Менингит

  • 5 374
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 5 183
Има ли Менингит там, където сте? Тук наскоро ваксинираха вси4ки деца под 5 годинки, а сега и у4ениците. Уж няма много слу4аи, а и предимно засегнатите са от т. нар. айлъндъри - Тонга, Самоа, Фиджи и Маори... Но около Желикден по4ина детето на наши познати българи от Менингит, на 2 годинки... Как е при вас. Има ли?

# 1
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Леле ,Майка , да не дава Господ  Praynig Горките ви познати  Cry
Тука съЩо имаШе разни едини4ни слу4ай на менингит и то в детски градини и все жертвите бяха малки де4ица  Cry Аз мисля да питам педито дали мога да я ваксинирам моята макар,4е ми е ясно ,4е едва ли мога да я предпазя 100% от вси4ки видове менингити.
Аз като 4уя тая дума настръхвам,заЩото помня наШе съседско дете,брат на моя съу4ени4ка:разболя се на 7 годинки и не умря , но оглуШа и оттам му се опропасти целия живот а и този на родителите му ...абе гадна история.
Пак казвам: да не дава Господ никому  Praynig

# 2
  • Мнения: 4 244
При нас има особено есенно зимния сезон както е сега при вас
Ваксина също слагат но е безплатна само за определен кръг деца - с хрон. заболявания или увреждания.
За останалите деца е въпрос на избор и заплащане
Аз бих имунизирала децата ако се стигне до епидемия, защото съм виждала последствията от безхаберни родители късно завели детето си на доктор.
Скоро по друг повод разказвах историята

# 3
  • Мнения: 5 183
Ужас!!! Аз бях като обезумяла като нау4их и ревах и се тръшках да си заминаваме оттук, ама то маи каквото е писано на 4овек. В смисъл 4е тук не е пове4е отколкото и в други държави, а просто така се слу4и - в нашето обкръжение е и те хваща страх ... Не е просто гола статистика и новини в медиите, а иде ре4 за реално детенце, което познавам...

# 4
  • Мнения: 5 183
Тук се вихрят едни дебати ЗА и Против противоменингитната ваксина, но аз го ваксинирах.

# 5
  • Мнения: 7 837
И тук ваксинацията е задължителна.
Аз съм ЗА.
В Б-я е препоръ4ителна и явно въпреки слу4аите на менингит, от министерството ги мързи да я направят задължителна  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 780
И двете са имунизирани. Тук я направиха задължителна някъде от половин година мисля, но имунизират със задна дата безплатно всички деца до 5 годишна възраст. И всичко това след като даваха няколко случая по телевизията, при които родителите ходят в бърза помощ, но не навреме им обръщат внимание или ги връщат с погрешна диагноза.
Да пази Господ!!!!

# 7
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Настрьхнах .Тук ваксината не е задьлжителна(да ви питам newsm78,нали говорим ,за "Превенар"?)
Аз моя мишок сьм го ваксинирала 3 пьти ве4е ,сега соатва послдната ваксина другия месец.Лекарите я препорь4ват ,но не те задьлжават да си я купиш оЩе пове4е ,4е тя струва 80 евро Close.
Но като цяло не сьм 4ула слу4ай на Менингит тук

# 8
  • Мнения: 5 183
Детето, за което говоря, също е било ваксинирано. А ваксината тук не е задължителна, а препоръ4ителна и Безплатна, както вси4ки медицински грижи и лекарства за децата до 5 годинки.

# 9
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Детето, за което говоря, също е било ваксинирано. А ваксината тук не е задължителна, а препоръ4ителна и Безплатна, както вси4ки медицински грижи и лекарства за децата до 5 годинки.
Ужас,ужас.........милото детенце.Горките му родители.
Добре де нали ,ако се лекува менингита в на4ален стадий не е толкова опасен?

# 10
  • Мнения: 4 244
Добре де нали ,ако се лекува менингита в на4ален стадий не е толкова опасен?
Трябва да се хване колкото се може по рано - първите часове са животоспасяващи особено ако става дума за малко дете.
А това с ваксината - странно, може да е била сложена само първа игла
Ама и Лаура още не си е казала тежката дума

# 11
  • Мнения: 5 183
не са го хванали навреме. Пневмония е на4алната диагноза.

# 12
  • Мнения: 780
Детето, за което говоря, също е било ваксинирано. А ваксината тук не е задължителна, а препоръ4ителна и Безплатна, както вси4ки медицински грижи и лекарства за децата до 5 годинки.
Ужас,ужас.........милото детенце.Горките му родители.
Добре де нали ,ако се лекува менингита в на4ален стадий не е толкова опасен?
В смисъл - без фатални последствия? Мисля, че е така, но доколкото знам винаги оставя трайни последствия (поправете ме, ако не съм права). Много е важно да се постави навреме правилна диагноза. А първоначалните симптоми много лесно може да се объркат със симптоми на обикновена настинка.

Имах предвид препоръчителна и безплатна, сори

# 13
  • Мнения: 5 183
Не съм много веща по темата, но тук много се обсъждаше вси4ко това сред познатите и приятелите ни. Това, което разбрах, е 4е има няколко вида Менингит. нашата ваксина тук е срещу Meningococal B, което е най-разпространения щам /май тази е думата/. Има слу4аи на други менингити, които са в следствие на усложнение от друга болест май... уж де ... така казали на родителите. Но вси4ко се е развило много бързо.

# 14
  • Мнения: 4 244
Най характерното при менингита, с което се отличава от другите вирусни инфекции (настинки) е силно главоболие, схващане на мускулите на врата и повръщане на фонтан от което няма облекчение на главоболието .
Температурата е винаги висока

# 15
  • Мнения: 5 183
А това с ваксината - странно, може да е била сложена само първа игла
Целия курс на ваксиниране /общо три боцкания през определен период от време/ е бил приклю4ил.

# 16
  • Мнения: 4 244
А това с ваксината - странно, може да е била сложена само първа игла
Целия курс на ваксиниране /общо три боцкания през определен период от време/ е бил приклю4ил.
Значи или е бил друг тип менингит, а не този към който е бил имунизиран. Па знам ли?  newsm78

# 17
  • Мнения: 5 183
Лекаря казал 4е е странен слу4аи, много рядък. Но е факт.
А за симптомите типи4ните - да, наистина доста дълго е поддържала висока температура. Ина4е няма повръщане, нито обрив. за главоболие и схванат врат май е трудно да се узнае при 2 годишно дете.

# 18
  • Мнения: 780
Най характерното при менингита, с което се отличава от другите вирусни инфекции (настинки) е силно главоболие, схващане на мускулите на врата и повръщане на фонтан от което няма облекчение на главоболието .
Температурата е винаги висока

И тук така пише по всевъзможните брошури, дет ни ги раздават. Винаги обаче съм си мислила и притеснявала, че ако е едно бебе или дете, което все още не може да говори, как аджаба ще ми каже или аз да установя, че има схванати мускули или че се дразни от светлината и предпочита на тъмно.. или че има главоболие. Което ни оставя само с другите симптоми, които много лесно може да се объркат я с грип, я с нещо друго.  И все се каня информативно да питам лекарката и все забравям.

# 19
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Детето, за което говоря, също е било ваксинирано. А ваксината тук не е задължителна, а препоръ4ителна и Безплатна, както вси4ки медицински грижи и лекарства за децата до 5 годинки.
Ужас,ужас.........милото детенце.Горките му родители.
Добре де нали ,ако се лекува менингита в на4ален стадий не е толкова опасен?
В смисъл - без фатални последствия? Мисля, че е така, но доколкото знам винаги оставя трайни последствия (поправете ме, ако не съм права). Много е важно да се постави навреме правилна диагноза. А първоначалните симптоми много лесно може да се объркат със симптоми на обикновена настинка.

Имах предвид препоръчителна и безплатна, сори
Имам позната ,4ието дете беше болно от МЕНИНГИТ ,като малко и за малко ,Щяха да го изпуснат ,но не му останаха никакви последици.Леля ми сьЩо е била болна от менингуит като малка (това става вьпрос за преди..........ами знам ли около 45 години).Не зная как са я спасили,но сега ниЩо и няма слава богу Praynig

# 20
  • Мнения: 5 183
Значи или е бил друг тип менингит, а не този към който е бил имунизиран. Па знам ли?  newsm78
Така поне казват ... или ваксината /местна разработка/ не бива. А знам ли, може да минава известен период след ваксинирането и 4ак тогава да е защитен организма ...

# 21
  • Мнения: 4 244
Аз точно заради лошия си спомен от стажа си като сестра, когато щерката на 8 м ми повърна няколко пъти на фонтан и дигна 39,8 хукнах към бърза помощ
Доктора я прегледа, както трябва (сне и неврологичен статус) и ме успокои че е проста вирусна инфекция
Оттогава знам как се пипа при дете, щото на възрастен знаех как ставаше, ама и не съм имала повече такива изцепки от страна на децата

# 22
  • Мнения: 2 452
Щом Деби иска, пък нека си кажа тежката дума (тя е тежка, защото произлиза от мен- аз съм тежка, ама много тежка  261uu и думата ми такава Laughing Laughing). Иначе не съм кой знае колко компетента по въпроса за менингита, но ще обобщя:
Менингита е заболяване на мозъчните обвивки (менинги) и в термина не се крие информация за причинителя. Има както вирусен (по-леко протичащ), така и бактериален менингит - този често води до смърт или най-малкото тежки последствия, като глухота, парализа и др. Причинителите са много, но най-честите бактериални са хемофилус инфлуенце (с/у които ваксината е задължителна в почти всички страни по света (HIB)); има пневмококов менингит (Превнар е с/т този вид); менингококов менингит с подвидове (тук се прави Менджугейт; сигурно я има и с други имена по света). Това, което казвате е така -протича с висока температура "вдървеност" на врата, главоболие, но при бактериалния менингит е важно това, че най-често е съпътстван със сепсис, поради което освен горепосочените симптоми, има и обрив, който за разлика от алергичния НЕ изчезва при натиск (за най-лесно се натиска с чаша), т.к. се дължи на кръвен ексудат в подкожието, а не на кожна реакция.

# 23
  • Мнения: 780
Щом Деби иска, пък нека си кажа тежката дума (тя е тежка, защото произлиза от мен- аз съм тежка, ама много тежка  261uu и думата ми такава Laughing Laughing). Иначе не съм кой знае колко компетента по въпроса за менингита, но ще обобщя:
Менингита е заболяване на мозъчните обвивки (менинги) и в термина не се крие информация за причинителя. Има както вирусен (по-леко протичащ), така и бактериален менингит - този често води до смърт или най-малкото тежки последствия, като глухота, парализа и др. Причинителите са много, но най-честите бактериални са хемофилус инфлуенце (с/у които ваксината е задължителна в почти всички страни по света (HIB)); има пневмококов менингит (Превнар е с/т този вид); менингококов менингит с подвидове (тук се прави Менджугейт; сигурно я има и с други имена по света). Това, което казвате е така -протича с висока температура "вдървеност" на врата, главоболие, но при бактериалния менингит е важно това, че най-често е съпътстван със сепсис, поради което освен горепосочените симптоми, има и обрив, който за разлика от алергичния НЕ изчезва при натиск (за най-лесно се натиска с чаша), т.к. се дължи на кръвен ексудат в подкожието, а не на кожна реакция.


Много ценна информация - особено за обрива! За което благодаря!

# 24
  • Мнения: 5 183
Това, което казвате е така -протича с висока температура "вдървеност" на врата, главоболие, но при бактериалния менингит е важно това, че най-често е съпътстван със сепсис, поради което освен горепосочените симптоми, има и обрив, който за разлика от алергичния НЕ изчезва при натиск (за най-лесно се натиска с чаша), т.к. се дължи на кръвен ексудат в подкожието, а не на кожна реакция.

да, този обрив /пример със стъклена 4аша, притисната към пъпките/ го има по вси4ки брошури тук. Аз даже ухапаното от комар натискам да видя дали си е 4ервено при натиск... Но това моми4енце не е имало обрив. И въобще страшното е 4е никога не знае 4овек ... Маиката е с медицинско образование и тук също у4и в момента за да може да практикува...

# 25
  • Мнения: 5 183
Абе проти4ал е нетипи4но явно и в на4алото никои не е предположил, а когато ве4е са се усъмнили е било късно .,...

# 26
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
А възможно ли е вси4ко да е станало заради самото ваксиниране?
Нали ваксините всъ6ност са омаломо6тени бактерии!

# 27
  • Мнения: 5 183
Ох не знам, но мисля 4е ако при4ината е била във ваксината, никой никога няма да го признае.

# 28
  • Мнения: 2 452
Ох не знам, но мисля 4е ако при4ината е била във ваксината, никой никога няма да го признае.

Както казах по-горе не съм специалист в областта, но и трите противоменингитни ваксини са полизахаридни, т.е. те не са живи, а инактивирани, поради което вероятността да причинят заболяването е нулева.

# 29
  • Мнения: 5 183
Както казах по-горе не съм специалист в областта, но и трите противоменингитни ваксини са полизахаридни, т.е. те не са живи, а инактивирани, поради което вероятността да причинят заболяването е нулева.
А аз изобщо не съм веща в медицината, но си мисля 4е резултат от ваксина може да са типи4ни за дадената болест неразположения понякога, но не и летален край. Така 4е ... явно в слу4ая при4ината е друга. Но каквото и да мъдруваме, нищо не може да жърне малката сладка Лорен, а това е ужасно и ме кара да се 4увствам доста безпомощна ... медицибната е толкова напреднала, живеем в 21 век и все пак се слу4ват такива неща и излиза 4е в слу4аи като този, просто нямам какво да се направи. Късната диагноза се оказва фатална, а уж си мисли 4овек, 4е заведе ли го на доктор /в слу4ая под постоянно лекарско наблюдение/, е направил Вси4ко ...

Общи условия

Активация на акаунт