За или против ограничаване на броя раждания чрез секцио

  • 16 031
  • 403
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 814
Гласувах против такова ограничение, въпреки,че не подкрепям секциото по желание и не бих го избрала лично за мен, но уважавам правото на избор на всеки.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Съжалявам за случилото се Sad, но при теб си има явна причина и според мен след препоръка от твоя психолог за начина на родоразрешение никой доктор не би се осмелил да каже, че това е лигавщина, както ти казваш. Тук става въпрос за случаи, при които майката решава, че трябва да роди точно на тази дата, защото тя, според астролозите предвещава щастливо бъдеще за детето й, или защото лекаря си е планирал отпуска и не желае изненади точно в този момент, или с цел да се избегнат "зверските" болки от вагиналното раждане, или поради "компетентни" съвети от околните, продиктувани от техните ужасяващи спомени от раждането и т.н. Много са примерите и не бих могла да ги изброя всичките. С повечето от тях съм се сблъсквала лично, но към всички отговора ми беше едни и същ "лекарят е този, който ще определи как ще родя, никой друг".

# 32
  • Мнения: 1 763
[ Тук става въпрос за случаи, при които майката решава, че трябва да роди точно на тази дата, защото тя, според астролозите предвещава щастливо бъдеще за детето й, или защото лекаря си е планирал отпуска и не желае изненади точно в този момент, или с цел да се избегнат "зверските" болки от вагиналното раждане, или поради "компетентни" съвети от околните, продиктувани от техните ужасяващи спомени от раждането и т.н. [/quote]

Тези 35% са за секцио изобщо, а не само според изброените по-горе причини.

# 33
  • Мнения: 3 695
issy81, много съжалявам за това, което ти се е случило.  Cry В твоя случай причината е наистина основателна и би трябвало психолога да ти издаде бележка, която докторите да уважат.

А иначе който иска да има бебе, ще си роди по един или друг начин, но има шанс да озъптят лекарите, които още от вратата те посрещат с "Така като те гледам си за секцио".  Money

# 34
  • Мнения: 2 521
Против съм.Не подкрепям секциото по желание,и исках да си родя нормално,но и двата пъти не стана и се наложи да викат спешно екипа за секцио.Представям си какво щеше да е ако имаха ограничен лимит Shocked

Е щом не го подкрепяш значи си "За",да ограничат секциото. Wink
Ако ограничат секциото от това ще пострадат майки на които наистина се налага да родят по този начин, защото може  в момента да е изчерпан лимита за секцио Closeа не подкрепям секциото по желание когато няма никаква причина и може спокойно да се роди бебето по нормален път което за мен е най-добрия вариант.Секциото все пак си е операция и бих я избегнала ако може Confused

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз съм ЗА Peace

# 36
# 37
  • София
  • Мнения: 6 011
Анкетата ми е неясна, моля, доуточни какво е за и какво против!

# 38
  • Мнения: 233
За ограничаването на секциото или против. http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=118630

# 39
  • София
  • Мнения: 6 011
Против ограничаването на секциото съм.
Но мисля, че можеш да ги допълниш и в отговорите, че така е много объркващо и виждам, че няколко мами преди мен се объркаха /четох им мненията и в другите теми по въпроса/.

# 40
  • Мнения: 2 908
Аз съм За... с едно допълнение,че трябва да се уважават наистина медицинските показатели за секцио,а не както са го намислили явно-35% общо и толкова.Но тъй като в България нищо не се уважава,а не както на Запад-значи съм Против като цяло идеята.

# 41
  • Мнения: 1 674
гласувах!

# 42
  • Мнения: X
Поредната тъпотия. Наложи ми се секцио два пъти какво щеше да стане, ако не влизах в процентите - майната им и на децата и на мене. Много ме дразнят плиткоумни изказвания, които пропагандират нормално раждане, без никаква намеса, по възможност вкъщи. За мен това е безотговорност. Хубаво е нещата да са "натурални", но понякога просто не може да са такива........това е равносилно аз да направя курс, да подготвям майките за секцио и да ги съветвам хич да не пробват нормално, защото при мен не се е получило.Не разбирам модната тенденция да не се слушат лекарите, не само да не се слушат, а задължително да се оспорва всяко тяхно решение.
По тази тема съм много крайна.
Лично моето мнение е, че най-добре всяка майка да има право и на избор, съобразно медицинските препоръки, тъй като става въпрос лично за нейното и това на детето и здраве. Мисля, че цените за секцио ще скочат,  а много майчета щ си го отнесат, отказвайки им налагащо се скецио, което те не могат / не искат да заплатят. Лично съм виждала такива случаи, за съжаление ще стават повече.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз съм против ограничаването на секциото.Въпреки, че ако няма медицински причини ще раждам нормално , съм за свободния избор  Peace

# 44
  • Мнения: 9 814
Ето нещо, което ме навежда на мисълта, че секциото се ограничава по някакви причини.
СЗО препоръчва процентът на ражданията със секцио в Европа и ЕС да не надвишава 10-15% от всички раждания, а в момента те са доста повече.
http://big.bg/modules/news02/article.php?storyid=28368

Не мога да открия инфо какъв е точният процент на родените през миналата година деца чрез оперативна намеса, но доколкото си спомням беше някъде към 40%. Дали обаче някой някъде води статистика за това колко от тези жени са родили по този начин заради медицински индикации и колко по тяхно желание.

Общи условия

Активация на акаунт