Трябва да върна мизерното майчинство което са ми давали.

  • 8 459
  • 190
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 621
Още повече, че една майка не е длъжна да чете закони и да пита в НОИ. За тази работа си има счетоводители и ако някой не се върши работата и е некомпетентен, да си носи отговорността. Със задна дата декларация не бих подписала, това си е връзване на гащите от страна на счетоводството.
Незнанието на закона не освобождава никого от отговорност, не вярвам да има счетоводител който се занимава с внасяне на осигуровки и декларации в НОИ да не знае че такава декларация е задължително да се подаде /за промяна на обстоятелствата/. Авторката казва че не е подписвала никаква декларация, а тогава на какво основание за и плащали майчинство 2 години, или някой друг е подписал декларацията и вместо нея  newsm78 . Истината е че много майки получават майчинство ,децата им ходят на ясли, а те на работа или си стоят в къщи и се надяват да не ги хванат.

# 136
Ами, недомислено си е всъщност. До известна степен разбирам авторката, все пак детето наистина трябва да се адаптира, а след като е било по 1 час, тя пак си го гледа. Мисля, че трябва да се направи някакво разграничаване на децата, които са за по 1-2 часа на ясла от тези, които са по цял ден.

# 137
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
За тази работа си има счетоводители и ако някой не се върши работата и е некомпетентен, да си носи отговорността. Със задна дата декларация не бих подписала, това си е връзване на гащите от страна на счетоводството.
Ти наистина ли мислиш, че ако това беше пропуск на счетоводител авторката щеше да наддава тоя вой? Пропуска си е изцяло неен. Кой освен декларатора според теб може да носи отговорност за невярна информация?

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
И как да се направи това разграничение? Детето като е записано на ясла, значи е записано и няма никакво значение по колко време на ден е там. Как си представяш да се отчита кое дете по колко време е било, как да се подават тези данни и т.н? За всяка майка и за всяко дете поотделно ли ще се правят сметки и ще се преизчислява? Още малко и ще искаш да се смята почасово колко пари да върне майката за времето, през което детето е било на ясла. Всеки си прави сметката за адаптацията на детето - кой взема отпуска, кой ангажира баби, кой бавачки.
 И на мен много неща не са ми по вкуса в организацията в училище, но не мога да очаквам специално за мен да се променят закони или правилници.
 Истината е, че на авторката не й се иска да връща пари, защото колкото и мизерни да й се струват, вече ги е сложила в джоба си и ги е изхарчила.

# 139
  • Мнения: 12 687
Интересно как ще реагират на това разграничаване майките, които не могат да се доберат до ясла, а са принудени да работят по цял ден.

# 140
  • Мнения: 3 621
Всяка майка има право на 6 месеца неплатен отпуск които могат да се ползват до навършване на 8 години на детето, бащата също има това право. Има и натрупан платен отпуск за тези 2 години. Има предостатъчно възможности детето да се адаптира на яслата ...

# 141
  • Мнения: 5 710
Гарантирам, че ако има такова разграничаване, детето ми ще се адаптира много трудно. До невъзможност.

# 142
  • Мнения: 799
pachikrak, авторката беше писала, че са й дали в работата да подпише декларация. Но според нея е била някаква стара бланка.
 
С други думи работодателят сам се е накиснал, така ли? В някакъв момент е подал декларация със стара дата, че един от служителите ползва неправомерно обезщетение за гледане на малко дете  Thinking И в следващия НОИ го глобява и кара служителя да върне парите. Работодателят трябва да е пълен идиот, да не се пробва да изчака да мине 5-годишния давностен срок, което не ми звучи достоверно...
Друг е източника на информация според мен, или общината, или някой е подал сигнал, или самата авторка е искала нещо от НОИ и сама е подала това инфо...
Обаче нещо не се появява в темата да отговори на многото въпроси...

# 143
  • Мнения: 1 668
Аз съм възмутена от факта, че жената смуче от 2 места, но май повече съм възмутена от закона, които приравнява частните с държавните ДГ и всичко е под общия знаменател Детско заведение...

# 144
  • София
  • Мнения: 13 229
Мисля, че сте твърде крайни в изказванията си и осъждането си. Авторката изрично споменава, че е питала и работодател и яслата. За всеки въпрос ли отваряте закона? След като работодателят не е знаел, той да си плаща. За какво има счетоводител. Грешката е негова щом е казал,че проблем няма. Дефакто е бил предупреден. Да не говорим, колко некомпетентни хора има щом и в самото НОИ не знаят...

Е да.. и затова няма за какво да се сърди  Mr. Green. Да, за всяко нещо, което ме касае отварям законите. Има ги из нета. Авторката прекрасно умее да пише по форумите, ама не е потърсила закона или дори по-лесното.. не е попитала у форОма. Грешката е нейна, не е на директора на яслата. А работодателя й пък що да е виновен? Тя не се е върнала на работа, за да знае той и да й каже.

Закона си е супер дори, за разлика от 'мое време" когато взимах МРЗ, а се осгурявах на пълна заплата. Някой по 1000 лв взимали и те пак МРЗ взимаха и надаваха вой как така ще им вземат паричките за 2 г.
Аз тръгнах на работа когато детето ми беше на 1 г. и 3 м. и получавах 50% майчинство. Едно нещо ми се струва нелепо специално в тази част на закона. Това, че ми удържаха осигуровки за майчинството. Някак се получаваше така, че хем ми даваха 50% от 110 лв, хем ми облагаха заплатата... ама сигурно си има обяснение, колкото да ми се струва нелогично  Wink

# 145
  • Мнения: 12 687
Аз съм възмутена от факта, че жената смуче от 2 места, но май повече съм възмутена от закона, които приравнява частните с държавните ДГ и всичко е под общия знаменател Детско заведение...

Ами Герчо, така е, недомислено е. Затова четете законите, направете петиция, подписка. Нещата много се променят, а законите много по-бавно.

# 146
  • Мнения: 25 863
Абе, не знаела жената, сгрешила. Аз също навремето имах дълъг период на адаптация, такъв беше редът в яслата. Една седмица го водих по 1 час дневно, втората седмица - по 2-3 часа, третата седмица - само до обед. Чак след това можеше да остава по цял ден и то ако персоналът прецени, че детето е готово.
Но все пак да попитам - защо авторката твърди, че месец и половина е траела адаптацията, а нея я карат да връща пари за 6 месеца? Шест месеца не са адаптация, нещо друго са...

# 147
  • София
  • Мнения: 14 829
Ами явно изобщо не се е върнала на работа, дори и след адаптацията....

Гадно и трудно е да връщаш пари, но дано поне темата е полезна за други майки.

# 148
  • Мнения: 12 687
Така е, КакСийке, ако беше обяснила като човек, можеше и пари назаем да й дадем. Ама тя кат се нахвърли да ни стреля.

# 149
  • Мнения: 7 130
Папарак, не знам какво, кога и пред кого е правила авторката. Не знам и пред кого е попълнила декларацията. Но цитата отдолу правя извод, че в декларацията, която е попълнила първоначално са фигурирали променени вече норми.
има служителки от НОИ които сега трябва да връщат пари също като мен, айде аз не знам ами те не трябва ли да знаят. Попитала съм навсякъде където съм се сетила. Попълвала съм декларация и в нея е по стария закон за промяна на обстоятелствата. Сега ми дадоха да попълня нова със стара дата само че по новия "ИЗМИСЛЕН" закон.
Не знам къде са се случили нещата, но НОИ от много време имат прилична база данни и имат видимост за движения на пари и осигуровки, ако има кой да им ги подаде. Всъщност си мисля, че все още има много фирми, които прескачат закона. Ако си бяха подавали от фирмата навреме всички справки, едва ли щяха да минат цели 6 месеца преди някой да реагира. 

Общи условия

Активация на акаунт