Как месите питката за бъдни вечер?

  • 7 076
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 409
Каква питка месите,знам че има и готови в магазина,ама имам желание да се пробвам тази година.Дайте някоя  вкусна и оригинална рецепта.

# 1
  • Под звездите
  • Мнения: 1 301
Аз си замесвам тесто от мая,захар,сол,хладка вода и брашно.Оставям я да втаса,премесвам отново слагам паричка украсявам,оставям отново да втаса и след това печа в умерена фурна.

# 2
  • Мнения: 45
1. 700гр. брашно
2. 50мл. олио
3. 1/2 ч.л. сол
4. 1 п-че бакпулвер
Брашното се пресява заедно с бакпулвера и се прави кладенче. В кладенчето се добавя солта, олиото и хладка вода и се замесва меко тесто. От тестото се оформя питка, като в нея се слага паричка. Питката се набожда на няколко места с вилица, намазва се с олио и се слага в намаслена тавичка. Пече се в умерена фурна докато стане златиста. След като се извади от фурнатапитката се наръсва с малко студена вода и се покрива с кърпа, за да омекне

# 3
  • Мнения: 3 861
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.

Паричката е задължителна. Тази питка не се вдига много, но ако се изпече хубаво не остава глетава и е много вкусна.
Като се изпече я поръсвам с малко водичка и я увивам в кърпа да се задуши. Става мекичка отгоре.
Може да се намаже и отгоре с олио за да е по лъскава. Надупчвам я с вилица и я рисувам отгоре с кръст.
ето ми я питката от миналата година   цък

Като я сложа на трапезата и забучвам една свещичка като я увивам в основата с фолио за да не се разтече восъка от топлото вътре в питката и я запалвам  Peace

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 16:25 от доня КОПРИВА

# 4
  • Мнения: 147
         Миналата година я правих по рецепта на Honda и стана много хубава. Тази Коледа мисля пак нея да направя. Копвам ти рецептата :
 
                               Питка за Бъдни вечер от Honda                        

Затоплям около 1/2 л вода - не гореща, топличка. Разтварям вътре 1 пакетче или 1 бучка мая, щипка сол, 1 ч.л. захар и прибавям брашно докато стане гъсто като боза. Оставям го да удвои обема си и тогава прибавям малко олио, примерно 1/2 к.ч. и брашно. Омесвам всичко докато стане не много твърдо тесто. После пак го оставям да втаса. Замесвам го леко, слагам го в тавата и правя украса. Паричката слагам при последното омесване. Отгоре я надупчвам с вилица, за да не се отдели кората при печенето. Пека на 170 градуса около 45 минути, но зависи от фурната. Става много вкусна.

# 5
  • Мнения: 1 177
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.



  Peace
Много искам да спазя тази традиция,но за съжаление содената питка не ми се получава.Затова я приготвям с мая,водичка,брашно,сол и захар.Струва ми се,че и така е почти постна.Задължително слагам паричка.Ще ми бъде интересно някои да сподели идеи относно украсата на тази питка.Какви фигури е хубаво да се сложат?

# 6
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Не може да не се получава тя просто е по-различна от тези с мая.У нас често правя ,защото  я харесват .Става плътна но не глетава и е хубава докато е топла.Иначе рецептата е както са казали момичетата горе.Може да се украси с пиленца ,кръст , и там каквото можеш с тесто да направиш.

# 7
  • Мнения: 27 524
Обикновена содена  Peace
Правя я като Доня Коприва, но слагам зехтин, вместо олио и става страшно мекичка и ароматна  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 836
Правя содена питка по тази рецепта:

1 кг брашно
500 г кисело мляко
1 ч.л. (5 г) сода
3 с.л. (30 мл) олио
1 ч.л. (5 г) сол

В пресятото брашно се прави кладенче и в него се сипва разбърканото кисело мляко със содата. Прибавят се олиото и солта. Тестото се замесва на плот, поръсен с брашно. Към края, се слага парата (много добре измита, завивам я в паус). Пече се в умерена фурна около 30 минути, в намазана с масло тава. След като се изпече, се напръска с малко вода и се завива в кърпа, да се задуши.

Питката доста бухва (като за содена) и придобива един такъв сюреалистичен вид  Laughing, но така е по-весело.

# 9
  • Мнения: 409
Благодаря ви!  bouquetТази година ще ми е за първи път!Миналата година бяхме при наще,преди това при свеки,но тази година сме в къща и на мен се пада честа да сготвя!  chef

# 10
  • Мнения: 2 441
Не понасям содени изделия - питки, соленки, сладки. Обикновено се снабдявам с хубаво втасало тесто от някоя фурна /имам познати, които си замесват много хубаво хлебно тесто за собствена употреба/ и с децата остава само да оформим тестото.

# 11
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.


Абсолютно точно.
Питката трябва да е постна.
Правя я по същия начин

# 12
  • Мнения: 1 777
Аз правя питката по тази рецепта само ,че оформям като питка. Simple Smile

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 18:56 от Pety

# 13
  • Мнения: 1 906
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.
...

И аз така я правя!

# 14
  • София
  • Мнения: 642
побутвам....   chef

# 15
  • София
  • Мнения: 16 095
Теоретично трябва да е без мая, постна. Но нали съм мързел  купувам си готово замразено тесто на Мис Каприз, размразявам на стайна т. и след това пека с паричка. Разчупваме, всички опитват и после аз си я ям 2-3 дни.

# 16
  • Мнения: 2 142
содена, като на Доня Коприва.

Блонди, тази година, ще я направя, като теб със зехтин.   bouquet Как не съм се сетила по-рано да пробвам?   ooooh!

# 17
  • Мнения: 321
О МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ,ДОНЯ КОПРИВА И ДРУГИ СЪС СЛОЖНИ ИМЕНА Simple Smile ТОЧНО ПИТАХ НА ДРУГО МЯСТО ,БЕЗ ДА ЗНАЯ ЧЕ СТЕ ОТВОРИЛИ ТАКАВА ТЕМИЧКА ЗА ПИТКАТА НА БЪДНИ ВЕЧЕР. ЩЕ Я НАПРАВЯ ,ЗАЩОТО МИ ОМРЪЗНА ДА РОВЯ ОТ ВЪЗПИТАНИЕ В НЕЩО ПИТКОПОДОБНО И НЕЯДИВНО, ПРИЛИЧАЩО НА ДИСК ,КОЕТО ОБИКНОВЕННО Е НА МАСАТА Mr. Green

# 18
  • София
  • Мнения: 114

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.


Много моля за някакви поне относителни пропорции - колко твърдо трябва да стане тестото, колко сода, последователност на замесването, колко време се пече и на каква Т и т.н.  Hug

# 19
  • Мнения: 372
Правили ли сте питка с помощта на кухн. комбайн? Мен ме е страх да не повредя комбайна, защото едвам се задвижва.

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Много моля за някакви поне относителни пропорции - колко твърдо трябва да стане тестото, колко сода, последователност на замесването, колко време се пече и на каква Т и т.н.  Hug

И аз се присъединявам към тази молба  Hug Малко трудно ми е да я правя на око, тъй като ще ми е за първи път  Blush Иска ми се да според традицията - без мляко и мая, но все пак да е вкусна  bowuu

# 21
  • Мнения: 5 001
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.

Паричката е задължителна. Тази питка не се вдига много, но ако се изпече хубаво не остава глетава и е много вкусна.
Като се изпече я поръсвам с малко водичка и я увивам в кърпа да се задуши. Става мекичка отгоре.
Може да се намаже и отгоре с олио за да е по лъскава. Надупчвам я с вилица и я рисувам отгоре с кръст.

Като я сложа на трапезата и забучвам една свещичка като я увивам в основата с фолио за да не се разтече восъка от топлото вътре в питката и я запалвам  Peace
По същия начин я правя и аз,но майка ми ме светна на още един трик.Да се сложи и 1 с.л. оцет.Тоест содата да се загаси в оцета(шупва) и тогава се прибавя към тестото.
Става надутичка питката.

# 22
  • Мнения: 1 352
Ох и аз така да мразя содени питки Confused, още от виденовото време ги намразих, майка ми често правеше. Даже баща ми ме бъзикаше:
- Искаш ли соди Девня?
- Ааа не, предпочитам стомана Перник (демек от твърдия хляб от предните дни).

Обаче тази година искам да се пробвам за Бъдни вечер. Никога не съм правила содена питка, незнам какво тесто се меси Confused

# 23
  • Мнения: 3 861
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.

Паричката е задължителна. Тази питка не се вдига много, но ако се изпече хубаво не остава глетава и е много вкусна.
Като се изпече я поръсвам с малко водичка и я увивам в кърпа да се задуши. Става мекичка отгоре.
Може да се намаже и отгоре с олио за да е по лъскава. Надупчвам я с вилица и я рисувам отгоре с кръст.

