Признават ли ви БГ- книжките?

  • 2 525
  • 48
  •   1
Отговори
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Интересно ми е да разбера как стои въпроса с БГ - книжките там където сте, за6тото вав Франция нямам право да карам кола.
И то поради простата при4ина, 4е не съм я сменила през първата година от постоянното ми установяване тук.
Ама като никой не ми е казал, сега  Banghead
6те трябва да запо4вам вси4ко отна4ало, а тук отнема не само много пари , но и дълги месеци  smile3511
Идва ми да  smile3514 от яд!

# 1
  • Мнения: 4 244
В немско е само 6 месеца до година от датата на издаване на книжката в Бг.
Аз си изкарах точно книжката през март и наесен с песен ще се явя на приравнителен да ми дадат немска книжка.
Но не съм само аз от германките де, дето ще си ги вадим наново тук
Ама има и мами дето на място си ги караха.
Ти нямаш ли възможност да изкараш само приравнителен?  newsm78
Би трябвало като страна към ЕС да са валидни същите правила или ... Thinking да не кажа някоя дума пак за французите  censored

# 2
  • Мнения: 293
В  Германия важат само 6 месеца от датата на влизане. Аз  изкарах немска, и сега тя пък ми важи в България само три месеца. Много странно, защото при издаването на немската ми взеха българската, та сега и в България съм отрязана  Mr. Green

# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
И тук не ги признават Sad . Казват, че като влезнем в Европа ще ги признаят. Иначе може ако караш кола с Бг регистрация.

# 4
Важат една година. И понеже сме от страните от "третият свят"  Wink на останалите им ги подменят само, а ние държим изпитите от начало. Теория и практика. Очаква се след приемането ни в Европейският съюз (ако не се разпадне до тогава) да ги признават. Ама кой да ти каже дали ще е така.  33uu

# 5
  • Мнения: 4 244
Важат една година. И понеже сме от страните от "третият свят"  Wink на останалите им ги подменят само, а ние държим изпитите от начало. Теория и практика. Очаква се след приемането ни в Европейският съюз (ако не се разпадне до тогава) да ги признават. Ама кой да ти каже дали ще е така.  33uu
Е вие там сте терсене на целия свят та затова  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 2 825
Доколкото аз знам, в целия европейски съюз ги признават само през първите 3 месеца от легалното пребиваване... след това има големи глоби

# 7
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Много странно, защото при издаването на немската ми взеха българската, та сега и в България съм отрязана  Mr. Green
Наистина странно. На мен не са ми вzимали българската Thinking

# 8
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Дори и да влезем в Европа пак няма да ми я признаят, за6тото съм с тука6но гражданство. Трябва да се явя на теория и практика и мога да си спестя само задължителните 20 4аса курмуване. Но вси4ки авто-у4или6та ме съветват да изкарам поне 10 4аса. А въпросите им по теория са пълни с уловки. Един път може6 не6то, на другия - не може6. #Onfire
Как ли не съм го мислила? Дори миналата година бяз за 3 месеза в Германия и мислех оттам да направя несто, но уви! smile3515
Тези франзузи само ме ядосват!

# 9
Дори и да влезем в Европа пак няма да ми я признаят, за6тото съм с тука6но гражданство....
Е не си ли с двойно (тоест и българско). До колкото знам само германците за сега не дават двойно гражданство newsm78

# 10
  • Мнения: 4 244
Дори и да влезем в Европа пак няма да ми я признаят, за6тото съм с тука6но гражданство....
Е не си ли с двойно (тоест и българско). До колкото знам само германците за сега не дават двойно гражданство newsm78
Ама тя нали е в Франция, има предвид сигурно френско такова, а за малко била в немско  Thinking

# 11
  • Мнения: 229
В  Германия важат само 6 месеца от датата на влизане. Аз  изкарах немска, и сега тя пък ми важи в България само три месеца. Много странно, защото при издаването на немската ми взеха българската, та сега и в България съм отрязана  Mr. Green


Как така са ти взели бг книжката  newsm78

# 12
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Да, то4но така. Забавих се с отговора, за6тото трябва6е да  newsm79.
Та аз съм с френско гражданство, но нямам о6те френска националност. А като им кажа , 4е имам книжка от 11 години и никога не съм имала произ6ествия, ми казват: Такива са законите! 4ак да ги bash
Сега мога да карам в цял свят, само не и тук, а ако един ден успея да взама френска книжка , сте ми вземат българската. Тогава пък в BG какво сте правя? newsm12

# 13
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
А тук без кола си загубен, особено, ако има6Ви бебе. В Бордо има само 1 автобус пригоден за коли4ки и това е smile3516

# 14
I v Shveicaria e taka, knijkata vaji edna godina. Sled tova si vadish nova, ako ne ti e iztekla godinata se iaviavash na proverovachen izpit samo. Ako e minala godinata , e vse edno che vadish nova knojka i nikoga ne si imala predi. Obache pri vsiko polojenie, tainata e che triabva da imash niakoi chas kurmuvane pri tehen instruktor.
Chuh obache che niakoi si vadiat ot BG specialni mejdunarodni knijki. Te vajat samo 6 meseca,  no vinagi moje da se podnovi...neznam dokolko e zakonno, no chuh che v USA nomerut minaval...Az lichno ne bih imala tozi kuraj i te suvetvam da si vadish nova, makar da znam kolko e trudno. No ako tova ti se vijda reshenie...vinagi mojesh da probvash...
Tuk sushto mi pribraha Bg knijkata, no beshe samo za okolo mesec. Sled tova mi ia vurnaha i na gurba i imashe pechat "ne vaji v Shveicaria". T.e. sega imam dve knijki. I s dvete moga da karam v cial sviat s izkluchenie na Bg knijkata tuk. Omotano zvuchi, no e taka. Taka che predpolagam che sushtoto shte napraviat i s tvoita BG knijka.

# 15
  • Мнения: 1 910
На нас в Холандия ни издадоха местни книжки на база на българските. Един вид ни ги признаха. Но мисля, че това стана, защото мъжа ми се пада под едно "30%-но правило", което основно е свързано с намаляване на данъците, но явно и някои допълнителни екстри. И все пак има националности, за които то не помага за издаване на книжка. Т.е. българите се оказахме може би за първи път облагодетелствани в нещо. Wink

# 16
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Тук всички българи (мои познати)карат с Бг книжките си.Дори повечето от тях изнасят постоянно коли за България и до сега е нямало проблеми.Те между другото и полицаите не са много наясно дали ти важи книжката или не. LaughingТъпи немски ченгета Laughing Laughing
Но попринцип ако си стоял повече от 3 години тук и не си карал преравнителен изпит,трябва да караш наново целия курс, който си e доста скъп.

# 17
  • Мнения: 1 910
Да, то4но така. Забавих се с отговора, за6тото трябва6е да  newsm79.
Та аз съм с френско гражданство, но нямам о6те френска националност. А като им кажа , 4е имам книжка от 11 години и никога не съм имала произ6ествия, ми казват: Такива са законите! 4ак да ги bash
Сега мога да карам в цял свят, само не и тук, а ако един ден успея да взама френска книжка , сте ми вземат българската. Тогава пък в BG какво сте правя? newsm12
Ще си караш с френската, то е ясно. Няма да имаш проблеми с нея. Simple Smile
Макар че , когато ни издаваха холандските написахме молба да ни върнат и българските ни. Писахме, че са ни необходими за да караме в БГ. И ни ги върнаха. Сега си имаме и двете.  Но това все пак важи, ако си все още БГ-гражданин.

# 18
  • Spain
  • Мнения: 3 750
в испанско ги признават - стига да има6 резиденция и може6 без проблем да си смени6 книжката - цялата процедура струва около 50 евро . ..НО ТРЯБВА ДА ИМА6 КНИЖКАТА ПРЕДИ ДА ПОЛУ4И6 РЕЗИДЕНЦИЯ  не може да полу4и6 резиденция и поссле да отиде6 в Б-я да си извади6 ..така май не ставало. аз до колкото знам Българските книжки са си интернационални ..просто трябва дакумените ти да са изрядни и просто да се отиде в Кат на съответната страна да се смени или презавери .

# 19
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Имам и международна книжка, но и тя не важи тук Cry
Вярно е, 4е много от полицаите не си познават законите(за разлика от жандармите), ама аз с моя късмет 6те попадна на единствения, които знае за този закон, а тогава рискувам и затвор!

# 20
  • Мнения: 3 634
Ок... да ви осветя сега... нали преди седмица и нещо си взех финската книжка...

Та...

БГ книжка имам от 1998 година. Бяха ми казали, че важи за една година и половина тук в страната. Е, лятото 1999 година отидох да си я сменям... излгедаха ме особенно и ми казаха, че няма да стане номера, живеела съм вече постоянно в страната след като ми е била издадена книжката. Казаха също, че трябва да се кара целия курс, а това тук струва над 1 500 евро (такива пари нямам). За това и се отказах.

И сега, тази година, поради не знам и аз какви причини се видях много опаричена и си рекох: що ли не се запиша на курс. Обадих се на няколко училища за такива шофьорски курсове и в едно от тях ме увериха, че нямам нужда да минавам през училището като мога да се явя само на изпита.

Така и направих. Изкарах си разрешение за изпит от полицията, записах се в едно училище за няколко урока по каране, колкото да се сетя какво се прави и за общо 2 месеца си изкарах книжката за скромната цена от 400 евро. Сега съм на седмото небе, стига да имаше какво да правя.

Но проучете как стоят нещата, за да не си мислите както мене, че трябва да започвате всичко от самото начало.

# 21
  • Мнения: 93
На нас в Холандия ни издадоха местни книжки на база на българските. Един вид ни ги признаха. Но мисля, че това стана, защото мъжа ми се пада под едно "30%-но правило", което основно е свързано с намаляване на данъците, но явно и някои допълнителни екстри. И все пак има националности, за които то не помага за издаване на книжка. Т.е. българите се оказахме може би за първи път облагодетелствани в нещо. Wink

И ние в Холандия по същия начин си изкарахме холандски шоф. книжки, но това 30 % правило е по-скоро изключение и не зависи от националността, а от това доколко (можеш да докажеш че) си специалист с ценни за Холандия умения и опит. 7of9, вие отколко време сте тук? Като гледам по лентичката ти сме на една и съща вълна сега (аз съм в 23 г.с. в момента и също съм в Холандия).

А иначе общото правило е че книжката от Бг тук се признава само 6 мес мисля, след което трябва да се явиш на практичен изпит за холандска книжка.


# 22
  • Мнения: 1 959
Нека ви разкажа за моя горчив опит с БГ книжката.Тук книжката важи 1 година това го разбрах по полицая който ме спря една вечер.Той ми обясни че Бг книжка важи 1 година от датата на влизане в страната иртернационални книжки също не въжат.Застрахователната компания ми прибра към 2000 паунда с уверение че няма проблем да шофирам с БГ книжката и когато полицая ме спря се оказа че заради застрахователната компания карам с невалидна книжка от 7 месеца #Cussing out #Cussing out #Cussing out сега ще ги съдя да си ми платят обезщетение  #2gunfire Та така злопулучната вечер свърши със 60 паунда глоба и 3 точки в книжката.Сега се подготвям за кормуването взех теорията без проблеми остана да оправя шоферлъка че все карам с превишена скорост абе тежи ми кракът Mr. Green

# 23
  • Мнения: 1 959
Аз едно не мога да си обясня защо пускат да се кара 1 година или 6 месеца и после те карат да ходиш на испит то смисъл никакъв то точно в този период си най уязвим за нарушения ама на закони

# 24
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мда, в испания ги признават нашите книжки Flutter
мисля даже, че единствено българите сме с тази привилегия newsm78

# 25
  • Мнения: 3 880
Много странно, защото при издаването на немската ми взеха българската, та сега и в България съм отрязана  Mr. Green
Наистина странно. На мен не са ми вzимали българската Thinking

И моята я взеха, казаха ми, че не може да се разкарвам с две валидни книжки и на мен ми се стори логично, защото представете си някой тук да сгафи с нещо, което се наказва с изземване на книжката (например употреба на алкохол) и той после, ни лук ял, ни лук мирисал, да си кара с българската книжка в БГ и в други държави.

# 26
  • Мнения: 456
Каква една година??? Три месеца само важи от влизането в Канада. Но да уточня, че това е за Квебек и за тези, които са като нас със статут - permanent resident. За другите провинции не съм сигурна. Та, явяваш си се на изпит теория и практика ако ще да имаш от 20 години бг книжка....Е, верно че и движението е различно де....Аз го взех от първия път, ама сигурно щото бях бременна.... rotfImbo newsm47 newsm03

# 27
мда, в испания ги признават нашите книжки Flutter
мисля даже, че единствено българите сме с тази привилегия newsm78

Късметлии  Flutter
 Crossing Arms

# 28
И тука в повечето щати важат 3 месеца БГ книжките. После отиваш
на изпит. Той е доста лесен - 20 въпроса и малко знаци. После малко
кормуване и си готов. БГ книжките не ги вземат. Дори и не питат дали
имаш книжка като отидеш. Само се качва този който провежда изпита
в колата и го разхождаш напред назад.
Ако обаче караш все още с БГ книжка те пращат на съд и глобите не са
никак малки.

# 29
  • Мнения: 4 212
Да тук ги признават.Имат споразумение България Испания.Ако си с кола с Бг регистрация имаш право да си караш с Бг книжката.Ако имаш кола с испанска регистрация, отиваш в КАТ даваш Бг книжката и на място ти издават испанската.Струваше ако не се лъжа 15 евро.Ако искаш оба4е в Бг да си караш кола, отиваш пак в КАТ и си взимаш Бг книжката и оствяш испанската.Лесно, просто и ясно.Разбира се иска се да си резидент.

# 30
  • Мнения: 1 910
И ние в Холандия по същия начин си изкарахме холандски шоф. книжки, но това 30 % правило е по-скоро изключение и не зависи от националността, а от това доколко (можеш да докажеш че) си специалист с ценни за Холандия умения и опит. 7of9, вие отколко време сте тук? Като гледам по лентичката ти сме на една и съща вълна сега (аз съм в 23 г.с. в момента и също съм в Холандия).

А иначе общото правило е че книжката от Бг тук се признава само 6 мес мисля, след което трябва да се явиш на практичен изпит за холандска книжка.
Не съм казала, че "30%-правило" зависи от националноста. Това дали ще ти признаят книжката зависело от това, къде си я изкарал + трябва да си под съответното правило. Дано го казах по-ясно.  Това беше обяснението, което ни дадоха в общината преди 2 години. Сега може да е различно, а може както винаги да не са били на ясно.  Laughing Другото е така, бг-книжка важи 6 месеца.
А иначе ние сме от 3 години тук. Но аз мисля да си ходя в БГ да родя в някоя частна клиника...или в Белгия...не знам още. Просто тук  ми скъсах нервите до сега. А в БГ и родителите ще ми помогнат - те са супер вдъхновени и чакат с нетърпение внучето.  Simple Smile

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Тук може да се кара 6 мес.  с бг.книжка. Е,аз естествено попрекалих и карах около година и половина ( без изцепки за мой късмет Embarassed). След което реШих ,4е достатъ4но съм предизвиквала съдбата и е време да си направя тукаШна книжка. Отидох  в една автоШкола,говорих със собственика,той ми каза какви документи му трябват,занесох му ги,платих към 25 евро май беШе и след около месец имах италианска книжка като българската съЩо си остана у мен ( никой не е искал да ми я взима  newsm78 ) Само помня ,4е ме караха да мина на мед.преглед при о4ния им доктор и той ми удари пе4ат на медицинското и толкоз. Нито листовки,нито Шофиране,ниЩи4ко... Thinking

