Секта в предучилищен клас

  • 5 183
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
Доколкото разбирам, детето е твърдяло, че Бог е негов баща. Точно това твърдят всички християнски изповедания без изключение. Вярата в близкия край на света и скорошното второ идване на Христос също е заложена в теологията на всяка християнска църква. Ако прочетеш внимателно Библията, ще видиш, че още апостол Павел е твърдял същото, но едва ли бихме могли да го наречем сектант.

Обезпокоително е това за гробището, но честно казано, не е известно в България да има църква, която да проповядва такива неща.

Значително по-добре е едно дете да вярва в Бога и да ходи на църква, отколкото да взима наркотици, да ходи по дискотеки, където стават убийства и изнасилвания, или да се събира с разни снобчета, за които най-голямата ценност в живота е новият джиесем и лъскавата кола.


Който в каквото иска да си вярва! Но вкъщи! Всяка подобна приказка към моето дете я приемем като форма на насилие и съответно заслужава адекватен отговор като открита агресия спрямо детето. С други думи - шамари! Това лицемерно "християнско" мисионерстване в училището е крайно опасно! Детето като стане пълнолетно само да си решева в кой бог да вярва. Дотогова - бой по чутурата всички лицемери и сектанти! Лоша услуга ще му направите ако вземете да му обяснявате, сектантите не можете да ги надговорите, те имат "разумно" и "логично " обяснение на всичко! Затова боят може и да не е възпитателно средство но много помага!

# 16
  • София
  • Мнения: 1 508
Обясненията помагат, досега не ми се е налагало да бия някой "по чутурата"  Laughing

При нас деца-сектанти не е имало, но много ме дразнеха религиозните разговори на госпожите, които се натрапваха на децата за щяло и нещяло на всеки празник. Добре е да се разказват митове и легенди, обаче да дресираш децата като маймунчета да повтарят "Христос воскресе", "Бог да го прости", "Господ всичко гледа" и разни други подобни дивотии, без даже да си дадеш труда да обясниш, за какво, по дяволите, става дума, е недопустимо.

# 17
  • Мнения: 2 161
Кой в какво вярва,е негова работа.Но има такива едни вярващи,дето си сеят вярата където им дойде.Лицемери с лицемерите!Ето,и децата им са надъхани и същите тези деца бъркат в мозъка на други деца.Аз лично не бих имала мира,докато не направя така,че това дете да напусне класа на моето дете.Никой няма право да си налага вижданията в обществото.И всеки,който го прави,що се отнася до религията,за мен е сектант.Т.е. извратен човек,който ми пречи и е заплаха.защото ако е истински религиозен,без мръсни цели,обичта към бог,ще бъде нещо интимно за него и той няма да има нужда да говори пред други хора.Не само ще го изолирам това дете,ами просто родителите му няма да могат да си намерят място в определен периметър.

# 18
  • Мнения: 2 161
На мене ми е странно как може да се вярва на 100% на думи на дете в тази възраст, защото те никога не запомнят всичко и си добавят неща. Синът ми е в предучилищна и една и съща история ми я разказва по няколко начина.
Не виждам как може да се забрани на родители да възпитават детето с във вижданията за света както те са ги възприели.


А,не се и съмнявам,че на теб ти е странно.И не се учудвам,че си цъфнала в тази тема.Да,детето не е запомнило,че нечие друго дете,е говорило за края на света и за други подобни страхотии.И как са възприели света болните родители на това дете?Как представят света?Като последна спирка,на която скоро ще слезеш.И как се отразяват тези приказки на младите мозъци?Или казваш,това е целта.На дете не трябва да се вярва на 100 процента.А на много деца?

# 19
  • Мнения: 4 204
Преди 2 г. имах проблем в детската градина. Вкъщи спря да яде месо. Въртях, суках, накрая си каза, че едно от децата, дете на силно религиозни родители адвентисти, вегетарианци и не знам още какво, му казал, че ако продължава да яде месо, няма да играе с него. Говорих с учителката, срещнах майката на детето, казах и на нея. Нещата бяха в посока "не ме интересува какво си правите вкъщи, не изнудвай и не тормози в градината".Ударих го на яки приказки и обяснения, е, прояде месо.  Много е трудно да се говори с такива хора, те са си убедени в правотата и едва ли не който им прави забележката е нетолерантен и дискриминатор.

# 20
  • Мнения: 1 849
Благодаря за милите думи!  Simple Smile

Всъщност никъде не се написа какви са били точно думите на детето.
Не се дефинира понятието "секта".

