Родителското Настоятелство в детските градини и ясли

  • 12 622
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 336
И аз се включвам с опит по темата, при нас всяка година се взима решение във всяка група дали и по колко пари да се съберат от родителите, като парите отиват за учебни помагала и играчки. Играчките наистина имаха нужда от основна подмяна, много беше зле положението, стари, изпочупени и много малко. Миналата година директорката беше намерила начин да снабдява с вода, но предполагам, че от тази година ще се наложи да включим и водата в тези пари, за да не мъкнем бутилки с минерална вода всяка седмица, както е в момента. Та това решение за парите се взима на родителската среща, избират се родители да отговарят за покупките, те със сестрите решават от какво най-много имат нужда децата и купуват и носат в градината.

Иначе в първите дни на всеки месец всеки си носи по един пакет мокри кърпи, по един салфетки и по едно руло тоалетна хартия за детето. Нищо не ни се иска извън таксата Peace

В това отношение нямам забележки, за мен така е редно, самите родители в групата да се споразумеят по колко да се събира и това да става веднъж годишно. Между другото сестрите казаха миналата година, че имат наблюдения че в групите на градината - ние сме в ОДЗ, родителите са по-склонни да дават, тъй като децата им ще са в тези стаи до училище, а в яслата само за една година / в моя случай за две, понеже сме януарчета/. Ние миналата година събрахме еднократно по 50 лв. от дете.

# 46
  • Мнения: 481
Темата е малко от общия към конкретния случай, но да споделя при нас как е:

Има някакво родителско настоятелство, но по групи. И се решават проблемите на групата, не общо на градината. Събират се пари за материали и играчки за децата от групата. Като учителката изрично каза че е съгласна да се купят нови играчки, но образователни. Към материалите се включват едни тетрадки, съобразени с възрастта на децата, по които работят всеки ден, страхотни са. Като съберем паричките се хващаме с госпожата и още 2 мами родителки и на пазар... Отчитаме се пред останали с касови бележки закичени на таблото...
Всичко останало е от градината, освен месечната такса  Mr. Green
Ремонтират я вече трета година и става все по-хубава (лятото)  Grinning

п.п. mishlentze, изпревари ме, да не сме в една градина  Laughing

# 47
  • Мнения: 3 336
Рени, в 8-мо ОДЗ сме, вие къде сте?

# 48
  • Мнения: 1 062

Парите в нашата ДГ се събират не за факс на домакинката, а конкретно за децата.
А ако сумата от 2-5 лв. на месец ви се виждат много, това пък на мен ми се вижда смешно.
Да, лесно е. Старшно е лесно, да се ядосваш да негодуваш, да мърмориш и да плюеш по онези взели решението да се събират допълнително пари и в същото време да те няма на нито една родителска среща, за да си кажеш мнението.(
Е тук във форума всички са много силни.

Франческа, няма как да знаеш на колко родителски срещи съм присъствала Simple Smile. Освен това не плюя, просто изказвам мнение. Другото, което е 2-5 лв. на месец си ги давам, за минерална вода, сапун и т.н. Но за мен не е редно да се събират суми за ремонти и оборудване на счетоводството. Както и споменах вече украси за Коледа се купуват абсолютно всяка година. Не мисля, че за седмица на година, новите украси се похабяват и е нужно всяка година да има нова. Също така смятам, че е редно да се даде възможност на родителите да закупят материали на децата си, дори и да има изисквания за марката. Тези пари, които дадох сега -25 лв, за боички, фулмастри и т.н, няма да разбера примерно как точно са оползотворени. А не ми се струва и редно, всеки родител да трябва да ходи персонално да се интересува, какво точно е купено с тях, защото ако искам да разбера трябва да отида при домакинката и да кажа "покажете ми разписки, какво е купено на детето ми за парите, които съм дала." Но, както казах, не ми се спори.  Simple Smile

# 49
  • Мнения: 4 465
Франческа, няма как да знаеш на колко родителски срещи съм присъствала Simple Smile. Освен това не плюя, просто изказвам мнение. Другото, което е 2-5 лв. на месец си ги давам, за минерална вода, сапун и т.н. Но за мен не е редно да се събират суми за ремонти и оборудване на счетоводството. Както и споменах вече украси за Коледа се купуват абсолютно всяка година. Не мисля, че за седмица на година, новите украси се похабяват и е нужно всяка година да има нова. Също така смятам, че е редно да се даде възможност на родителите да закупят материали на децата си, дори и да има изисквания за марката. Тези пари, които дадох сега -25 лв, за боички, фулмастри и т.н, няма да разбера примерно как точно са оползотворени. А не ми се струва и редно, всеки родител да трябва да ходи персонално да се интересува, какво точно е купено с тях, защото ако искам да разбера трябва да отида при домакинката и да кажа "покажете ми разписки, какво е купено на детето ми за парите, които съм дала." Но, както казах, не ми се спори.  Simple Smile
Защо да не можеш да се интересуваш - нещо повече можеш да поискаш да участваш в цялата организация по закупуване на каквото трябва. Ние сме в първа група и аз нямам никакъв опит. Много съм доволна от предложението на ръководството на ДГ. Парите се събират (който даде). Внасят се в касата на ДГ, заедно със списъка на дарителите и срещу протокол за дарение, в който пише за какво точно е предназначена сумата (това се уточнява на родителската среща). Когато се вземе решение да се пазарува, парите ще се изтеглят от банката и госпожите с един или повече родители отиват и купуват каквото трябва срещу фактура, издадена на ДГ.
И понеже аз се оказах и касиер и ще ходя да пазарувам - всички документи минават през мен и аз си оставям копия, ако не мога да задържа оригиналите. На родителската среща си дадох телефона на всички присъстващи родители. Ако някой желае, би могъл да ми се обади и да прегледа какво, защо и как е направено с парите на групата. За сега сме само в началото, но след месец ще имам пълна и точна информация къде са отишли парите.
Парите за санитарни материали и вода се събират и изразходват от госпожите и документите също са на разположение при необходимост.
Само че има една подробност - отнема ми време и си е отговорност да събираш, пазиш и отчиташ чужди пари. Затова и предполагам нямаше много желаещи да се захванат. А и винаги има вероятност, въпреки усилията, да ти скочи някой, защото си одобрил този и този разход, който лично на него не му харесва, а не си одобрил нещо, което му се е струвало абсолютно необходимо.

# 50
  • Мнения: 1 062
Ели (Hrisa), не че не мога да разбера, казвам, че трябва всеки персонално да ходи да се интересува, а не смятам, че е редно така. Просто за всички пари, които се събират е така, когато се събират пари се прави родителска среща и се искат на всички заедно, когато се похарчат, който иска да ходи да се интересува. В родителско настоятелство не мога да се включа, защото имам бебе, а съпругът ми работи на две места и се прибира вечер късно, нямам баби на които мога да разчитам. Просто физически ми е невъзможно да се включа. Пък и казах, че просто за мен е неоснователно да се събират определени суми за определени неща. За водата, която пие детето ми - ок, за другите неща, които ползва и консумира - ок. Но най-големите суми са за нещо съвсем различно. Ако решат да събират седмично някаква сума за плодове примерно, ще се радвам, ако знам че наистина детето ми яде тези плодове, но за удобството на персонала примерно - не съм съгласна. Ето, събирахме пари за машини за водата, чудесно, само че в един момент се оказва, че машините стоят в стаята на лелята и вода се дава на децата ( госпожата им налива), след закуска, след обяда, и след следобедната закуска. Ако ожаднее някой през другото време - не се разрешава, дъщеря ми редовно пие вода от чешмите в тоалетната с ръчичка. И? За какво бяха тези машини, за да е удобно на госпожата. Децата са големи - 6г. нима не могат да си налеят вода, когато са жадни, уж това беше идеята. Ей такива работи пробуждат негодуванието ми.

# 51
  • Мнения: 539
Абе хора, не ви ли стана ясно вече, че ако ние сами не си помогнем да подобрим живота на децата си в детската, няма кой. Хайде стига вече сме чакали държавата, общината и т.н.

Нека някоя майка от чужбина да се включи, и да каже какви са условията в техните детски градини и колко плащат месечно!
Тогава ще видите малко ли прави държавата в това отношение. За 40 лв. на месец детето ви се храни, занимава, ползва вода и парно, въпреки че тези неща се вдигнаха 100% в последните години.
А ако трябва да го гледате в къщи - колко ще Ви излизат на месец - книжки, списания, боички и т.п.?

А пък и почти никой от нас не взима 220 лв., нали?

Просто ми е смешно и жалко как някои от вас могат да се "циганят" за 5 лв.
Въпрос на манталитет - "длъжен ли ми е някои или не".

# 52
  • Мнения: 9 814
Пълнолуние, парите събрани за децата обикновено стоят при касиера на групата, член на родителския актив, а не при домакинката. Персоналът на ДГ няма право да събира пари от родителите. За това за тази цел има касиер на всяка група.
За да може да разбереш дали парите на детето не съм ги похарчила случайно за себе си за всяка една покупка, освен че, може да я видиш, получаваш фактура и/или касова бележка.
Защо е по-добре да се купува на един път за всички деца, след като родителите са дали по 25 например? Първо, учителите знаят най-добре какво е нужно за децата /моливи, боички, тетрадки и пр./, второ, редно е децата да имат еднакви учебни помагала. Едва ли вашата кутия с моливи ще оцелее неразпиляна из ДГ. Децата ни все още не са ученици със собствена раница,от която вадят и после прибират, а пък не ми се и вярва едно 3-5 годишно дете да може да опази вещите си. И след това ще започне родителското мрънкане:"Ма аз купих моливи и блокче на детето, а те са разпилени и ги ползват и другите."
А пък като не искате да давате пари, не давайте никой не може да ви накара насила.
Но, пък и никой от нас, даващите пари родители не е длъжен да дава за вашите деца.
В групата на дъщеря ми сме около 5-ма тези, които носим тоалетна хартия, мокри кърпи и салфетки за всички деца, да но се бършат и останалите. А пък на родителите им е лесно.
От почти 30 деца в групата само родителите на 7 бяхме дошли в ДГ, помолени от директорката да почистим площадката, на която играят децата ни.
Е, да ще ме контрирате това е работа на държавата. Но все си мисля, че за тези 20 години демокрация на всички стана ясно, че държавата я няма. За това оставаме ние родителите да помогнем децата ни да имат нормални условия в ДГ.
За ремонт никой в нашата ДГ не ни е събирал пари, дори и когато беше в окаян вид. Пари сме събирали конкретно за децата.
А пък и който не е доволен да отиде в частна ДГ- там и цените и условията /поне на места/ са други. За държавните ДГ 40 лв. такса на месец толкова.


..........
Просто ми е смешно и жалко как някои от вас могат да се "циганят" за 5 лв.
Въпрос на манталитет - "длъжен ли ми е някои или не".

Еднократната сума от 25-35 лв. на учебна година не мисля, че е фатална за никой родител

# 53
  • Мнения: 1 062
Нека някоя майка от чужбина да се включи, и да каже какви са условията в техните детски градини и колко плащат месечно! - хайде да не правим сравнения с чужбина а? Или пък да се включи и да видим, колко от тях взимат 120 евро месечно. Отвратително е това- да видим в чужбина, ами да видим, ама не само кое колко струва, а и кой, колко получава.

А пък и почти никой от нас не взима 220 лв., нали? - Така ли мислиш наистина? Да ти кажа, не е почти никой, но пък си има и поговорка за тая работа. В моя град, заплата над 250-300лв. жена трудно може да вземе.
 
Просто ми е смешно и жалко как някои от вас могат да се "циганят" за 5 лв. - Това пък няма да го коментирам, защото на мен пък ми е смешно и жалко от подобни коментари. А между другото 5 лв. за някой може да са за кутия цигари, за някои дневни.
Въпрос на манталитет - "длъжен ли ми е някои или не".

Всъщност се оттеглям, защото не ми е приятно вече.
Франческа, никъде не съм споменала, че това, което е за моето дете, трябва някой да го купи вместо мен, само че ако прочетеш по задълбочено постовете ми, ще видиш, че моите "негодувания" са за съвсем друго нещо. Помагала и консумативи, естествено е родителите да купят на децата си, това изобщо не го оспорвам, но за другите неща никой не може да ме убеди,че трябва аз да отделя. Ако ще и да се струвам на някой стисната и, че се циганя. Ами циганя се, и аз искам принтер и много други неща, ама няма.
Ох, написах и още неща, но навлязох много в личния си живот, та го изтрих.


За ремонт никой в нашата ДГ не ни е събирал пари, дори и когато беше в окаян вид. Пари сме събирали конкретно за децата.
А пък и който не е доволен да отиде в частна ДГ- там и цените и условията /поне на места/ са други. За държавните ДГ 40 лв. такса на месец толкова.



Ето, това е една огромна разлика между вашата и нашата градина. А за частната градина - ами който може да си го позволи, ще може и да отделя ежемесечно за ремонти и оборудване на държавната, без това да води до лишения нали?

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
В яслата на дъщеря ми събират дарения само за Коледа и 1 юни. Даренията са изцяло доброволни и всеки участва със сумата с която реши да се включи. Малко вповече според мен идва един поименен списък който виси на вратата на групата до края на кампанията. Давайки една сума хич, ама хич нямам нужда да зная, колко са дали родителите на останалите деца. По някое време след приключване на кампанията лелите ни казват за какво са ползвани парите. Това за мен е разумно и компромисно решение на проблема с "дофинансирането" на детските заведения.
Родителското настоятелство - нямаме такова, но мисля че е добра идея. Скоро съвсем случайно разбрах, че лелите в нашата ясла месили тесто за да занимават децата, правейки им фигурки, защото нямали пластелин. Лятото децата се връщаха нахапани от комари, защото нямат машинка за комари. Не ми се струва нормално в днешно време това. Съмнявам се че който и да е уведомен родител ще откаже да плати една символична сума месечно, за да осигури подобни елементарни нужди за детето си.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ето, събирахме пари за машини за водата, чудесно, само че в един момент се оказва, че машините стоят в стаята на лелята и вода се дава на децата ( госпожата им налива), след закуска, след обяда, и след следобедната закуска. Ако ожаднее някой през другото време - не се разрешава, дъщеря ми редовно пие вода от чешмите в тоалетната с ръчичка. И? За какво бяха тези машини, за да е удобно на госпожата. Децата са големи - 6г. нима не могат да си налеят вода, когато са жадни, уж това беше идеята. Ей такива работи пробуждат негодуванието ми.
И ние събрахме пари за машини за вода. И аз очаквах, че стоят в групата и кой когато иска ще си налива, но не е така. Стоят в стаята на лелката. Детето ми казва, че сега им разрешавали да пият когато им се допие а не под строй под определен час. Наливала лелята вода в чаши и ги оставяла на масата. Кой когато искал ходел да пие. До скоро не беше така обаче. А и ние си плащаме по 3 лева на месец от тази година, а миналата година беше по 2.50.

