Ин витро бебета и секцио

  • 9 834
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 746
Момичета, знае ли някой от вас, защо препоръчват на майките, бременни от ин-витро, да раждат секцио? Моя близка ще ражда  другата седмица и са и казали, че понеже е ин витро бебе, задължително се прави секцио.Тя е на 36 години, но е здравенячка като цяло и изкара много лека бременност, след близо 12 години опити за бебе.Няма някакви специални показания да се извади бебето така, но....Тя се притеснява много.

# 1
  • Мнения: 123
Правят го защото така имат по-голям контрол върху ситуацията, а при нормалното раждане има повече неизвестни.
Тя е в правото си да избира как да роди, но след толкова много години опити, може би евентуална оперативна намесва и т.н. по време на опитите   мисля, че е по-добре да послуша лекаря си, той е наясно с нейното състояние.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 890
    Защото, цитирам моя гинеколог - плодът е прекалено ценен, за да се рискува с нормално раждане. Не ме нападайте,  Mr. Green не че другите не са такива, това чух, това казвам.

# 3
# 4
  • София
  • Мнения: 12 554
    Защото, цитирам моя гинеколог - плодът е прекалено ценен, за да се рискува с нормално раждане. Не ме нападайте,  Mr. Green не че другите не са такива, това чух, това казвам.

Да и това е самата истина. Особено при момичета, които години наред се борят със стерилитета никой гинеколог не иска да рискува с нормално раждане, защото наистина това дете е прекалено ценно.

# 5
  • Мнения: 2 746
    Защото, цитирам моя гинеколог - плодът е прекалено ценен, за да се рискува с нормално раждане.

Благодаря, сигурна съм че това мнение ще прозвучи супер окуражаващо на моята близка!

# 6
  • Мнения: 4 017
  Вива Нова, като видях темата ти, веднага се сетих за тази, към която Пасинет е посочила линк.

# 7
  • Мнения: 1 951
  Вива Нова, като видях темата ти, веднага се сетих за тази, към която Пасинет е посочила линк.

И аз се сетих за нея  Grinning Аз лично щях да родя нормално, но за съжаление бебо не се завъртя и все пак се наложи секцио.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 779
Ами моята док ми казва,че рискът за бебето бил много по-малък при секциото ,освен това е и дълго чакано ,за това е по-добре да се ражда с операция.Аз много искам да раждам нормално,но така като гледам,даже и да искам няма да стане,бебка е доста голяма и е седалищно и  изобщо няма намерение да се завърта  Crazy

# 9
  • Мнения: 524
Момичета, и аз съм пред тази дилема - нормално или секцио. Моята лекарка, която ми прави ин-витрото, но и е началник АГО ми казва, че нормалното раждане е по-добре, но че избора ще си го направя аз. Бебето ми се е обърнало надолу още в 8-я месец, не върви много голямо, тазът ми не е тесен. Но пак ще уточним нещата в понеделник, когато към на преглед. Аз съм се настроила секцио и си мисля, че така ще бъде. Важното е всичко да мине благополучно и бебето да се роди живо и здраво. Късмет на всички нас!

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 576
    Защото, цитирам моя гинеколог - плодът е прекалено ценен, за да се рискува с нормално раждане. Не ме нападайте,  Mr. Green не че другите не са такива, това чух, това казвам.

Точно това е едната причина.А втората причина при приятелката ти е че се води възрастна първескиня.При такива все още е почти задължително секциото, дори да не е инвитро бебето.

# 11
  • Мнения: 16
Мили момичета, секциото след ин витро е задължително само в България! За бебето няма нищо по-добро от естественото раждане (погледнете в тази тема), за майката също няма нищо по-добро от естественото раждане, ако, разбира се няма някакви противопоказания (страдане на плода или неправилно предлежание). Инвитраджиите обичат да правят секцио, защото така знаят, че никой няма да ги събуди да водят раждане в 3 през нощта. Пък и секциото се плаща по-добре.

Я не се лъжете, бебето било ценно... нормалнно заченатите бебета да не са малоценни? да не би лесното забременяване да предполага небрежно отношение?? а и кви са тия глупости за стара първескиня, от кой век са ги изкопали тези?? в наше време жените на 35 години не са толкова изхабени от живота, колкото през 50те години (ако щете, ме оплюйте по тази точка!). Една епизиотомия и толкоз.

От къде на къде безплодието на мъжа (ако е правено ИКСИ) ще е причина за операция на жената??

# 12
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
Лампичка, никой не е казал, че в България след ин витро е задължително да се роди със секцио. Лекарят си казва мнението, а майката избира.  Peace Факт е обаче, че секциото се води по-безопасно за бебето, докато нормалното раждане е по-щадящо за майката. Тези бебета са чакани с години и са заченати след тежки процедури и ходене по мъките във физически и психически аспект. Никой лекар не ни гарантира, че бихме успели да забременеем пак, има вероятност това да е единственият ни шанс да имаме дете. От тази гледна точка детето е "ценен плод" - чисто медицински термин, от който не знам защо всички така се засягат. Rolling Eyes Всяко дете е ценно за своите родители, просто погледни от друга гледна точка - едни решават, че ще имат дете като плод на своята любов и го постигат с няколко месеца несъзнателни опити, други се борят с години и минават през ада, за да успеят да видят двете черти на теста за бременност и я успеят втори път, я не. Ето това прави детето "ценен плод" в очите на лекарите.  Peace 

Така наречените "инвитраджии" не водят раждане, те са достатъчно заети в това, в което са най-добри - създаването на нов живот. Може би има някои, които все още се ангажират, но единствено за секцио, защото времето им е ценно.
При мъжки фактор жената не се ли подлага на тежки процедури, за да забременее та това да не е фактор?! Ние сме с мъжки фактор - имам два броя ИКСИ зад гърба си, и двата с тежки усложнения, трети едва ли ще направя някога, защото вече ме е страх. Не ме разбирай погрешно - предпочитам естествено раждане, но при положение, че секциото ще е по-безопасно за бебетата, бих се подложила на него, въпреки че ще ми е втора коремна операция в рамките на 6 месеца...
Иначе за възрастта съм съгласна, че според мен не би трябвало да е фактор ако жената няма здравословни проблеми.

# 13
  • Мнения: 3 010
Единственото, което ме притеснява при този  избор е, че след секциото е възможно да се полу4ат сраствания, които от своя страна да затруднят последващо забременяване още пове4е  Shocked , разбира се аз имам една тръба която може да предположи нормално забременяване и за това го мисля. А от една операция другата ми тръба е  напрово залепена за корема и ме притесняват тези оперативни намеси.... Моята зълва жена без проблеми, второто си дете го 4акаха година, незнам дали има зна4ение секциото при първото?!
Вие какво мислите в този ред на мисли?! Живот и здраве викам на мъжо, след като се роди беб4о и се възтановя да по4нем веднага да работим за второ, 4е докат за4ена може пак да мине сумати време......  Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 6 011
Денди, наскоро и аз се терзаех от подобни въпроси. Чувала съм го като причина, но не знаех за какво точно става дума. Попитах в подфорума за гинекологични консултации и се успокоих. Ето въпроса и отговора:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=349598.0

Иначе знам, че се препоръчва секцио заради "ценния плод", независимо от възрастта на родилката.

# 15
  • Мнения: 235
Защо все се зачеква тази тема и все някой тръгва да ни убеждава, че се заблуждаваме? Всички знаем кое е по-доброто или "по-нормалното" раждане, принципно. Но всеки отделен случай, си е отделен. От целия кошмар през който минах (говоря най-вече за психическия, като не изключвам и физическия), за да имам бебче, секциото беше най-приятната част. И аз исках естествено, но ми беше твърдо отказано. За сметка на това, лекарката ми отказа да планираме дата. Каза, че секциото ще бъде тогава, когато започне естествена родова дейност.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 576
И моето бебе е инвитро и лекарката ми не е налагала секциото защото я е страх че ще я събудя в 3 през ноща. Така или иначе моето бебе тръгна само по естествен начин в 4  сутринта и така или иначе моята лекарка дойде по спешност за да направи секцио , а не естествено раждане. Като съм говорила с нея дали мога да родя естествено, отговора й беше да не правя глупости и ако й бях дъщеря, никога не би ми позволила естествено раждане след инвитро, а и не само. Каза че нейната снаха е родила секцио, без да има медицински причини за това, първо раждане, без стерилитет. За да препоръчва секцио и при снаха си, без медицинска причина, явно не е толкова лошо секциото колкото го описваме понякога.

# 17
  • Мнения: 2 746
.......Каза че нейната снаха е родила секцио, без да има медицински причини за това, първо раждане, без стерилитет. За да препоръчва секцио и при снаха си, без медицинска причина, явно не е толкова лошо секциото колкото го описваме понякога.

В секциото няма нищо лошо, разбира се, ама каква е тази лекарка, която ей така, с лека ръка, го практикува  без причина?

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 576
.......Каза че нейната снаха е родила секцио, без да има медицински причини за това, първо раждане, без стерилитет. За да препоръчва секцио и при снаха си, без медицинска причина, явно не е толкова лошо секциото колкото го описваме понякога.

В секциото няма нищо лошо, разбира се, ама каква е тази лекарка, която ей така, с лека ръка, го практикува  без причина?

По-лоши са лекарите, които си измислят причини.

# 19
  • Мнения: 2 176
А коя пък е толкова сериозната причина, ако бебето не е седалищно, няма други медицински показатели (висок диоптър, сърдечно заболяване, тесен таз и пр.) , да се пристъпва към секцио?  Shocked
Рутинно не се практикува в никоя държава, както у нас.

Рискът е точно, колкото и при нормално раждане, все пак живем в 21 век.
Ако родовия процес много се забави и има опасност за майката или бебето,, и без друго се пристъпва към оперативна намеса. Контролът е в това да се следи родилката.  ooooh!

Доста лекари спекулират със страха на майките. Убеждават колко е.. жизненоважно за бебето.
Целта е да се усвоят пари от здравната каса или, ако е с уговорка, направо да си ги получат от уплашените родители.

Никаква логика няма, освен страха от раждане, разбира се..


# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 576
А колко поема всъщност здравната каса за секцио? Питам, защото наистина не съм открила инфо по въпроса. Аз хем с направление отидох и пак си платих 1500 лв. newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 6 011
Поне в болницата, в която аз раждах, ЗК поема 400 лв. и за двата вида раждане, другото си го доплатих. Предполагам, че тази сума се отпуска от ЗК на всички болници, би трябвало да е фиксирана.

# 22
  • Мнения: 398
Единственото, което ме притеснява при този  избор е, че след секциото е възможно да се полу4ат сраствания, които от своя страна да затруднят последващо забременяване още пове4е  Shocked , разбира се аз имам една тръба която може да предположи нормално забременяване и за това го мисля.
Напълно подкрепям съмненията не Денди! И даже си мисля,  че при едни такива сраствания (особено маточните), които биват често явление, не само може да доведе до затруднения в нормалното забременяване, но и до затруднения при трансфера от следващото икси, а и до затруднения в износването на следващата бременност. Все пак при секциото се отваря и коремната стена, и матката. И после, ако има сраствания в матката, как ще се износи до 9-ия месец бебето? newsm78
Не съм против секциото, напротив! Дори при многоплодна бременност е желателно. Но просто си разсъждавам...  Confused

# 23
  • Мнения: 7 193
А коя пък е толкова сериозната причина, ако бебето не е седалищно, няма други медицински показатели (висок диоптър, сърдечно заболяване, тесен таз и пр.) , да се пристъпва към секцио?  Shocked
Рутинно не се практикува в никоя държава, както у нас.

Рискът е точно, колкото и при нормално раждане, все пак живем в 21 век.
Ако родовия процес много се забави и има опасност за майката или бебето,, и без друго се пристъпва към оперативна намеса. Контролът е в това да се следи родилката.  ooooh!

Доста лекари спекулират със страха на майките. Убеждават колко е.. жизненоважно за бебето.
Целта е да се усвоят пари от здравната каса или, ако е с уговорка, направо да си ги получат от уплашените родители.

Никаква логика няма, освен страха от раждане, разбира се..
Абсолютно съм съгласна с това мнение, просто при секциото се усвояват повече пари от ЗК /и от родителите/, отколкото при естествено раждане. Ако детето е едно /а не близнаци/, няма никакви мед.показания за секцио, родилката е в добро състояние, не виждам причина да не се роди нормално. Рискове винаги има, при секциото са не по-малки

# 24
  • Мнения: 2 746
А колко поема всъщност здравната каса за секцио? Питам, защото наистина не съм открила инфо по въпроса. Аз хем с направление отидох и пак си платих 1500 лв. newsm78

 ooooh! Къде ражда бе жена, че така са те одрали? А иначе мисля, че здравната каса поема всичко като цена, която е по-висока от тази за норм.раждане, но точно каква сума е  newsm78

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 576
А колко поема всъщност здравната каса за секцио? Питам, защото наистина не съм открила инфо по въпроса. Аз хем с направление отидох и пак си платих 1500 лв. newsm78

 ooooh! Къде ражда бе жена, че така са те одрали? А иначе мисля, че здравната каса поема всичко като цена, която е по-висока от тази за норм.раждане, но точно каква сума е  newsm78



Не, не са ме одрали. 1000 лв. е май секциото където раждах, а 500 лв. още беше заради ВИП и съпруга ми беше придружител 5 дена. Но пак много ми се виждат,щом съм минала по ЗК. newsm78

# 26
  • София
  • Мнения: 6 363
лампичке, на всичките ти въпроси "откъде накъде" ще отговоря само "оттам насам"!

моля ти се, стой си в останалите подфоруми и си агитирай за естествено раждане, но не се бъркай с невежеството си тук, точно в този форум!

# 27
  • Варна
  • Мнения: 3 887
Пуканке, във въпросната болница (и аз раждах там) нещата са уредени така, че по ЗК минава престоят ти, ако си на нормално легло. Доплащаш за ВИП и за самата операция. Аз през 2007 доплатих 900 за операцията, бях в нормална стая (от ВИП-а не виждам смисъл, щях да умра от скука).

Денди, разбирам притесненията ти за сраствания. Аз имам 2 коремни операции за по-малко от 2 г. и затова много исках раждането да не е секцио, но именно първата операция не ми остави избор. Така че искаш - не искаш, важното е бременността ти да завърши успешно, другото после ще го мислиш.

# 28
  • Мнения: 16
лампичке, на всичките ти въпроси "откъде накъде" ще отговоря само "оттам насам"!

моля ти се, стой си в останалите подфоруми и си агитирай за естествено раждане, но не се бъркай с невежеството си тук, точно в този форум!


Само да попитам, единствено от любопитство: с какво според теб е по-добро секциото?

# 29
  • София
  • Мнения: 6 011
Само да попитам, единствено от любопитство: с какво според теб е по-добро секциото?
Едва ли мястото на въпроса ти е точно в тази тема. Има достатъчно информация в нета относно всички видове раждане. Поинтересувай се.

# 30
  • Мнения: 2 176
Защо нападате жената така, тя може би също е раждала и е майка!?  Shocked

Пък нали темата е.., за да се обсъдят предимставата и недостатъците. Дето се казва, колкото повече хора изразят мнение (особено личен опит), толкова повече информация ще има.

Аз изказах моето, но да уточня - секциото Е КОРЕМНА ОПЕРАЦИЯ, с всичките си евентуални последствия...
Ако няма медицински показания, е по-добре да се ражда нормално.
Рискът е еднакъв (при достатъчен контрол от страна на лекарския екип).

# 31
  • София
  • Мнения: 6 011
Не я нападаме, темата не е "За и против секциото", споделена информация има предостатъчно, няма нужда това да е поредната опорочена тема, стигнала бързо до ключ.
Ако няма медицински показания, е по-добре да се ражда нормално.
Почти всички противници на секциото /не знам дали си го преживявала и мнението ти по принцип дали се базира на личен опит/, пропускате нещо изключително важно. И то е, че психологията е част от медицината и ако една жена има психологическа бариера, която я спира да роди по естествен път, е по-добре за всички тя да роди чрез операция. Една неадекватна, афектирана, уплашена, неефективна и паникьосана жена в толкова важен момент не може да направи нищо добро за себе си, а после слушаме разкази за кошмарни раждания.
Секциото спасява животи, не само във физически аспект.

# 32
  • Мнения: 2 176
Е, спор няма колко си права. За това, че една жена може да бъде безкрайно уплашена, със съответните последици при самото раждане. И бебето, което има връзка с майката.., освен това притиснато да излезе.. колко проблеми може да има после. Трудно е да се обобщава!

Но пък, ако една жена иска (ИМА ЖЕЛАНИЕ НАИСТИНА) да роди нормално, има хиляди начини да се подготви за това.
Гаранция, че ще бъде много по-приятна, както за бебето, така и за нея... тяхната първа среща.  Grinning

П.П. Мен не ме брой, аз родих секцио, но по спешност (отлепване на плацента).
Ако имах избор (особено след като видях 'колежките' си, родили по естествен път) никога нямаше да се спра на операцията, която ми се наложи да преживея.

# 33
  • София
  • Мнения: 6 363
лампичке, на всичките ти въпроси "откъде накъде" ще отговоря само "оттам насам"!

моля ти се, стой си в останалите подфоруми и си агитирай за естествено раждане, но не се бъркай с невежеството си тук, точно в този форум!


Само да попитам, единствено от любопитство: с какво според теб е по-добро секциото?

понеже беше попитала откъде накъде зачеването чрез ИКСИ има връзка с раждане секцио (наред с другите ти риторични въпроси, издаващи невежество по въпросите на стерилитета), ще ти отговоря на този въпрос.

ИКСИ се прави, когато мъжът има много-много сериозни проблеми с оплодителните си възможности. често пъти се говори буквално за няколко сперматозоида, които се измъкват дори и с биопсия от тестисите на мъжа. ако не знаеш какво е ИКСИ - взема се един сперматозоид и се вкарва директно в яйцеклетката, защото сам не може да я оплоди - по ред причини.

вероятността такива мъже да имат деца и по този начин е доста малка, в сравнение с природното зачеване. трошат се десетки-десетки хиляди левове, губят се години и години в опити, очакване и разбити надежди, жените се подлагат на огромен хормонален тормоз. да не говорим за емоционалния товар върху двойката.

когато една такава двойка зачене дете, тя му трепери като писано яйце. много често жените предпочитат да не поемат АБСОЛЮТНО НИКАКВИ рискове, защото не се знае дали биха могли да заченат втори път и дали биха имали пари за това.

секциото е по-безрисков вариант за израждане на плода. това е становището на медицината. там почти няма изненади. затова се предпочита при такива случаи на бременност след тежък стерилитет.

надявам се сега да ти е станало ясно. и тъй като образоването на просто любопитни мами без репродуктивни проблеми но с хъс към "естественото" не е цел на този форум, ще спра дотук.

# 34
jam е описала нещата наистина и се надявам повечето да разберат поста й правилно.
изчерпателно и ясно.
 Peace

# 35
  • Мнения: 2 176

секциото е по-безрисков вариант за израждане на плода. това е становището на медицината. там почти няма изненади. затова се предпочита при такива случаи на бременност след тежък стерилитет.


Джам, виждам че си авторитет  в средите на проблемните.
Според теб, кое те кара (респективно медиците) да смятате, че секциото е по-безрисково??? За майката, за детето.. или.. за кого..? Кое и защо крие риск?  Shocked

Наскоро четох за случай на дългогодишен стерилитет. Майка, доволно дълго приемала хормонални препарати.., близнаци (предполагам секцио)... Супер! И после се оказва болна от рак на гърдата. Злокачествен. В тежък стадий...

Не ми се иска да се изказвам колко и как влияят всички неща върху жената, особено хормоналните препарати. Нека да им го спестим. Всеки решава за себе си.
Но нека да не се подменят най-естествените женски функции... като да родиш дете.
Хубаво е да се разбере, че когато една жена ражда.., тя не е болна, тя само е бременна!


# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Цитат
Джам, виждам че си авторитет  в средите на проблемните.
Според теб, кое те кара (респективно медиците) да смятате, че секциото е по-безрисково??? За майката, за детето.. или.. за кого..? Кое и защо крие риск?


Еми тя Джам ти е отговорила точно в цитата, който си дала по-горе,че секциото е по-безрисков вариант за израждане на плода. Нека Джам ти отговори защо обаче, понеже въпроса ти е към нея.

Аз исках само да ти напиша, че една жена с  рак на гърдата, не прави статистика дали е точно от хормоналните препарати при инвитро. Пък и знаеш ли, дори да е така, поне аз предпочитам да съм болна от рак,но да си имам дете.
Хормони са и противозачатъчните таблетки, но казват че те предпазвали от рак. Wink

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193

секциото е по-безрисков вариант за израждане на плода. това е становището на медицината. там почти няма изненади. затова се предпочита при такива случаи на бременност след тежък стерилитет.



Не ми се иска да се изказвам колко и как влияят всички неща върху жената, особено хормоналните препарати. Нека да им го спестим. Всеки решава за себе си.
Но нека да не се подменят най-естествените женски функции... като да родиш дете.
Хубаво е да се разбере, че когато една жена ражда.., тя не е болна, тя само е бременна!




И кое те кара да мислиш,че ние не знаем за рисковете на "доволното"приемане на хормонални препарати?Да,наясно съм какви рискове поемам,да, всеки решава сам за себе си,но какво би спряло една жена да осъществи така ЕСТЕСТВЕНАТА си мечта за дете,па макар и заченато с приамане на всякакви препарати?!Запитвала ли си се ти дали не би направила същото,постави ли се на мястото на някоя жена,която от душа и сърце иска да даде живот,а не може,защото има някакви физиологични пречки при нея или съпруга и?Няма как да се изкажа кое е "по-доброто"раждане,защото все още съм лишена от тази радост,но някак си ми стана обидно от поста ти,който едва ли не крещи-видяхте ли сега,тъпка се тази нещастна женица с хормони и се разболя от рак!

# 38
  • Мнения: 83
Наскоро четох за случай на дългогодишен стерилитет. Майка, доволно дълго приемала хормонални препарати.., близнаци (предполагам секцио)... Супер! И после се оказва болна от рак на гърдата. Злокачествен. В тежък стадий...

Не ми се иска да се изказвам колко и как влияят всички неща върху жената, особено хормоналните препарати. Нека да им го спестим. Всеки решава за себе си.
Но нека да не се подменят най-естествените женски функции... като да родиш дете.
Хубаво е да се разбере, че когато една жена ражда.., тя не е болна, тя само е бременна!

А какво общо с темата има примера с болната майка?! Освен може би до къде биха стигнали бездетните двойки, за да прегърнат любимите си деца. Нали не смятате, че не всеки има право на това?! Да не дава Господ, но никой не е застрахован от подобно нещо.

Виждам колко е лесно да се пише по тема, в която опита и знанията по въпроса отсъстват. Вярвам, че повечето от нас са наясно, че бременната жена не е болна, топлата вода отдавна е открита в тази насока. Но тази фраза винаги ми е звучала леко егоистична, защото вече не става дума само за бременната и нейния живот, отговорността е много по-голяма.

А доколкото разбирам от прочетеното по-горе вие самата сте родила чрез секцио, защо не го отказахте с подпис и да продължите нормална родова дейност? Нали е по-добрия вариант и рисковете са много по малко?! Никъде до сега не съм чувала, ако има проблем при секцио да се преминава към нормално раждане, но обратното се среща почти постоянно. Това предполагам отговаря на въпроса ви кой е по безопасния вариант за детето и майката.

Личното ми мнение е, че е нормално хора преживели години лечение на стерилитет да потърсят по щадящия метод.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Ето какви са предимствата според някой лекари на секциото пред естественото раждане. И ако ти си дала хиляди левове, изплакала литри сълзи, изпила килограми хапчета, кажи ми би ли рискувала бебето ти да пострада при раждане?

Цитат
- Бебето се изважда веднага, като се избягва рискът от асфиксия която може да настъпи в хода на нормално раждане.
- При застрашен плод (силно недоносен плод) цезаровото сечение е по-благоприятно за бебето, тъй като се избягва травмата върху него при преминаване през родовиа канал.
- Намалява се травмата на тазовото дъно – тазови мускули, анален сфинктер, пикочен мехур, с което се профилактира развитието на изпадане на тазовите органи (пролапс на влагалище, матка) инконтиненгия (незадържане на урина) в по-късни етапи от живота
- При едър плод се избягват големите разкъсвания на тазовото дъно, които зарастват трудно и са свързани с усложнения.


А ето и евентуалните усложнения които могат да настъпят след секцио. За мене поне са нищо в сравнение със всичко преживяно ,за да стигна до него.

Цитат
Като всяка операция и ЦС има известни рискове и възможност от усложнения.
- Инфекция. По-често е когато раждането е било започнало, околоплодният мехур е бил отворен продължително време и др. Лекува се с дренаж, отстраняване на инфектираните материи, антибиотици.
- Кървене – при ЦС кръвозагубата е по-голяма от колкото при раждане. Кръвопреливане се налага ряддко. Лекува с е смедикаменти за подобряване на контракциите на матката, кръвоспиращи.
Както и при нормално раждане при неконтролируемо с медикаменти кръвотечение може да се наложи кюретиране на матката или да се стигне до хистеректомия
- Травма на тазови органи – мехур или черва.
- Тромбоемболизъм. Предотвратява се чрез, ранно раздвижване , еластични чорапи понякога профилактични антикоагуланти.

# 40
  • Мнения: 2 176
Споделих лична позиция, от моята си камбанария.., както се казва. Не съм, и нямам желанието, да бъда на мястото на която и да е от вас. Предполагам и вие на моето Simple Smile

Не беше леко, повярвайте, едва не умряхме, на детето не даваха шансове (някой  спомена асфикция - е, бебето беше синьо няколко дни), после 10 дни на апаратно дишане, после ме убеждаваха, че няма да е нормално, защото има кръвоизлизи в мозъчните стомахчета. В началото на 8-ми месец се случи. Преживях какво ли не.., поне аз се справих блестящо.. и оживях. Имах ли друг шанс?! Много ми костваше после и като майка.. след повече от месец да ти връчат едно същество, без много надежи.. Нещата могат да се овладеят.. преди раждането!

И особено желанието за контрол! За радост (или съжаление), не всичко е в ръцете на лекарите, на тях мно..оого неща не са им известни!

Науката е нещо, което следва биологичните закони, но все още не познава всички..

Продължавам да твърдя, че.. е по-добре, ако нямате проблеми, да раждате нормално. Познавам достатъчно много раждали жени.., за да застъпя тази теза. Радвам се за всички тях, особено за удоволствието да кажат "здравей, Слънчице" не след ден-два, .. а веднага, и да си гушнат бебето. След няколко часа да го накърмят.. и изобщо - за връзката с децата им, което аз лично отчитам като голям пропуск.. Познавам доста и от другите, сковани от страх (втълпен от лекарите), и подложени на същите мъки, както и напълно доносените им деца.. И са ми приятелки. Децата боледуват много, майките са в паника.. И всичко е от.. страха!

Рискът е не по-различен от нормално раждане!

Pukanka, съжалявам, но 'рисковете' които посочваш, ги има.. за всяка майка. Има и по-лоши прогнози.
Никой не знае точно как ще се развият за него нещата..

# 41
  • София
  • Мнения: 6 363
multimodal, колко пъти трябва да ти се намекне, за да схванеш, че дебати на тая тема са последното нещо, от което имат нужда жените точно в този подфорум?
неуместно е, излишно е, неетично е.
моля, отиди да дебатираш по този въпрос в друг подфорум. знам за купища такива теми - има къде.

# 42
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 779
Момичета ,не се карайте,нека само споделяме мнения.Аз лично предпочитам естественото раждане,но само всичко е наред.Преживяла съм коремна операция и това беше кошмарно преживяване ,3 дни не знаех къде се намирам,а след това цял месец спях като сфинкс в леглото и ме болеше.От друга страна ,нищо не може да ме спре да направя секцио,ако рискът за така дълго очакваната рожба е много по-малък.Предпочитам милиони пъти да преживея болката от втора коремна операция,но бебето ми да е добре и всичко с него да е наред,в психически аспект това ще ми даде и сили да преживея тази болка и да стъпя на краката си по-бързо и да бъда полезна за детето си.

# 43
  • Мнения: 2 746
Наскоро четох за случай на дългогодишен стерилитет. Майка, доволно дълго приемала хормонални препарати.., близнаци (предполагам секцио)... Супер! И после се оказва болна от рак на гърдата. Злокачествен. В тежък стадий...

Не ми се иска да се изказвам колко и как влияят всички неща върху жената, особено хормоналните препарати. Нека да им го спестим. Всеки решава за себе си.
Но нека да не се подменят най-естествените женски функции... като да родиш дете.
Хубаво е да се разбере, че когато една жена ражда.., тя не е болна, тя само е бременна!

Това беше много гадно. Мисля че се досещам каква аналогия искаш да направиш. Изглежда си против ин-витро методите, защото не познаваш жени, заченали и родили по този начин. Недей, изобщо не можеш да си представиш мъката им.Да не мислиш, че тези жени не съзнават, че донякъде си вредят с всички тези зверски терапии на които са подложени? А знаеш ли какво е да плачеш за рожба? Тогава си готов и морето да преплуваш само и само да гушнеш детенце.Камо ли за едно секцио да се тревожиш.....
Като автор на темата и от всичко изчетено си изясних защо лекарите препоръчват секцио след ин витро и го приемам за напълно нормално.Благодаря на всички за мненията.

# 44
  • Мнения: 1 143
Наскоро четох за случай на дългогодишен стерилитет. Майка, доволно дълго приемала хормонални препарати.., близнаци (предполагам секцио)... Супер! И после се оказва болна от рак на гърдата. Злокачествен. В тежък стадий...
Не ми се иска да се изказвам колко и как влияят всички неща върху жената, особено хормоналните препарати. Нека да им го спестим. Всеки решава за себе си.

multimodal, а чела ли си за случаи, при които мъжът живее по всички здравословни норми, за които можеш да се сетиш, включително без каквито и да било лекарства и пак се разболява от рак? В този случай какво би казала? Да ти разказвам ли какво следва след това? Избираш или да се откажеш, или да поемеш риска, който следва от тук нататък. Всеки сам решава. Същото е и при раждането. Това, което е добро за един, не означава, че е най-доброто за друг. По една или друга причина. Аз не съм скована от страх, не треперя от ужас пред болката. Има болки много по-силни от физическата. От твоята камбанария се вижда едно, около теб има и други камбанарии - от тях ще се вижда по друг начин.  И когато трябва да избирам, ще избера не това, което е по-добро по принцип, а това, което е по-добро за детето ми.

# 45
  • Мнения: 2 176
Съгласна съм с повечето неща, които сте написали. Всеки решава кое е по-добро за него, след като е подробно запознат с рисковете. Имам предвид съзнателния избор.

Притеснява ме единствено факта, че информацията, на чиято база се прави той, е.. меко казано изкривена.
Цитат
секциото е по-безрисков вариант за израждане на плода. това е становището на медицината.

Това е становището на медицината  У НАС.
В европейските репродуктивни центрове се използват далече по-щадящи методи. Включително раждането.
Сигурно могат да се намерят данни какъв процент от жените, с ИКСИ или инвитро, са родили нормално..
Нима те са безотговорни или децата им не са толкова ценни? Shocked

# 46
  • София
  • Мнения: 727
Мултимодал, изобщо не разбирам аналогията ти с майката, болна от рак. Всеки може да се разболее, а твоето изказване в този смисъл беше грубо, едно от най-грубите, които съм чела във форума.
Очевидно е, че ти не знаеш какво значи да искаш, а да не можеш да имаш дете - иначе не би написала това тук.
Повече няма какво да кажа.

# 47
  • Мнения: 2 176
Напротив драга, знам. Имам 2 миседа, откакто преди 4 години започнахме да правим опити...
А сестра ми (вече на 47г.) няма деца..

# 48
  • Мнения: 235
След като знаеш, моля те да спреш да ни ровиш в раните.

Едва ли в този форум има и една, единствена жена, която да не знае на какво се подлага и какво рискува.

# 49
  • Мнения: 2 176
Всеки си има глава на раменете, за да прецени дали и кое да рискува.
Възможности дал Господ.., стига човек да не си слага сам наочниците.

Успех пожелавам на всички, дано всяка от вас гушне своето сладко бебе.   bouquet

# 50
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Цитат
Това е становището на медицината  У НАС.
В европейските репродуктивни центрове се използват далече по-щадящи методи. Включително раждането.
Сигурно могат да се намерят данни какъв процент от жените, с ИКСИ или инвитро, са родили нормално..
Нима те са безотговорни или децата им не са толкова ценни?


У  НАС се теглят кредити и се изплащат с години за едно ИКСИ или инвитро. Затова и бебетата ни са по-ценни от такива в страни, където поемат по няколко опита инвитро безплатно.

Ти защо мислиш ,че лекарите тука ей така с лека ръка ще предпочитат секциото? Правейки секцио, те носят пряка отговорност за бебето и родилката, ако възникне някое усложнение. Щом секциото е по-опасно според тебе, защо лекарите ще го предпочитат?

# 51
  • Мнения: 16
Ти защо мислиш ,че лекарите тука ей така с лека ръка ще предпочитат секциото? Правейки секцио, те носят пряка отговорност за бебето и родилката, ако възникне някое усложнение.

Ей това е проблемът, Пуканката много точно го намери. Ако докторите не направят секцио, излиза, че не носят пряка отговорност нито за бебето, нито за родилката.  Laughing

Доста е безсмислено да се твърди, че понеже някой си е похарчил всичките спестявание и дори и тези на родата си, от това следва да се правят коремни операции. Аз самата съм преживяла и коремна операция, и дълги години без дете, и какви ли не хормонални проблеми и лечения. Разбирам как се чувстват момичетата, забременяли след ин витро. Лично аз не бих избрала секцио, ако лекарите ми преценят, че мога да родя и нормално: искам да се прибера в къщи с бебока на третия ден след раждането, искам да не съм зелка на легло цял месец, искам да си прегърна детето веднага, след като се роди. Раждането, колкото и болезнено да е, не продължава повече от 24 часа.  В замяна на това след секцио възстановяването продължава седмици. Е, ако има някаква причина да се прави секцио от изброените по-горе, ще се наложи да се простя с всичко това.

Колкото до показанията за секцио, Пуканката много точно ги е цитирала. Не стана ясно обаче дали ин витрото причинява недоносеност на плода (ако не са близнаци, но при тях нещата стоят по друг начин), дали причинява разкъсвания (това с тесния таз е преценка на акушер-гинеколога), преждевременно пукване на околоплодния мехур и пр.

Децата след ин витро са точно толкова здрави и нормални, както и децата, заченати по класическия начин. Затова и сигурно е добре да се родят като всички други деца.

И да си дам мнението за ин витро и рака на гърдата: огромните дози хормони при стимулацията водят до леко повишен риск от рак на гърдата (два пъти: помислете си каква е честотата на рака на гърдата). На всичкото отгоре въпросните "раци" са добре диференцирани и с относително нисък риск от метастази (пу-пу да не се случва на никого).

# 52
  • Мнения: 2 176

Ти защо мислиш ,че лекарите тука ей така с лека ръка ще предпочитат секциото?

Ей това и аз не мога да се начудя, затова попитах Джам. Simple Smile
Бягане от отговорност, пари..  newsm78


Но У НАС всичко е наопаки....

# 53
  • Мнения: 16
От лекарска гледна точка секциото е 30-40 мин работа. Воденето на раждане може да продължи цял ден.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Цитат
В замяна на това след секцио възстановяването продължава седмици

Не е верно. Аз съм раждала и естествено, и секцио. А ти?
От естественото си раждане имах много шевове и хемороиди, от които се възтановявах повече от месец и не можех да си седна на д......то.
От секциото още на втория ден бях на крак, а на 4тия вече не усещах изобщо че имам операция.  Wink

Цитат
Бягане от отговорност, пари.. 


Точно обратното. Със секциото те носят пряко отговорност.

Цитат
От лекарска гледна точка секциото е 30-40 мин работа. Воденето на раждане може да продължи цял ден.

Грешно. При естествено раждане, акушерките вършат повечето работа, а лекаря само наглежда и се намесва в последния момент или ако има усложнения. Поне при моето естествено раждане имаше общо лекарско присъствие не повече от 10 минути, а при секциото ми над час и половина.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Мултимодал и Лампичка, всъщност вие двете какво общо имате с темата?

# 56
  • София
  • Мнения: 6 011
Лампичке, размислите ти относно секциото като изживяване и възстановяване са пълни глупости.
Връчиха ми бебето в минутата, в която слезнах от операционната и го взимаха само когато аз ги помолех за това, 14 часа след операцията се къпех и се грижех за детето си доста по-адекватно от други познати родилки с естествено раждане. Всичко е въпрос на информираност на родилката за практиките в болницата, в която ще ражда. За какъв месец лежане като зелка става въпрос, че не стана ясно?
И никак не е безсмислено да се твърди, че когато едно семейство е влезнало в ада, за да има дете и с огромна доза късмет и харченето на безумно много пари, се е сдобило с такова - нормално е да се предпочете възможно най-предвидимият начин на раждане - секцио.

# 57
  • Мнения: 2 176
Добре де, някой ще ми обясни ли на какво се дължат разликите в практиката на нашенски и чужди специалисти.
Толкова ли са глупави тия ми ти чужденци, и безотговорни.., та не вземат да правят на всички жени с проблемно забременяване секцио..

И защо ли, като е по-щадящо и има толкова много предимства, не вземе само така да се ражда.. в цял свят? Кво ше си играем на шикалки.. Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 6 363
добре де, на мен някой ще ми обясни ли кога модераторите ще заключат тази тема и ще помолят двете привърженички на естественото да отидат да си утрепват свободното време и енергия в други подфоруми?

като конски мухи сте и не си давате сметка, че с такива изяви отблъсквате хората, вместо да ги приобщите към схващанията си. не сте първите фанатички тук, чиито изяви съм чела, и всички си приличате много по поведение - стръвни като куче, захапало кокал, невъзприемащи чужди аргументи и пеещи до припадък една и съща песен.

използвам бутона "Информирай модератор".

# 59
  • София
  • Мнения: 6 011
Мултимодал, явно не знаеш, че тенденцията да се ражда със секцио се покачва в цял свят, а в някои страни /като Бразилия например/ почти не се ражда естествено?
Jam, благодаря ти! Развалената плоча и на мен ми втръсна до повръщане вече.

# 60
  • Мнения: 16
Явно съм много фанатично проста  Laughing
Не разбрах точно кой е механизмът, по който ин витро оплождането налага секцио.  Може би някой ще ми обясни, аз в същност страшно искам да знам и съвсем не искам да се заяждам с никого.

Тенденцията да се ражда със секцио е особено висока в Бразилия. Бразилия не е световен стандарт по здравна помощ, поне доколкото знам аз Бразилия е известна единствено с пластичните си операции (липосукция, опъване на бръчки и пр). В Европа се говори предимно за огромния брой излишни цезареви сечения, които се правят всяка година http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3393005.stm

Съвсем е ясно, че жените, които са претърпяли толкова рисково и толкова скъпо лечение, са изнервени. Това си личи и по ядосаните мнения, на които лично аз не се обиждам.

Според мен лекар, който води раждане, не може да прави нещо повече от поликлинични прегледи (освен да пише епикризи), защото никога не е съвсем ясно кога ще го повикат я за секцио, я за форцепс, я за вакуум. Затова за един лекар 10те минути раждане включват няколко часа непрекъсната готовност за незабавно действие. Ако е отговорен лекар, де. То затуй си има дежурни по родилна зала, които само там стоят.

# 61
  • Мнения: 2 176
добре де, на мен някой ще ми обясни ли кога модераторите ще заключат тази тема и ще помолят двете привърженички на естественото да отидат да си утрепват свободното време и енергия в други подфоруми?

като конски мухи сте и не си давате сметка, че с такива изяви отблъсквате хората, вместо да ги приобщите към схващанията си. не сте първите фанатички тук, чиито изяви съм чела, и всички си приличате много по поведение - стръвни като куче, захапало кокал, невъзприемащи чужди аргументи и пеещи до припадък една и съща песен.

използвам бутона "Информирай модератор".

От позицията на кого си позволяваш да гониш тези, които не мислят като теб?  Shocked
Мисех, че жените с репродуктивни проблеми са с по-широко мислене и по-толерантни... Явно съм грешила.  ooooh!

Останете си със здраве.

# 62
  • София
  • Мнения: 6 011
Явно съм много фанатично проста  Laughing
Не разбрах точно кой е механизмът, по който ин витро оплождането налага секцио.  Може би някой ще ми обясни, аз в същност страшно искам да знам и съвсем не искам да се заяждам с никого.
Наистина не мога да повярвам, че не разбираш какво налага секциото в повечето случаи. В почти всеки пост на темата е обяснено, по един или друг начин, а именно - ценния плод.

# 63
  • Мнения: 2 382
А вие не разбрахте ли най-накрая, че на повечето от нас изобщо не ни пука кое е по-щадящо и кое не?!!!
Искаме си детето(децата) живи и здрави и още една коремна операция е последното нещо, което ще ни притесни.
Ако трябва и на челна стойка ще раждам, стрига лекарят да го поиска и разни мнения по форуми няма да променят мнението ми!Лекарят има дума до последно и каквото каже той, това ще бъде!

# 64
  • Мнения: 2 259
А вие не разбрахте ли най-накрая, че на повечето от нас изобщо не ни пука кое е по-щадящо и кое не?!!!
Искаме си детето(децата) живи и здрави и още една коремна операция е последното нещо, което ще ни притесни.
Ако трябва и на челна стойка ще раждам, стрига лекарят да го поиска и разни мнения по форуми няма да променят мнението ми!Лекарят има дума до последно и каквото каже той, това ще бъде!
Peace

# 65
  • Мнения: 16
В почти всеки пост на темата е обяснено, по един или друг начин, а именно - ценния плод.

Благодаря, сега разбрах. Ценен плод като медицинска индикация...

За всяка жена собственото гардже е най-ценно, разбира се. Именно затова Шайн е готова да ражда и в челна стойка, ако лекарят поиска. Интересно е какво прави плода ценен за лекаря... ценният плод като такъв не е включен в нито един учебник по АГ, нито пък по педиатрия. Нито пък в индикациите за секцио на Пуканката.

Останете със здраве, беше ми интересно да разбера вижданията ви по въпроса. Вашата нахъсаност идва от желанието на лекарите ви и до тяхната (не)ангажираност в едно нормално раждане.

# 66
  • София
  • Мнения: 6 363
лампичке, с риск да ме баннат, ще ти кажа, че рядко съм срещала такава упорита плиткоумност като твоята...

айде чао, надявам се, че "интересното" за теб тук приключи.

# 67
  • София
  • Мнения: 6 011
Моля.
Не знам дали понятието "ценен плод" е включено в учебниците по медицина, защото не това ми е специалността. Знам само, пък и го повтарям за незнам кой път, че психологичните фактори са включени в учебниците по медицина. А те са изключително решаващи при всяка двойка, преживяла и преборила се със стерилитета.
"Нормално" раждане в България няма, няма какво да се залъгваме. Ражданията тук винаги са предизвикани, ускорени и асистирани, много рядко има изключения.
В крайна сметка, в дългосрочен план - има ли някакво значение как е дошло на този свят моето или твоето дете? След 30 години на Пешо дали ще му пука, че жена му Пена е родена със секцио?

# 68
  • Мнения: 83
Мила Лампичке, големи бисери си ги нат(в)орила!  hahaha

Явно съм много фанатично проста  Laughing
Явно наистина Peace Grinning

# 69
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Става ми все по-забавно в тази тема и най-вече повтарянето на едни и същи неща по сто пъти. Crazy Лампичке, ти какво не разбра точно до тука, че да го повторим още сто пъти? Mr. Green

Много повече,ама наистина много,много повече са смъртните случаи и усложнения на бебета, родени по естествен начин.  Ако ти дадеш 5, 10 или 15 000 лв. за лечение на стерилитет, инвитро или ИКСИ, или мъжът ти има 5 смерматозоида на кръст и прогнозите са след една година да ги няма и тях, няма ли плодът ти да е по-ценен от на жена, която дори след загуба, може безпроблемно да забременее и роди отново? Ще ти дам прост пример.Ще рискуваш ли бебето ти да се удуши в собствената си пъпна връв например,докато ти се кефиш че раждаш естествено?А нали знаеш, че това не винаги се вижда предварително, пък и може да стане в последния момент. И това при един, единствен шанс в живота, да имаш собствено бебче.
Инвитро бебетата не са ценни.Те са БЕЗЦЕННИ.

Ако пак не ти е ясно, кажи и веднага ще го напиша пак и по друг начин. Mr. Green

# 70
  • Мнения: 2 746
Ауууу, ама какво става тука!

Лампичке, защо са тия драми по отношение на секциото? Важен е резултатът - детето да дойде живо и здраво на този свят.Не си ли съгласна с това? Най-важното е детето,а не начина на раждане.

# 71
  • Мнения: 4 324
Темата НЕ е "За" и "Против" естественото раждане и секцио. Има момичета, които навлизат ои мътят водите тук (ама всеки гледа от своята камбанария).
Заключвам я за съжаление!

Общи условия

Активация на акаунт