Тема на Валдорфските мами и татковци

  • 17 286
  • 126
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 167
Драги ми мамки,

Отдавна не бях влизал в кокошкарника, ала преди малко благоверната dutci ми насочи вниманието насам. Е, ще си позволя да внеса свойте пет стотинки в темата и предварително се извинявам за това, че изказването ми може да послужи за окончателното дамгосваме, заклеймяване и анатемосване на поддръжниците на тази педагогика.

Нека започнем с най-важното: аз съм езичник. Почитам Земята и Слънцето, Луната, Гръмотевичните същества и четирите Вятъра. Сутрин, щом стана, благодаря за започващия ден. Когато ми предстои нещо важно, оставям на Духовете малък дар. Вярвам в Създателя, вярвам, че има пакостливи сили, вярвам, че има Зло и че то действа чрез хората. Не искам да ви отегчавам повече, просто исках да придобиете представа за нещата, в които наистина вярвам - не сляпо, нито по принуда - аз живея с тази вяра и на нея дължа толкова много прекрасни неща в моя кратък, но за сметка на това прекрасен живот.

Благоверната dutci споделя част от моите възгледи, за други неща си има свои... Имаме обаче едно общо желание - синът ни да стане истински човек. Искаме да му дадем едно чисто начало и вълшебно детство - такова, каквото ние нямахме. Отраснали в соц-среда, където никой не обсъждаше "духовни" неща с нас децата. И където магическият свят се изчерпваше с някоя друга приказка, прочетена от детската книжка или пък с плашенето тип "баба Яга" и "дядо Торбалан". Искаме детето ни да порасне с отворени очи и буден ум, да има добро сърце и търсещ, откривателски дух.

Ето така се случи, че и в София вече има няколко "духовно" ориентирани детски градини. Аз имам особено мнение за монотеизма (знаете там юдейство, християнство, ислям, бахайство... в този ред), на жената мнението й е още по-особено (най-особено към онова, що се представя нам за истинската вяра в Господа наш Иисус Христос... ама да не задълбаваме). Така, че щом чух, че има педагогика, където възпитават децата в близост до земята, до онова, което ни храни, до онова, което ни кара да живеем - общо взето плеснах с ръце и казах "най-накрая". Детето ни, живот и здраве ще бъде за първи път на детска градина - от септември.

Че ще има неща, които не съвпадат с моя мироглед съм сигурен. Че пътят до Драгалевци е хем дълъг, хем задръстен, хем разбит - съгласен съм. Че храната в детската градина е все още далеч от чиста и истинска, също е вярно. Важното обаче е, че докато аз се трудя, детето ми ще го възпитават по начин, за който аз само мога да мечтая. И след години, когато тръгна с него по планините или някъде другаде по широкия свят, ако видя в очите му същата благодарност към залязващото Слънце, която я има в моите, тогава аз ще знам, че всичките неудобства са си заслужавали.

В заключение ще си позволя да цитирам Щайнер:
Цитат
“Най-висшето ни усилие трябва да бъде да развиваме свободни човешки същества, които да са способни да създават цел и насока на живота си”

Най-покорно ви благодаря, задето заделихте тези минутки от ценното си време, та прочетохте моя скромен пост.

Искрено ваш,
~tsigahrah~

# 91
  • Мнения: 37
Темата за Господ вече я няма. Хайде, недейте да разваляте и тази. Който не се интересува от ТЕМАТА - нека не пише.

Интересувам се от темата поради особената причина, че авторката на темата не е коректна към четящите. Тя обявява темата като "нерелигиозна". Вероятно има причини да го прави. Какви са? ...

Питам се друго обаче, когато някой скрива истината за целта на това което започва да прави, дали няма да скрива истината и по-късно?

Деметра, допускам, че мотивите ти са чисти. Може би наистина мислиш, че това което правиш е добро- за децата ти, за тебе, за тези, които искат да знаят повече, за това което правите там. Не намирам за редно обаче да не се казва истината.
Представи си, че научиш за ДГ където децата се учат да живеят в хармония със себе, с природата, да се усъвършенстват и решаваш да ги запишеш там. Оказва се обаче, че ДГ е християнска и там ги учат да се молят, да говорят на "непознати" езици, или мюсюлманска и ги учат, че евреите трябва да бъдат унищожени...  (Естествено примерите могат да бъдат много).
Аз обаче не съм чувал за такива християнски или мюсюлмански практики (не изключвам възможността да съществуват). Защо вие използвате точно такъв подход? Мога само да предполагам и тъй като не съм сигурен ще си го запазя за мен.

Засега ще се съобразя с желанието ти да не пиша повече тук, като вероятно ще продължа да следя темата, тъй като ми е "интересна". Ще добавя само, че обичам Земята, природата, въздуха... Опитвам се да правя това, което зависи от мен, за да живеем ние и децата ни в "по-чист" свят, в хармония с това, което ни заобикаля. Вероятно голяма част от родителите, които пишат тук също са съвестни хора, но в основата на това "учение", което "изповядвате" има нещо повече от любов към природата. Доколкото се запознах с учението на Щайнер любовта към природата в един момент се допира и до любов към "Луцифер" (както го наричате вие). Вероятно и тази любов е с чисти подбуди, но мисля, че е редно, да споменете и нея, когато рекламирате детската си градина. Или това е за по-късен етап? И в моите думи няма ирония (с такива неща не се шегувам), по-скоро тъга.

# 92
  • София
  • Мнения: 67
Привет,

Понеже темата взе да става много религиозна, реших и аз да се включа.
Абе хора, вие добре ли сте бе? Няма никакви духовни религиозни или подобни учения, говорите пълни глупости!
Лично аз съм много доволна от детската градина. Що се отнася до проблемите, за които бях писала, смятам, че с един хубав разговор с госпожите ги изчистихме. Мисля, че тези неща ги има навсякъде, във всяка една детска градина.

Престанете да пълните темата с такива глупости!



# 93
  • София
  • Мнения: 5 202
Уважаеми мами и татковци!
Честита ни Нова учебна година!

Изказвам благодарност на Деметра - най-после загрях защо точно така се казва темата. Оказа се много сериозно и дълбоко, отвъд настройката ми.

Последна редакция: пн, 01 сеп 2008, 20:07 от ОП

# 94
  • Мнения: 1 278
Честита нова учебна година и от мен!  Simple Smile
Пожелавам през тази година да положим основите на една истинска валдорфска организация и управление на градината ни, в която ние, родителите, да заемем своето място, тъй както това е във валдорфските градини по света.   bouquet

Изказвам благодарност на Деметра - най-после загрях защо точно така се казва темата. Оказа се много сериозно и дълбоко, отвъд настройката ми.

Кое имаш предвид? Участитето на родителите ли?




По повод на писанията, коментарите и мненията във връзка с езотериката, верската идеология и т.н., а так' тоже и подхвърлянията по адрес на моята честност и опитите да бъда тълкувана от тоя и оня, ви препоръчвам, дами и господа, преди да изказвате "компетентни" мнения, които на всичкото отгоре не са по темата, да се запознаете по-добре с етимологията на думите "езотерика", "окултизъм" и историческото им значение. Подобна препоръка отправям и във връзка със самата антропософия - който си въобразява, че може да се изказва авторитетно и компетентно, защото е прочел част от някаква си лекция или книга, стои "леко" смешен за мен. Има хора, които повече от трийсет години изучават близо 350-те издания със събрани лекции на Щайнер, изнасяни пред елита на Европа в началото на миналия век, и които хора дори не си позволяват да се изказват компетентно, а вие тука големи знайотници се извъдихте. Поздравления! Grinning   

Намирам обаче за важно след всичките тия "компетентни" изказвания да обърна внимание на следните факти, чиято достоверност всеки един сам би могъл да провери, ако действително реши да проведе едно достатъчно задълбочено и непредубедено свое си проучване:

  • Методологията и методиката на валдорфското възпитание са разработени на базата на езотеричния възглед за човешкото същество като същество с тяло, душа и дух или с думи по-прости - физика, психика и мислене.
    Това е възгледът за човека още от ранното християнство, който си е съществувал до девети век все още, когато на Константинополския събор група умни глави с расо се събират и, забележете, решават, че човекът е двучленно същество. И познайте коя част отпада?! Ама, разбира се, за какво му е на човека мислене?!
  • Валдорфската педагогика е екзотерична педагогика обаче!!! Тя не  езотерична, а е отворена навън за всички хора. Моля всички, които твърдят, че валдорфската педагогика е езотрична да си изяснят понятията езотерика и екзотерика. Ако тя беше езотерична, щеше да бъде тайна и никой нямаше и да е чувал за нея. Още веднъж моля - използвайте думите правилно, те не са просто сбор от буквички, а имат смисъл и съдържание.  Simple Smile
  • Валдорфската педагогика е свързана с Рудолф Щайнер, разбира се. На много места по света дори наричат валдорфските училища - Щайнер училища. Това не е нито нещо скрито, нито нещо прикрито и спрете да ми приписвате роля на таен агент, моля.
  • В Щайнер училищата и градините обаче не се преподава идеология, независимо от труда на Щайнер в областта на духовната наука!!! Няма вероучение, няма вяра, няма изповядване!!! Това са светски училища!
    Религиите се изучават от обща култура в горните класове, тъй както в обикновените училища на запад, където нямаше 50 години единствено материализъм, та религията да е тема табу.
    И, другари екзотерици, антропософията не е вероизповедание, тъй както химията не е. Антропософията се занимава с познанието, а не с вярата!
    Антропософия не се преподава в Щайнер училищата и градините.
    Щайнер училищата и градините не произвеждат антропософи, а, дай Боже, свободни хора, които сами да могат да избират пътя си като възрастни. От време на време "произвеждат" и някои личности или пък такива личности им поверяват децата си, на които иначе се кефите от телевизионния екран или пък от поста, който заемат и работата, която вършат. Тогава не ги сочите като нещастни, подведени, горкички, а им ръкопляскате.  Wink
  • И едно последно важно уточнение - престанете да подхвърляте по мой адрес, че прикривам каквото и да било! Говоря за това, което смятам че знам към момента на говоренето. Допуснете, ако обичате, в името на истината, че когато не отговарям веднага или изобщо, е защото не знам нещо и именно защото поради тази причина не желая да подвеждам, а не защото искам да подвеждам. Тука всичките компетенти дето си измислихте враг подвеждач в мое име, всъщност подведохте много повече.


И в тази връзка имам едно градивно предложение:

Предлагам темата да не се окупира отново, а който иска да нищи "за и против педагогиката" или пък "личностна характеристика на Деметра" да си създаде тема за целта.

Наистина се надявам, че тази тема ще подължи да бъде по предназначение, защото действително смятам, че тя може да бъде полезна и дори важна за валдорфските родители в България.  Понеже реално единственото създадено досега у нас, а именно градината ни в Драгалевци, все още не е изградила една истинска владорфска структура, тъй както са Щайнер градините другаде. Защото едно от най-хубавите качества на тези градини и училища според мен е именно спесифичната структура на управление от родители и учители и изобщо активното участие на родителите. И аз тая тема я виждам   като добра възможност, която да подпомогне изграждането на някаква връзка между валдорфските родители у нас. А конкретно за нашата градина се надявам да ни помогне да се сближим, та да можем да  изградим тая пуста структура и да може действително градината ни да е валдорфска такава, а не просто интерактивен музей за естествени играчки и едикаква си храна. Защото тези градини и училища, като представител на т.нар. свободно образование ("свободно" се отнася до структурата на управление), се движат и управляват и от родителите (да не кажа основно от тях) и родителите са много, много важен фактор действително. У нас обаче това е все още само на думи. Лично аз, като родител на три деца, две от които имат възможността да се възползват от едно такова възпитание и образование като валдорфското,  имам голям интерес това да се осъществи наистина.

Поздрави на всички!

# 95
  • Мнения: 1 849
Всички, щуротии които изписа ще ги подмина с усмивка.

Но си остава въпроса, защо този вид родители не си се обединявате във форума на Антропософското общество и защо нашия форум трябва да е платформа за развитието на структури на такива организации. За рекламата плащате ли си и мама и тати дали са наясно!

Не се притеснявай няма да ти окупираме темата.

# 96
  • Мнения: 3 161
Ако темата е само за валдорфските родители, не знам кому са нужни тези обяснения що е езотерика и пр. и пр. Ако валдорфските родители се обединят и покажат на практика как се осъществява колективното управление, биха имали огромен принос и аз лично много ще им се радвам. Желая ви успех в това отношение и подкрепям призива на Деметра! Иначе антропософията не ми е в кръвната група, а и не разбирам как дух=мислене?

# 97
  • Sf
  • Мнения: 978
Разбрах, че ще има лекции този месец  на 24 и 26 септември. Хайде да се съберем родителите, които искат да участват в организирането на следващата Валдорфска детска градина  - ще се запознаем и да действаме. Както стана ясно, нещата зависят само от нас.

Demetra, ако имаш информация, дай повече подробности за лекциите.   bouquet

# 98
  • Мнения: 822
Всички, щуротии които изписа ще ги подмина с усмивка.

Но си остава въпроса, защо този вид родители не си се обединявате във форума на Антропософското общество и защо нашия форум трябва да е платформа за развитието на структури на такива организации. За рекламата плащате ли си и мама и тати дали са наясно!

Не се притеснявай няма да ти окупираме темата.

Подкрепям напълно  Peace

# 99
  • Мнения: 1 849
в Холандия разбрах че има към 70 такива училища на държавна издръжка. предполагам че това нещо значи!  bouquet
Но си плащат за реклама, нали?

# 100
  • Мнения: 2 132
Мами интересуваме имате ли някаква информация за откриването на валдорфски детски градини в други градове освен София?  Simple Smile
Или къде мога да получа такава информация?

# 101
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
в Холандия разбрах че има към 70 такива училища на държавна издръжка. предполагам че това нещо значи!  bouquet

Не, не значи нищо, защото учениците в тези училища (95 е точната бройка ) са 19 000 при 16 000 000 (тоест малък %), както и че в Холандия има католически, протестантски, ислямистки и какви ли още не училища, които по закон се издържат до определена част от държавата, тъй като всяко дете има право на образование. До нас има едно училище, която е на вид баптиска църква с 15 ученика.

В Холандия, обаче, говорят открито за философията на Щайнер и антропософското общество, без да премълчават, че това е в основата на образованието, което дават. И реклама не правят, тъй като явно са доволни от собствено попълнение, а не разчитат на зарибяване.  

# 102
  • Sf
  • Мнения: 978
Градината е препълнена, какво зарибяване, след като отпращат желаещите?

# 103
  • Мнения: 3 550
Ако не се лъжа, преди 1-2 години тази система се прилагаше в централна софийска ДГ - 113 "Преспа". Видях, че през тази година са се отказали или поне не го пише в представянето им в официалния сайт за кандидатстване в ДГ.

# 104
  • Мнения: 3 161
Градината е препълнена, какво зарибяване, след като отпращат желаещите?
Но могат да се отворят още N на брой градини, ако има достатъчно интерес.

Цитат
...в Холандия има католически, протестантски, ислямистки и какви ли още не училища, които по закон се издържат до определена част от държавата, тъй като всяко дете има право на образование. До нас има едно училище, която е на вид баптиска църква с 15 ученика.

В Холандия, обаче, говорят открито за философията на Щайнер и антропософското общество, без да премълчават, че това е в основата на образованието, което дават.


Мисля, че това също е важно уточнение. Явно държавата субсидира образованието на принципа "парите следват детето", защото всяко дете има право на образование; но когато това образование е част от някакво духовно учение, е задължително това да е ясно указано и родителите да са наясно с това.

И понеже валдорфските родители упорито отричат, че има подобно нещо в тяхната градина, почвам да си мисля, че някой много успешно подвежда тях, а те - нас. Но все още се чудя къде точно е манипулацията - дали някой предлага духовно учение, като го прикрива под приказки за любов към природата, естествени играчки, екологично чисти храни и пр (все прекрасни неща), или пък градината наистина не набляга на духовното, а просто е възприела външните белези на валдорфските градини, но тогава не е редно да се обявява като истинска валдорфска, а  нещо като "в духа на...".

Последна редакция: вт, 09 сеп 2008, 09:26 от Емем

Общи условия

Активация на акаунт