# 56
Прочетох много крайни мнения  по темата и в някои случаи просто се шокирах.
Да кажа че има дъщеря на 6 г.в 4та група в друга градина различна от тази на синът ми и за 4-те години там ,такова безцеремонно събиране на пари не е имало.Присъствала съм на всяка родителска среща,събирали сме пари за книжки,играчи, правили сме ремонт на групата стени, тавани ,боядисвали сме железните играчки в двора на градината,ремонтирали са бащите легла .....но това е по инициатива на родителите, на нас самите.
Но в градината на синът ми е чисто изнудване,говорейки за начина на събиране ,не толкова за сумата .Въпреки че 5 лева са си 5 лева и небива да се умаловажават.

Ще продължа да обяснявам че говорейки с мед. сестри на сина ми се оказва,че  мин. година те точно с нищо не са подпомогнати от настоятелството ,неговоря само финансово .

Убедена съм ,че всички ще се съгласите че с пари не е единствения начин на помощ за градината.

Защо помощ  = пари в градината ?

Нямаме ли време да измислим друго?

Да споделя още опит от градината на дъщеря ми.

Децата от градината изнесоха за коледа един скромен концерт от няколко песни в кварталната черква  ,един родител доброволно ги записа и така CD-тата бяха подарък за родителите за коледа .Много от тях пожелаха да си ги "закупят "  и така спонсорираха по свое желание градината ,всеки с колко иска и без да поставя в кофти положение по-неплатежоспсобния родител до него.
 
И да си призная дадох n-пъти повече от 5 лева ,но идеята......... newsm78

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
В нашата градината изнасят списък какво и за каква сума е закупено, стои на таблото в коридора. Също и списък с дарените играчки беше изнесен, хич не беше удобно последното според мен, все пак е по - желание не мисля че е редно, но пък от друга страна се знае какво има в групата.

# 58
  • Мнения: 27
Стигам до извода, че при нас се действа с най-голям размах.
На родителската среща бяхме информирани, че всеки месец ще плащаме по 3лв. за хигиенни материали, по 7лв. за нощна охрана, еднократно по 70лв. за учебни материали. Тези суми не са подлагани на гласуване и не се коментират. Така било решило настоятелството. Същото апелира да станем негови членове и да плащаме членски внос 20лв., с които да подпомогнем усилията за подряване на битовите условия, включително закупуването на климатик за музикалния салон и осигуряване на допълнителни приходи за персонала, защото били напуснали 20 души. Все пак това решение са оставили на нас. На фона на лошите битови условия директорката заяви, че миналата година са шили шопски костюми и балетни пачки по 150лв.
С нетърпение очаквам да чуя следващите суми, които за мен се умножават по две, защото имам две деца в първа група.
И аз имам дъщеря в 4 група в друга градина. Там се гласуват сумите от родителите и е ясно за какво се употребяват. Става дума за 20-30лв. Условията са много по-добри.
Не мога да се съглася, че ролята на настоятелството е да се рекетират родителите.

# 59
  • Мнения: 3 576
Май сме в една и съща детска градина като гледам сумите Simple Smile

Тази година основния проблем е как да се задържат учителките на тези ниски заплати.
Искат по 20лв - ОК, няма проблем, давам ги, и повече бих дала щом е за доброто на детето.
Проблемът конкретно при нас е, че нямаме никаква информация как точно тези пари ще стигнат до госпожите.
Няма нужда от материални подобрения, смятам че базата е добра, децата ще минат и без климатик в музикалния салон.
Най-ценния ресурс на тази градина са възпитателките, заради това съм записала детето си там и всички усилия трябва да се насочат към тях, а не разни измислени ремонти.
За ремонт винаги могат да се съберат еднократно пари, като кажат конкретно за какво трябва...

И след като се искат от нас пари трябва да ни информират за какво ще се изразходват!

Общи условия

Активация на акаунт