# 32
  • Мнения: 1 959
Тук може да се кара 6 мес.  с бг.книжка. Е,аз естествено попрекалих и карах около година и половина ( без изцепки за мой късмет Embarassed). След което реШих ,4е достатъ4но съм предизвиквала съдбата и е време да си направя тукаШна книжка. Отидох  в една автоШкола,говорих със собственика,той ми каза какви документи му трябват,занесох му ги,платих към 25 евро май беШе и след около месец имах италианска книжка като българската съЩо си остана у мен ( никой не е искал да ми я взима  newsm78 ) Само помня ,4е ме караха да мина на мед.преглед при о4ния им доктор и той ми удари пе4ат на медицинското и толкоз. Нито листовки,нито Шофиране,ниЩи4ко... Thinking
Ти си минала доста тънко късметлйка Grinning

# 33
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
И на мен една приятелка ми каза, 4е била писала до Префекта и той й е одобрил книжката, ама аз нали съм късметлийка smile3516

# 34
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Бьлгарските книжки важат 6 месеца в 4ужбина,след ,което трябва да бьдат сменени.Международните шофИОрски книжки важат за пове4е време ,но разбирасе трябва да си в позволените месеци ,които можеш да останеш в 4ужда страна.Тоест 3.

# 35
  • Мнения: 4 629
Не  Naughty тук на мен не ми се признава българската книжка. Пък било и за 6 месеца само Sad

# 36
  • Мнения: 3 634
Ей хора, да ви се пофаля... Мама ми даде колата си от утре до други ден... ама при условие, че няма да се блъсна никъде.

# 37
Ей хора, да ви се пофаля... Мама ми даде колата си от утре до други ден... ама при условие, че няма да се блъсна никъде.
Хехе. Ами да ти е честита. Оправдай й доверието  Grinning

# 38
  • Мнения: 1 854
"Автор: news.bg / дата: 12.07.2005 12:50
Италия признава шофьорските ни книжки
Министър Соломон Паси и Н. Пр. посланикът на Италианската република у нас Джан Батиста Кампаньола размениха ноти за сключване на Споразумение между правителствата на България и Италия за взаимно признаване и подмяна на свидетелствата за управление на моторни превозни средства.

Италия е втората страна след Испания, с която България подписва подобен документ.
Продължава работата с Европейската комисия, за да се сключат такива споразумения с всички страни членки на ЕС.

“Понякога някои не така видими и стратегически проекти имат много по-голямо значение за контактите между хората, отколкото глобалните въпроси, и днес направихме точно такъв акт”, каза министър Паси.

“Това споразумение е доказателство за отличните отношения между нашите две страни”, каза посланик Кампаньола.
Той изрази благодарност от името на италианското правителство и от свое име за сътрудничеството от българска страна.

Споразумението влиза в сила 60 дни от датата на размяната на ноти. От момента на влизането му в сила двете страни взаимно ще признават, с оглед подмяната им, валидни свидетелства за управление на моторни превозни средства, които са издадени съгласно собственото вътрешно законодателство от компетентните органи на всяка договаряща страна.

Споразумението ще облекчи българските граждани, намиращи се в Италия, които в момента заплащат високи такси, за да получат италиански свидетелства за правоуправление на моторни превозни средства, информира пресцентърът на МВнР. "


# 39
  • Мнения: 1 959
Почвам да стягам багажа и се местя в Италия  Mr. Green Twisted Evil

# 40
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Почвам да стягам багажа и се местя в Италия  Mr. Green Twisted Evil
Заповядай само после да не 4увам оплаквания и хлен4ене от рода на " Искам да си ходя в къЩи"  Twisted Evil Hug Wink
Само дето книжките тук ги признаваха и преди това споразумение ( ей ме на мене  WhistlingTwisted Evil

