Донорство на органи след смъртта

  • 4 727
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Имате ли в здравния си картон отметка, че сте съгласни да дарите органите си след вашата смърт ако са здрави. Казали ли сте на близките си, че сте съгласни да дарите органи за трансплантация. Изобщо бихте ли си дарили органите след смъртта ви за да спасят друг човешки живот.

# 1
  • Мнения: 662
Нямам отметка Embarassed, но съм категорично съгласна органите ми да бъдат дарени.Мисля, че по-удачен вариант е да трябва да се слага отметка, ако не си съгласен.Всъщност сега се замислям дали по-близките ми са наясно, че съм съгласна да даря органите си.Смятам още днес да повдигна този въпрос.Човек никога не знае кога ще го призоват горе, а какво по-хубаво да дариш живот чрез смъртта си.

# 2
  • Мнения: 5 393
Не знам дали съм направила отметка в здравния си картон, трябва да проверя. Но съм казала на всички роднини и близки, че държа, ако нещо ми се случи, органите ми да бъдат предоставени за трансплантация.

# 3
Да,бих си ги дарила.За какво са ми след като умра.По добре да спася нечий живот.

# 4
  • Мнения: 7 837
Съгласието ми е отразено в шофьорската ми карта.

# 5
  • Мнения: 101
Имам отметка и съм я маркирала.
Така и така ще се мре, поне да помогнем на друг.

# 6
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Нямам отметка в картона, него не го ползвам от доста години.
Но на мъж ми съм казала, че бих желала да стана донор, ако така се развият нещата...
Понеже няколко пъти променяха закона - сега къде трябва да запишеш съгласие или несъгласие за донорство?

# 7
  • Мнения: 2 229
Не бих искала да имам отметка никъде, прекалено съм параноична. Crazy
Ако близките могат да решават, в такъв случай, да се съгласяват, нямам против по принцип, просто не искам да е упоменато никъде.

# 8
  • Мнения: 4 525
Не съм го отбелязала никъде, но с мъжа ми сме говорили потози въпрос и сме се уверили един друг, че ако сме годни да помагаме, след като гушнем букета, ще го направим. Катастрофа ли е единствения вариант, при който органите биха били годни?  newsm78
Иначе аз същосмятам, че отметка би трябвало да има, ако не си съгласен, а обратното да се подразбира.

# 9
  • Мнения: 654
Никъде не съм отмятала , но близките ми зная че бих била щастлива , ако мога да помогна на някой.

# 10
  • Мнения: 2 448
Нямам никъде отметка, но близките ми знаят, че бих предпочета да помогна за спасяването на друг живот, ако моя си отива.

# 11
  • Мнения: 4 651
То не стана ли обратното - декларираш несъгласие, не съгласие?

# 12
  • Мнения: 183
Ще повторя част от постовете до тук, но и в моят картон не е отбелязано съгласие.
При разговори с близките ми на тази тема, съм споделила съгласие да стана донор на органи след смъртта си.
На мен за какво ще са ми вече..? Току виж съм спасила нечий живот.

# 13
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Вече се декларира несъгласие за донорството така, че нямам отметка. Отдавна съм заявила желание, ако остане нещо читаво от мен, друг да го ползва.

# 14
  • Мнения: 1 335
Нямам отметка. И здравна книжка нямам (то пък кой ли ще се юрне да ми търси здравната книжка ако нещо се случи с мен  и има ли отметка или няма аджеба).
Неофициално съм декларирала пред близките си, че искам да съм "трупен донор".
Приемливо би било според мен това съгласие да се декларира на шофьорската книжка или личата карта примерно.

# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 781
Да,бих си ги дарила.За какво са ми след като умра.По добре да спася нечий живот.
Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Нямам отметка... EmbarassedБлагодаря за напомнянето.
Да,искам да даря каквото има останало здраво в мен.

# 17
  • Мнения: 2 755
Не съм го отбелязала никъде, но с мъжа ми сме говорили потози въпрос и сме се уверили един друг, че ако сме годни да помагаме, след като гушнем букета, ще го направим....
Една малка подробност, не след, а преди да сте "гушнали букета". Органите се вадят, преди сърцето да е спряло.
Катастрофа ли е единствения вариант, при който органите биха били годниnewsm78
Не само.

# 18
  • Мнения: 212
Гледали ли сте интервюто на Карбовски с едно момче на хемодиализа?Той разказваше колко ни е туткава системата и как никой не търси годните за трансплантация органи.Как българи отиват в Иран и дават по 20 000 долара за бъбреци..
Иначе съм отбелязала,че съм съгласна.

# 19
  • Мнения: 22 469
В здравната книжка вече се отбелязва отказ от даряване на органите. В противен случай се смята, че всеки гражданин на Република България е съгласен да дари органите си.
Нека всички, които имат някакви претенции за даряване, или не да обърнат внимание на този факт. Да не се окаже в един момент че някой не искал да дари органи и да не е уведомил за това личният лекар и да е отбелязано.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 437
аз също съм заявила пред близките си желание ако има нещо годно да се ползва... интересно обаче ви стана каква е реално процедурата newsm78 как точно и при какви ситуации става изваждането? някой дали е наясно?

# 21
  • Мнения: 2 755
...как точно и при какви ситуации става изваждането? ...
1. Доказана мозъчна смърт.
2. Разрешение от близките на донора за експлантация на органите му.
3. Тъканна съвместимост с реципиента и куп други изследвания.
4. Реципиента трябва да е в списъка на чакащите за трансплантация на съответния орган.
Има Агенция по трансплантация, която движи процедурите. За повече яснота http://bgtransplant.bg/ 

# 22
  • Мнения: 1 367
Говорили сме на тази тема със съпруга ми.И двамата сме съгласни,ако има нещо годно за трансплантация,да го вземат.Като се стигне дотам,на мен ще ми е все едно дали ще съм с всичките с органи или не.Пък и нали ще продължа да живея чрез този,чийто живот съм спасила?

# 23
  • Мнения: 304
нямам отметка ,но съм съгласна да даря органи след смърта си - ще се радвам да помогна на някого да живее Peace

# 24
  • Мнения: 3 425
...как точно и при какви ситуации става изваждането? ...
1. Доказана мозъчна смърт.
2. Разрешение от близките на донора за експлантация на органите му.
3. Тъканна съвместимост с реципиента и куп други изследвания.
4. Реципиента трябва да е в списъка на чакащите за трансплантация на съответния орган.
Има Агенция по трансплантация, която движи процедурите. За повече яснота http://bgtransplant.bg/ 
(след малко ще отворя линка)
Не искам да помръчавам темата с контра,но аз вече не знам какво искам...ДОКАЗАНАТА МОЗЪЧНА СМЪРТ е доста относително понятие,т.е. кома...но има и събудили се от кома след ден,слес месец,години?!
Дефакто ти вадят органите в кома и после ти спират поддържащите апаратури,но доколко бихте се доверили на човешка ръка?!Дефакто ви убиват....ох,иска ми се и аз да вярвам,че всичко е честно и ще помогна на някои!
А за съжаление и с човешкия живот се спекулира  и е един огромеееене бизнес!
Пазарът на човешки органи го има въпреки,че затова се говори доста малко  Rolling Eyes

Бях ЗА и все още съм ЗА,но не давам съгласие приживе...има доста хора,които биха платили за моята смърт...толкова са податливи и лекарите,т.е. ако голяма част могат да се нарекат Лекари положили клетва  #Crazy могат да констатират мозъчна смърт - доколко мислите,че ще се усетят роднините дали РЕАЛНО е така  newsm78

Все си мислех,че в Бг го промениха и подписа означава съгласие,иначе е НЕ!

Аз не бих отметнала нищо...нали сте уведомили  Peace

ПП Аз бих искала да бъда кремирана и прахът ми да бъде разпръснат в морето,но не е законно засега  newsm78

# 25
  • Мнения: 2 792
 Решението зависи не от мен, а от роднините ми, ако не дай си боже ми се случи това, каквото и да казва закона тук те са последната инстанция.
  Аз нямам против да се дарят, стига да стават, на мен няма да са ми особено нужни.

# 26
  • Мнения: 3 425
Кифла, а кои определя дали ще са ти нужни?!Това е точно 'проблема'....че един доктор може да каже всичко,може да постанови клинична смърт,но дали наистина е така  newsm78

Има и честни доктори ....не искам да звуча като обезверена,но толкоз комерсиален е станал света  Rolling Eyes ,че нищо няма да ме учуди  Peace

# 27
  • Мнения: 4 892
Прието ли е новото положение, според което ако не си заявил, че не искаш да си донор, автоматично и по "дифолт" се разбира, че си съгласен да дариш органи? И зависи ли наистина в крайна сметка от роднините?

Ако е прието това, ще ида да ми отметнат, че не дарявам! Тази принуда ме дразни много! В противен случай бих размислила или по-скоро помислила по въпроса.

По-правилно е да се заявява изрично желанието за донорство, от колкото обратното.

# 28
  • Мнения: 2 792
Кифла, а кои определя дали ще са ти нужни?!Това е точно 'проблема'....че един доктор може да каже всичко,може да постанови клинична смърт,но дали наистина е така  newsm78
Ще отричаме донорството на органи по принцип ли сега ?  Това, че сърдечната дейност може да се поддържа и след мозъчната смърт, не означава, че лекарите злоупотребяват.
 Органите или функционират или не.

# 29
  • Мнения: 3 425
Кифла, няма да отричаме,а ще ИЗЯСНИМ какво точно се случва при съгласие за дарение на органи  Peace Това е,защото доста хора си мислят,че умрял си и за да не те заровят с органи видиш ли може и да ги дариш  Peace, да помогнеш на някой  Peace кой не би искал да помогне  newsm78  Но за съжаление НЕ Е ТАКА!Може да се спекулира...затова нека всеки си знае с какво се съгласява  Peace

# 30
  • Мнения: 2 792
 Kaла аз отговарях  за себе си, не мислех за глобалното превъзпитание на възприятието кога един орган е нужен.
 В България решението за това не зависи от мен, ще се взема когато аз няма да мога да си кажа мнението, държа да го подчертая. Дори и да има подписано съгласие, последното решение е на роднините.

# 31
  • Мнения: 606
Не се бях замислял за това...
Ами ако чревцата ми спасят някой педофил?

# 32
  • Мнения: 4 892
Даряването на органи, тъкани и клетки ще става, ако приживе лицето не е декларирало изрично несъгласие, а след смъртта му близките му не възразят срещу това той да стане донор, решиха депутатите в петък, които приеха окончателно промените в Закона за трансплантациите на органи, тъкани и клетки.

Според приетите изменения, вземането на органи ще става, ако приживе в здравно осигурителната книжка на лицето не е записан отказ за донорство и близките му откажат да се извърши донорство.

Депутатите записаха, че след смъртта на всеки български гражданин неговите близки задължително трябва да бъдат уведомени за възможността той да стане донор.

моя бележка: това значи ли, че всъщност не ги питат,  а само ги уведомяват?!?

Законът регламентира, че до 31 март 2007 г. Министерството на здравеопазването трябва да информира гражданите за условията и реда за вземане и присаждане на органи, тъкани и клетки.

Досега даряването на органите ставаше с изричното съгласие, което хората трябваше да изразят преди смъртта си. Основните аргументи за промяната в закона е обстоятелството, едва 1 500 българи са посочили до момента в здравната си книжка съгласие за донорство. Вносителите смятат, че това е основната причина за ниския брой на трансплантациите в България.

С 91 гласа “за”, 24 “против” и 17 “въздържали се”, парламентът окончателно гласува промените в закона. Това стана след тридневни остри спорове и дълго обсъждане в пленарна зала, по време на които бяха дискутирани както практическите, така и теологичните и философските аспекти на законопроекта.

На заседанието в петък опозицията отново поиска близките на починалия да дават задължително писмено съгласие, ако покойникът не е заявил волята си приживе, но депутатите не одобриха тази идея.

Председателят на Здравната комисия Борислав Китов (БНС) заяви, че ако това се приеме, това би било принос в световния опит за трансплантации, тъй като в момента никъде не се прилага подобен принцип.

От ДСБ отново заявиха, че бързото приемане на закона цели обслужването на корпоративни интереси и създаването на условия за злоупотреби с вземането на органи, тъкани и клетки. Лидерът на ДСБ Иван Костов отново заяви, че приетите промени били свързани със сключения през 2002 година договор между Министерството на здравеопазването и фирма "Остеотех" и създавали предпоставки за допълнителни далавери.

По искане на ДСБ в четвъртък парламентът реши, че всеки депутат, който иска, може да се запознае с дискутирания договор.

Китов каза, че на заседание снощи е решено, че един изолиран договор не може да влияе на законодателната дейност. Председателят на парламента съобщи в началото на днешното заседание, че е осигурена възможност на депутатите да се запознаят с договора.

Костов настоя обсъждането на текста да бъде отложено с два часа, за да могат депутатите да се запознаят със съдържанието на договора, тъй като вчера са били заети до 19 часа заради удълженото заседание на парламента.

По време и на днешното обсъждане от мнозинството отрекоха, че това има нещо общо с която и да било фирма. Хасан Адемов от ДПС посъветва всеки, който смята, че във въпросния договор има нередности, да се обърне към компетентните органи. Той припомни още, че голяма част от новите текстове в закона са евроинтеграционни и трябва да бъдат приети в най-кратък срок.

В кулоарите на Народното събрание заместник-министърът на здравеопазването Валери Цеков отхвърли обвиненията на ДСБ за договора с "Остеотех". Той уточни, че в България няма търговия с органи, а международният обмен на органи, тъкани и клетки става при засилен контрол и с изричното разрешение на министъра на здравеопазването.


цитирах информация от медияпул!

Има ли изменения на горния закон, някой да знае? Или това е окончателно?

# 33
  • Мнения: 3 425
Кифла,  не се заяждах, а исках само да уточним...факт е,че органа ще отиде при някой,който има нужда от него,но дали моя живот наистина ще бъде ценен за някоя подкупна съвест  Peace  дали ако някой си плати 5000евро някой няма да ми подпише мозъчната смърт ей така ....случват се и такива неща...това са неща,за които се чува малко....нека бъдем информирани  Peace

Нали пролетта имаше такъв скандал в Бг...през матрт/април някъде за един доктор продавал сухожилия и вени за САЩ....плащал на роднините,за да си мълчат ако видят белези,но сухожилията ги вадят при наистина постановена смърт ...има разлика  Rolling Eyes

Ох,каква тема за събота вечер  Confused

Лека!

# 34
  • Мнения: 2 792
 Кала всичко, което казваш до някъде подлага под съмнение, съгласието ти за донорство (не го приемам като заяждане, интересна ми е гледната ти точка).  Дори и цитираните примери, по никакъв начин не потвърждават, че е съществувал вероятен шанс за живот на донорите, говори се за ползване на живото спасяваща донорска плът.
 Лекарите не са касапи, нормални хора са, не ми се мисли през колко скръб минават, не мислете че свикват.

# 35
  • Мнения: 606
Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала, Кифла, Кала......  

# 36
  • Мнения: 1 367
ПП Аз бих искала да бъда кремирана и прахът ми да бъде разпръснат в морето,но не е законно засега  newsm78
Така ли?Не знаех.Доколкото знам в Сф има крематориум.

# 37
  • Мнения: 4 390
В чужбина не дадох съгласието си. Тук не съм декларирала нито съгласие, нито несъгласие.
Близките ми знаят, че нямам против да съм донор след смъртта си.

# 38
  • Мнения: 256
Много съм недоверчива, имам усещането, че дори и да съм декларирала несъгласие, ако някой се реши и му платят добре, ще си ме изтърбуши както си трябва -  така, че никой да не разбере.
10-тина години работата ми беше свързана с обикаляне на софийските, и не само, морги. Какво съм видяла аз си знам и не е тук мястото да го коментирам, но пък то ми дава достатъчно мотиви да си мисля какво става с пациентите преди слизането им в моргата.

По темата - дала съм съгласието си.

# 39
  • Мнения: 2 755
Кифла,  не се заяждах, а исках само да уточним...факт е,че органа ще отиде при някой,който има нужда от него,но дали моя живот наистина ще бъде ценен за някоя подкупна съвест  Peace  дали ако някой си плати 5000евро някой няма да ми подпише мозъчната смърт ей така ....случват се и такива неща...това са неща,за които се чува малко....нека бъдем информирани  Peace
Кала, определянето на мозъчна смърт не става от един, единствен специалист. Правят се  изследвания в които участват поне няколко души и всичко се документира. Не случайно беше създадена и Агенцията по трансплантации. Цялата тази дейност трябва да бъде контролирана, за да няма злоупотреби. Схемата, която описваш е малко вероятна, но въпреки това, разбирам резервите ти.  Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 6 365
освен това, кома не е равно на мозъчна смърт.
хайде преди да спекулираме по разни понятия, първо да си ги изясним, Кала.

# 41
  • Мнения: 662
ПП Аз бих искала да бъда кремирана и прахът ми да бъде разпръснат в морето,но не е законно засега  newsm78
Така ли?Не знаех.Доколкото знам в Сф има крематориум.

Кремирането е разрешено, не е разрешено да си вземеш урната с прахта и да направиш каквото решиш с нея. Sad

# 42
  • Мнения: 3 425
ПП Аз бих искала да бъда кремирана и прахът ми да бъде разпръснат в морето,но не е законно засега  newsm78
Така ли?Не знаех.Доколкото знам в Сф има крематориум.

Кремирането е разрешено, не е разрешено да си вземеш урната с прахта и да направиш каквото решиш с нея. Sad

Да,това имах предвид  Peace

Джам, да права си не съм специалист,за да съм наясно с терминология и степени на кома и т.н....само,че е факт,че се спекулира с човешкото доверие...това исках да изклюкарстваме и факта,че има и друга страна на нещата, а не само благородното дело на човека.

Кифла, съгласието съм си дала на роднини и съпругът ми да си знае  Sad пък дано не се налага  Confused

А иначе недоверието и параноята са ми провокирани от случки преди няколко месеца за дарения на органи и филм за трансплантиране на органи- защо хората ходят в Индия - за 2000долара здрав съвместим донор се подлага на операция   и ви осигурява дългочаканият орган ( естествено не става въпрос за дробове и сърце )Peace

Предавам се...няма да се оправдавам за всяка моя дума...



# 43
  • София
  • Мнения: 6 365

А иначе недоверието и параноята са ми провокирани от случки преди няколко месеца за дарения на органи и филм за трансплантиране на органи- защо хората ходят в Индия - за 2000долара здрав съвместим донор се подлага на операция   и ви осигурява дългочаканият орган ( естествено не става въпрос за дробове и сърце )Peace


ето вредата от такива филми, уж направени с най-почтена умисъл. хората се объркват и започват да стават параноични по отношение на този ужасно важен проблем.

Кала, тези, които ходят в Индия, Пакистан, Китай и т.н. - не крадат органи от болни в кома, които недобросъвестни лекари обявяват за мъртви - сама си гледала филма. донори стават ДОБРОВОЛНО хора, които нямат пари.  там случаят е съвсем друг.

и у нас напълно здрав човек може доброволно да отиде, да легне под ножа и да си даде да му извадят бъбрека - но законът е ограничил кой може да направи това - само роднина или съпруг на лицето, което ще получи бъбрека. в други страни, това може и да е човек, силно емоционално свързан с реципиента, което се доказва с декларации. именно на този текст от закона разчитат, когато правят тия операции, които си гледала в Индия.

и изобщо, много малко органи могат да се крадат от полутрупове, пък после да им се търси купувач. не си го мислете това като крадене на тасове и огледала от колата ви посреднощ на паркинга...

