Къде изчезнаха светулките?

  • 7 788
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 759
Laughing Да. Само не съм съгласна, че излизат за съвсем кратък период.
Спомних си летата при баба, гонехме вечер  светулки от юни до август.
                     Честно казано и аз имам съмнения  newsm78, но понеже съм много зле със спомените, а ме мързи да търся сега, ми се налага да се доверя на другите...

# 31
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
А къде са щурците?
Преди цяло лято, всяка вечер заспивах с тяхната музика... сега нито гугутки, нито щурци... светулка пък никога не съм виждала  Confused

# 32
  • Мнения: 2 759
А къде са щурците?
Преди цяло лято, всяка вечер заспивах с тяхната музика... сега нито гугутки, нито щурци... светулка пък никога не съм виждала  Confused
                       Изкушаваш ме да ти пусна снимки, но ми няма кабела  Mr. Green. Цялата отпуска изкарах в населени места с щурци из къщите. Снимах всякакви видове и размери. И все пак като се замисля май не ги чух да свирят  newsm78...
                       Гугутките, ако са гълъби - имаме си няколко на отглеждане. Миткосват по ден-два, минават да се нахранят и изкъпят и айде пак където им видят очите... Предполагам зимата ще са пак вкъщи. Прибрахме ги преди време ранени, оправихме ги и ги пуснахме. От много само тия се връщат до ден днешен... И пеят  Mr. Green. Но честно казано последните години намираме много ранени и това определено ме притеснява...

# 33
  • Мнения: 649
 Joy Joy Joy Ами естествено,че  няма да видите вече сте пораснали и не седите на село по цяло лято,че да ги видите. Тук в града между колите и в мърсотията няма!!

# 34
  • Мнения: 4 392
А къде са щурците?
Преди цяло лято, всяка вечер заспивах с тяхната музика... сега нито гугутки, нито щурци... светулка пък никога не съм виждала  Confused
Уф, че те не са млъквали! Twisted Evil
ПО едно време ми идваше тапи за уши да слагам.  ooooh!

# 35
  • Мнения: 2 018
И аз не си спомням да съм видяла светулка от дете. Спомням си, че си ги залепяхме на челата с вода и така светеха. Сега, като си мисля сме ги мъчили животинките  Confused

Вижте какво намерих в нет-а:

"Сега Торино се готви да върне светулките, които вече отдавна ги няма в Италия
През 1975 Пазолини видя в изчезването на светулките символ на прехода от селското стопанство към индустриализацията. Сега Торино се готви да върне светулките, които вече отдавна ги няма в Италия.
Итало-швейцарският художник Франческо Мариоти е автор на проекта "Immigration", който ще бъде реализиран в Парка на живото изкуство. Той ще бъде открит в Торино през 2008.

Става въпрос за художествено-биологическа структура, която представлява огромно произведение на изкуството с истински светулки. Те ще се "формират" в продължение на 4 години.

От септември 2007 паркът приютява структура, имитираща присъствието на светулки. През първата година от съществуването му в парка ще бъде подготвена зона от 500 кв.м., където ще има биосреда за раждането на светулките.

След това в нея ще бъдат поставени изкуствени светулки. На третата година ще се смесят изкуствените светулки с ларвите на истинските. Накрая ще настъпи и етапът Immigration от проекта, когато паркът ще бъде осеян с истинските светулки.

В реализирането на проекта са включени архитекти, биолози, агрономи и ученици."

# 36
  • Мнения: X
И светулки виждам, и щурци чувам, и от гугутки бягам.

# 37
  • Мнения: 3 423
Мен повече ме вълнува къде се покри слънцето.

# 38
  • Мнения: 4 753
Извинете, това ли е темата за загубени вещи???   newsm78   Не мога да си намеря чорапите...   Crazy

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 1 267
За последно видях светулки преди сигурно 30 год.на лагер в Копривщица.Леле,колко съм стара...

# 40
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
А къде са щурците?
Преди цяло лято, всяка вечер заспивах с тяхната музика... сега нито гугутки, нито щурци... светулка пък никога не съм виждала  Confused
Уф, че те не са млъквали! Twisted Evil
ПО едно време ми идваше тапи за уши да слагам.  ooooh!

Уф, така е като живея на 11-ят етаж над булевард...какви щурци очаквам да чуя... само мотористи - състезатели.
Пуснете някаква снимчица да видя светулка (без да свети), да знам виждала ли съм или не.

# 41
# 42
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт