Споделете за оби4аите след раждането на детето?

  • 1 577
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 141
Първо да се извиня,ако съществува подобна тема.Много ми е интересно за оби4аите около детето след раждане  и дори по време на самата бременност.Вси4ки правим разли4ни неща,,съобразяваме се с разли4ни съвети 4ути от баба или майка Laughingкато например си нямам идея какво зна4и прощъпулник(не съм сигурна в правилното му изписване) и тем подобни?По нашия  край напримен родилката не трябва да показва бебето ,та дори и тя самата не бива да излиза до 40 дена,в този период се нари4а лихузка smile3532 ...е със сигурност ве4е никой не ги спазва пове4ето правила Laughing....Споделете и вие Hug

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Не съм спазвала никакви обичаи Peace
Прощапулник направих,но не залагам на него в избора на професия на детето ми.

# 2
  • Мнения: 9 973
първата вечер бабките му сложиха пари под възглавницата,питка на 40 дни,

# 3
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Аз не съм спазвала никакви обичай.
Даже  и прощъпулник не сме правили на малката.

# 4
  • Мнения: 9 814
Единственото, което правеше свекърва ми е да изсипва водата от ваничката на бебето на плодно дръво- това честно казано и до сега не знам за какво го правеше точно
Аз вързах на ръката червен конец.

# 5
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
По време на бремеността: да не се подстригваш, да не прескачаш кабели, въжета и т.н.
Когато бебето се роди, не трябва да идва да го вижда жена в цикъл, защото щяло да се опъпчи  Tired

# 6
  • Мнения: 166
Най-добре да не знаеш, защото има толкова много, че ако спазваш всичките ще полудееш. Аз съм много суеверна и каквото знаех спазвах. Това може да те токара до лудост!!!

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз не съм спазвала почти никакви обичаи

# 8
# 9
  • BG
  • Мнения: 1 900
Не спазвам такива.

# 10
  • Мнения: 922
На 40 дни се ходи с бебето на църква и се прави очистителна молитва. Друго незнам

# 11
  • Мнения: 242
Ами знам за не излизането до 40 -тия ден(не че съм го спазвала де) ,слагат се монети до бебето за да е здраво(сигурно събрахме 50 лева от такива стотинки и левчета ooooh!) прави се питка до 40-тия ден пак,ходи се на чиста молитва,а прощъпулника е като проходи детето,сигурно има още,ама не се сещам за сега.

# 12
  • Мнения: 209
Най-добре да не знаеш, защото има толкова много, че ако спазваш всичките ще полудееш.... Това може да те токара до лудост!!!

аз вързах само червен конец на ръчичката и на 40 дни направихме погача. иначе когато са ни срещали други жени когато сме били на разходка са слагали паричка под дюшечето на бебчо, но честно да ти кажа не знам защо се прави това  Thinking

# 13
  • Мнения: 11 004
Не съм спазвала никакви обичаи и традиции, освен чистата молитва на 40 ден и прощъпулника, който направихме за наше собствено забавление.

# 14
  • Мнения: 1 554
По време на бремеността: да не се подстригваш, да не прескачаш кабели, въжета и т.н.
Когато бебето се роди, не трябва да идва да го вижда жена в цикъл, защото щяло да се опъпчи  Tired

това от кой край,че много ми е познато Laughing

# 15
  • Мнения: 2 013
Знам много бабини деветини по този въпрос ,но не вярвам в тези глупости и не бих им станала роб!Подкрепям единствено това да не идват външни хора при бебето до 40-я ден!Наистина има страшно много такива суеверия и не ти трябва да ги знаеш,само ще луднеш,ако ги вземеш на сериозно!!!! Naughty

# 16
  • Мнения: 141
Не съм и смятала да ги взимам насериозно Hugпросто ми беше интересно,да нау4а разли4ни неща от разли4ни хора.Честно казано,някои неща(без да цитирам)дори ме шашнаха.След време тези неща все пак ще се забравят,освен,4е няма да се спазват(което е логи4но Laughing),въпреки,4е някои оби4аи,ако са "уж" за хубаво е забавно да се правят.
П.С.Моля,на който му се обеснява,да ме светне по-то4но по въпроса за прощапулника,как и кога се прави.  newsm78

# 17
  • Мнения: 4 784
О, има такива бисери, че ум да ти зайде!
Не съм почитател на суеверията, особено на тези от сорта - до 40-тия ден само вкъщи и тем подобни. По време на бременността не съм спазвала тъпотии от сорта "да не се подстригваш, че ако е момче бебето, пишката му...". След като родих, вкъщи да видят бебето се извървя доста народ. Тогава признавам след като си тръгнат гостите понякога съм пръскала със светена вода против уроки и лоши очи. На количката на бебето бях закачила едно синьо мънисто и кръстче, пак против уроки. Стотинки всички, които идваха или ни срещаха по улицата слагаха под главичката на бебето - пак непонятно за мен, но и аз го правя от куртоазия. Mr. Green

# 18
  • Мнения: 4 292
Повечето обичаи не ги знам и не ме интересуват. На количката на Кристиян бях закачила осветено кръстче, правихме и чистата молитва. Прощъпулник правихме по инициатива на свекърва ми, но детето хвана няколко неща наведъж и аз вече ги забравих.  Embarassed  ooooh! Rolling Eyes
И с дъщеря ми така ще се процедира.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 588
Никакви обичаи не съм спазвала. Дори не съм правила питки, прощъпулици и пр.

# 20
  • Мнения: 4 335
Не сьм спазвала много такива неща,освен,че вечер не оставам бебешкото пране на вьн(но не е заради суеверието).
Червен конец има на рьчичката от раждането си,та до сега.В урочасването вярвам Rolling Eyes

# 21
  • Разград
  • Мнения: 518
Не сьм спазвала много такива неща,освен,че вечер не оставам бебешкото пране на вьн(но не е заради суеверието).
Червен конец има на рьчичката от раждането си,та до сега.В урочасването вярвам Rolling Eyes

И при нас така  Peace.

Чиста молитва и питка не сме правили, а от 18-ти ден сме по разходки и ни видяха доста познати и непознати (та и това не сме спазили).


# 22
  • Мнения: 325
Най-добре да не знаеш, защото има толкова много, че ако спазваш всичките ще полудееш. Аз съм много суеверна и каквото знаех спазвах. Това може да те токара до лудост!!!
Peace

# 23
  • Мнения: 194
Единственото,което спазвах беше да му прибирам дрехите до 40 ден да не "замръквали" newsm78Червено конче му слагах,защото и аз вярвам в урочасването,но го махнах когато стана на 5 мес PeaceКолкото до разходките-излизахме си още на 20 ден WhistlingОбщо взето не трябва да се вманиачава човек в такива неща,защото колкото повече вярваш в тях,толкова повече ти се струва че наистина се сбъдват Peace

# 24
  • Мнения: 1 080
Аз пък харесвам обичаите.
Правихме питка, с водата, където прахме хавлийката от кръщенето, поляхме едно плодно дъвченце и други такива.
Харесват ми тези неща, незнам...
Прощапулника също ми изглежда много приятно събитие!!!

# 25
  • София
  • Мнения: 17 592
Мисля, че основния обичай, който спазват всички родилки в съвременния си вариант, е да е опитват да спят винаги, когато могат, да не заспят прави с бебето в ръце, да се изкъпят - от време на време - без, при това, да заспят в банята... и, о, да, винаги да сипват нужната доза мляко в шишето на бебето си, а нес-кафето - в своята чаша! Изключително важен обичай!

Хм, да. Освен това има: винаги да имаш чисто, стерилизирано шише и биберон, и биба, и играчките да са измити, и дрешките, хавлийките, ..., ..., ... да са изпрани и изсушени, да знаеш къде са капките за колики - и по колко се дават, и кога си ги прилагала за последно, да знаеш отговора на въпроса "ах, а аз дадох ли днес вигантол?"... и... абе, хиляди такива обичаи, които си длъжна да спазваш. Ако ти се струват малко - търси и още. За повечето майки са повече от достатъчно... Laughing

# 26
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Аз обичам българските традиции и спазвам онези, които са адекватни за днешно време. Естествено, че питка за 40-ия ден и прощъпулник напрамвихме. Никой не казва, че детето ще избере професия след време, съобразно избрания предмет. Това си зависи изцяло от него. Но обичаят е хубав. Освен това в деня, в който се ражда детето или евентуално на следващия ден, ако е нощно бебе се прави питка, от която се раздават парчета на съседите за здравето на детето. И двата пъти майка ми направи такава питка. Обичам си българските традиции и не ги заменям за никакви Св.Валентини, Хелоуини и т.н. Дали децата ми ще ги харесват и спазват, това те ще си го решат след време. Peace

Последна редакция: сб, 08 ное 2008, 19:41 от lulumba

# 27
  • Мнения: 1 080
Естествено, че прощъпулник напрамвихме на 40-ия ден, като преди това минахме през църквата за чиста молитва.
Прощапулникът не се ли прави по случай прохождането???   

# 28
  • Мнения: 242
Естествено, че прощъпулник напрамвихме на 40-ия ден, като преди това минахме през църквата за чиста молитва.
Прощапулникът не се ли прави по случай прохождането???  

Аха  Peace
 редиш пред детето няколко предмети ,търкаляш му питка пред него към предметите и който предмет си вземе такава професия ще има,говори поверието

# 29
  • Мнения: 408
Не вярвам в такива неща,излизах приемах и хора от както се прибрах от болницата.Погача не съм правила,в моя край не се прави,а и мъжът ми беше твърдо против.Неговата баба ми каза че на нейна роднина не й правили погача и не се оженила направили и на 40   и чак тогава не омъжила,е аз също съм без погача за сметка на това се омъжих на 17г.Правих прощапулник,но за наша забава не че вярвам,даже питка не сме търкаляли.Не се сещам за други неща,но нищо не съм правила,а и клечки не гася е друго няма.

# 30
  • София
  • Мнения: 23 096
След като малката навърши 40 дни й направихме погача (за мое удоволствие). Разните му там молитви, на мен лично не ми се нравят!

# 31
  • Мнения: 227
Тук, 40 дни след раждането идват при бебето и му подаряват злато.  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 734
..................
Когато бебето се роди, не трябва да идва да го вижда жена в цикъл, защото щяло да се опъпчи  Tired

 Joy Joy много ми стана смешно за това. Как точно ще разбереш, дали жената дошла ти на гости е в цикъл или не  hahaha

# 33
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Естествено, че прощъпулник напрамвихме на 40-ия ден, като преди това минахме през църквата за чиста молитва.
Прощапулникът не се ли прави по случай прохождането???   


Да бе, това имах предвид, ама пусто бързи ръце... Embarassed Оправих си грешката, благодаря. Peace

Общи условия

Активация на акаунт