Как се прави режим на дете?

  • 19 651
  • 123
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 958
много болна за мен тема.
По принцип съм против строгите режими и не бих наложила на детето.
но понякога, (като снощи) ми се иска детето, да имаше режим.
До годинка и 4 месеца горе долу, дъщеря ми си лягаше в 9 и ставаше в 8, от лятото тотално се измени,
ляга в 22-23, няколко пъти даже в 1, и става в 10 -11, понякога даже аз я будя, но не помага.
На обяд си спи 2 часа, от 14-16 например, вечер я къпя в 19:30, защото забелязах че след баня и идва енергия.
В 21 часа, затъмнявам и почвам да пея песнички.
А тя става и тръгва да тича напред назад, иска да и пускам филмчета, телевизора, решава да яде, или да се закача с татко си.
ако я сложа в стаята и, или на спалнята, реве и става. Може да се тръшка един час и съвсем се превъзбужда.
Аз все оправдавам неспането и със зъбите, но вече си мисля, че има деца, които просто вечер са по-активни. Снощи се събуди в 2 и искаше да отидем в хола, заинатих се (защото вече имам опит), но тя реве та се къса, събуди цялата къща, накрая отидохме в хола, пусна си тв-то, поне успях да му спра звука, легна на дивана, гушна си шишето и гледа до 4. В 4 заспа.
И това почти всяка вечер, иначе всекид ен ходи на разходка, уморява се, тича и дивее много, но сякаш стане ли тъмно и идва прилив на енергия  newsm78
а аз вече нямам сили....

# 46
  • Мнения: 7 821
Снощи се събуди в 2 и искаше да отидем в хола, заинатих се (защото вече имам опит), но тя реве та се къса, събуди цялата къща, накрая отидохме в хола, пусна си тв-то, поне успях да му спра звука, легна на дивана, гушна си шишето и гледа до 4. В 4 заспа.

Браво, да знаеш, че следващия път детето ще реве още по силно, щото вече си го научила, че като пореве малко и ще глада цяла нощ анимации  Shocked , а като навали сняг може да излезете да направите и един снежен човек  ooooh!.
Сори, не искам да съм груба, ама и аз съм човек не се стърпях  Rolling Eyes

Да се спи нощем и да се дивее денем не е режим!

# 47
  • Мнения: 958
Добре колко време да я държа да реве.  newsm78
В интерес на истината, ги прави тия неща, наистина само като тръгнат зъбите, иначе спи.
Определено ако намеря начин, бих спряла това нощно будуване, още повече, че аз сутрин ставам за работа.

Като му дойде на човек до главата, умува варианти.
Бих била благодарна, за съвет и помощ, не толкова за критика, защото достатъчно се критикувам и сама.


# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Единственото, за което се сещам в момента е да пробваш с някакъв успокояващ чай, а ако детето не може да спи, защото го болят или сърбят венците може и нещо обезболяващо или мазило. И аз не съм превърженик много на медикаментите, но и това със сренощните будувания заради зъби не си е работа.

# 49
  • Мнения: 958
Давах маточина, и спеше ок, с нормалните подскачания за тази възраст, давах и дентокинд, пак беше горе долу добре, но ме е страх дълго време.
Може би пак ще почна с маточината.
Благодаря,   Hug
малко окопирах темата, извинявам се на авторката, ама едвам гледам вече от недоспиване...

# 50
  • Мнения: 2 660
И може да ти е странно, но организмът му така диктува всичко, че можеш да си сверяваш часовникът по него Peace
 

Никол, деца има всякакви. На моето в последно време организмът му не му диктува нищо. Единственото ясно нещо е, че няма да се спи, но от колко до колко - не се знае. Но вън от тази неразбория в момента, която доста е повлияна и от това, че се мъчим със зъби, смятам, че родителят е повече от помощник, той е водач.

Ако утре детето ми реши, че трябва да пробва фъстъци, ще му ги взема от ръката. Ако реши, че няма да закусва, обядва и вечеря, а ще яде по малко постоянно, ще се опитам да му създам навици за хранене. По същия начин и със спането - ако организмът му диктува  да вилнее до 12, да поиграе малко в три през нощта и да стане на обяд - ще реагирам. Просто защото аз знам, кое е добре за детето ми, докато то, малкото, има тепърва да учи кое е добро, кое е зло, кое е полезно и кое вредно. И изобщо децата са устроени така, че да изпробват колко далеч могат да стигнат. Опитват границите на позволения им свят. И всеки психолог знае, че детският живот без граници води до проблеми на детето.

# 51
  • Мнения: 2 660
Не сте малки за режим. Моето бебе вече има режим, който полека-лека той поначерта и аз внесох малки корекции. След 20 часа е ужасно кисел, ако не спи (което ме устройва). Но ако яде последно преди 20.00, става в 6, което не ме устройва...сега го слагам да дремне в 20.00, той си се буди към 21,00, хапва и пак откъртва до 7 сутринта. Често хапва и продължава да спи, но дори и да не заспи веднага, мен ме устройва пак. Яде на 3 часа и половина и около час и половина-два макс. след ядене дава сигнал, че му се спи. Махам активната гимнастика и го оставям да си заспи. Както виждаш, става и при двумесечно бебе.  Wink. Как го правя? Ами просто определям приблизително часа за вечерно лягане и го слагам да спи. Останалото той сам си го направи, с малки корекции от моя страна. Малкият батко (на 5 и половина), в 20.00 е в леглото (с изключение на лятото, когато не е на детска. Тогава много беснее и спи следобяд и следователно си ляга в 22.00 часа). Най-големият беше на такъв режим не помня точно докога, но поне до 3-4 клас.
Всъщност, и трите ми деца винаги са били на режим. Повече от доволна съм.

Ооо, Ирина, на два месеца и моето бебе имаше железен "режим". Сама си го беше направила. Но от един месец е друга приказка..

Соларис,  а как изглежда тази безкомпромисност? Оставяш го да реве или как? Не мисля, че съм закъсняла с режима. Детето е още много малко, за да му кажа кога да яде и кога да спи.

Последна редакция: вт, 02 дек 2008, 12:27 от Mademoiselle Chocolat

# 52
  • Мнения: 46 535
... На моето в последно време организмът му не му диктува нищо ...

Детето ти е на 4 месеца.
От гледна точка на възрастен, ти разбираш сигналите му като "организмът му не му диктува нищо", но не отчиташ, че от 0 до 1 г. развитието е много бързо, нуждите се менят с часове, абсурд е да искаш през всеки месец от първата година да има сходен режим на хранене и сън  Stop

Ако утре детето ми реши, че трябва да пробва фъстъци, ще му ги взема от ръката ...

Естествено, че ще контролираш и ще поставяш граници при стремежът към опознаване на света, но аз говоря за основните физиологични нужди на бебе: храна, сън, вода ...

joya, според мен правилно си постъпила. И те са човечета, с техните си болки и страдания. В такъв момент всяко живо същество оценява гушкането и жестовете към състоянието му Hug само си представи, че те боли нещо - я глава, я зъб, но някой те натисне в леглото и каже - няма да мърдаш никъде, заспивай  Crazy

# 53
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 938
И кои са те? Би ли ги изброила поименно?

Наивни сте. И днес е практика в Бг децата да се кърмят и да им се давам АМ под час. Да, има деца, които се поддават лесно на такъв режим, други дори сами си влизат в такъв, но пък има и трети, дето това хич не им е по сърце. Детето реве от глад, а майката го тъпче с водичка, защото "не му е време за хранене".  После слага детето да спи в точно определен час, ама то не ще да запсива, реве, сърди се, "глези се". Вместо да го извади и да го изчака да му се доспи, го оставя да се нареве и то заспива накрая от умора и изтощение - "възпитава го".

Mademoiselle Chocolat тази статия за спането може да ти е интересна, а и да откриеш някои интересни идеи.



# 54
  • София
  • Мнения: 9 863
И двете ми деца са имали режим от съвсем малки.Не говорим за някакви строги мерки,би било смешно да кажа,че едномесечната ми дъщеря примерно или ще ляга да спи или... GrinningДори не бих го нарекла режим,а ритъм някакъв.Никога не съм ги къпала след 20часа като малки,после храненето и в леглото.Ми то и аз съм почти на 30години и си имам режим,който спазвам без да искам,просто обичам да ми е организирано времето.и така се чувствам по-спокойна.Не мога да приема за моите деца,че е нормално да ги сложа да спят в 11ч вечерта примерно.И да спят на другия ден до обяд,и това всеки ден.Сега са големи-на 7 и на 4г и зимата пак лягат в 20часа.Аз в 20,30 Mr. Green.
Режим не се прави ей така-от днес за утре.Колкото по-ранико детето започне да привиква към някакъв ритъм,толкова по-добре. Peace

# 55
  • София
  • Мнения: 7 673
Не сте малки за режим. Моето бебе вече има режим, който полека-лека той поначерта и аз внесох малки корекции. След 20 часа е ужасно кисел, ако не спи (което ме устройва). Но ако яде последно преди 20.00, става в 6, което не ме устройва...сега го слагам да дремне в 20.00, той си се буди към 21,00, хапва и пак откъртва до 7 сутринта. Често хапва и продължава да спи, но дори и да не заспи веднага, мен ме устройва пак. Яде на 3 часа и половина и около час и половина-два макс. след ядене дава сигнал, че му се спи. Махам активната гимнастика и го оставям да си заспи. Както виждаш, става и при двумесечно бебе.  Wink. Как го правя? Ами просто определям приблизително часа за вечерно лягане и го слагам да спи. Останалото той сам си го направи, с малки корекции от моя страна. Малкият батко (на 5 и половина), в 20.00 е в леглото (с изключение на лятото, когато не е на детска. Тогава много беснее и спи следобяд и следователно си ляга в 22.00 часа). Най-големият беше на такъв режим не помня точно докога, но поне до 3-4 клас.
Всъщност, и трите ми деца винаги са били на режим. Повече от доволна съм.

Ооо, Ирина, на два месеца и моето бебе имаше железен "режим". Сама си го беше направила. Но от един месец е друга приказка..
Е, ти самата попита дали не ви е рано за режим и затова ти писах, че не е рано.
Иначе - никога не са излизали от режим моите (освен, когато са болни). Режимът се променя, разбира се, особено в първата година - много често. Но го има. И основното, на което аз държа в него (другото си го диктуват сами или е плаващо или се променя по-често) е децата след 8-9 часа да са по леглата.

# 56
  • Мнения: 2 660
И аз искам моето в 8-9 да спи, ама няма....

Сега, ако може някой да ми даде практически съвет, ама стъпка по стъпка, как да процедирам, че да си ляга по-рано, ще съм много, ама много благодарна!

Аз и по нагоре писах - преди детето си проспиваше 6-7 часа и ми беше гаранция, че като я приспя в 11, няма събуждане. Сега се приспиваме, тя плаче на всеки час, по-често не се разбужда, ако я успокоя навреме. И с дневния сън е така. Понякога обаче спи час-два, после се буди в страшно дружелюбно настроение...

# 57
  • София
  • Мнения: 7 673
За стъпка по стъпка ще е трудно май, защото зависи от реакцията на детето при опитите за въвеждане на режим.  newsm78
Ти слагаш твоето дете в 9 часа и то не заспива ли? Плаче ли? Неспокойно ли е? Кога за последно спи преди това? Колко му е дълъг дневния сън общо? Как го оставяш? Приспиваш ли го? Къпеш ли го преди лягане? Ритуали? Приглушена светлина? Най-удачно да се започне именно с фиксирането на часа за лягане вечер, а другото да се прави в движение.

# 58
  • Мнения: 2 660
Да, приспива и се към 8, слагям я да спи, спи около час и пак става. Това не е всяка вечер, зависи кога е спала след обяд. Много често спи примерно към 5-6, след това будува до 12. За нея това е много време без сън.

Ритуалът ни за заспиване е следния. Къпем я поне час, по-добре два преди това, защото много се ободрява. Загасяме лампата, пускаме нощтната, намаляваме звука на телевизора (спим всички в една стая; ако изгасим телевизора, няма да можем и ние да си легнем, камо ли да кихнем, без да се събуди). Вземам я, кърмя я и тя заспива. Проблемът ни не е в приспиването, а в това, че става след това много често. Събужда се на всеки час с плач, успокоява се буквално за секунди, когато я вземеш,но оставиш ли я, пак се събужда.
Пак казвам, това е ново двайсет. Преди време го нямаше този неспокоен сън. Понякога се разсънва в 1 или 2 и откарва до 3-4 , лази, гука... Това също не е правило.

През деня часовете за сън са почти винаги еднакви, понякога спи два пъти по два часа, понякога си взема часовете по единично...

# 59
  • Мнения: 3 034

Наивни сте. И днес е практика в Бг децата да се кърмят и да им се давам АМ под час. Да, има деца, които се поддават лесно на такъв режим, други дори сами си влизат в такъв, но пък има и трети, дето това хич не им е по сърце. Детето реве от глад, а майката го тъпче с водичка, защото "не му е време за хранене".  После слага детето да спи в точно определен час, ама то не ще да запсива, реве, сърди се, "глези се". Вместо да го извади и да го изчака да му се доспи, го оставя да се нареве и то заспива накрая от умора и изтощение - "възпитава го".


подкрепям  Peace разходете се из Майки или Хранене и Захранване (независимо дали с кърма или АМ) - пълно е с такива примери.

Общи условия

Активация на акаунт