# 41
  • Мнения: 4 244
Почвам да стягам багажа и се местя в Италия  Mr. Green Twisted Evil
Заповядай само после да не 4увам оплаквания и хлен4ене от рода на " Искам да си ходя в къЩи"  Twisted Evil Hug Wink
Само дето книжките тук ги признаваха и преди това споразумение ( ей ме на мене  WhistlingTwisted Evil
Миленче а ако дойда и аз в Италия да ми признаят българската книжка ще ми издадат ли италианска  newsm78

# 42
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Почвам да стягам багажа и се местя в Италия  Mr. Green Twisted Evil
Заповядай само после да не 4увам оплаквания и хлен4ене от рода на " Искам да си ходя в къЩи"  Twisted Evil Hug Wink
Само дето книжките тук ги признаваха и преди това споразумение ( ей ме на мене  WhistlingTwisted Evil
Миленче а ако дойда и аз в Италия да ми признаят българската книжка ще ми издадат ли италианска  newsm78
Ако те осиновя и те регистрирам на моя адрес тогава ставангер.  Wink Ина4е...тцък

# 43
  • Мнения: 4 244

Ако те осиновя и те регистрирам на моя адрес тогава ставангер.  Wink Ина4е...тцък
Ами танту за кукуригу ще правим
Аз тебе ти мене Thinking  Heart Eyes  Hug

# 44
  • Italia
  • Мнения: 4 492

Ако те осиновя и те регистрирам на моя адрес тогава ставангер.  Wink Ина4е...тцък
Ами танту за кукуригу ще правим
Аз тебе ти мене Thinking  Heart Eyes  Hug
НемаШ проблеми  Hug На4и Ше те правима талианка и тебе  Wink

# 45
  • Мнения: 4 458
Ами, и аз си карам с моята книжка. Още не съм си вадила нова за съответната държава  Grinning
Да чукна на дърво още не са ме хващали за проверка. Ама ако ме спрат ще кажа че съм турист и съм за малко  Mr. Green А, и нали на книжката ми пише и на английски та ще кажа че е валидна в цял свят  Rolling Eyes
За да си подновя книжката трябва да изкрм писмен изпит и практика - нищо, че си карам кола - те да видели с очите си  Grinning

# 46
  • Мнения: 3 880
нищо, че си карам кола - те да видели с очите си  Grinning

Ами да, това че караш кола не означава автоматично, че можеш Laughing Mr. Green (майтап, да не се засегнеш сега)
Цитат
Ама ако ме спрат ще кажа че съм турист и съм за малко   А, и нали на книжката ми пише и на английски та ще кажа че е валидна в цял свят 

Къде е това, където полицаите се оставят така лесно да ги излъжат? В паспорта ти не пише ли от кога си в страната?

# 47
  • Мнения: 221
И в Дания признават 6 месеца, после ти я сменят с датска като ти вземат българската. Това е вси4ко:)

# 48
  • Мнения: 4 458
нищо, че си карам кола - те да видели с очите си  Grinning

Ами да, това че караш кола не означава автоматично, че можеш Laughing Mr. Green (майтап, да не се засегнеш сега)
Цитат
Ама ако ме спрат ще кажа че съм турист и съм за малко   А, и нали на книжката ми пише и на английски та ще кажа че е валидна в цял свят 

Къде е това, където полицаите се оставят така лесно да ги излъжат? В паспорта ти не пише ли от кога си в страната?

 Mr. Green е да, така е, че не означава автоматично....., но не е кадо да нямаш книжка нали  Wink
Ами за лъженето...... знам ли не ми се е налагало, newsm78, но така ме посъветваха да кажа ако се случи да ме спрат.
За паспорта- не го нося в мене.  Wink Имам разрешително за пребиваване.
Определно ще се ориентирам към издаване на тукашна книжка но.... не ми се занимава с тестовете им.
А и ми казаха, че ако дам някой долар на поицая ще си зтвори очите  Whistling Може би за това съм така спокойна и не се мобилизирам за документи  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт