Длъжна ли ми е държавата?!

  • 9 043
  • 267
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 152
Държавата, това сме ние. Държавата, това сме ние. Държавата, това сме ние. Държавата, това сме ние.
Като си го повтаряш, почваш да вдяваш. Ако част от данъците ни отиват за дрехи за социално слаби, естествено е да негодувам, ако са 8 номера по големи.
Или ако има една определена сума за закуски и миналата година са били по 50ст.
Тая година сумата е същата, учениците намалели, и стотинкинките ... намалели на 32.
тия стотинки не ги дава Масларова, даваме ги ние. Моят дял е мнооого мъничка част.
Но все пак имам право да знам къде изчезва, попива разликата.
Ский иронията на съдбата братко... и Луй (бал съм го кой номер е) разпраал, че той бил държавата.. пък държавата как му се отплатила като сдал багажа? Ми... никак!  Crazy
Според мен държавата трябва да се грижи за поданниците си (гражданите си, селяните си.. .даже и за бездомните мисирки тряа да се грижи), защото именно те я правят такава каквато е! Ама в наше село... ний сме най-страхотни, ний сме най-добри!
Споменах ли, че сме аутсайдерска нация?!  Mr. Green
Много обичам да цитирам един мой приятел, който казва: "Крайно време е от България да се махнат всички българи.., и на тяхно място да се докарат някакви... хора!"

# 76
  • Мнения: 995
Държавата е длъжна да помага на хората, които по една или друга причина живеят под социалния минимум.
На всички останали не трябва да пречи в стремежа им за по-добър живот и да им съдейства в този им стремеж. 

# 77
  • София
  • Мнения: 2 623
Въпроса не е едностранен  Naughty
Аз не желая Държавата да ми гледа детето,
но и не може Държавата да абдикира от
всички нас, не само от децата ни  Naughty
Добре, съгласна съм, че децата са си наша грижа
и всеки трябва да си даде ясна сметка преди
да направи 1, 2, 3 или найсе деца,
но какво да кажат например пенсионерите,
които цял живот са работили точно за тази Държава,
плащали са данъци точно на тази Държава и в един
момент, когато трябва да изживеят спокойно старините си,
както във всички цивилизовани държави, точно тази Държава
се гаври с тях  Thinking

# 78
  • Мнения: 656
Всъщност не ми е длъжна държавата. АЗ обаче по по закон съм и длъжна - данъци плащам, па и за дъжда плащам.
То тук логика няма, само сравения. С феодализма.
Преди много време, дядото разказваше как с 1 заплата издържал многочленно семейство. Сега и майката и бабата работят, парите пак не стигат...
Е вярно, имам Интернет, телевизор (дето рядко го пускам), мобилен телефон.
Но пак ще сравнявам - цените на храната са около 2пъти по-ниски от европейските, а заплатите - някъде към 5-6 пъти (или 10 пъти?). Едва ли разликата идва от суровините, щото какво остана тук да се произвежда? Все на чужди господали работим, щото плащат повече от родните...

# 79
  • Мнения: 5 228
Хайде стига с тези данъци, големи данъкоплатци били всички. Моите наблюдения са, че повечето хора в България крият данъци, осигуряват се на понички заплати и изобщо избягват да плащат каквито и да било задължения, ако е възможно. Обаче когато стане дума за задълженията на държавата, започваме да вадим данъци от всички джобове. Да ме прощават хората, които наистина си плащат всичко.

Държавата е длъжна за определени неща - сред тях не влиза задължението да ми осигури жилище или работа, или пък да ми отглежда детето.

# 80
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Държавата е длъжна за определени неща - сред тях не влиза задължението да ми осигури жилище или работа, или пък да ми отглежда детето.

Искаш да кажеш, че на държавата не й влиза в задълженията да се грижи за социално слабите си граждани?
Бедните да мрат?
Семейството с деветте изобщо не визирам в случая.

# 81
  • София
  • Мнения: 1 827
Едно е да се грижиш за социално слабите, друго е те да злоупотребяват с това. Аз визирам голяма част от народа, които реват, че са безработни, но когато държавата им намери работа - не може, аз искам да съм директор!

# 82
  • Мнения: 5 228
Зависи какво означава социално слаби граждани. Има такива, които наистина са в безизходица, а и има и такива, които откровено ги мързи и плюят гадната държава, дето не се грижи за тях. На вторите никой не им е длъжен с нищо. Отиди в произволно село и в местната кръчма, където кибичат безработни здрави и прави мъже, предложи 20 лв. срещу свършване на определена работа (копане, косене и т.н.), да видим ще има ли желаещи.

# 83
  • Мнения: 5 710
Държавата не сме ние. Клишето "държавата сме ние" идеално устройва само една цел - на българина изобщо да не му е ясно къде точно е властта (в нашия случай някъде на хоризонта) и за какво служи тя.
Държавата е административен апарат, хора, които трябва да осигурят спазването на закона и да работят за интересите на хората. Моето задължение към държавата е, да си плащам данъците и да гласувам по избори.
От тук нататък, ако говорите за социални системи  във всяка социална система навсякъде по света има и хора, които чудесно живеят, възползвайки се от 'правата' си без идея и нужда да изведат живота си от нивото на социалното подпомагане. Те дразнят.

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 22:00 от 10cent's

# 84
  • Мнения: 6 621
След като плащам данъци-да длъжна ми е !
Но лошото е ,че доста хора си мислят ,че имат само права.
И НЕ аз като данъкоплатец не се чувствам длъжна да издържам всички жени ,които са решили ,че държавата е длъжна да издържа децата им!
Бу много е лесно да си социално слаб ,трябва ли да го поощряваме?
Димитрина /май така беше/  е супер нагла и безотговорна жена на която и трябва психиатър.
10cent's ние  сме държавата в смисъл ,че това ,което искаме идва пак от нас от  данъците ,които плащаме.

# 85
  • София
  • Мнения: 2 623
Държавата не сме ние. Клишето "държавата сме ние" идеално устройва само една цел - на българина изобщо да не му е ясно къде точно е властта (в нашия случай някъде на хоризонта) и за какво служи тя.
Държавата е административен апарат, хора, които трябва да осигурят спазването на закона и да работят за интересите на хората. Моето задължение към държавата е, да си плащам данъците и да гласувам по избори.
От тук нататък, ако говорите за социални системи  във всяка социална система навсякъде по света има и хора, които чудесно живеят, възползвайки се от 'правата' си без идея и нужда да изведат живота си от нивото на социалното подпомагане. Те дразнят.

 Peace Peace Peace
Напълно съм съгласна !!!
Кога ли някои ще го проумеят  newsm78

# 86
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Знам, че отлично ме разбирате какво ви питам. Фукла ме разбра от раз.

Ясно е, че злоупотреби има и ще има. Не това е въпросът.
 
Но стоя твърдо зад това, че една държава не е някаква измислица-премислица, която да уважа само по избори или като дойде време за данъка. Една държава е длъжна на гражданите си точно толкова, колкото и те на нея - не само тук, навсякъде.
Няма такава бира - аз ще съм примерен гражданин, но детето си го раждам само за себе си и щот съм героиня, ще опъвам, ще го гледам с тези две ръце, паметник неръкотворен, ще охкам тежко как нямам баби и колко скъпо е всичко, но дори за миг да допусна, че държавата трябва да играе също някаква роля в отглеждането на бъдещия гражданин и да подпомогне родителите?! Абсурд!

Защо тогава ползвате системите на детските заведения? И не е ли ужасно как държавата ги дотира и ви подпомага?

Една държава Е гражданите си. Вълкът добре обясни защо и как.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 623
И аз искам да запитам всички, които
крещят, че държавата с нищо не им е длъжна,
защо за половината деца на тази държава
няма ясли и детски градини ???
Настъпи невиждана истерия за да си запишете
децата на ясла и градина със зъби и нокти ???
Къде е питам аз ролята на държавата в случая ???
Не трябваше ли тази държава да осигури равни
права и достатъчно ясли и детски градини, та
да може родителите спокойно да отидат
да работят пак за тази държава, а не да се
се чудят на коя баба да оставят детето си или
как да осигурят гледачка ???
Простичък въпрос  - чакам отговор обаче  Naughty

# 88
  • Мнения: 152
А аз все още не разбирам... въпросът конкретно за нашата си държава ли е... или за държавата по принцип?!  Crazy

# 89
  • Мнения: 6 621
Ние сме държавата -ние избираме, ние имаме право на контрол ,друг е въпроса ,че нямаме вяра и смелост да упражним това право!
Жалко е ,че не го осъзнаваме .
И точно това не е клише ,клише е по скоро факта ,че българина винаги си мисли ,че нищо не зависи от него и онези там горе във властта са недосегаеми!

Общи условия

Активация на акаунт