам. Peace
Не мога да разбера как хем се биете в гърдите, че сте перфектни майки, хем вадите такава злоба към едно 7 годишно дете, че чак и за възпитанието се произнесохте. Липсва ли му първите 7, че те твоите всички липсват бе моето момиче.
Ужас! Селенията не прощава, от мен да го знаете. И тя си върви рамо до рамо с дребнавостта и тъпотията. От какво лишава бебето си, бе девойко. От 50 стотинки за близалка и вафличка  ли?
Всичките проблеми са ви в главите и в кройката. Ревност между братя и сестри и гледане в паничката. Пресмятане на наследство... Спирам, че се ядосах.
Чесно, чак ме досрамява заради подобни писания.

# 23
  • Мнения: 2 438
Много сте перфектни всички, ама зад мониторите. Бабче, не с този назидателен тон, ако обичаш. А всъщност колко от вас с ръка на сърцето ще си признаят, че са били любвеобвилни към бебето си и едновременно с това към племенничето си? Няма такъв филм. Дори роден батко или кака могат да влудят майка си, докато се грижи за второто бебе, какво остава за племенниче, което се чуди какво да прави, защото мама и тати не му обръщат внимание.
Аз първо станах двойна майка и после леля, като годините между братовчедите почти съвпадат с описаните от авторката. И през ум не ми мина да натреса дъщеря си на сестра си по какъвто и да било начин.
И последно за стотинките за вафлички. Има толкова теми за нередовно превеждано майчинство, чела съм за половингодишно забавяне. А бебето не може да се гледа с усмивка. И когато си в подобно положение всяка стотинка е от значение.

# 24
  • Мнения: 6 694
babche, не се ядосвай, няма смисъл.
Хора, които не могат да изпитат щастието да направят друг щастлив още повече дете, са за съжаление не за ядосване.
Природата достатъчно ги е наказала.

percepolis, тук не става въпрос за влудяване, говори се за вафлички.......И не мога да се съглася, че всяка стотинка е безценна. Авторката като ходи при родителите си, плаща ли си храната дето изяжда там newsm78 та брои какво изяждало другото дете. И мама ли готви и мие чинии.
Не бъдете толкова дребнави - срамно е.

Последна редакция: пн, 30 юни 2008, 22:26 от Dincho

# 25
  • Мнения: 804
Ох извинявайте, че засегнах възвишените ви души и 18-те лева майчинство. Пропускаш най-важното и "ламята", лишаващя братовчедчето от пюре и ласка, и изнемогващата майка са в къщата на бабата и дядото, които единствено имат право да кажат кого ще приемат в дома си и кого не.
А ако ти не си успяла да се справиш със собствените си деца и племеници, толкова по-зле за теб. Грешката не е в децата а в родителите.

# 26
  • Мнения: 2 438
Бабче, явно визираш мене - къде пък прочете, че не се справям с децата си и с племенника си? Няма такъв филм. И какво значи "толкова по-зле за тебе". Пак ти казвам, смекчи си тона.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Тези случки са само върха на сладоледа. Кой знае какви тлеещи недоразумения са се разгоряли. Ние и да си издерем очите тук няма да има никакъв смисъл.
Ако аз бях в тази ситуация щях да прекратя посещенията за известно време като обясня на родителите си какво ме притеснява, за да стигна до такова решение. Това, че децата вече са възрастни не прави родителите неродители. Да се намесят така, както се намесва един родител, когато нещо не върви между децата му.

# 28
  • Мнения: 804
"А всъщност колко от вас с ръка на сърцето ще си признаят, че са били любвеобвилни към бебето си и едновременно с това към племенничето си? Няма такъв филм. Дори роден батко или кака могат да влудят майка си, докато се грижи за второто бебе, какво остава за племенниче, което се чуди какво да прави, защото мама и тати не му обръщат внимание."
Извини ме, ако съм те разбрала погрешно, но това не променя мнението ми (не конкретно за теб, а за случая който коментираме.)
На мен като не ми изнася да съм някъде просто не ходя там. Когато имам проблем говоря за него с близките си, а не ги "заклеймявам" във форуми очаквайки клакьори и оплаквачки да ме подкрепят. Каквото и да говорим дребнаво е да се стискаш за една дъвка или сокче, а още повече да се жалваш от това, и е нелепо да държиш сметка на родителите си за това, че гледат детето на брат/сестра ти.  Това е моето мнение. Нито го налагам на някого, нито искам да обидя някого.


# 29
  • Мнения: 388
Защо се хващате за гушите за глупости? Някои го намират дребнаво това че на авторката й пречи да купува лакомства, други го намират за нормално... И аз смятам че родителите трябва да оставят някакви пари на бабата и дядото (респ. лелята) за детето, ама никой не се сеща да се зачуди защо не го правят... дребнаво било да не искаш да харчиш пари за племенницата си, обаче не е дребнаво да не оставиш и един лев на хората при които си си оставил детето да ти го гледат цяло лято... Глупости...
Жената моли за съвет, а вие се нахвърлихте върху нея все едно е голямото престъпление да мислиш повече за детето си отколкото за племеницата си... ми всеки си преценява... щом е решила че не може да купува лакомства на племеницата си всеки ден, значи не може... вие парите ли й броите???
Освен това, ако не разбрахте, основното в проблема е че племеницата гледа накриво бебето и всеки път когато на него му се обръща внимание тя също иска да й се обърне внимание... дали ще е като й се купува нещо или като излиза с тях на разходка, проблема остава... вие сега искате жената да не обръща внимание на собственото си дете ли??? Не че искам да защитавам авторката, ама много се подразних че вие се хванахте за лакомствата и парите и направо я разпнахте  ooooh!

п.п Сори за острия тон, ама много ме ядосахте!!!

# 30
  • София
  • Мнения: 1 345
.... и 18-те лева майчинство. ....

Това са детски добавки или семейни помощи мой беше по новият закон. Майчинството е  минимална работна заплата, а до 9-тия или 10-ият месец беше на бебето 90% от заплатата ти. Та  ако това ти е основният доход и го няма никак не е дребнаво. Още нещо ако племенницата и се инати като моят син и се лепи за бонбони от по 5 лв. (грубо казано) и сокове от по 3лв не са никакви стотинки. Моят син примерно се лепи са соковете на хипп на Хаме нищо,че е голям те не са евтини. Бонбони Харибо те също не са стотинки. Не защитавам и не нападам никой просто излагам др. гледна точка. Оставам с впечатление,че повечето тук сте добре финансирани, тъй като който е изпадал в затруднение знае колко са му ценни  и 50ст. примерно за утрешният хляб.

# 31
  • Мнения: 4 292
Такааа.... Сега ще уточня какво точно мисля за цялата ситуация, пък дали ще има обидени ми е все тая.
Дали родителите на въпросното дете оставят пари за лакомства или не, не виждам какво вас ви касае - това е съвсем отделен въпрос, който въобще няма общо с авторката и нейното бебе. Племенницата и не е оставена на нея, а на баба си. Аз като водя детето ми при бабите му, не оставям пари за вафли - те му купуват! Не мисля, че имат нещо против да го правят или пък той ги е разорил с едната вафличка и сокчето.
Така... Аз като отида някъде, където знам, че има и друго дете, винаги му нося нещо сладко, или плодове. Каквото купя на моето, това купувам и на чуждото - така са ме възпитали. Нямам ли пари, не купувам нищо на никой. Включително и на синът ми. Ако искам да не го ощетявам, както някои се изразиха, ще си стоя вкъщи, че да не се налага да купувам на другите деца. Просто е! Ако някои разсъждават или процедират по друг начин, толкова по-зле за тях - винаги съм се присмивала на такива хора и на начина по който гледат как, о Боже, да не се набутат случайно.  ooooh!
И последно - хич не ми направи добро впечатление авторката като написа как се пречупило нещо в нея от това, че племенницата гледала бебето и с "лоши очи". Защото била ревнувала. Ами , мила, постарайте се пък да не и давате повод да ревнува, не е толкова трудно. С желание и добра воля всичко се постига, ама такава при май просто липсва!

# 32
  • Мнения: 804
Това са детски добавки или семейни помощи мой беше по новият закон. Майчинството е  минимална работна заплата, а до 9-тия или 10-ият месец беше на бебето 90% от заплатата ти. Та  ако това ти е основният доход и го няма никак не е дребнаво. Още нещо ако племенницата и се инати като моят син и се лепи за бонбони от по 5 лв. (грубо казано) и сокове от по 3лв не са никакви стотинки. Моят син примерно се лепи са соковете на хипп на Хаме нищо,че е голям те не са евтини. Бонбони Харибо те също не са стотинки. Не защитавам и не нападам никой просто излагам др. гледна точка. Оставам с впечатление,че повечето тук сте добре финансирани, тъй като който е изпадал в затруднение знае колко са му ценни  и 50ст. примерно за утрешният хляб.
Най-безотговорното нещо на този свят е да създаваш деца и да разчиташ на милостинята на държавата. Това е моето мнение.
А по повод "лепенето" за бонбони и сокчета - всичко е въпрос на възптание.
Хайде останете си със здраве и дружно заклеймете лакомата племенница с лоши очи.
Баси еснафията, чудя се защо въобще пиша в тази тема.

# 33
  • Мнения: 1 520
Такааа.... Сега ще уточня какво точно мисля за цялата ситуация, пък дали ще има обидени ми е все тая.
Дали родителите на въпросното дете оставят пари за лакомства или не, не виждам какво вас ви касае - това е съвсем отделен въпрос, който въобще няма общо с авторката и нейното бебе. Племенницата и не е оставена на нея, а на баба си. Аз като водя детето ми при бабите му, не оставям пари за вафли - те му купуват!
Като не оставяш пари, тогава защо се възмущаваш на авторката на темата за отношението й към племенницата й?

И само не ми казвай, че ако купиш лакомство на племенниците си и за "благодарност" те те изгледат на криво, ти ще изпаднеш във възторг.
Чак толкова извисени хора не съм срещала.

# 34
  • Мнения: 884
Такааа.... Сега ще уточня какво точно мисля за цялата ситуация, пък дали ще има обидени ми е все тая.
Дали родителите на въпросното дете оставят пари за лакомства или не, не виждам какво вас ви касае - това е съвсем отделен въпрос, който въобще няма общо с авторката и нейното бебе. Племенницата и не е оставена на нея, а на баба си. Аз като водя детето ми при бабите му, не оставям пари за вафли - те му купуват!
Като не оставяш пари, тогава защо се възмущаваш на авторката на темата за отношението й към племенницата й?

И само не ми казвай, че ако купиш лакомство на племенниците си и за "благодарност" те те изгледат на криво, ти ще изпаднеш във възторг.
Чак толкова извисени хора не съм срещала.
По твоите критерии такива хора са "извисени", а според моите-те са просто добре възпитани.Клото, напълно подкрепям мнението ти.

# 35
  • Мнения: 4 841
Заставам зад всяка дума на babche  Peace

Наистина ми е невероятно да повярвам, че авторката влиза в "ревност и неразбирателство" с едно ... седемгодишно дете. Достоен противник, няма що...  ooooh!

Авторката, изясни си отношенията със семейството, с родителите ти, с роднините, но НЕ ПРАВЕТЕ ДЕЦАТА ЗАЛОЖНИЦИ НА ВАШИТЕ ОТНОШЕНИЯ! Постави се за момент в отсрещна позиция - би ли ти било приятно твоето дете да е обект на подобни чувства и мисли?
Другаде е ключа от бараката, не е нито в "лошия поглед" (  Crazy ) на детето, нито в петдесетте стотинки за вафла...
Искрено се надявам, че след време ще се срамуваш от начина, по който си формулирала темата си.

# 36
  • Мнения: 259
И аз да се вклЮ4я в темата. Ами мисля 4е нещата не са толкова едностранни и няма само един виновник. От една страна разбирам авторката 4е се дразни 4е нейните близки на нейното дете нищо не купуват, а тя трябва да купува на тяхното, но не мисля 4е детето е виновно и трябва да плаща за грешките на родителите си. От друга страна това 4е детенцето постоянно иска да и се купува, може би до голяма степен е грешка и на авторката, защото ако тя я е глезила и й е купувала вси4ко, нормално е детето да свикне с това положение и да го приема за даденост. А относно това 4е гледала лошо детето й, ами за това сте вие възрастните за да се опитате да обясните на детето 4е с появата на братов4ед4ето му, то не става по малко зна4имо и както някои беше писал по напред да приобщите детето към грижите за бебето. И на мен ми прозву4а много грозно това 4е нещо се било пре4упило към племенницата, та тя е дете за бога, как може да го наказваш само защото те оби4а и ревнува. Ти си възрастният които да обяснява 4е не трябва да се държи така, отнасяй се с нея като с голяма, обяснявай й 4е я оби4аш, но не можеш всеки ден да и купуваш каквото иска, защото нямате много пари.
Успех.

# 37
  • Мнения: 4 292
Като не оставяш пари, тогава защо се възмущаваш на авторката на темата за отношението й към племенницата й?
Че никой не ми е искал пари, бе мила. Явно са сметнали, че могат сами да купуват на внука си лакомства в дните, които той им е на гости, схващаш ли? И едва ли ще са много доволни ако им оставя пари за кренвирши, кисело мляко, вафли и близалки.  Laughing Ти изобщо усещаш ли се какво пишеш?


И само не ми казвай, че ако купиш лакомство на племенниците си и за "благодарност" те те изгледат на криво, ти ще изпаднеш във възторг.
Чак толкова извисени хора не съм срещала.
Естествено, че не си! Човек си личи и по обръжението!

# 38
  • София
  • Мнения: 1 891
Аз на майка ми оставям пари,когато гледа сина ми,защото е на една пенсия и за това,че е гледала внука си,ТЕЦ,Енергото,БТК няма да й направят отстъпка.Всичко е до възможности-тя няма и затова оставям пари и никой не ми се сърди,нито ми ги е искал. Иначе , да децата обикновено ревнуват при появата на "конкурент",това е нормално и ние сме тези,които трябва да охладим тази ревност.Но това няма да се получи,ако ти самата не обичаш "ревнивеца",а повече време теглиш на кантар,какво си дала и какво не си получила.Или обичаш племенницата си и с желание споделяш времето си с нея,или просто хващаш бебчо и си излизаш сама.Дори не е нужно да купиш нещо на дете,за да покажеш обичта си към него.Може да си играете,да се люлеете и то да е страшно доволно и благодарно.За мен важните неща не се мерят с вафли и сокчета.

# 39
  • софия
  • Мнения: 636
А ти защо търпиш? Мислиш, че ще ти закачат медал за загриженост ли?
[/quote
и аз това щях да питам. Имах подобен проблем, но спрях да ходя при свеки когато племенника е там. Той е по голям от Елена с 2 г. и все гледа да направи някоя пакостза да привлече вниманието към себе си. Като види, че свеки гушка елена отива и той там, все гледа да я бутне и така. О, такива не ми минават. Нямам какво да се разправям с родителите му-те са толкова дебелооки, а той толкова невъзпитан и лигав, че не знам. Казах направо на свеки, че не искам децата да се засичат докато малкия не промени поведението си и сега нямам проблеми. Баба и дядо идват у нас да видят внучето, ходим по разходки заедно, а племенника нека си пищи, дивее и простее сам като е толкова досаден. Те родителите му не го понасят, а само ги лигавят за да миряса, пък камо ли за други хора.

# 40
Привет на всички взели отношение по темета ми. Извинете ме, че не се включвах, но нямах достъп до Интернет. Ценя всички мнения, не само тези които ми изнасят. Бих искала да  уточня нещо, защото виждам различни интерпретации. Наистина писах, за да потърся съвет, а не да плювам по близките си.
И, така:  Преди да имам свое дете, много обръщах внимание на племенницата, не само за лакомства, но и се занимавах с нея – приказки преди заспиване, игри и гимнастика през деня, прически и контене, споделяне и разбиране на детските и вълнения.
Сега, ситуацията е друга – просто нямам време за нищо, и средствата ми са с приоритет за семейните нужди, а не като преди. Не очаквам детето да разбере, нито искам да я игнорирам, обяснено и е от всички за новото положение, и като казвам, че нещо се пречупи, то е по-скоро към родителите и, които не и обръщат достатъчно внимание, защото я оставят при бабата цяло лято, а аз заради чистия въздух и майчинство и аз съм там. Но, както някои ме упрекнаха- като съм там пазарувам за всички и участвам във всички разноски на родителите си – пенсионери за да не ги натоварвам. А племенницата ми е привързана към мен не случайно, именно защото усеща, че е важна иобичана от мен. За мен тя също е много важна и я обичам.
Но, където и да тръгна, дали сама, дали с мъжа ми с колата, дали с баби или с нейните родители, тя предпочита да идва и да се вози с мен, това води до повече разноски не инцидентно, а системно, защото купувам каквото за нас, такова и за нея, а родителите и не се сещат. Та моята молба бе от вас да получа съвет как да го кажа това на родителите и, не на детето и да си поемат те разноските, които системно правя за нея, а не инцидентно като почерпка, за което изобщо не бих повдигнала въпрос. Още повече, че аз не разполагам със свои пари, а ми ги дава мъжа ми и ми е неудобно от него като разбере че харча повече и то за моите близки. Той нищо не ми казва все още, но не ми е удобно.

