Майчинство в чужбина-разлика с България

  • 28 059
  • 108
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 18

1. На мен майчинството в САЩ не ми харесва. Изброих защо! На повечето места - трябва да си дам детето да се гледа след 3 месеца.
2. В САЩ няма "промоция" и да - прави са момичетата, че не се налага такава, защото тук си имат по много деца в семейството.
3. Не мога лично да се съглася с факта, че Американците са много "умни" същества. Моят опит показва обратното. Ако на момичетата опитът е различен - искрено се радвам се за тях!
4. Темата е за сравнение на майчинството в чужбина и БГ. Ами за мен си е най-добре в БГ - от здравеопазване до времетраенето като цял пакет (относно майчинство), на мен ми допада. Вярно и, че БГ си има проблеми, но винаги там съм се "оправяла" по добре от тук. Това е мое мнение, просто го изказвам. Съжалявам, ако някой хора се обидиха! Но не виждам какво лошо има в това да си признаем, че в чужбина може би не всичко е на 6...
5. Има много други аспекти на живота в САЩ, които не ми харесват. Казах и преди живяла съм и на други места, дори и места от "третия" свят, за да съм по-точна и има много случай, в които структурата там е била/действала по-добре от колкото тук, като имаме в предвид, че САЩ бил "първия свят". Макар и тази реплика да е "демоде".
6. Не мисля (пак изказвам мое мнение), че в САЩ ще се промени системата за майчинство скоро, по простата причина, че мисленето е престаряло.


Хайде лека вечер!

Последна редакция: сб, 16 май 2009, 09:19 от Tatti

# 46
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
на мен не ми стана ясно кьде е проблемьт  newsm78....
майчинството тук - Швейцария ( доколкото 3нам, не сьм пол3вала, 3ащото не сьм работила тук ) е 14 седмици платени.... и после , ако искаш - 6 месеца неплатен отпуск, пре3 което време ти се па3и мястото....после или напускаш, или се врьщаш....това е по данни на по3нати, които работят в сферата на обслужването, в други може да е ра3лично, не 3нам...но ще ра3питам, 3ащото ми стана интересно....уточнение - става вьпрос 3а кантон Цюрих, всички кантони си имат собствена социална политика....детските са 200 франка на месец....

# 47
добър Ви ден,мамита!и аз сам една от вас-създала семейство зад граница за добро или лошо?!сега съм бременна с второ дете.и се сблъсках с типичните проблеми на майчинството(понеже работя).не съм отглеждала дете в БГ,но мисля че нашата страна дава добра помощ на младите майки и ще ви кажа защо мисля така:живея в Кипър и това което ми се полага като бъдеща майка е 4 мес.маиченство-платено на 70% от основата на заплатата и при добър късмет може и още 2 мес.-неплатено!и така горе-долу когато отрочето стане на 5-6мес.се сблъсква с проблема и въпроса:сега кои ще ме гледа?малка е вероятността да е баба и дядо!!градина или ясла няма значение,но там се плаща(тук в Кипър държавната градина е от 3г.8м.дете)частните градини или ясли са на цена 180-200 евро.в крайна сметка си задавам въпроса :струва ли си за една заплата която е около 800 евро,да си давам бебенцето на ясли за 200 евро?и така като пресмятам,мили ми майки,маи ще си остана без работа!детските които майките получават в БГ.всеки месец,тук ние ги взимаме веднаж в годината-380 евро за дете!горе-долу по 32 евро на месец!!е!?не знам вие какво мислите за това?но аз съм много разочарована от тукашните кипърски закони относно майчинството,детски и затова след като майката реши да се върне на работа,е принудена да плаща не малка сума за това да и гледат 6мес.бебенце!

# 48
  • Мнения: 653
aann13 яслите са ви супер евтини в сравнение с другите страни
а дали си заслужава сама си преценяваШ

# 49
  • Мнения: 28
да!аз съм напълно съгласна с qioia,евтини са яслите,но все пак е трудно да оставиш едно 5-6 месечно бебе на ясла цял ден!до обед е добре,но после?..тук е трудно да се намери работа до обед!по въпроса за детските градини-там нещата са по лесни,детето вече е по- голямо.виж в БГ.дават 1година майчинство?и там колко още неплатено?мисля че това е добре!и идеята за детската кухня newsm10.!мисля че Европа трябва да взима пример за това от БГ! newsm53

# 50
  • Мнения: 87
Здравейте, аз не съм била в майчинство в чужбина, но мога да ви кажа впечатленията си от България. За съжаление и при двете ми деца платеното майчинство беше 3 месеца - 90% от заплатата. След което оставаш на минимална заплата до навършване на 1 или 2 години на детето не си спомням, ама то няма особено значение. Преди да се нахвърлите върху мен искам да ви кажа, че с минимална заплата в България не можеш да си платиш и половината от сметките, та да не говорим за гледането на дете. Сега направиха платеното майчинство 1 год - е, лош късмет съм имала. Но това за пазенето на мястото във фирмата е бошлаф работа. Много често майките се връщат и малко след това тяхната позиция я съкращават или нещо подобно - хората са намерили начин. Освен това колкото и да е платеното майчинство в България знаете ли колко процента от работещите се осигуряват на реалната заплата  newsm78. Така че нещата са много сложни. Аз и двата пъти тръгнах на работа след 3-тия месец и повярвайте ми гледачките са едно много скъпо удоволствие в България, а ясли за толкова малки деца за добро или лошо няма. За щастие работех в прекрасна фирма, където законите се спазват и никога не съм имала проблеми с осигуровки, майчинство и т.н., но въпреки това ми беше адски трудно. А и тук като гледам цените на стоките за деца и най-вече цените на пюретата ми се плаче. В България, в кръга на майтапа, ако си храниш детето на ресторант ще ти излезе по-евтино, отколкото ако му взимаш пюрета.

# 51
  • Мнения: 2 980
За съжаление и при двете ми деца платеното майчинство беше 3 месеца - 90% от заплатата. След което оставаш на минимална заплата до навършване на 1 или 2 години на детето не си спомням, ама то няма особено значение.

Аз много не си спомням от Кодекса на труда, който беше в сила преди осем години (тогава още работех в България), но мисля, че такъв регламент за майчинство в родината - само три месеца - никога не е имало. Платеното майчинство и тогава си беше година. Ако майката реши да се връща по-рано на работа, това е друго нещо. А че парите не стигат за нищо, това май важи навсякъде.

# 52
  • Мнения: 87
Да, така е. Аз се изразявам неправилно. Платено беше до 1 година, НО първите три месеца се плащаше 90% от заплатата, след което оставаш на минимална заплата, което според мен си е чисто неплатено. Въобще не си спомням колко беше при първото ми дете и колко е било при второто, ама сега минималната заплата е около 250 лв, а тогава беше по-малко. Това да се нарича платено майчинство за мен е подигравка. След което получаваш някакви мижави детски на месец, които също са подигравка - 18 лв, НО само ако месечния доход на семейството е под някакъв праг, който обикновено е прага на мизерията.

# 53
  • Мнения: 28
 newsm53 здравейте от мен!знам че в България Е ТРУДНО макар и дълго да е майчинството и заплатите ниски и тези пари които се полагат на майката по време на майчинство са малко,но.................както каза ianajar:парите никога и никъде не стигат!но наи-много ми е тежко,че понякога както тук в Кипър,те заставят без избор!4 мес.майчинство!!!кои го измислил това незнам,но със сигурност няма деца!така е то мили ми майки!на колко години тръгва детето на държавна градина в България?и какъв е процента на децата ,които ходят на частни градини в БГ?Тук детето трябва да е навършило 3 г. и 8 мес за да го вземат на държавната дет.гр.(ако има места разбира се)80% от децата биват принудени да ходят на частни дет.гр.Абе с 2 думи:понякога си мисля дали България не е наистина едно добро място за отглеждане на нашите мили ДЕЦА?А какво да кажа за самото детство тук в Кипър?!те почти нямат!не знаят какво е това:да играем с тайфата в квартала!Е?!

# 54
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Aaнн, нека живеем в 2009, идеята за 3 години майчинство и детска кухня и всичко това за детството е само на хартия и дълбоко в миналото. За мен е супер ако съществува, но дали? Едно е да не ти стигат пари на висок стандарт на живота, друго е ако цялата държава е на прага на мизерията и си се напънал да изплащаш жилище и да имаш кариера. Даже детската кухня в миналото подлагам на съмнение, че си спомням как лелката готвач роднина носеше на всички познати маслото и други важни хранителни добавки, които би трябвало да са в храната на децата.  Бежгрижното детство  с почти нулева престъпност и почивките от месец за без пари  които някои си спомняме май вече ги няма. Даже при новият закон за майчинството наистина колко се осигуряват на реална заплата и кои е този работодател които ще пази три години работното място-сигурно съществуват, но и това подлагам на съмнение.  Просто трябва да живеем 'днес'. Не се оплаквам че имах само 8 седмици след раждането на децата, за мен не е жестоко да дадеш бебето на градина от 9 седмици при наличието че 99% от работещите го правят и това е живота. Няма нищо страшно. Нашето детство няма да се повтори за нашите деца-живеем в друго време.
Така че за мен тази разлика на майчинство на чужбина с България ако си на 100% обороти няма да има без значение какво е на хартия като закон.

# 55
  • Мнения: 28
DA,DA!MaryAnn!маи си абсолютно права!за съжаление това е ГОЛАТА истина!разбирам напълно,че сега е новото модерно време!!и нашите деца няма да имат това което ние сме имали!не знам как е живота сега в БГ.НО всеки път когато си отида за малко все виждам хубавите неща,дали това не е носталгия???не знам!деца играещи навън(това за мен е лукс тук да си пусна детето навън на улицата)аз съм от малък град в БГ и може би за това!права си че живота е труден и опасен!и косата ми настръхва като започна да си мисля за бъдещето което очаква нашите деца!!не ми се иска все още да си отворя очите и да видя какво става навън в джунглата на живота!понякога си мисля да се върна в БГ.само за първите 5 години на моето дете(защото според мен-все още децата там имат детство)но.....след тези 5 год,нека се върна пак тук в Кипър,защото определено тук училищната система е на по високо ниво!и живота по осигурен

# 56
  • Мнения: 87
Ами ако си от малък град в България те разбирам. Ние сме от София - нито е чисто, нито има места по детските градини, за детска кухня се чака 2-3 месеца, а да си пуснем децата навън сами - ха-ха, това не знам някой от моите познати да го прави. Далеч отмина времето, когато търчахме по цяло лято по дворовете (живеем в центъра и затова си имаме все още незастроени дворове, макар вече да са превърнати в гаражи) и родителите ни ходеха на работа, а ние излизахме сутрин, връщахме се на обяд, хапвахме и пак излизахме. Сега търсиш кой да ти гледа детето лятото, когато детската градина е затворена, защото и бабите работят, че не могат да изкарат на едната пенсия, или плащаш на детски занимални.
Аз лично, ще се върна в България в момента, в който ми домъчнее. Ама засега не ми е домъчнявало толкова, като изключим роднини и приятели.

# 57
  • Мнения: 48
В Ирландия майчинството е 26 седмици + 12 седмици неплатен отпуск. Платеното майчинство се определя от това кой колко време  работил.Аз  получавах минимално майчинство 207 евро на седмица,понеже бях работила само 49 седмици преди това.Детските са 166 евро на месец.Като за близнаци са двойни или тройни-не съм сигурна .Детските градини са определено скъпички от 900 евро и нагоре(на месец).

В България си ходихме през Април и ми се видяха доста скъпи и пелените  и пюретата ,че даже и АМ.Аз сравнях цените с Ирландия и да ви кажа тук е по евтино от България.За бебешките колички и детските дрехи нямам думи...

# 58
  • Мнения: 801
По закон германката има право да работи през майчинството до 20 часа, без това да се отразява върху размера на майчинските.
Едно дете трябва да има 280€ до навършване на втората година. Ако доходите не осигурят необходимия минимален доход,  държавата плаща остатъка до 280€, и сумата се увеличава със възрастта.

# 59
  • Мнения: 28
здравейте!маи така като си давам една съвсем бърза преценка,това да имаш дете е голям лукс!не е като преди аде баба и дядо да помагат!но....това е то новото време!в Ирландия майчинството е добро като време,ама и скъпичко!трудна работа!какво да кажем после за детето от 7години и нагоре!дъщеря ми е на 7 и само по нея отива 1/4 от финансите ни,и е само на 7год.а после?......когато почнат частните уроци?а те тук в Кипър почват към 10 год.възраст!поради простата причина че в училище никога децата не биват подготвяни достатъчно и ни принуждават да плащаме за частни уроци!което пък те принуждава да работиш-нон стоп!от там къде да намериш време за 2-ро?една година без работа ,а сметките те гонят!

Общи условия

Активация на акаунт