На 2,5г. сме и още си пасираме ястията!

  • 9 599
  • 106
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 585
Браво на вас! Много се радвам, когато майката и детето са на една възраст и на крехката такава си пасират яденето!
По въпроса - аз лично не бих позволила дете на 3 години да яде пасирана храна. Като не иска да яде - да не яде. Няма да умре от глад. Иначе рискуваш цял живот да ти се катери по главата. Злояди деца няма. Родителите ги правят такива. В съответствие с тези си виждания аз никога не съм пасирала храна. Просто я намачквах. А след 8-9 месеца дъщеря ми  вече усилено си дъвчеше с 2-та си зъба.
не си имала злоядо дете затова пишеш такива неща 
 опитай постепенно да пасираш по -малко после намачквай докато свикне  , дещеря ми е на 2г и 3 м сега разказвам приказки за да яде , преди рисувахме , а по-тоя метод остави я гладна ще прояде пробвах за 1 месец от 12 кг стана 10 кг само кожа и кости и не прояде даже напротив по зле станаха нещата

# 31
  • София
  • Мнения: 5 079
Спокойно, просто спри да пасираш веднъж завинаги и предлагай храната само на дребни парченца! Ще се научи да дъвче, няма къде да ходи.
Както казах, търпение и няма за къде да бързаш.
Синът ми може да живее само на пилешка супа, толкова обича течни храни, не се притеснявам, има кога да яде и "по - полезни",  Laughing, т.е. тези, които ние хапваме.
За злоядостта съвет не мога да ти дам, защото никога не е бил злояд моят, просто предлагам това, което му харесва и не го насилвам да яде всичко и на всяка цена. Още го храня аз, и се борим с дъвченето.
Пасирането е родителска грешка, да, но нека детето ти да е с вирус 2 седмици и да повръща всичко, да е под въпрос постъпването в болница, да се дави просто от съдържимото в устата си, да видим, майчетата, които никога не са пасирали дали ще ни плюят, че някога сме дръзнали да "правим глупости". Stop Точно поради тази причина, нещичко да хапне и да позакрепне го научихме на лесното, но нека не се нападаме, всички правим грешки, ако не в храненето, то в други области.
Мъчно ми е, като някой се оплаче от нещо и отвсякъде вместо помощ и съвети звучат такива грозни коментари и нападки. Sick

На авторката на темата ще кажа, само СПОКОЙНО, ще го израсте и ще си го спомняш като лош период. Няма възрастен на пасирано, може би трябва да започне да разбира повечко, за да ги проумее и промени нещата.  Hug

# 32
  • София
  • Мнения: 1 941
На моя позната детето беше злоядо и му пасирала много дълго храната. Когато аз се запознах с тях то беше на 7 годинки и все още не искаше да яде нормална храна, въпреки че бяха спряли да й я пасират, държеше залците в бузата с часове и й се повдигаше.

Опитай се да му предлагаш храна на хапки и най-важното е да си я яде сам - сандвичи нарязани, месце, картоф, морков на парченца и др. Оставяй ги в чиния на места, където лесно може да я види и да си вземе. Смятам, че ще има ефект. Аз самата съм била много злояда и майка ми постоянно ме е преследвала с чинията и резулатата е бил никакъв.

# 33
  • Мнения: 123
Аз също пасирам храната на дъщеря ми, тя яде абсолютно всичко стига да е пасирано, нямам и идея как ще прояде нормално. Още няма всички зъби, но това не е причина. Тя дъвче например баница, бисквита и т.н., но след това вместо да преглътне го изплюва.
Опитах както по-горе са те посъветвали да намачкваш храната - ефекта беше меко казано отвратителен - детето повръщаше от най-малкото парченце, после ревеше  20-30 мин и не искаше да хапне нищо повече.
Реших да съм упорита,  нали така на принципа, че няма къде да ходи не може да седи гладно, но това се оказа пълна глупост.
Това което постигнах беше, че като дойде време за хранене детето, като видеше лъжицата започваше да се дърпа, плаче и пищи пронизително, превърна се в едно капризно и злоядо дете, а преди това ядеше всичко.
С малки парченца в храната няма никакъв ефект - защото ги поглъща цели, все едно пие хапчета. Ако са по-едри веднага повръща.
Реших да отложа "уроците по хранене" за малко по натам, детето веднага прояде отново всичко и престана да прави капризи да реве и да се дърпа.
Насила нищо не се постига, само ще измъчиш детето и ще го направиш злоядо.
В момента й давам баница, бисквити, сухари, моркови, най-различни плодове, неща които са твърди и тя може да яде сама- тя ги дъвче и плюе после. 
Дъвча и гълтам демонстративно пред нея това което яде и тя, но за сега няма ефект.

# 34
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 393
Сетих се за "номера" който помогна при сина ми.
Когато порасна и прояви желание да се храни сам, изведнъж започна и да дъвче. Защото разбра, че не може да пъхне нещо в пълната си уста.
И да - готвя любимите му неща, добре, че обича здравословна храна  Laughing . Не обича боб и леща и в редките случаи когато готвя това, все още ги пасирам леко, защото иначе ще си остане гладен.

# 35
  • София
  • Мнения: 13 206
Ми то сега на 2 и половина си те работи с храната, после с други неща. След като детето ти е здраво и няма здравословна нужда да яде пасирана храна всичко зависи от теб. Няма номер да го научиш да яде. Просто не пасираш и толкоз. Няма дете останало гладно. Злоядите деца стават такива заради родителите си, които се чудят какво и как да им угодят само и само да хапнат 2 хапки. Моето дете в продължение на 2 г. не вечеряше. Просто не искаше да яде и толкоз. Като се върнехме от ясла ядеше плодове и после отказваше да вечеря. Не е яла боклуци, които да я засищат. Просто не беше гладна. Оставях я и толкоз. Децата не са такива балами.  Wink
То при теб така и така вече нещата са стугнали дотук. Сега просто почваш да даваш все по-едра храна и не отстъпваш. Не заместваш основното ядене със солетки и хляб и така...

# 36
  • Мнения: 1 479
Ааааа,няма такьв номер да им пасирам NaughtyОт 8м-ца започнах да мачкам,после да режа "на дребно"храната.Малкият ми син си яде,но баткото ми прави проблем ooooh!Когато ми заяви"Аз ще стоя гладен!"-оставям си го гладен Mr. GreenДо сега не се е разболял от глад. Wink

# 37
  • София
  • Мнения: 619
Здравейте!Е след 3 дни мъка-Дейвид яде 1 път на ден по 100гр.,като не закусва,100-те грама са във вид на непасирана супа,следобяд една бискв.,а за вечеря нищо!Като интересното е ,че казваше все още ,че не е гладен и както казва слънчице като види лъжицата и почва да пищи,че не иска да папа!  ooooh! Това се получи!Сега си закусва,обядва,следобедна закуска,вечеря по 400-500гр. на ядене без да реве-пасирано!Той просто не ще да го направи на каша в устата за да го глътне-това е проблема!И гълта парчетата цели-почва да се дави,да повърща... Sad Слънчице-сякаш аз разказвам твоята история......... Нека съм лоша-по добре да яде пасирано и да е здрав ,отколкото да не яде нищо и да ми боледува и да го гледам как се топи!Той няма да прояде както си му е реда ,както други деца-да седне и да си отваря устата!И не мисля,че съм го отвратила аз от процеса ядене-винаги се е забавлявал и не съм го насилвала!Надявам се да продължиме темата-т.к. виждам,че е полезна за всички в моето положение.....

# 38
  • София
  • Мнения: 688
Ясно е, че нещо, на което си го учила две години, няма да се промени за три дена, особено ако е затормозяващо за него. Ще трябва да проявиш повече търпение и твърдост. Аз нямам такъв проблем, спрях да пасирам преди годинката, започнахме със супи на дребни парченца. Сега е на същата възраст и започвам да я уча да си яде сама, стига с това "поднасяне" на лъжицата. Колкото си изяде, изяде. Още се изкушавам да й давам аз, като видя, че губи интерес на втората лъжица, но ще гледам да се сдържам вече. Някои родители със сигурност биха я определили като злояда. Има моменти, когато след две лъжички казва "Яна се наяде" и побягва. А това да изяде 100 грама на обяд си го смятам за добро ядене. Вечеря с баща си и още по-малко яде.
Но със сигурност няма да сложа телевизор в кухнята, да й давам да яде пред компа или в хола, само за да хапне нещо. Докато гледа филмче само ябълка, морков или в краен случай ядки й давам  Peace.

# 39
  • Мнения: 585
 освен да имате една порция непасирана за свикване и другите хранения да са пасирани защото наистина по - добре да яде пасирано , отколкото да не яде достатъчно , кагато тръгне на детска градина би трябвало да свикне покрай другите деца

# 40
  • Мнения: 1 303
И ние сме на сравнително пасирана храна или с мн мънички парченца,синът ми е на 2,4 год.Не е от най-ящните,напоследък даже яде основно кисели млекца с плодове,а ако успея да му дам и нещо манджесто го смилам.Битката с яденето е загубена битка-давам каквото му харесва,на етапи пробвам и с парчета-ако неще спирам-няма смиъл да се изнервяме взаимно и да го държа гладен-защото има някои случаи с доста инатливи деца,стигали и до системи заради упорито инатене-но това са единични описани случаи слава богу. Praynig
Моят син даже не иска и да отгризва нищо за ядене-нито солети,нито нищо,вероятно нещо го е стресирало още от по-малък..знам ли Thinking
И още нещо-децата са различни и не винаги действат" триковете" описани по статиите.Няма универсално решение-всеки говори от своя опит,но нещата не винаги са черни и бели  и категоричните заключения са неуместни Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 5 079
И още нещо-децата са различни и не винаги действат" триковете" описани по статиите.Няма универсално решение-всеки говори от своя опит,но нещата не винаги са черни и бели  и категоричните заключения са неуместни Peace

Абсолютно съм съгласна!  Peace
Изненадвам се колко много дечица го имат този проблем, аз си мислех, че сме единичен случай. В крайна сметка можеш да го заведеш на специалист (занимаващ се с проблемите на храненето), който ще те посъветва нещо конкретно за твоя случай, защото все пак това са хора, учили и практикували по този въпрос и със сигурност можеш да им се довериш и да получиш адекватен съвет.
Колкото до "триковете", ами към този да се спре завинаги пасирането, даже ако мога да си цитирам мнението, с което ми отговори психолог, беше да изхвърля пасатора Mr. Green, и да проявя и аз инат, като види, че храната вече е на частици, защото е голям, ще забрави че е ял само каша. Това го казвам от опит, засега с променлив успех, частици, които му харесват (основно месо  Crazy), дъвче без проблем, картофи (които примерно не обича), плюе или гълта цели. Но определено има напредък. И аз дъвче пред него, старая се да давам бавно и по мъничко, основно към кътниците, определено действа.
Продължиш ли да пасираш, вярно, че ще имаш нахранено и доволно от себе си дете, но проблемът се задълбочава. Доколкото схванах, за разлика от моя, твоят син ГОВОРИ, значи разбира и според мен просто ви действа. Моят маймун, въпреки, че е по - голям, още не разбира от обяснения (или поне ни оставя с това впечатление Twisted Evil), но съм сигурна, че като порастне ще схване за какво иде реч, как папкат големите.
А за това момиченце на 7 години, на което още пасират, ами странно ми е... Това вече е голямо дете с очевиден проблем. Защо не са търсили помощ тези хора досега или сами не са се опитали да я научат? Shocked

# 42
  • София
  • Мнения: 13 206
И пак ще кажа.. няма дете умряло от глад. Много ясно, че в началото ще се инати, защото е по-лесно да го храниш. А защо не се храни сам вече? На тази възраст дъщеря ми се хранеше сама. Като го налегне глада ше видиш как ще почне да яде всичко. Просто теб те е страх да пробваш. Че то с децата за всичко е така. Родителят е този, който контролира нещата. Чета тук за специалист по храненето. За какво е този специалист в конкретния случай? Да каже на майката как да оправи кашата дето е надробила, защото самата тя няма волята да остави детето 2 дни гладно  Rolling Eyes Аз лично никога не съм толерирала типа хранене - първо, второ, трето, следобедни, предиобедни и не знам какви закуски. Достатъчно е, че готвя здравословно спрямо възможностите си, че детето яде плодове и сурови зеленчуци в обилно количество и голяма работа като за вечеря е изяла 2 ябълки и един банан. Не е задължителнод а я натъпча. Ако й се яде самата тя яде.

# 43
  • Мнения: 1 303
Ех отстрани много лесно всичко изглежда и всички са големи специалисти по храненето-моят син така,моят дъщеря така..И не е чак толкова сигурно,че ако се остави детето да освирепее от глад ще се реши проблема.Всичко е индивидуално.
Моят син също не се храни сам-не е поискал,това не пречи на бебе на годинка да се храни само.И какво от това Peace

# 44
  • Мнения: 22 452
Според мен също трябва да проявиш повече търпение и воля и да започнеш да храниш детето с непасирана храна.
Всеки обича лесното, а децата най-вече - родителите си в стремежа да им улеснят максимално живота и т.н. стигат до подобни проблеми накрая.
Започни да режеш храната на съвсем малки парченца - отнема време, но няма да е пасирана. Давай му ги така - в началото може и да не му харесва, но после ще свикне. Постепенно увеличавай размера на парчетата.
Както каза и друг преди мен - няма как да свикне за 3дни с нещо ако това е продължило 2г вече.

А плодове пак ли яде по същият начин пасирани? Солети, биквити - то тях не виждам как ще ги пасираш? ако яде храна, която няма как да се пасира - то може да яде и другата по същият начин.

Общи условия

Активация на акаунт