Примерна схема за захранване 8

  • 55 733
  • 619
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 58
Косе Босе,имам въпрос-кога е най-удачно да се въведе рибата?Каква трябва да е тя,количеството колко трябва да е за домашни пюрета-15 гр като месото ли?И как въобще се приготвят дом.рибни пюрета?

# 556
  • Мнения: 8 242
За съхранението - за мен по-добрия вариант е фризер..
А за бланширането - ако са плодове няма смисъл. Само ги изчистваш, нарязваш, настъргваш или смилаш и .. пъхаш в торбички Simple Smile
Зеленчуците - завирам вода и ги пускам за 3-5 мин вътре.. Като се охладят в торбички и във фризера..
Можеш и на парченца, можеш и смлени.. Аз за захранването само ги млях.. После вече - както замразявам за нас - и после цоп в манджата Simple Smile
6-12 месеца съхранявам зеленчуци и плодове. Вкл. и манджи зеленчукови Simple Smile
Готвя повечко и слагам 2-3 бурканчета в камерата.. До месец-два ми вършат чудна работа като ми трябва нещо набързо да спасявам положението  Wink

# 557
  • Мнения: 277
здравейте
иска ми се вече да въведа млякото. въвела съм маслото и нямаше проблеми. купих няколко десертови пюрета с йогурт на хип и гербер. мога ли обаче паралелно да давам едни бишкоти за гризкане, в които има пълномаслено мляко на прах или пък млечна каша да речем

# 558
  • Мнения: 79
Момичета от другата седмица мисля да започваме с попарата, но не знам как да я давам. Дали да почна постепенно с готова попара както давах пюретата или трябва да въвеждам по отделно всеки продукт. Помня че съм чела тук за въвеждането на сиренето, но не мога да намеря постовете. Може ли да ми пратите линк към темата, че да не се повтарят въпросите.

# 559
  • Мнения: 108
Искам да въведа пшеница с бебешки бисквити или бишкоти  //пак по съвет на Косе Босе, че е добър вариант след овеса//, има ли обаче такива без мляко newsm78 . До сега не съм давала пюрета и каши които да съдържат обезмаслено мляко.

# 560
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, има ли изобщо смисъл да се консервират в домашни условия плодове или се губят витамините им?

Замразяването има смисъл за домашни плодове.
Освен витамините и минералите, плодовете са полезни и с целулозата си – заради това също си заслужава да се замразят, ако са домашни.

Замразяването е по-щадящ вариант от стерилизацията в бурканчета – в смисъл, че загубата на витамини е по-малка. Според мен това е по-добрия начин - обаче разликите реално не са толкова големи според практически изследвания. Не изглежда логично след варене да остават почти толкова витамини колкото след замразяване, но наистина няма съществено преимущество на единия метод пред другия. Зависи и за кои витамини става въпрос, минералните съставки също се променят по различен начин.

Замразяването по принцип се счита за по-добър вариант, но когато става въпрос за промишлени методи на замразяване. В домашни условия се губят доста повече витамини – защото продуктите се замразяват постепенно и защото постоянната температурата на съхранение е до -25 градуса. Но все пак замразяването е по-сигурен начин – няма изненади с капачките, няма нужда от хладно място за съхранение на бурканчетата и т.н.

И трите вида плодове могат да се стерилизират в бурканчета без никаква без захар – смлени или настъргани. Достатъчно е самите плодове да са добре узрели и сладки. Няма проблем да се съхраняват няколко месеца. Мои познати ги правят така точно за малко детенце. Дори да няма кой знае колко витамини, и трите вида плодове могат да се ползват като естествено регулиращо средство за стомахчето.

Плодовете нямат нужда от бланширане. При бланширането е много важно продуктите да се охладят за кратко под студена вода веднага след като се извадят от горещата вода – това прекъсва топлинния процес и последваща сериозна загуба на витамини.


# 561
  • Мнения: 1 449
Косе Босе,имам въпрос-кога е най-удачно да се въведе рибата?Каква трябва да е тя,количеството колко трябва да е за домашни пюрета-15 гр като месото ли?И как въобще се приготвят дом.рибни пюрета?

Възраст
- 8-10 м. е най-често срещаната препоръка
- след 1 год. при алергична обремененост или лична преценка
- няма основание за отлагане на рибата с цел предпазване от алергия (за разлика от други храни)

Захранване
- както всяка нова храна: в продължение на 3-5 дни (от 1-2 лъжички до пълната доза за възрастта)
- най-подходящи са 'белите' видове риба (хек, мерлуза, треска и пр.)
- алергична реакция може да се прояви както към рибата изобщо, така и към конкретния вид риба

Количество след захранване
- количеството на рибата е колкото на месото за възрастта
- след 1 год. рибата може да бъде малко повече от месото (напр. вместо 50 г месо може 60-70 г риба)

Колко често
- рибата е алтернатива на месото в детското меню (редува се с него)
- 1-2 път седмично до 1 год. (зависи от педиатричните школи и традициите)

За домашните пюрета – точно за рибата може би не е удачно за дете под 1 год., въпреки че съм привърженик изцяло на домашната храна. Освен ако има вариант да се купи био-риба.