Всъщност разбирам от мненията на повечето от вас, че хора мислещи различно от вас нямат право да говорят, а и дори да бъдат в един клас с децата ви... Shocked

Идеята за края на света е заложена в почти всички детски филмчета в момента...
Явно аз трябва да изисквам от директорката всички деца които си играят с карти с демони, магьосници и "свръх надарени персони", да бъдат отстранени, защото синът ми се стресира и сънува кошмари...  newsm78
А може би и едно от момичетата, които е особено популярно в момента като разказва, че е ходила в Хималаите и един тигър убил братчето й и е напълнил трупа с буболечки... (историята е истинска!) Синът ми беше наистина разстроен и се наложи да тегля филмчета с тези тигри и да говорим могат ли да бъдат истина подобни приказки....

Това на което исках да наблегна е, че децата в тази възраст всичко приемат на приказка. Че няма начин да няма сблъсък на мирогледи когато са събрани толкова различни личности на едно и също място. Че всеки има право да изразява собствената си индивидуалност. Всеки родител в тази възраст има начин да научи детето си кое е добро и кое не. Дете в предучилищна възраст няма начин да бъде убедено в правилността на каквито и да е възгледи на когото и да е, защото влиянието на родителите е все още много силно. За това и моят син не се страхува от тигрите  Wink. Но мисля, че точно това е възрастта в която то може да бъде научено да приема различните и да може да обича тях без да приема мирогледа им.

# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Абсолютно си права, Миги.
И точно по тази причина аз не се опасявам, че детето ми ще попадне под влиянието на някоя религия.
Надявам се и силно вярващите родители да нямат нищо против, когато то разказва на техните, че вярата им е измислена, за да се плашат и командват по-лесно хората.  Hug

# 22
  • Мнения: 2 161


Всъщност никъде не се написа какви са били точно думите на детето.
Не се дефинира понятието "секта".

Ти защо така отричаш очевидното?Още повече самата учителка е била обезпокоена.Бог ли така те учи?В детските филми винаги има надежда,дори нещо страшно да се случи.И винаги има някаква поука.Правилно си ми разбрала мнението,обаче,че такива деца нямат право да контактуват с моето.

# 23
  • Мнения: 4 204
Ей такива изказвания имах предвид, като казвах, че всеки опит за разговор среща як отпор и думи като дискриминатор.  Родителката гледа със стъклен поглед, като една настървена овца ooooh!. Ми страх ме е, дажа и овца да е, ако е болна от бяс....

# 24
  • Мнения: 822
Стига бе хора, вие направо прекалявате....ама наистина.

Наближава Рождество Христово - един от най-светлите християнски празници. Разбирам атеистите, някой от тях предпочитат децата им да вярват в дядо Коледа вместо да слушат разказите за раждането на Христос. Нормално е обаче всяко семейство да възпитава децата си според своите възгледи - не тези на съседа.
Аз например не вярвам, че нашата прекрасна планета е резултат на случаен взрив, че ние сме произлезли от маймуните и че смъртта е края на всичко. Така възпитавам и децата си. Синът ми, който е на 5 годинки, както всяко дете на тази възраст започва да задава все повече въпроси свързани с живота, смъртта, миналото и т.н........ходеща питанка  Simple Smile . Взели сме си няколко интересни енциклопедийки и си четем различните теории за космоса - как е възникнал, за еволюцията - запознат е. Но споделяме с него и нашата вяра, четем си детска Библия, молим се, защото сме християни, вярваме в Бог.

Друг е въпросът какво представляват сектите и как влияят върху психиката на деца и възрастни. Но тук имаше няколко теми по въпроса, така, че всеки който се интересува може да ги разгледа.
Затова, според мен откритият разговор с родителите в този случай е много важен. Да се изясни какви са техните възгледи за живота, и защо детето е говорило така с приятелчетата си - защото, както писа и Мигито децата много често си доизмислят и разкрасяват - особено в тази възраст и могат да създадат погрешна представа за разговорите в семейството си.

п.п. ra2, грубостта и невежеството могат да бъдат много по-страшни...

# 25
  • Мнения: 1 849
В детските филми винаги има надежда,дори нещо страшно да се случи.И винаги има някаква поука.

В християнството също има надежда, колкото и страшни неща да се случват. А поуките са хиляди...

Но не това беше темата...