# 44
  • Мнения: 3 425
Не виждам вреда да се покаже и другата страна на нещата  Peace хубаво е човек да е знае срещу какво се изправя  Peace ,а не само да се обяснява,че хората пътували до Изтока за трансплантация, защото били по-добри специалисти и цената е по-приемлива,отколкото в други страни  Peace
ей,такива нещица,които се представят на обществото и не всички са наясно  Peace ,както и аз не съм,но бих искала да съм информирана добре преди да подпиша каквото и да било особено касаещо живота ми  Peace











# 45
  • Мнения: 9 814
Бих желала органите ми да помогнат на някого след смъртта ми.

# 46
  • Мнения: 2 478
Последно,когато се интересувах,това че човек не е отказал категорично писменно да стане донор след смъртта си,го прави съгласен да дари органите си.
Аз съм предупредила мъжа ми,че ако е възможно,искам всичките ми органи да бъдат дарени.

# 47
  • Мнения: 3 521
Да, имам отметка и не, не ме гони параноя от това. Ако някой реши да ми продаде бъбреците няма да чака да се озова в болница, а най-вероятно директно ще ме отвлече от улицата или някое подобно място.

# 48
  • Мнения: 654
 Two Hearts Two Hearts Two Hearts Two Hearts
Докато има хора готови да помогнат човешкия вид няма да изчезне.
За всички   bouquet  bouquet  bouquet

# 49
  • Мнения: 39
Даряването на органи е своеобразно продължение на живота и след смърта.Готови ли сме,обаче за такова нещо?Имаме ли културата?Аз лично,бих искала да поживея и след  смъртта си,но мисълта че ще ме нарежат като в месарница никак не ми харесва.Дарението си остава благороден жест и донора и семейството му са хора,достойни за уважение.

# 50
  • Мнения: 1 447
Ако ортаните ми ще помогнат на някого след смърта ми нямам нищо против.
Но в картона ми все още  това не е споменато.

# 51
  • Мнения: 14 498
аз имам отметка в здравната книжка, че не желая да съм донор след смъртта си.

казала съм и на мъжа ми за това. той няма такава отметка, но аз бих направила всичко възможно ако нещо се случи, да не дава Господ, органите му да не бъдат вземани за трансплантация

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 927
90% от хората, които не са заявили отказ от донорство на органи след смъртта/т.е. желаят да бъдат такива/ , в случай, че изпаднат в такава ситуация, няма да бъде уважено искането им. Причината за това е, че близките следва да подпишат декларация за съгласие, а в този трагичен момент много трудно можеш да поискаш това от скърбящите роднини. Трябва да има специални психолози, които да се занимават с такива случаи. По-добрият вариант, обаче е да се промени Закона и да може всеки да изкаже съгласие/несъгласие и близките да се съобразят с това.

jam e абсолютно права  Peace
На всички, които коментират с възмущение трансплантациите в Пакистан и Индия само ще кажа - Дано да не Ви се налага никога да се сблъсквате с това!!! Освен това там става въпрос само за трансплантации от жив донор.

Истината е, че все още не сме дорасли за тези неща.  Confused

# 53
  • Мнения: 3 425


Истината е, че все още не сме дорасли за тези неща.  Confused


Да, абсолютно си права  Peace Не сме дорасли,защото липсва достъпна информация  Peace ако сме добре информирани и този акт не ни се струва мистерия мисля,че решението ще се вземе осъзнато   Peace


На всички, които коментират с възмущение трансплантациите в Пакистан и Индия само ще кажа - Дано да не Ви се налага никога да се сблъсквате с това!!! Освен това там става въпрос само за трансплантации от жив донор.




Аз съм единствената,която споменава за Индия и Пакистан....не съм се възмутила ни най-малко,а просто от източник разбрах,че не се ходи там само, защото специалистите са по-добри и цените са по-достъпни, а се оказва,че почти веднага се намира съвместимия орган(от жив донор срещу определена сума)....не виждам нищо лошо да съм написала или невярно  newsm78

Вече не може да се дискутира нищо спокойно в тоз форум или да се напишат 3 мисли на кръст без някой да ти скочи  Confused


# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Информацията е повече от достъпна, Тонита е публикувала сайта http://bgtransplant.bg/
Няма никаква мистерия.


# 55
  • Мнения: 3 425
Информацията е повече от достъпна, Тонита е публикувала сайта http://bgtransplant.bg/
Няма никаква мистерия.




Благодаря  Peace

Общи условия

Активация на акаунт