# 41
  • Мнения: 5 710
Абе я не се самонавивай. Колко лакомства може да изяде едно дете? Ще се разориш ли ако му купуваш и на него по нещичко. Замисли се, все пак това е твое много близко дете. ..

И аз така мисля. Не си представям да не купя лакомство за племенниците ми в такава ситуация или да ми се свиди.
Една вафла все имам пари да им купя. Ако ми искат пари бих им казала, че първо трябва да говоря с майка им и баща им.
И наистина ще говоря и ще им кажа " ОК, аз съм с детето целодневно, радвам му се , тя е пришързана към мен, ходим навсякъде заедно, но ето, че компанията й се превръща в проблем за семейния ми бюджет - да се разберем какво очаквате от мен да покривам като разходи и изобщо какви са ви правилата, като сте я оставили на свеж въздух...  и т.н".
Що се отнася до ревността и както го описваш това детенце е разглезенко и преди появата на бебето, което не е твой проблем, родителите трябва да предложат решение на първо място.
После като им чуеш мнението ще ти е по-ясно къде си в картинката.

# 42
  • Мнения: 343
Разбирам племенничката ти, защото аз бях на 4 години, когато се роди сестра ми и много я обичах, но и наистина често се чувствах пренебрегната. Това да я накараш да ти помага е чудесна идея, обясни й, че бебетата са още съвсем безпомощни и затова имат нужда от повече грижи и внимание, за да станат големи и умни като нея.
С финансите обаче въпросът е доста сложен, защото засяга по-скоро родителите й.  Проблемът е колкото финансов, десет пъти повече принципен. И наистина опира до възпитание. На едно дете на 7 години вече му е време да започне да се ориентира, че в живота има правила и приоритети. Много възрастни подценяват когнитивните способности на тази възрастова група, защото е по-лесно да си кажат - те са малки още, не разбират, ще обяснявам като пораснат. Това е глупаво и е предпоставка за бъдещи проблеми. Обясни на племенничката си, че не можеш да й задоволяваш всички капризи, защото няма да ти останат пари за храна за бебето. И че ще й купуваш, когато имаш възможност, но по принцип за пари и лакомства трябва да се обръща към родителите си.
Не са справедливи според мен тези, които те обвиняват в еснафщина, дребнавост и селяния. Защото жестовете ти на внимание към племенничката ти би трябвало да са наистина проява на добра воля - когато и колкото ти решиш, а не задължение. И тя, и родителите й трябва да го разберат.

# 43
  • Мнения: 1 520
И аз това щях да питам. Имах подобен проблем, но спрях да ходя при свеки когато племенника е там. Той е по голям от Елена с 2 г. и все гледа да направи някоя пакост за да привлече вниманието към себе си. Като види, че свеки гушка елена отива и той там, все гледа да я бутне и така. О, такива не ми минават. Нямам какво да се разправям с родителите му - те са толкова дебелооки, а той толкова невъзпитан и лигав, че не знам. Казах направо на свеки, че не искам децата да се засичат докато малкия не промени поведението си и сега нямам проблеми. Баба и дядо идват у нас да видят внучето, ходим по разходки заедно, а племенника нека си пищи, дивее и простее сам като е толкова досаден. Те родителите му не го понасят, а само ги лигавят за да миряса, пък камо ли за други хора.
Много правилно! Peace Никога не бих пожертвала спокойствието на детето си за сметка на наглото държание на другите по-големи деца, пък били те и мои племенници.

Общи условия

Активация на акаунт