Като я сложа на трапезата и забучвам една свещичка като я увивам в основата с фолио за да не се разтече восъка от топлото вътре в питката и я запалвам  Peace
По същия начин я правя и аз,но майка ми ме светна на още един трик.Да се сложи и 1 с.л. оцет.Тоест содата да се загаси в оцета(шупва) и тогава се прибавя към тестото.
Става надутичка питката.

я виж ти, това не го знаех, ще го пробвам на всяка цена Peace

# 24
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.

Паричката е задължителна. Тази питка не се вдига много, но ако се изпече хубаво не остава глетава и е много вкусна.
Като се изпече я поръсвам с малко водичка и я увивам в кърпа да се задуши. Става мекичка отгоре.
Може да се намаже и отгоре с олио за да е по лъскава. Надупчвам я с вилица и я рисувам отгоре с кръст.

Като я сложа на трапезата и забучвам една свещичка като я увивам в основата с фолио за да не се разтече восъка от топлото вътре в питката и я запалвам  Peace
По същия начин я правя и аз,но майка ми ме светна на още един трик.Да се сложи и 1 с.л. оцет.Тоест содата да се загаси в оцета(шупва) и тогава се прибавя към тестото.
Става надутичка питката.

я виж ти, това не го знаех, ще го пробвам на всяка цена Peace
И аз Laughing

# 25
  • Мнения: 1 494
Моля кажете- колко вода и колко сода- това ми е важно. И съответно колко оцет...От там насетне брашното само ще се определи. Много искам да с епробвам с такава питка. Иначе правя всякакви- с мая или сода, но слагам кисело мляко и яйце....Аз обожавам содените питки пък. Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 5 001
Моля кажете- колко вода и колко сода- това ми е важно. И съответно колко оцет...От там насетне брашното само ще се определи. Много искам да с епробвам с такава питка. Иначе правя всякакви- с мая или сода, но слагам кисело мляко и яйце....Аз обожавам содените питки пък. Heart Eyes
Ами да ти кажа аз никога не съм разчитала на грамаж....Все на око правя....
Примерно на около 700-800 гр. брашно слагам 1 с.л. оцет и 1 ч.л. сода.Водата е колкото отиде за замесването на меко тесто.Мекотата на тестото се тества като си пипнеш меката част на ухото си - толкова трябва да е меко тестото  Grinning

# 27
  • Мнения: 491
Според поверието питката за Бъдни вечер трябва да е постна.
Без яйце, без мляко, без мая, т.нар. содена питка.

Аз я замесвам с хладка водичка, сол, щипка захар, сода, олио и брашно на око. Става и то вкусна.


Абсолютно точно.
Питката трябва да е постна.
Правя я по същия начин

И аз също   chef И тогава питката ми е най-сладка, нищо че е само содена.

# 28
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

     И аз винаги я правя по рецептата на Honda, става страхотна.

# 29
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ох, така ми се иска и аз да се пробвам, ама не смея да се престраша........ Sad

# 30
  • Мнения: 409
Ох, така ми се иска и аз да се пробвам, ама не смея да се престраша........ Sad

Давай bowuu!Ако не стане тичай до магазина Hug

# 31
  • Мнения: 384
Имам един въпрос- колко сода се слага на  питката?

# 32
  • Мнения: 2 040
Хлебната сода в брашното ли се слага, или в киселото мляко?

# 33
  • Мнения: 4 496
По принцип содата се угася в киселото мляко. Grinning

Но ако няма да слагаш мляко- на предната страница е обяснено как се угася.

# 34
  • Мнения: 3 861
tdj , ако правиш традиционна питка за Бъдни вечер не трябва да слагаш мляко.
Ако ще нарушаваш традицията по-добре си я направи с мая Peace
...поне да ти стане баш дебела погача

# 35
  • Мнения: 3 861
Имам един въпрос- колко сода се слага на  питката?
1 ч.л. сода е добре Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 3 249
Е не, Копривке, зариби ме...Ще я пробвам твоята рецепта Wink

# 37
  • София
  • Мнения: 642
Доня Коприва, а какво количество са топлата водичка и олиото  в твоята рецепта?

# 38
  • София
  • Мнения: 903
tdj , Ако ще нарушаваш традицията по-добре си я направи с мая Peace
...поне да ти стане баш дебела погача

Извинете ме за невежеството, но защо питата с мая не  се води постна? Защото някакси не ми се връзва , нали коледните пости са 40 дни ( или нещо такова), през това време хората, които постят едва ли ядат само содени питки. Предполагам, че консумират хляб, а пък в хляба също има мая.  newsm78
Пък и на самата Бъдни вечер не ядете ли хляб ? Само содената питка ли ядете?

Извинете ме отново за тъпите въпроси.  Embarassed

И все пак повечето рецепти в нета за пита на бъдни вечер, които съм чела са все с мая - като например тази:
http://www.omda.bg/bulg/cook/budnivech.htm

Вече тотално се обърках?  Кое е правилно и кое не?  newsm78

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 14:33 от tania28

# 39
  • Мнения: 5 001
tdj , Ако ще нарушаваш традицията по-добре си я направи с мая Peace
...поне да ти стане баш дебела погача

Извинете ме за невежеството, но защо питата с мая не  се води постна? Защото някакси не ми се връзва , нали коледните пости са 40 дни ( или нещо такова), през това време хората, които постят едва ли ядат само содени питки. Предполагам, че консумират хляб, а пък в хляба също има мая.  newsm78
Пък и на самата Бъдни вечер не ядете ли хляб ? Само содената питка ли ядете?

Извинете ме отново за тъпите въпроси.  Embarassed
Ами маята не се води за постна....Нали е жива закваска....

При нас се яде само содена питка,'щото има толкова неща на масата,че човек като си хапне от всичко и се нахранил предоволно....

Ние не постим в нашата къща,но за Бъдни вечер си спазваме(от уважение) постната трапеза....Заради обичая....

# 40
  • Мнения: 3 861
TheNMaster , отговорила си вместо мен  Peace

По принцип не постя, спазвам традицията единствено на Бъдни вечер и да, тогава не ядем хляб, нали има питка  Grinning

Говорим за традицията все пак, а всеки си преценява дали да я уважи или не.

Всички  питки за Бъдни вечер, в които се слага мая просто са в разрез с каноните защото тя е жива закваска.

А колкото до хляба по време на пости...най-стриктните постещи вероятно не ядат хляб, а си месят...


rainbow , малко ми трудно да кажа защото всичко слагам на око, но на около 1кг. брашно отива може би 50-60 мл.  олио и чаша вода, слагам ги в брашнено кладенче, забърквам хубаво с лъжица и след това започвам добавям останалото брашно по малко докато стане меко еластично тесто, докъдето поеме. Хем да е мекичко, хем да не лепи. Това, което правя задължително е да ударя тестото 100 пъти в масата, както за козунаци и става като пухче.

# 41
  • София
  • Мнения: 10 858
Тази година и аз съм решила да правя содена питка, ако ще и да не се яде. Досега винаги съм правила с мая, защото се получава по-добре, но отсега нататък ще правя содена. И ще си угася содата с оцет, ще сложа и зехтин Simple Smile Извличам всичките ви идеи   bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 11
Тъй като и аз за първа година ще правя содена питка, искам да ви попитам как печете? В студена или загрята фурна?

# 43
  • Мнения: 865
схвана как става въпросната питка,сега остава и да я направя Wink
аз имам въпрос и за печенето-отгоре или отдолу,колко време... Embarassed Embarassed

# 44
За Бъдни вечер няма голям избор,нали е 100%постна:
  1кг.брашно+1пак.бакпулвер
  2-3с.л.олио
  щипка сол и вода.

Без мая и животински продукти,вариянтите за импровизация са сведени до минимум.

# 45
  • София
  • Мнения: 10 858
Хрумна ми, че содената питка може да се намаже с ароматното олио от рецептата на Карина за питки. Така поне мъничко питката ще е по-вкусна от обикновената содена питка  Peace

Аз съм ги правила няколко пъти тези пикти, страхотни са   bouquet

Редактирам поста, за да кажа, че правя ароматното олио със зехтин, чесън на прах, червен пипер, босилек, шарена сол и чубрица. Така на мен повече ми харесва.

Последна редакция: ср, 24 дек 2008, 12:11 от Вивиан

# 46
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Много хубава стана .Децата си ядоха само питка.Само с вода и сода.Парата се падна на мъжа ми -и то си е така ,че иначе накъде.

# 47
Питката ,е единственото нещо което не се получи!За първи път я направих с бакпулвер(а не със суха мая),но нещо стана глетавка Laughing,а и на вид .........малко така(не като за снимка hahaha).Както и да е мина и замина,имам цяла година за тренировки и за 2010 ще е #1 Mr. Green

Весели празници!

# 48
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Мъжа ми направи питката по рецептата на доня КОПРИВА - стана много вкусна! Peace
доня КОПРИВА, благодаря!   bouquet

# 49
  • Мнения: 3 861
Мъжа ми направи питката по рецептата на доня КОПРИВА - стана много вкусна! Peace
доня КОПРИВА, благодаря!   bouquet


Много се радвам Hug

Общи условия

Активация на акаунт