Без такса в детската градина, ако детето Ви има РЕЛК или ТЕЛК?!

  • 59 347
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
Здравейте! В отговор на ваше запитване ще ви каза, че това е вярно. Аз имам дете на 5г. , което също е освидетелсвано с 50% от РЕЛК и не плащаме месечна такса за детска градина. Единственото нещо, което трябва да направите е да занесете копие от Експерното решение от ТЕЛК при домакина в детската градина.
Надявам се, че съм отговорила на въпроса ви и успех!!!

# 31
  • София
  • Мнения: 1 546
Мария, логиката е да си плащате според мен половин такса т.като едното ти дете е освободено от цялата такса за другото остава половината. Но ако вече сте тръгнали на градина сега е време за плащане на такси и ще разберете. Иначе ние не платихме такса. Детето ми е освободено от таксата само с представяне на копие от решението на ТЕЛК.  Peace

# 32
  • Мнения: 3
И аз се интересувам дали за София е без такса за дете с 50% ТЕЛК.
От тук прочетеното разбирам, че не трябва да има такса, а в градината на сина ми казват, че може би 50% ще ми намалят таксата. Освен това да питам знаете ли като съм подала молба и копие на ТЕЛК-а на 15-ти септември, от кога трябва да ми се намали таксата? От следващия месец ли? Защото аз мислех, че подавайки на първия учебен ден ще се намали и септемврийската, а днес си платих пълна такса.

# 33
  • Мнения: 3
Тъй като сега виждам, че има две еднакви теми си копирам питането и тук:

И аз се интересувам дали за София е без такса за дете с 50% ТЕЛК.
От тук прочетеното разбирам, че не трябва да има такса, а в градината на сина ми казват, че може би 50% ще ми намалят таксата. Освен това да питам знаете ли като съм подала молба и копие на ТЕЛК-а на 15-ти септември, от кога трябва да ми се намали таксата? От следващия месец ли? Защото аз мислех, че подавайки на първия учебен ден ще се намали и септемврийската, а днес си платих пълна такса.

# 34
  • Мнения: 5 682
Таксата за детска градина се решава на место ниво. На едно място е без такса, на друго половин, на трето таксата не се повлиява от решение на ТЕЛК /дали има град в България, където да го има това чудо  newsm78/.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 546
Момичета поразрових се в наредбите на общината и сега малко да цитирам за яснота на всички.
Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:

1. деца, чиито родител/родители са с над 71 на сто трайно намалена работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия или при изпълнение на служебен дълг;

2. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;

3. третото и следващи деца на многодетни родители.


ИТВ, Мария  - Чл. 42. (1) При ползване на преференциите по чл. 39 и чл. 41 родителите/настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи. Когато в детско заведение са приети близнаци поредността им се определя с копие от акт за раждане, издаден от отдел "Гражданско състояние" на общината по месторождение на децата.
(3) Освобождаването от такса или заплащането й в намален размер започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на документите по ал. 1

И малко размисли...
Мария, от това следва да се види кое дете ти е с ТЕЛК. Ако е първото, то се освобождава от цялата такса, а ако е второто следва да бъде освободено от половината такса.
ИТВ от следващия месец ще бъдете освободени от такса.
Всичко това е извадено от НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА


# 36
  • Мнения: 3
dama, Хиляди благодарности!
Аз също се порових и намерих наредбата. Звънях в Столична община, че не знаех къде да я търся тая наредба. Там една много мила госпожа ми обясни къде точно в сайта им да я намеря.

# 37
  • Мнения: 214
А дали дете с ЛКК и диагноза ХАДВ, което се води към хроничните заболявания може да не плаща такса, при условие, че в наредбата пише:

3.Децата с тежки хронични заболявания, посочени в приложение № 5 към чл. 21, т. 7 от Наредба № 19 за експертиза на инвалидността на децата до 16-годишна възраст /ДВ бр.84 от 13.10.2000 г./, когато са настанени в санаториални, оздравителни детски ясли и детски градини, специални групи към детски градини и масови детски градини.

Моето дете е със същата диагноза, но е с ТЕЛК и не плащам такса ( независимо от %)
Става въпрос дали ЛКК има същата тежест

# 38
  • София
  • Мнения: 1 546
ZLAMOMA pepi_r  е писала, че това се решава на местно ниво. За София, ти цитирам от наредбата, за другите градове...не знам.  Rolling Eyes
"Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
2. деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;"


"Чл. 3. (1) Експертизата на временната неработоспособност се извършва от лекуващите лекари и стоматолози, лекарските консултативни комисии (ЛКК), териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК)." - от наредбата за мед. експертиза.
От тук следва, че за София зачитат и решението на ЛКК.  Peace

# 39
  • Мнения: 214
Благодаря Hug

# 40
  • Мнения: 255
А моето дете изобщо няма ТЕЛК, но е освободено от плащане на такса за ДГ единствено на база представената епикриза с диагнозата.
Не съм подавала каквито и да било документи за целта. 

За мен това дойде си направо като като бонус, научих че не дължим такса от домакинката, когато отидох да я плащам  Simple Smile.

# 41
  • Мнения: 91
здравей те  моята дьщеричка е сьс ТЕЛК 100% и от един месец ходи на градина и плащам 50% от таксата и ходи в масова градина просто общинския сьвет е прела такава наредба няма други облекчения

# 42
  • Мнения: 91
ZLAMOMA благодаря за информацията но ние не сме с хронично заболяване  нашта диагноза е ретинопатия на недоносените  и затова сме на половин такса но имам други облекчения може да са малко но все пак е нещо

# 43
  • Мнения: 145
Здравейте, от мен!
Може ли някой да ми помогне?Детето ми е на 6 години с ТЕЛК решение-85 %, с диагноз Хронична бъбречна недостатъчност, в детската градина ми казаха , че трябва да плащаме половин такса.
Чувала съм за списък с хронични заболявания при деца, одобрен от министъра на Здравеопазването.Как мога да го открия?
Благодаря предварително Heart Eyes

# 44
  • Мнения: 5 682
Каква връзка има този списък от МЗ с таксата в детската градина. Таксата се решава на местно ниво, не национално. В моя град при над 50% не се плаща такса. Управниците във Вашия град явно са решили да се плаща 1/2 такса  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт