Фитнес за мозъка?

  • 6 119
  • 75
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 710
Започнах с леки натоварвания по съвет на Никол и Лив
Имам и Танграм, но судоку ми е непозната територия.
Истината е , че се опитвам да си поддържам мозъка със свежи и позитивни мисли и четене.

Последна редакция: сб, 08 ное 2008, 13:49 от 10cent's

# 46
  • Мнения: 4 300
Аз си признавам директно, че няма по-голям фитнес за ума ми от това да мога да предам цялата натрупана до момента информация по разбираем начин за някой, който е на 7 г. или на 10 г. 
Е това е най трудното нещо, защото означава че самият ти си разбрал, осмислил и запомнил въпросните неща, т.е. подредил си ги надлежно в чекмеджетата. Няма нищо по лесно от това да облечеш няколко никакви идеи в дълги, сложни и завъртяни думи, а хората да кимат насреща и да си мислят "Щом не го разбирам, значи е много трудно и сложно, брей, че е умен тоя".
Фитнесувам с книги, книги, книги. Професионални статии и анализи. Филми за история и други култури и страни. Правене на планове- финансови и всякакви други. Намиране на хобита, за които не съм учила, но се опитвам да разбера как аджеба са създадени нЕкои съвременни благинки и мога ли да ги създам и аз.

# 47
  • Мнения: 2 577
забелязвам нещо, което се случва с мен.

От две години си гледам детето, демек - реално не ходя на работа. Определено забелязвам, че от натоварването и умората покрай детето забравям много повече, дори важни неща, усещам се, че по-трудно запомням.
Мозъкът определено има нужда от тренировки. Чета много, но явно не е достатъчно.
Умората и стреса са враг на мозъка - защото явно се изключва при стрес. Помни нещо, забравя друго, за да не се товари.

# 48
  • Мнения: 2 478

Кифлата е ужасно права. Една от причините да се страхувам да стана майка е дали ще успея да смилам цялата тази информация, да възпитавам правилно и да съхранявам себе си едновременно.

Ще успееш Peace
Интелигентният човек успява винаги Wink

# 49
  • Мнения: 2 336
Аз си признавам директно, че няма по-голям фитнес за ума ми от това да мога да предам цялата натрупана до момента информация по разбираем начин за някой, който е на 7 г. или на 10 г. 
......
Напълно съм съгласна Peace

# 50
  • Мнения: 49
Сега не ми се смейте, но напоследък най-голямата мозъчна гимнастика за мен са разговорите ми с племенника ми, който е на пет. Никога не съм вярвала, че ще трябва да използвам всичките си умствени способности, за да му обяснявам нещата на достъпен за него език. Ама факт!
Иначе аз все още пиша (една незавършена нАучна работа), та тя ме поддържа. В момента уча и нов език. Чета. Непрекъснато. Ама е доста хаотично  Embarassed

# 51
  • Мнения: X
В момента съм доста затъпяла, честно казано, но една добра гимнастичка си правя благодарение на една програмка на работа, с която в крайна сметка май само аз мога да се оправям, та другите като задрискат нещо по нея,или пък аз като се отнеса нещо, винаги става едно много омазано и оплетено и напрягам всички мозъчни клетки да позабърша, дет'са вика.
Инак чета книжки като имам време.
Веднъж ми се случи да попадна на едни дневници на Ницше, които силно ме заинтригуваха, и си спомням че преди да заспя бях чела от тях и незнайно как се оказа,че съм наизустила цяла страничка ,ей така както съм си чела в полусън.
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...

# 52
  • Мнения: 2 386
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...
Shocked Ама владееш ли японски в реалността? Защото и на мен няколко пъти ми е казвано, че говоря на някакъв странен език в съня си..

# 53
  • Мнения: 293
Не влизам в бг-мамма, например.
(прощавай, не мога да се сдържа  Laughing)

Работата ми ме кара да използвам мозъчето оптимално. А и .. съм подбрала приятелите си - с които единствената ни тема да не е днешното задръстване.

Резултат - имам, бих казала. Колкото повече - толкова повече.
Дори и над трийсетте - майтапът може да ми хрумне веднага, а не след 3 часа, удивително!
 Simple Smile

# 54
  • Мнения: 1 924
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...
Shocked Ама владееш ли японски в реалността? Защото и на мен няколко пъти ми е казвано, че говоря на някакъв странен език в съня си..

И аз приказвам на чужди езици насън,но няма кой да потвърди свързано или не Crazy

Друго,което ми е напрягало всички мозъчни клетки,е "четене на книга"по време на сън-естествено, в съня всичко изглежда много смислено,какви трактати съм чела само!

Та,за "фитнеса"-има книжки по темата,трябва да ги удостоя с внимание може би Thinking
Засега усилено чета всякакви книги и се затрупвам с информация...но не мисля,че това е правилният начин,предвид това колко неспокойно спя след цял ден кьорене над хартия Tired

# 55
  • Мнения: X
Насън пък ми се случва да говоря японски понякога. Всъщност, не знам как се справям и дали правя грешки, но така гладко си хортувам, че знам ли...
Shocked Ама владееш ли японски в реалността? Защото и на мен няколко пъти ми е казвано, че говоря на някакъв странен език в съня си..
Не  Laughing

# 56
  • Мнения: 1 547
Забелязала съм, че след по-дълъг безкнижен период умът ми зацикля, речникът ми се свежда до 100 думи и мисълта ми става някак лепкава. Писането също ми е важно, ама не в Skype  Mr. Green Словообразуващите си способности така поддържам, макар сигурно да има и други полезни мероприятия. Логика по рождение ми липсва, та затова и няма какво да тренирам, но при всяка възможност се забавлявам с тестове и задачки, тип МЕНСА. /само да не съдържат тръби и басейни!!/


При мен така се случи, че не ползвах отпуск по майчинство, т.е. работя интензивно и безспир. Бях ужасена от мозъчния си дефицит по едно време... Вярно, поводът беше хормонален, но чувството - кошмарно. Нещо, което обикновено ми отнемаше миг, изведнъж започна да се превръща в Голямо и Трудно Начинание. Дори омекотител за пране не бях способна да си избера за по-малко от 10 минути! Както и да е, това не ми хареса. Тогава се замислих, че знам как да поддържам тялото си в подобен труден /а и не само/ момент, но не знам какво да направя с главата си. Е, мина и замина, но е факт, че физически поражения почти не претърпях, но пък умствено все още се възстановявам  tooth


Имам много голям проблем с разтоварването на мозъка - може би трябва да обърна внимание на медитацията? Обикновено боря мислите си с други мисли, което взе вече доста да ме изморява. Вие как "изключвате"?

# 57
  • Мнения: 494
 "Изключвам'' с музика. Не мога да медитирам (в истинския смисъл на думата), но състоянието ми, когато си "приложа музикотерапия", е подобно. То зависи и с к'ва музика, де....Няма начин да изключа под звуците на...да кажем, Сибелиус или Ивана, нито пък с нещо твърде купонджийско или навяващо ми силни емоционални асоциации (леле, какъв израз! Laughing)...

# 58
  • Мнения: 24 467
Като писах за разтоварването не го писах на майтап. За мен то е толкова важно, колкото и натоварването и експлоатацията на "мозъчните мускули".
След труден ден /заплетен казус или няколко все гадни, които искат пълно съсреодоточаване, много четене на практика и нормативи, мислене по алтернативни варианти/ най- добре ми е, когато просто не погледна след това нито книга, нито ТВ, нито комп. Разторвам, когато  плещя глупости с хлапетата, правим мозайката или пъзел, а при хубаво време- задължително навън да се погоним, с колело, с топка, да помятаме камъчета в язовира или каквото и да било от сорта. Ако не "проветря" навреме и достатъчно, машината няма как да заработи качествено после, а от нея се храня и хлапетата- също. Не мога да си позволя да се повреди. Поддръжка си иска, лъскане и чистене, смазване на елементите. Мозъкът си е като всяка друга машина- нужна е профилактика и си има задължителен цикъл на натоварване и почивка.
Наистина смятам, че многото натрупана информация определено не е нещо полезно. По- скоро е добре да се трупа бавно, постепенно, ДА СЕ ПОДРЕЖДА /много обичам да подреждам, във всякакъв смисъл/, и да се тренира по- скоро нейното използване. Затова обичам задачки /не само математически/. Той и фитнесът е тъй- ефективен е при разходване на енергия, а не при трупане на "маса".

# 59
  • Мнения: 5 710
Според мен 'натоварването', т.е. натовареното ежедневие, жонглирането със задачи и решения не е фитнес на мозъка.
По-скоро развива някаква част от него, например възприемането на повече от 1 източник на информация по едно и също време, или пък изобщо държи мисленето в тонус. Но ние не тренираме, живеейки напрегнато.
Фитнес за мозъка ( ако разбирам правилно темата) е упражнение, действие, което е самонасочено към развиване на някаква част - логическо мислене, бързина, запаметяване и т.н. Не предполага човек да мисли за сто милиона неща, докато тренира.  Докато упражнява човек едно нещо ( например логическо мислене) , останалата част релаксира. Това е идеята и на Нинтендо ( да не помслите сега, че реклама правя), която е една много забавна форма с профилирани игри, които целят да упражняване , забавлявайки се и не мислейки (релаксирайки) от общото напрежение. Това е идеята и на книгите. Влизаш, четеш, анализираш, мозъка работи, но в същото време не се чувстваш напрегнат, натоварен.

Общи условия

Активация на акаунт