Eто новият тип журналистика.... деца с увреждания

  • 6 329
  • 120
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 961
Не мисля, че авторът е искал да обиди децата, нито да засегне родителите на дечица с увреждания. Усещането ми е, че е потресен от това, което се случва! И най-тъжната истина е, че дори и да ги сложат тези нещастни мили същества в "райската градина", проблемът, който остава, е, че те отново ще останат без това, от което се нуждаят - мама, която да ги обича! Защото в крайна сметка истината е, че са запратени там, където са незаконните сметища на селото, защото и дори сградата да е в райската градина, лежат по цял ден на едно одеяло вътре в стаята!
Аз лично усетих така този материал. Прочетох два пъти статията и мисля, че по-скоро епитетите, които е използвал авторът, са отражение на нагласите на обществото ни към тези дечица, а не неговото отхвърляне, пренебрежение и неразбиране.

Мое мнение, мой прочит на нещата, мое усещане! Не ангажирам никого с това и не отхвърлям вашите усещания!

# 46
  • Мнения: 1 168
Мисля, че почваме да ставаме твърде крайни и резки. Ако някой не одобрява журналиста и поведението му, моля, да не слиза на същото ниво!  bouquet
Да го галим с перце ли, или може би да търся логика в думите му и да си извлека поука.
Ще ти кажа кое е крайно, това някой да печели дивиденти от нечие страдание.
Господина имал много награди, пише трогателни есета, да де ама това тук са деца, с 5, 8 или без пръсти са човешки същества, не , не са "хуманоиди", по-голямата част от тях изпитват болка, мъка ...
Знаеш ли, че познавам момче , което вече няма пръсти и лицето му не изглежда добре, но има прекрасна душа, той също е в дом и да си представим сега, че той чете това.
Не му стига физическото страдание, трябва някой да се постарае да му причини и душевна болка, като му напомни, че от него полза няма.
Всеки има своите възприятия 
Това е истината.
irina_vas , сигурно не бих слязла на нивото му ако не ми се случваше често хора да подминават детето ми като си дърпат ушите и се чукат по главата.
Някой беше писал, че статията е подходяща за личен блог, там със сигурност ще намери съмишленици, определено не е за вестник.
Това е мое мнение, но незначи, че е меродавно.
Съгласна съм с теб в много отношения!
Причината, поради която казах, че ставаме много резки е, че прехвърляме негодуванието си към масовото обществено мнение върху един човек, който, продължавам да смятам е бил потресен от гледката и както каза asiasia е използвал тези думи за да покаже реалното обществено мнение, което не означава задължително, че и той мисли така!
Аз лично не приветствам и другия тип репортажи, пълни с клиширани изрази, които почват да губят значението си!
Хората които си дърпат ушите и се почукват по главите за мен са прости хора - те не се замислят реално за ситуацията и действат първосигнално. Не разбирам тези хора, но още повече не приемам тези които почват да се вайат и тръшкат, защото по този начин биха комплексирали децата. /За уточнение, ако аз бях на мястото на журналиста щях да се държа сигурно още по-неадекватно - признаван си го. Понеже съм много ревлива, сигурно щях да рева като магаре, което не виждам кому и с какво е полезно/
Аз лично смятам /може и да не съм права, не знам/, че отношението към едно дете с увреждане, трябва да е такова каквото към другите деца, за да се почувстват те нормални деца и част от едно цяло!
Още по ми е гадно от хора, които смятат, че като са пратили 1 или няколко ес-ем-еса за "благородна кауза" /пак клише/ са си изчистили съвестта и изпълнили "обществения си дълг" и бълват сълзливи клишета, които да доизчистят съвестта им!
 Даже на мога да си представя какво е да се грижиш за дете с увреждане, не се и опитвам - човек, който не е преживял едно нещо, не може да го усети по същия начин, каквото и да казва!
Просто се опитах да бъда обективна, защото смятам ,че колкото и груба да е статията, тя е жегнала хората с "изчистена" съвест!
Стана доста объркано, май, но не мога да си изложа ясно всички мисли! Съжалявам!

# 47
  • Мнения: 1 037
irina_vas , уважавам мнението ти, то си е твое, неможем всички да мислим еднакво.
Това, което неразбирам е, защо въпросния журналист на пресконференцията казва, че родителите на деца с увреждания искат да му навредят , защото са политически поставени лица.
Снощи пък разбирам, че  се е извинил публично.
Аз лично смятам /може и да не съм права, не знам/, че отношението към едно дете с увреждане, трябва да е такова каквото към другите деца, за да се почувстват те нормални деца и част от едно цяло!
Това искам и аз, но определено неможе да се постигне ако по вестниците децата ни са сравнявани с "хуманоиди".
Знаете ли, за вас тази статия след седмица няма да значи нищо, ще забравите за нея, но ние ще продължим да живеем и да се борим с хора, които наричат децата ни "хуманоиди", "клонинги" и с ред други  епитети.

# 48
  • Мнения: 4 393
Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


Абсолютно съм съгласна!При първа среща може би и на мен това ще ми мине през главата първосигнално Peace

# 49
  • Мнения: 4 520
аз също се развълнувах от това , на което са обречени тези деца , но ме отврати напетото , нарцистично отношение на човека от дошъл от града , който с помощта "на местната краварка" е стигнал до този дом
А ти колко често посещаваш такива домове? Аз лично - никога не съм. Този човек си е направил труда да посети едно място, където има деца, от чието нещастие може да ти спре сърцето. Направил го е публично достояние и явно е сбъркал. Явно у нас трябва да се излъчват само репортажи, направени от чужди журналисти, от които освен всичко друго, лъха и жестоко обвинение към държавата, че има домове, в които се отглеждат такива деца. Аз не бих могла да осиновя такова дете, признавам го с ръка на сърцето. Бас хващам, че повечето пишещи тук не биха могли. Да не звучи като обида към никого, но се иска много голямо сърце и огромна любов, за да се грижиш за такова дете. Аз ги нямам. Но ако има повече кампании за такива домове, бих помогнала. И благодаря на автора, че е разказал за още един такъв дом. Не виждам за какво има да се извинява.

# 50
  • Мнения: 3 835
Абсолютно съм съгласна!При първа среща може би и на мен това ще ми мине през главата първосигнално Peace

Повярвай ми, и ти и всички останали, които сте съгласни, няма да ви мине това през главата! Ако отидете няколко пъти при тези деца, поседите при тях, само веднъж дори да ги погледнете в очите, тихичко да ги прегърнете, както своето дете, ще се почувствате все едно сте били в църква, смирени. И през ум няма да ви мине да напишете нещо първосигнално. Последното нещо, което ще си спомняте са физическите им недостатъци. Има толкова, толкова повече от това...Наистина, ако искате да сте обективни, първо отидете при тях, не пишете просто така. Ще се радвам, ако някоя от вас го направи и после се върне тук, в тази тема и напише „обективното” си мнение.

# 51
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
този е доста далеч от Карбовски.
Материалът просто е повърхностен и показва, че младежът е прекарал в Дома около час.

Именно. Струва ми се, че на човека това му е била целта - да се прави на Карбовски, а се  е получило просто оригиналничене на гърба на децата.

# 52
  • Мнения: 804

Аз го почувствах по съвсем различен от вас начин. Според мен авторът го е заболяло за това, че те са най-излишните малки цветя - че са непожелани, че не можеш да оправиш това счупено нещо, че каквото и да направиш за да имат прекрасни условия на живот, няма да им дадеш това, което е нужно, за да могат да са пълноценни в смисъла, в който ние го разбираме.
Звучи ми като човек, който е искрено потресен и реагира точно като всеки, който не е имал дотогава досег с такива деца. Честно казано, предпочитам тази статия пред сълзливи и трагични репортажи - звучи много човешки и нормално и не вменява нито вина, нито непременно подтик за някакво действие. В този смисъл е просто рефлексия на видяното и изживяното, много лично усещане - без да се опитва да му придава общочовешко значение и да внушава как точно трябва да се отнасяме към проблема.
Че не е сериозна журналистика (която винаги цели някакъв поучителен ефект върху аудиторията), не е - обаче е честна журналистика.


И аз така мисля ...

# 53
  • Мнения: 4 393
Абсолютно съм съгласна!При първа среща може би и на мен това ще ми мине през главата първосигнално Peace

Повярвай ми, и ти и всички останали, които сте съгласни, няма да ви мине това през главата! Ако отидете няколко пъти при тези деца, поседите при тях, само веднъж дори да ги погледнете в очите, тихичко да ги прегърнете, както своето дете, ще се почувствате все едно сте били в църква, смирени. И през ум няма да ви мине да напишете нещо първосигнално. Последното нещо, което ще си спомняте са физическите им недостатъци. Има толкова, толкова повече от това...Наистина, ако искате да сте обективни, първо отидете при тях, не пишете просто така. Ще се радвам, ако някоя от вас го направи и после се върне тук, в тази тема и напише „обективното” си мнение.

Не разбрах сега, защо трябва да ми се дават напътствия?Аз така мисля и съм го казала, не казвам на никой как да прочете материала или как да го почувства...Целта тук е да лицемерничим ли?Или какво? Thinking

# 54
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539

........ Този човек си е направил труда да посети едно място, където има деца, от чието нещастие може да ти спре сърцето. Направил го е публично достояние и явно е сбъркал. .........И благодаря на автора, че е разказал за още един такъв дом. Не виждам за какво има да се извинява.

Автора си е направил труда да блесне с лошо скалъпен разказ, имитирайки някого, изобщо не е отишъл в дома с безкористни намерения. Ако беше отишъл в клиника за инвитро и разказал за...например ялови и вманиачени жени, или пък ....в клиника за отслабване да ни разкаже за мъката на разплути дебелани, отгоре на това безволеви същества ? Дали щеше да усетите тогава съчувствието му? Той щеше да е използвал същия похват - НОВ!!! Но това ви е по близко, коментариите щяха да са коренно различни. Но когато става дума за хуманоиди, които едва ли не не трябва да живеят....тогава нещата са наред.

# 55
  • Мнения: 4 393
Божееееееееее, оставам безмълвна от някои постове тук.
Къде прочете, че "едва ли не не трябва да живеят"...Ако ме видиш и ти мине през главата, че съм пълна-ми извинявай, ама никой няма да го оспори-пълна съм си!!!!!!!!

# 56
  • Мнения: 4 520
Значи ако беше Карбовски - може и в този вид?!  Thinking
Любознателна - човешки трагедии много по този свят. Аз ако ти разкажа моята история, ще паднеш. Щеше да ме заболи и за "яловите", както ти ги наричаш, жени, и за "разплутите" дебелани, ако проблемът им не е волеви, а здравословен. Аз съм човек, който се трогва от болката, без значение как е представена. Ако се беше подиграл на тези деца, щях да го заплюя, да. Обаче не мисля, че е така. Възможно е да искал да става известен, но пак не мисля, че е така. Не съм му гледала пресконференцията, за която прочетох нещичко по-горе, така че може и вие да сте прави. Просто в момента отказвам да плюя по човек, направил известен даден проблем, само защото го е казал малко по-хард. За мен по-важното е ще има ли конкретна полза за децата след цялата истерия - ще има ли дарения, ще им се построят ли къщички и т.н. Другото не ме интересува - който иска, да си вика и да си кряка. Аз искам да знам как да помогна.  Peace
Между другото, извинявам се за отклонението, но бихте ли ме информирали докъде стигнаха нещата с децата от Могилино? Преместиха ли ги вече?

# 57
  • Мнения: 1 037
Aнту, ето тук можеш да прочетеш за децата от Могилино:
http://mogilino.wordpress.com/
За мен по-важното е ще има ли конкретна полза за децата след цялата истерия - ще има ли дарения, ще им се построят ли къщички и т.н.
За мен също това е важно, но ми се губи смисъла, разбираш ли?
Казва, че домът е хубав , сравнява го с райска градина и накрая казва"..но увредените деца и в райска градина да ги уредиш, полза няма да има..."
От тук за мен следва, че тези деца и в защитени жилища и в ДМСГД и в семейство са безпереспективни за него, може и да греша.
Спирам да го анализирим, всеки различно тълкува нещата.
Май няма какво повече да кажа.

# 58
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Значи ако беше Карбовски - може и в този вид?!  Thinking

Въпросът не е кой го е написал, а как и какъв е смисъла от написаното; каква е целта му.
 Не съм фанатичен фен на Карбовски, но дума за сравнение не може да става между двамата . Карбовски преследва определена цел и използва определени изразни средства, вярно цинични, но когато е необходимо и в никакъв случай ненужно груби.
Както и да е няма да анализирам творчеството му.
Не ме дразни толкова оригиналниченето на коментирания автор, а това че това оригиналничене е безсмислено. Аз също не виждам смисъл от написаното. Да информира? Нима някой не знае, че има домове за изоставени деца с увреждания, нима някой не е виждал деца с увреждания. Да се подобрят битовите условия и грижите в дома /както беше в Могилино/? Явно не, доколкото разбрах от материала домът е в добро състояние и децата се обгрижват. Правят се и дарения. Да стимулира осиновяванията или да ограничи изоставянията? Не мисля, че с тази си статия ще успее. Тогава остава, да си мисля че е искал да "блесне" с "актуален" материал /домовете винаги са на дневен ред/ в "нестандартен" стил.
Е, за мен не е успял! Писанията му са на човек, който е видял не деца с увреждания в дом, а някакви плашилища показани в клетки на  селски панаир!

Последна редакция: пн, 08 сеп 2008, 12:32 от ivap

# 59
  • Мнения: 340
Според мен целта, ако е имало такава осъзната (несъзнателно със сигурност) е хората да почнат да се замислят, оставяйки децата си с увреждания в такива домове и/или да се замислят тези, които могат да помогнат да се промени отношението спрямо такива душички в домовете, които имаТ нужда от любов и нежност от самото раждане. Доказано е, че с много любов и близък контакт, децата се развиват по-добре, отколкото ако само се задоволяват базисните им нужди от храна и материални удобства. Дори в някои случаи може да им се помогне до оздравяване. На Запад този манталитет е променен по-рано и хората като цяло си се грижат за увредените дечица. Да не говорим, че от споделено смея да твърдя, че самите родители така живеят в душевен комфорт, който като че ли е за предпочитане. Поне за мен.

Общи условия

Активация на акаунт