Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 10 част

  • 69 607
  • 898
  •   2
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,
и аз като всички имам въпроси за декларациите и подаването на документи за взимане на платеното майчинство до 410 дни. Детенцето ми е на 1 година и доколкото разбрах би трябвало новия закон за важи и за мен, ама не съм сигурна. Платеното майчинство от 315 дни ми изтече на 7 октомври, от тогава съм в майчинство за отглеждане на дете до 2 години. Хваща ли ме новия закон и за колко време става дума. Мога ли да взема всичките дни от 315 до 410 или само остатъка от тези 410 които са след 01.01.2009. Кой номер декларация трябва да подам?
Ползва се и се изплаща само остатъка от 01.01.2009 г. до изтичане на 410 дни. Ако на 07.10 вкл. са ти изтекли 315 дни към 01.01.2009 г. са 400 и 410 са до 10.01.2009 г. вкл. т.е имаш да ползваш още 10 дни, като от тях 6 са работни. Декларациите съм ги описала тук
Първо трябва да подадеш заявление при работодателя, за разрешаване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни. Към него се прилага Приложение 7 от НРВПО. След това ти в срок от 3 работни дни от разрешаване на отпуска трябва да представиш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, а той в 7 дневен срок от получаването му трябва да го занесе в НОИ.
Накрая попълваш Приложение 2 , което работодателя пак носи в НОИ до 2 дни след изплащане на заплатите.
Тук можеш да видиш Приложение 12 http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6, останалите ги има по надолу в темата.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!Аз имам едно въпросче.Разбрах,че съм бременна в първия месец.В същото време ще започна работа.До момента имам над 12 месеца трудов стаж.Преди да започна работа бях на борсата и получавах парично обещетение 9 месеца.Искам да знам след кой месец ще мога да си взема болнични и трябва ли да имам непрекъснат трудов стаж преди да изляза в болнични и те дали ще ми се плащат.Ще съм осигурявана на 240 лв МРЗ.Колко ще вземам като детето се роди, 90% от раб.заплата ли.Значи първата година 216 лв 90% от 240лв и втората година 240 лв.
благодаря предварително
Изискването за 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди раждането не означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуска. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е.
Така, че след като имаш над 12  месеца осигурителен стаж и към момента на излизане в болничен работиш ще получаваш обезщетение за бременност и раждане и след това обезщетение за гледане на дете. Освен това обезщетението не може да бъде по малко от МРЗ, така че ще взимаш 240 лв /2009 г./.

# 32
  • Мнения: 50
Здравейте!
Прочетох новите промени по закона за майчинството,но не ми стана ясно дали съм на "заварено положение" ooooh!  От 30.12.2008. съм в болничен/ 45 дни преди термина/ за бременност и раждане,та въпроса ми е дали ще ми вземат 12 мес. или 6 месеца осигурителен стаж и колко ще е продължителността на платеното-90% майчинство в моя случай?
Предварително благодаря!

# 33
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Прочетох новите промени по закона за майчинството,но не ми стана ясно дали съм на "заварено положение" ooooh!  От 30.12.2008. съм в болничен/ 45 дни преди термина/ за бременност и раждане,та въпроса ми е дали ще ми вземат 12 мес. или 6 месеца осигурителен стаж и колко ще е продължителността на платеното-90% майчинство в моя случай?
Предварително благодаря!
В заварено положение си, ще получаваш обезщетение за бременност и раждане 410 дни, като за база при изчисляване на обезщетението ще се вземат 6 месеца назад.

# 34
  • Мнения: 50
Здравейте!
Прочетох новите промени по закона за майчинството,но не ми стана ясно дали съм на "заварено положение" ooooh!  От 30.12.2008. съм в болничен/ 45 дни преди термина/ за бременност и раждане,та въпроса ми е дали ще ми вземат 12 мес. или 6 месеца осигурителен стаж и колко ще е продължителността на платеното-90% майчинство в моя случай?
Предварително благодаря!
В заварено положение си, ще получаваш обезщетение за бременност и раждане 410 дни, като за база при изчисляване на обезщетението ще се вземат 6 месеца назад.

Благодаря за ЕКСПРЕСНИЯ отговор  bouquet Чудесна новина  Simple Smile Simple Smile Grinning Grinning

# 35
Ani_ta, благодаря за инфото. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 87
Университета те осигурява само здравно. Имаш ли някакъв друг осигурителен стаж от преди години, освен този който ще имаш от януари до излизане в болничен 45 дни преди термин. Кога излизаш в болничен 45 дни преди термин?
От 2006г. и 2007г. имам общо 10 месеца стаж, с различна заплата обаче. За болничен не знам кога ще излизам, още е далеко и не сме мислили и говорили за това, пък и все още не съм много наясно как стоят нещата.
ОК. Щом очакваш детенце след около 6 месеца, ако излезеш в болничен 45 дни преди термин през май, базата ще ти бъде май 2008 - април 2009 г. Щом работиш от януари до датата на излизане в болничен ще имаш 4 месеца осигурителен стаж и от миналите години 10 стават общо 14. Което означава че имаш необходимия осигурителен стаж от 12 месеца за получаване на обезщетение за бременност и раждане. Така в базата ще имаш от януари - до април - осигурителния ти доход, а за месеците май - декември, в който не си осигурявана ще влезе МРЗ.
Можеш да не ползваш 45 дни болничен преди термин и да работиш в този период, но тези дни няма да се прехвърлят за ползване след раждането. Така ще имаш още поне един месец с по - висок осигурителен доход.
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.


Здравейте, искам да се включа с един въпрос, който не разбрах съвсем Sad и по-точно аз трябва да излизам в болничен 28 март -термина ми е за 12 май, следователно кои месеци ще влязат в едната година за формиране на обезщетението - 1 година преди 28 март или 1 година преди 12 май? Благодаря предварително!  bouquet

# 37
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, искам да се включа с един въпрос, който не разбрах съвсем Sad и по-точно аз трябва да излизам в болничен 28 март -термина ми е за 12 май, следователно кои месеци ще влязат в едната година за формиране на обезщетението - 1 година преди 28 март или 1 година преди 12 май? Благодаря предварително!  bouquet
Базата ще ти бъде март 2008г.- февруари 2009г.

# 38
  • Мнения: 12
Благодаря за темата на  Ани та,
 Бих искала да попитам и аз -
какво е обезщетението на майките ,които се осигуряват на
минимална заплата-220лв.  беше до сега ,240лв. за 2009г,
(знаете частните работодатели не искат да внасят по-големи осигуровки от минималните).
За първата година ще бъде 188 лв./месечно-  така ли?
А за втората година -има ли платено майчинство?
и моя термин е през юли Laughing

# 39
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря за темата на  Ани та,
 Бих искала да попитам и аз -
какво е обезщетението на майките ,които се осигуряват на
минимална заплата-220лв.  беше до сега ,240лв. за 2009г,
(знаете частните работодатели не искат да внасят по-големи осигуровки от минималните).
За първата година ще бъде 188 лв./месечно-  така ли?
А за втората година -има ли платено майчинство?
и моя термин е през юли Laughing
Ако имаш 12 месечен осигурителен стаж и към момента на излизане в болнични работиш, ще имаш право на обезщетение за бременност и раждане, и след това на обезщетение за гледане на дете до 2 години. Ако изчисленото обезщетение се окаже, че е по - малко от минималната работна заплата, тогава като обезщетение ще получаваш МРЗ, тъй като обезщетението за бременност и раждане не може да бъде по - малко от нея.

# 40
  • Мнения: 12
 preggo благодаря  love001

# 41
  • Мнения: 27
Привет слънчеви мами...
Мила Ани та, имам следния казус. Имам син на годинка и три месеца. В майчинство съм си. От девет години работя в системата на МВР, но спечелих конкурс за работа в системата на Министерство на правосъдието. Каква е процедурата. Първо трябва да си прекратя майчинството и тогава да подам документи за напускане при старият ми работодател. Или направо да подам документи за напускане, а след това при назначаването ми от новия да прекратя майчинството. Не съм наясно с процедурата, а и днес в човешки ресурси нямаха никакво време да ми обяснят, каква е процедурата. Стана им много неприятно, че ги напускам...... Малко объркано обясних нещата, но ми е доста притеснено...
Благодаря предварително...

И нека ви е слънчево, цветно и нежно....

# 42
  • София
  • Мнения: 1 352
Привет слънчеви мами...
Мила Ани та, имам следния казус. Имам син на годинка и три месеца. В майчинство съм си. От девет години работя в системата на МВР, но спечелих конкурс за работа в системата на Министерство на правосъдието. Каква е процедурата. Първо трябва да си прекратя майчинството и тогава да подам документи за напускане при старият ми работодател. Или направо да подам документи за напускане, а след това при назначаването ми от новия да прекратя майчинството. Не съм наясно с процедурата, а и днес в човешки ресурси нямаха никакво време да ми обяснят, каква е процедурата. Стана им много неприятно, че ги напускам...... Малко объркано обясних нещата, но ми е доста притеснено...
Благодаря предварително...

И нека ви е слънчево, цветно и нежно....

Здравей!
Отпускът за гледане на дете се прекратява с прекратяване на трудовия договор, съответно се прекратява и изплащането на обезщетението за гледане на дете. При подаване на документи за напускане ще подадеш и Приложение 12 за промяна на обстоятелства - до 7 дни след прекратяване на договора стария ти работодател трябва да го занесе в НОИ. Към него се прилага копие от заповедта за прекратяване на договора. Тук можеш да го намериш http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6

След като започнеш работа при новия работодател трябва да подадеш Приложение 4 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 от КСО - то е за майки, който работят и не ползват отпуск за гледане на дете, изплаща им се 50 % от обезщетението до навършване на 2 години на детето. Пак се носи в НОИ от работодателя.

# 43
  • Мнения: 75
Колко е неплатената отпуска след майчинство?
Ако бъркам ме поправете.
От 2 до 3 годишна възраст - 1 година непл.отп. и всичко е за сметка на работодателя и се води за стаж.
От 3 до 8 годишна възраст-6 месеца за майката и 6 месеца за бащата.

# 44
  • Мнения: 27
Хиляди благодарности мила Ани та.
Нека всеки път, който избираш води до това,
което е истинско, добро и красиво!
Слънчеви усмивки от мен...

Общи условия

Активация на акаунт