# 562
  • Варна
  • Мнения: 3 262
Невена, може да даваш първите 2-3 дни само едно млечно нещо, а по-нататък няма проблем да са няколко.
Silvip, забравих дали даваш домашни или купени пюрета, ако са домашни, удобно е да добавиш сирене към тях и така да го въведеш. Другия ти вариант е ако вече си давала сухари под някаква форма, направо правиш попарата с много малко сирене първия ден.

# 563
  • София
  • Мнения: 1 835
duhi_puhi, Косе Босе, много ви благодаря за отговорите. И само един последен въпрос - предполагам, че е по - добре да са пасирани и замразени плодовете, отколкото да ги замразя на кубчета и после да ги пасирам. Питам, защото малкия сега яде гладко пасирано плодовете, но след 1-2 месеца предполагам, че ще яде и по-едро смляно, но пък незнам колко едро да е.

# 564
  • Мнения: 8 242
duhi_puhi, Косе Босе, много ви благодаря за отговорите. И само един последен въпрос - предполагам, че е по - добре да са пасирани и замразени плодовете, отколкото да ги замразя на кубчета и после да ги пасирам. Питам, защото малкия сега яде гладко пасирано плодовете, но след 1-2 месеца предполагам, че ще яде и по-едро смляно, но пък незнам колко едро да е.

Не ги пасирай, вече сте големи  Peace
Можеш спокойно да ги сложиш на парченца, а ако има нужда да бъжнеш малко с пасатора  Wink

Момичета от другата седмица мисля да започваме с попарата, но не знам как да я давам. Дали да почна постепенно с готова попара както давах пюретата или трябва да въвеждам по отделно всеки продукт. Помня че съм чела тук за въвеждането на сиренето, но не мога да намеря постовете. Може ли да ми пратите линк към темата, че да не се повтарят въпросите.
В попарата има 2 нови неща - глутен и млечен белтък.. Ако не си ги въвела - започни с едно от двете и тогава давай попара.
Аз лично таквоз нещо дадох преди месец  Mr. Green

# 565
  • Мнения: 2 111
silvip на стр.16 има схема за въвеждане на сиренето.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=311302.msg8214470#msg8214470
Ако не си въвела глутен,наистина е по-добре да си въведеш нещата едно по едно.

# 566
# 567
  • Мнения: 35
Здравейте,мами!
Имам няколко въпросчета към вас.С моята бебка започнахме захранването на 6 навършени месеца и досега съм въвела-картоф,тиква,оризова каша,тиквички,круша,морков,броколи,сини сливи,пащърнак,банан.Някои по 5 дена,а др по 3-4 според вкуса на детето.На обяд предлагам нова храна,следобяд-вече въведена.Количеството е около 30-40мл,много рядко 50-60мл(1/2бурканче) като задължително преди и слид това си търси циците LaughingКърмим се на поискване.Мисля тия дни да въведа елдата за разнообразие.А след нея в какъв ред са царевица,пшеница,овес,глутена с какво и кога го въведохте?Него смятам най-рано след 8м?А месните пюрета кога да ги въвеждам и в какъв ред-пуешко,заешко,пилешко,риба,телешко???Те преди глутена или след него?Давате ли жълтък?Педиатърката каза да давам по 1/4 от него в пюрето,но ние не изяждаме и по 1/2 м.бурканче.А какво ви е мнението и за млечните каши?Досега не съм пробвала.Та сега съм в големи чуденки. newsm78Какви сурови плодове мога да давам?От 2 дена давам по малко суров банан намачкан и беба много го харесва.Благодаря ви предварително.Извинявам се ако се повтарям.Нямаше ни доста време а гледам ,че доста сте изписали.Сега имам много да наваксвам с четенето LaughingЛек ден на всички!  bouquet

# 568
  • Мнения: 42
Ние скоро започнахме със захранването, няма и седмица и за сега сме опитвали само оризова каша., сега смятам да пробвам и елда. Поздрави на всички

# 569
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 664
duhi_puhi, Косе Босе, много ви благодаря за отговорите. И само един последен въпрос - предполагам, че е по - добре да са пасирани и замразени плодовете, отколкото да ги замразя на кубчета и после да ги пасирам. Питам, защото малкия сега яде гладко пасирано плодовете, но след 1-2 месеца предполагам, че ще яде и по-едро смляно, но пък незнам колко едро да е.


Аз не ги пасирам, а ги слагам разполовени, като съм изчистила от семки и костилки. По този начин съм слагала кайсии, праскови, ябълки, круши във фризера. Когато се извадят и се размразят стават меки и можеш веднага да ги пасираш. Според мене, това е най-щадящия начин за замразяване, тъй като, колкото по-ситно ги режеш на кубчета или пасираш, витамините заминават.

Общи условия

Активация на акаунт