Кисело зеле

  • 26 297
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 188
Здравейте, мами  Hug
   Имам около 6 зелки, дали ще може да се нарежат и да се сложат във фризера, за да не киселеят още повече. Понеже, доколкото разбрах от майка ми, че киселото зеле е разваляло фризера   ooooh! Или поне дайте идея какво да ги правя...

# 1
  • Мнения: 5 001
Ами,разваля се.Нищо му няма!...Дори и през лятото някой път си вадим от фризера и си готвим кисело зеле....Нищо му няма,бутай във фризера смело!

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 11:21 от TheNMaster

# 2
  • Мнения: 321
аз също то замръзявам и абсолютно нищо му няма.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 554
Здравейте, мами  Hug
   Имам около 6 зелки, дали ще може да се нарежат и да се сложат във фризера, за да не киселеят още повече. Понеже, доколкото разбрах от майка ми, че киселото зеле е разваляло фризера   ooooh! Или поне дайте идея какво да ги правя...


Можеш да го нарежеш на ситно и да го затвориш в буркани. Баба ми така прави, защото е самичка, а няма фризер.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 036
nana77,  а стерилизира ли го, слага ли му нещо или просто го затваря в буркани и го оставя така?

# 5
  • Мнения: 5 001
nana77,  а стерилизира ли го, слага ли му нещо или просто го затваря в буркани и го оставя така?
Еее,трябва да се стерилизира,защото иначе бомбират бурканите...
Навремето,когато нямаше фризери нашите затваряха по някой буркан така,но не помня колко се варяха....А и това което си спомням беше,че след стерилизирането се променяше малко вкуса...
Фризера е най-доброто решение сега... Peace

# 6
  • Мнения: 12 663
Разваля го в смисъл, че не е така хрупкаво да си го нарежеш на салата, да го поръсиш с червен пипер и да изпиеш 3 ракии.
Но за готвене нищо му няма. Може да си отделиш листа за сарми.

# 7
  • Мнения: 123
А не си ли променя вкусовите качества?

# 8
  • Мнения: 5 001
А не си ли променя вкусовите качества?
Във фризер - НЕ
В буркани - леко

# 9
  • Мнения: 1 175
Аз моето зеле също го замразих във фризера Peace . Сега,обаче като отворя вратата и ми се струва,че всичко мирише на кисело зеле. Може и да си втълпявам,незнам newsm78 .

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 573
nana77,  а стерилизира ли го, слага ли му нещо или просто го затваря в буркани и го оставя така?
Еее,трябва да се стерилизира,защото иначе бомбират бурканите...
Навремето,когато нямаше фризери нашите затваряха по някой буркан така,но не помня колко се варяха....А и това което си спомням беше,че след стерилизирането се променяше малко вкуса...
Фризера е най-доброто решение сега... Peace

Не се стрелизира!!!

Зелето се натъпква супер хубаво, т.е много плътно до горе. Залива се със зелев сок да прелее. Затварят се с нови капачки със затварячка за буркани. Бурканите се обръщат върху капачките за 24 ч. И си ги прибираме в мазето.

Имаме зеле в мазето от преди 2 години- нищо му няма!

# 11
  • Мнения: 5 001
nana77,  а стерилизира ли го, слага ли му нещо или просто го затваря в буркани и го оставя така?
Еее,трябва да се стерилизира,защото иначе бомбират бурканите...
Навремето,когато нямаше фризери нашите затваряха по някой буркан така,но не помня колко се варяха....А и това което си спомням беше,че след стерилизирането се променяше малко вкуса...
Фризера е най-доброто решение сега... Peace

Не се стрелизира!!!

Зелето се натъпква супер хубаво, т.е много плътно до горе. Залива се със зелев сок да прелее. Затварят се с нови капачки със затварячка за буркани. Бурканите се обръщат върху капачките за 24 ч. И си ги прибираме в мазето.

Имаме зеле в мазето от преди 2 години- нищо му няма!
ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
Верно ли ?  Shocked
Е,как(кое го запазва) се запазва тогава без да се развали?
Човек докато е жив се учи! Е те тва е....тука всеки ден научавам по нещо ново!

# 12
  • Мнения: 2 018
И аз замразявам във фризра и нищо му няма.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
nana77,  а стерилизира ли го, слага ли му нещо или просто го затваря в буркани и го оставя така?

Не, не се стерилизира. Баба даже не налива никакъв сок или вода. Просто натъпква накълцаното на ситно зеле в бурканите и ги затваря.

# 14
  • Мнения: 123
TheNMaster,благодаря.Убеди ме.
Ще си сложа и аз тогава кисело зеле във фризера.

# 15
  • Мнения: 12 663
Аз моето зеле също го замразих във фризера Peace . Сега,обаче като отворя вратата и ми се струва,че всичко мирише на кисело зеле. Може и да си втълпявам,незнам newsm78 .

То зелето много обича да напомня за себе си. Като си помисля напролет като почнат съседите да си чистят каците...Много плътно затворено във фризера.

# 16
  • out of space
  • Мнения: 8 573
TheNMaster, идеята е да няма въздух в буркана, гнилосните процеси се развиват само ако влиза въздух. Стерлизирането прави вакуум и няма опастност да влезе въздух от вън. Същото е с доброто натъпкване, защото този въздух вече няма къде да влезне.
Същото е с вакуумираните опаковки, естествено има някакъв срок на годност, тъй като найлоновата материя е доста пореста.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Аз пък знаете ли какво правя: Ако ми остане зеле, накълцвам го и в буркани. Обръщам буркана с капачката надолу в тава с вода колкото да покрие един пръст капаците и варя за вакум само около5-7мин. Така зелето не омеква в буркана , тъй като то не се вари!

# 18
  • Вече на село
  • Мнения: 569
За тези, които ще замразяват във фризера - листата изтъняват, защото студът ги "изпива" и ако ще правите сарми от тях, по-набързо ги изполвайте. Аз ги слагам в торбички и не съм имала никога проблем с миризмата.

Идеята на Feis ми хареса, ще я приложа. Майка ми слагаше върху капачките малко спирт и го запалваше точно с цел вакуумиране, без излишно нагряване на зелето.

# 19
  • Мнения: 5 001
TheNMaster, идеята е да няма въздух в буркана, гнилосните процеси се развиват само ако влиза въздух. Стерлизирането прави вакуум и няма опастност да влезе въздух от вън. Същото е с доброто натъпкване, защото този въздух вече няма къде да влезне.
Същото е с вакуумираните опаковки, естествено има някакъв срок на годност, тъй като найлоновата материя е доста пореста.


Благодаря за разяснението   bouquet

# 20
  • Мнения: 3 628
мили дами като говорим за кисело зеле дайте тогава и някоя по- така рецептичка с кисело зеле

# 21
  • София
  • Мнения: 12 554
мили дами като говорим за кисело зеле дайте тогава и някоя по- така рецептичка с кисело зеле

Аз лично много често правя кисело зеле с ориз на фурна. Постно. Рецептата е характерна за Пловдивско, откъдето е баба ми.  Mr. Green
Накълцваш на ситно киселото зеле и го вариш в тенджера с вода, дафинов лист и ако имаш 1-2 лъжици домашна мас. Ако нямаш - с олио.
Като се свари го прехвърляш в тавичка, разбъркваш го с 1 чашка изчистен и измит ориз. Слагаш и червен пипер, черен пипер и наливаш топла вода. Печеш на умерена фурна.

# 22
  • Мнения: 12 663
От швейцарско я научих - киселото зеле + няколко картофа. Отгоре покрито с бекон. Може и прошуто.

# 23
  • Мнения: 5 001
мили дами като говорим за кисело зеле дайте тогава и някоя по- така рецептичка с кисело зеле
Какво значи по-така?....

Сърми
капама
месо(пилешко,патешко,пуешко,свинско) с кисело зеле на фурна
боб с кисело зеле на фурна.......

# 24
  • Мнения: 940
Супер сте. Аз не знаех, че може кисело зеле във фризера...
Ще го слагам, че нещо много киселее вече нашето, пък и взе да се затопля...скоро ще трябва да го мятаме в кофата. А ние за първи път решихме да сложим зеле, така или иначе сме в къща. А и на пазарите продават едно... #2gunfire

# 25
  • Мнения: 2 439
Аз си замразявам няколко пакета със зелеви листа и се е случвало в края на август да ядем сарми. Увивам ги в три найлонови торбички, запазват се добре.

# 26
  • Мнения: 1 176
И аз замразявам кисело зеле вече години наред. Около Коледа в българския магазин тук продават и обикновено се запасявам прилично. Отделям си по-хубавите листа за сарми, останалото нарязвам за готвене. Опаковам ги в по-плътни найлонови пликчета и така си имам кисело зеле по време на цялата дълга зима. Даже и зелев сок си замразявам Wink .

# 27
  • Мнения: 2 926
Не съм замразявала зеле до сега, но определено ще го направя тази година.
Много по-лесно ще ми бъде от затварянето в буркани.

# 28
  • Мнения: 940
Обикновено майка ми и баба ми затварят буркани. Така и през лятото ядем кисело зеле и сарми. Но със замразяването определено ще е по-лесно, защото аз не мисля да правя буркани. Нямам условия да ги запечатвам.

# 29
  • Мнения: 9 973
изобщо не съм предполагала,че мога да замразя зеле

# 30
  • Мнения: 163
Ей това със замразяването е страхотна идея,мисля да пробвам.Досега когато ми остане зеле,към март месец го изхвърлям.

# 31
  • Мнения: 1 906
И на нас винаги ни остава зеле и го изхвъряме. Идеята с бурканите ми се вижда най-удачна  Peace

# 32
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
И на нас винаги ни остава зеле и го изхвъряме. Идеята с бурканите ми се вижда най-удачна  Peace
Също и на мен май... newsm78

# 33
  • Мнения: 2 803
И на нас винаги ни остава зеле и го изхвъряме. Идеята с бурканите ми се вижда най-удачна  Peace
Peace

# 34
  • Мнения: 123
Зелева супа
Свинското месо /дребни късчета/ се сварява.Може да се задуши или запържи.
Когато месото е почти готово се добавя малко кисело зеле,нарязано на ситно.
Ориз
Когато и оризът е сварен се добавя поне 1 ч.ч. зелев сок.
Черен пипер и чубрица са подправките.
Супата се застройва.
П.П.По-внимателно със солта!

# 35
  • София
  • Мнения: 188
Много ви благодаря! Поуспокоихте ме вече  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 34
аз не обичам кисело зеле   е ако е мн. хубаво може Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт