Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 800
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 30
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Може ли малко помощ и на мен.
Прочетох първия пост (няколко  пъти) и част от старата тема.
Трябва да изляза в болничен за бременност и раждане около 24 декември и започнах да си внасям осигуровки (от юни до ноември)на заплата бруто 2000 лв. До момента съм внасяла осигуровки на 280 лв. заплата. Въпросът ми е ако до 24 декември си взимам някакви болнични, как те ще ми се отразят на  болничния за бременност и раждане. Има ли смисъл да си взимам или трябва плътно да съм на работа.
Специално абзаца
"Какво става, когато сте ползвали болничен през периода на шестте базови месеци?
За дните в болнични за база се взима осигурителният доход, от който е изчислено обезщетението за болнични. "
го прочетох няколко пъти, но нищо не мога да разбера. Ще съм много благодарна ако ми го разясните.


Най-общо казано, за периода на ползвания болничен пропорционално ще ви се вземе в базата осигурителен доход 280 лв.

# 31
  • Мнения: 1 021
Може ли малко помощ и на мен.
Прочетох първия пост (няколко  пъти) и част от старата тема.
Трябва да изляза в болничен за бременност и раждане около 24 декември и започнах да си внасям осигуровки (от юни до ноември)на заплата бруто 2000 лв. До момента съм внасяла осигуровки на 280 лв. заплата. Въпросът ми е ако до 24 декември си взимам някакви болнични, как те ще ми се отразят на  болничния за бременност и раждане. Има ли смисъл да си взимам или трябва плътно да съм на работа.
Специално абзаца
"Какво става, когато сте ползвали болничен през периода на шестте базови месеци?
За дните в болнични за база се взима осигурителният доход, от който е изчислено обезщетението за болнични. "
го прочетох няколко пъти, но нищо не мога да разбера. Ще съм много благодарна ако ми го разясните.


Най-общо казано, за периода на ползвания болничен пропорционално ще ви се вземе в базата осигурителен доход 280 лв.

т.е ще си прецакам 9 месечния болничен сред това ?

# 32
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравейте! Знам, че някъде съм чела, но нямам време да изчета всичко отново, за това ще си задам въпроса тук. След изтичане на 315те дни подава ли се някакъв документ в НОИ? Попитах нашата счетоводителка, но тя каза че не знае?!?! Моля кажете ми, защото ми изтичат на 30.07 и ако трябва документ трябва да действам бързо. Иначе не можем да се оправим с финансите. Благодаря предварително!

Приложение 3 - МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО
копие от акта за раждане на детето заверено от работодателя
копие от заповедта за разрешаване на ползването на отпуска заверено от работодателя

А от къде да го взема това Приложение 3? Аз ли трябва да подам документите или от фирмата? До сега все те са ми г носили. Аз не живея в София, но там са ми документите и ако трябва да ги нося аз не знам как ще стане?

# 33
  • Мнения: 1 209
Момичета искам и аз малко помощ  Praynig

Бихте ли ми казали, какво ми се полага от държавата при положение, че ще имам близнаци, които ще са ми второ и трето дете? Всъщност има ли нещо по-различно от това дали детето и едно или две? За обезщетението за бременности раждане и обезщетението за отглеждане на дете до девет месеца ми е ясно, че са като при всички, то си се изчислява на база 6 месеца назад.
За самото раждане пак ли ще получа 200 лв. или има значение кое дете поред е и колко са?

Благодаря ви предварително и ме извинете ако въпросите ми са тъпи!!!  Hug

# 34
  • Мнения: 285
Здравейте,
Моля за съвет, и съм безкрайно благодарна на всички, които могат да ми помогнат със опит и знания:
В момента съм в платен отпуск по майчинство - след 315 дни до навършване на 2 годинки на детето.
По професия съм архитект.  Искам в свободното време, когато имам проекти да проектирам. За тази цел обаче, трябва да се регистрирам в Камарата на архитектите, откъдето ми искат булстат.
Тоест мога ли да работа като свободна професия, когато имам поръчки, и ще навреди ли това по някакъв начин на майчинството/прекъсване или друго/?
Ако се регистрирам в НОЙ като свободна професия, при условие че съм по майчинство и ме осигуряват от друга фирма /всъщност не съм сигурна дали държавата или фирмата сега ме осигурява/, ще трябва ли да се осигурявам ВСЕКИ МЕСЕц задължително или само когато имам и декларирам  договор по който работя?
И въобще как става издаването на Булстат?

# 35
  • Мнения: 3 835
gabi, а не може ли да се водиш на геаждански договор за поръчка?

# 36
  • Мнения: 3 835
Момичета искам и аз малко помощ  Praynig

Бихте ли ми казали, какво ми се полага от държавата при положение, че ще имам близнаци, които ще са ми второ и трето дете? Всъщност има ли нещо по-различно от това дали детето и едно или две?
За самото раждане пак ли ще получа 200 лв. или има значение кое дете поред е и колко са?

Благодаря ви предварително и ме извинете ако въпросите ми са тъпи!!!  Hug

Напротив, интересани са, и много мили!  Simple Smile
За еднократната помощ при раждане:
"При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете."

Доколкото разбирам от закони, трябва да ти изплатят 2*600лв.
Надявам се да не греша!  Wink

# 37
  • Мнения: 285
gabi, а не може ли да се водиш на геаждански договор за поръчка?
може, Проблема е от това, че с ново решение на КАмарата на архитектите - всеки дори свободно практикуващ професията си архитект, трябва да се регистрира при тях/Камарата/ като проектантско бюро. Тоест аз за да сключа дори граждански договор искат да се регистрирам като проектантско бюро, а за да ме регистрират трябва да им представя Булстат. А аз мога и в годината само един проект да направя, но тпябва да имам тази регистрация като проектантско бюро, незнам дали написах и се изразих правилно. Но незнам този Булстат в Ной какво ще ми коства!
Демек немога вече като физическо лице само да сключвам договор, а като проектантско бюро, което се състои от 1 физическо лице, а за целта трябва да имам Булстат

# 38
  • Мнения: 3 835
Съжалявам, не мога да ти съдействам  Blush
Булстат се взима от Агенцията по вписванията доколкото знам.
По-добре си наеми счетоводител да ти движи регистрациите.

Относно майчинството, едва ли ще имаш проблем. Нали парите ги получаваш от друго място.

# 39
  • Мнения: 3 453
    Момичета здравейте  bouquet Имам следното питане: Имам дебитна карта към ОББ където смятам да ми превеждат майчинсвото и болничните- в момента е подаден номера на сметката ми от работодателя, но все още не съм ползвала болнични и не е превеждано нищо по нея.Тя изтича на 30 септември и мисля да я подновя, за да може да ми изплатят там съответно  и първия болничен след раждането.Въпроса ми е като я подновя трябва ли да се подава  в НОИ нещо?Нов номер на сметката ли ще имам?

 Благодаря предварително  bouquet

# 40
  • Мнения: 13
Ала Бала най-сетне го разгадах точно 48% са общо КОЖОДЕРИ
Тоест,ако се самоосигуряваш на 1000 лева,то ще даваш 6*480(2880) за да взимаш 10 месеца * 704,7 лева(7047лева) и 13 месеца *220 лева (2860лева) и 200 лева еднократно обезщетение при раждане.Което прави:
 7047
        +
 2860
        +
   200
_____
10107
        -
  2880
_____
  7227

# 41
  • Мнения: 38
Интерсува ме кои месеци се вземат за база при плащане на обещетение за майчински,при положение,че от края на юли изляза в болнични,а термина ми е през ноември.

# 42
  • Мнения: 1 170
Здравейте.
Моя близка е бременна в момента и има следният проблем: живя почти две години в чужбина и съответно за този период няма внесени здравни осигуровки. Какви постъпления трябва да направи, за да може спокойно да отиде да си ражда (макар че ще е с избор на доктор, за което ще си заплати... Rolling Eyes )?
Има внасяни осигуровки от 10.2007 досега. Това дали ще се зачете? Или гледат по- минал период, а не само последните еди-колко си месеца?

Благодаря   bouquet

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 193
Здравейте! Знам, че някъде съм чела, но нямам време да изчета всичко отново, за това ще си задам въпроса тук. След изтичане на 315те дни подава ли се някакъв документ в НОИ? Попитах нашата счетоводителка, но тя каза че не знае?!?! Моля кажете ми, защото ми изтичат на 30.07 и ако трябва документ трябва да действам бързо. Иначе не можем да се оправим с финансите. Благодаря предварително!

Приложение 3 - МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО
копие от акта за раждане на детето заверено от работодателя
копие от заповедта за разрешаване на ползването на отпуска заверено от работодателя

А от къде да го взема това Приложение 3? Аз ли трябва да подам документите или от фирмата? До сега все те са ми г носили. Аз не живея в София, но там са ми документите и ако трябва да ги нося аз не знам как ще стане?


И аз това искам да знам - на 25.07. ми изтекоха 315 дни и сега вече трябва да съм в отпуск за отглеждане на малко дете до две години. Документите съм ги подала във фирмата, ама те не съ ми се обадили, че трябва да ги нося някъде. Досега все те са ми ги подавали. Да не се окаже, че ще си остана без майчинство.

# 44
  • Мнения: 3 835
Тя изтича на 30 септември и мисля да я подновя, за да може да ми изплатят там съответно  и първия болничен след раждането.Въпроса ми е като я подновя трябва ли да се подава  в НОИ нещо?Нов номер на сметката ли ще имам?

 Благодаря предварително  bouquet

Здравей!
Няма да имаш нова банкова сметка, а само нова карта. Wink

Общи условия

Активация на акаунт