Въпроса е различните имат ли място в училищата на България, трябва ли да бъдат изолирани и може би е правилен комунистическия подход всички да са изваяни под калъп.
А може да предложим на Министерството да се съставят класове по някакъв признак- ценностна система, етнос, раса, цвят на косата, предпочитани филми... Laughing

ra2, разговор се води с хора които смятат, че и другите имат право на мнение различно от тяхното, но ти май не си от тях. Wink

# 26
  • Мнения: 4 204
В детските филми винаги има надежда,дори нещо страшно да се случи.И винаги има някаква поука.

В християнството също има надежда, колкото и страшни неща да се случват. А поуките са хиляди...

Но не това беше темата...

Въпроса е различните имат ли място в училищата на България, трябва ли да бъдат изолирани и може би е правилен комунистическия подход всички да са изваяни под калъп.
А може да предложим на Министерството да се съставят класове по някакъв признак- ценностна система, етнос, раса, цвят на косата, предпочитани филми... Laughing

ra2, разговор се води с хора които смятат, че и другите имат право на мнение различно от тяхното, но ти май не си от тях. Wink

ерго, да си го премълчават, така ли?
Пак да повторя - вкъщи всеки да си прави и говори каквото иска, но навън е неприемливо да се изнудват околните да бъдат някакви различни, та да заслужат благосклонно внимание. Изнудването богоугодно дело ли е? Или лъжата? И много харесвам идеята на Тери Пратчет в "Добри поличби", където се казва, че за инквизицията и раят, и адът наградили своите за успеха. Радвам се, че не живея в тия времена, та последователите на canis dominis само пишат (Надявам се, не "Maleus maleficarum"|

# 27
  • Мнения: 37
За мен думата секта днес се тълкува твърде широко. Всеки си прави собствени интерпретации. За много от вас вероятно ще съм "сектант". Когато се опитате, обаче да очистите света от "сектантите" вие ще се превърнете в по-голям сектант от мен. Бил съм "сектант" още през комунизЪма. Тогава ми викаха "набожен". Сега 90% от българите са "православни". Аз пак съм "набожен", а понякога "сектант". Преди време прадядо ми и прабаба ми са били "гяури"...
По-рано не са викали "сектанти", а "еретици".
Всъщност ние в България викаме "секта" на всичко, което не е православие или в краен случай католическо. Иначе "нищо френско не ми е чуждо", но във Франция са повечето католици. Принципа на определяне на "правилно" и "неправилно" е: демократичен. Мнозинството определя кое е правилно и кое не е. Тогава възниква въпроса, ами ако в Европа "православните" са малцинство? Да действаме ли по същите принципи. Европа в по-големият си процент е католическо-протестантска. В Германия са 80 милиона и по-голямата част от тях са с протестантски традиции. В Англия също. За французите споменахме. Протестантски са ... умишлено няма да ги цитирам, но доста европейски държави. Днес протестантите нямат място в образованието, но Кеймбридж и Оксфорд са протестантски университети. Протестант е Ян Амос Коменски основоположник на "съвременната" дидактика. Кой го е грижа? Кой го е грижа, че Левски се заклева над "протестантски" Нов завет, в чийто превод взема участие и Славейков, а Робърт колеж е училището, в което са учили голяма част от българските интелектуалци и политици от времето на освобождението.
Имам какво да пиша, но не мисля че тук му е мястото. Тази пледоария е в отговор на компетентните отговори свързани с това как да възпитаваме децата си в дух на анти-християнски ценности.


По темата:
Смятам, че трябва да се внимава с това с кого се събират децата ни! Смятам, че децата са лесно манипулативни и не трябва да им се натрапват идеи! Смятам, обаче че идеи се натрапват отвсякъде - от телевизията, от градината, от улицата. Детското съзнание е като вакуум, то лесно попива това, което чува и вижда и всеки сам определя как да възпитава децата си, но няма как децата в една група в детската градина да не попиват едно от друго. Когато става дума за това някой да "скача в трап" естествено, че трябва да се вземат някакви мерки, но не съм съгласен с принципа: "има човек има проблем, няма човек няма проблем". Не съм съгласен с идеята: "едно дете казало..." може и да го е казало, може и да не го е казало, не знам. Знам, че в групата на детето ми има дете дето им плюе в чиниите, без да е "сектант" и това явно е система. Да искам ли да го преместя в друга група? Или да преместя детето си в друга група? А там, може да има друго дето да прави друго. Нужно е да се вземат някакви мерки и съм сигурен, че госпожите го правят, но вероятно ще минат години преди това дете окончателно да се откаже от този навик. Сигурен съм, че всеки от тези, които дават крайни оценки как да се реши проблема ще признаят, че в класа/групата на детето им не всичко е наред. Естествено мисля, че трябва да се търси решение и искрено пожелавам да се намери, но определено, не без да се разбере ясно от къде идва проблема.

# 28
"За мен думата секта днес се тълкува твърде широко." - Нищо подобно! Има си закони там пише какво е секта!
"Всеки си прави собствени интерпретации." -  Да, както и ти!
"За много от вас вероятно ще съм "сектант". - Щом се оправдаваш значи си!
"Когато се опитате, обаче да очистите света от "сектантите" вие ще се превърнете в по-голям сектант от мен." - Не е вярно. Ще спим с едно зло по-малко.
"Бил съм "сектант" още през комунизЪма." - Не вярно. Ако беше щеше да се посереш от страх.
"Тогава ми викаха "набожен"." - Набожен и сектант са две различни неща. Държавна сигурност го е разбирала, споко.
"Сега 90% от българите са "православни". - Лъжа. Виж сатистиката! Има поне 10 % мюслюмани.
"Аз пак съм "набожен", а понякога "сектант". - Не си набожен. Сектант си!
 "Преди време прадядо ми и прабаба ми са били "гяури"..." - Ясно защо сега си сектант. Комплекс за молоценност. Моите и тогава са били българи.
"По-рано не са викали "сектанти", а "еретици". - Правилно! С такива държавата винаги е трябвало да се бори! С огън и меч.
"Всъщност ние в България викаме "секта" на всичко, което не е православие или в краен случай католическо." - Не си прав! И католиците са еретици!
"Иначе "нищо френско не ми е чуждо", но във Франция са повечето католици." - Не е вярно. Виж сатистиката.
 "Принципа на определяне на "правилно" и "неправилно" е: демократичен." - Не бъркай понятия от политология с понятия от философията. Явно овен френското ти е чуждо и образованието.
"Мнозинството определя кое е правилно и кое не е." - Не е вярно! при демокрацията е обратното.
"Тогава възниква въпроса, ами ако в Европа "православните" са малцинство?" - Ами добре че не е така. Че Европа ще говори пак на руски. В което няма нищо лошо де...
 "Да действаме ли по същите принципи." - Действай както ти стиска! Само си вържи крачолите на гащите.
 "Европа в по-големият си процент е католическо-протестантска." - Да кажеш че католика е като протестанта е все едно да дадеш на мюсюлманин свинско за Рамадана.(
"В Германия са 80 милиона и по-голямата част от тях са с протестантски традиции. В Англия също. За французите споменахме. Протестантски са ... умишлено няма да ги цитирам, но доста европейски държави. Днес протестантите нямат място в образованието, но Кеймбридж и Оксфорд са протестантски университети." - Баси тъпотиите!
"Протестант е Ян Амос Коменски основоположник на "съвременната" дидактика. Кой го е грижа? -  Никой! Макаренко е бил комунист. Това трябва да ти е грижата. Пък не е писъл глупости като Коменски.
"Кой го е грижа, че Левски се заклева над "протестантски" Нов завет, в чийто превод взема участие и Славейков, - за Левски като френски шпионини е нормално да изповядва религията на държавата, която финансира делото му. Факт е че никъде не тръби че е протестант, а казва, че е българин.

"Робърт колеж е училището, в което са учили голяма част от българските интелектуалци и политици от времето на освобождението. " - Ами не е вярно! Колко от тях са учили в Русия?
"Имам какво да пиша, но не мисля че тук му е мястото." - Ами не е! И по-доббре не се пъни!
"Тази пледоария е в отговор на компетентните отговори свързани с това как да възпитаваме децата си в дух на анти-християнски ценности." - Децата ходят на училище, за да се научат да пишат и смятат. Кото научат тия неща ще помислим кво друго е необходимо. Но пък "Закон божии" е последното в списъка!
Аре! Утре още "Анти Дюринг".

# 29
  • Мнения: 29
"За мен думата секта днес се тълкува твърде широко." - Нищо подобно! Има си закони там пише какво е секта!
...
Много градивно, браво. От далеч личи че си шапкар Grinning. С тези средновековни методи надали ще можем да разрешим проблемите. Представи си, че бащата на въпросното дете е два пъти по-силен от теб. Какво правим тогава? Насилието винаги е пораждало само насилие. Това е безспорен факт. Аз лично бих обяснил на моето дете за какво става на въпрос. Само че на негов език, така че да ме разбере. Така съм правил досега и винаги е имало успех. Въпроса е че за разлика от методите на Макаренко (истинския), аз гледам да изградя доверие между мен и децата ми.

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 22:14 от Reza

Общи условия

Активация на акаунт