Експеримент със 7 вида българско кисело мляко

  • 61 452
  • 366
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 986
Хайде, какво стана. Според мен ще се получи с всички млека. Аз и с "На баба" съм заквасвала.

# 16
  • Germany
  • Мнения: 7 941
Запис и от мен, въпреки, че нашето мляко не е сред "състезателите".

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
С интерес следя резултата Grinning

Моята теория е, че новите марки на пазара в началото са "истински", а като видят, че няма печалба, защото не се харчат толкова, почват да слагат вътре сухо мляко в големи количества и се получава поредното "кисело" мляко без грам киселост, което и в библиотеката в хола да подреди човек, няма да се развали седмици наред.

# 18
  • Мнения: 930
С интерес следя резултата Grinning

Моята теория е, че новите марки на пазара в началото са "истински", а като видят, че няма печалба, защото не се харчат толкова, почват да слагат вътре сухо мляко в големи количества и се получава поредното "кисело" мляко без грам киселост, което и в библиотеката в хола да подреди човек, няма да се развали седмици наред.


подкрепям Peace

# 19
  • Мнения: 2 587
Ще чакам резултата,макар че и нашето мляко не е сред учасниците.

# 20
  • Мнения: 493
Как така се заквасва на 60 градуса?Млякото се заквасва на 36-38 градуса,поне аз така го правя и винаги става хубаво.Заквасвам го с На баба кафявото и става супер гъсто.Последното,което ми донесоха от едно село онзи ден обаче малко насоляваше и аз немога да си обясня защо.Подквасих го пак с На баба кафявото,но стана малко рядко и насолява,но пак е по-хубаво от купешкото.

# 21
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Ето ме  :respekt:  с резултатите !



Стартирах заквасването ( смесеното прясно с малко количество кисело мляко и прибрано на топло ) в 22:07 ч. В 03:07 алармата на телефона ме събуди, извадих млякото и го занесох в хладно помещение, на пода (за да се охлади бързо).
5 часа за заквасване ги считам за идеални. Стари баби казват, че можело и на средата на третия час да се извади млякото, за да не е кисело. Аз съм оставяла за цяла нощ да се подквасва мляко и мога да кажа, че си става супер без да прекалява с киселостта си. Та затова реших, че 5 часа са идеалната среда.


Първи резултатите
: ЗАКВАСЕНО - НЕЗАКВАСЕНО МЛЯКО = 12 заквасени проби (6 марки) и 2 незаквасени проби (1 марка)


Тук ще вметна само, че реших да опитам на вкус киселото мляко и да си споделя субективните впечатления. То е малко трудно да се опише, но ще се постарая. Вложих 3 критерия, по които го оценявах  - киселост (считам, че истинското кисело мляко има съвсем фина жилка на киселост, което го прави лично за мен страхотно на вкус. Определено не обичам кисело мляко, което сладни или му липсва "киселото"), консистенция - пак е сложно да се дефинира, но да речем, че някои млека мазнеят, други стоят стегнато, трети се усещат като парцаливи и сместа не е хомогенна и гъста.

Това, което съм чела, е че истиниското кисело мляко трябва да направи и "цвик" - да пусне минимално количество почти прозрачна, водниста течност около гъстата, стегната консистенция.


Отбелязвам само, че по гърловините на някои бурканчета, от външната им страна, има няколко кафенеещи точки - те са от ръждата от некачествените капачки. Гарантирам, че съдържанието в бурканчетата е абсолютно незасегнато.



ЗАПОЧВАМ:

1. ЕЛЕНА 3.6% - киселост - отлична (под отлична приемам - приятно слаба, не натрапчива и силна), консистенция - отлична (нормално кисело мляко, стегнато, няма парцали или нещо неприятно), гъстота - отлична. Субективната оценка - ОТЛИЧНА. Млякото, което се получи, много ми хареса.



2.  ГАБРОВО МИЛК 3.6 % - киселост - няма (абсолютно неутрално на вкус, няма нищо характерно за истинското кисело мляко. Държа да отбележа, че и оригиналното мляко в кофичката има същия вкус), консистенция - хомогенна смес, но с усещането в устата, че мазнее, нещо, което не е характерно за качествения продукт, гъстота - средна (не е стегнато и гъсто, но не е и рядко). Субективна оценка - ДОБРА. Млякото, което се получи е някакъв вид компромис, защото вкусовите му качества не ми допадат, но пък се подкваси.



3. ЕЛБИ - 3.6% - киселост - отлична, консистенция - отлична, гъстота - отлична. Субективна оценка - ОТЛИЧНА. Млякото, което се получи много ми хареса и определено ми стана един от фаворитите.





4. ВЕРЕЯ 2.9 % - НЕ СЕ ПОДКВАСИ! Ето го моето голямо изумление! Това мляко си остана неподквасено и в двете проби, които изглеждат по съвършено един и същи начин, а именно - течно прясно мляко без никаква гъстота ( това, което се вижда на снимката е каймакът на прясното мляко), а вкусът е точно като да си разбъркал прясното мляко с малко кисело - отврат. Спирам да коментирам - снимките сами говорят, пробите са актуални следващите 24 часа в къщи, та който не вярва и клип ще му снимам.



5. СЕРДИКА 3.6% - киселост - отлична, консистенция - отлична, гъстота - отлична. Субективна оценка - отлична. Млякото, което се получи, много ми хареса. И то ми става един от фаворитите - чисто и просто истински продукт с характерния вкус, вид и характеристики.



6. ПЪРШЕВИЦА 3.6% - киселост - много слаба, но я има, консистенция - средна (млякото стои не особено добре, леко парцаливо и с много цвик), гъстота - слаба. Субективна оценка - добра. Млякото, което се получи, го приемам за компромис. Не бих казала, че е лошо, но е далеч от отличното.



7. МАРКЕЛИ 3.6% - киселост - липсва, консистенция - отлична, гъстота - отлична. Субективна оценка - МНОГО ДОБРА. Млякото, което се получи, на вид е чудесно, но му липсва киселата жилка, а лично за мен това е проблем, но пък за много хора - не е, така, че го приемам като добър компромисен вариант, но лично за себе си - близо до отличните.



Финал:
Приятно съм изненадана от резултатите, защото, честно казано, очаквах много провали. При съвършено равни условия  за седемте марки, за себе си открих 3 отлични продукта, други 3 добри и един, който ме разочарова.

Със сигурност, при следващия удобен случай, ще продължа да експериментирам с други търговски марки.

Да ви е сладко  :respekt:

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 21:48 от Lioness

# 22
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Как така се заквасва на 60 градуса?
На 60 * стартирам процедурата, но докато се разлее в съдовете и се забърка със студената закваска - то си изстива  Hug, та сигурно достига до нормалните 40 *С. Бабите са ме учили, че когато нямам термометър, трябва да бръкна с кутрето и пръста ми да не трае повече от 5  до 10 секунди вътре.  Sunglasses

Неуспеха при заквасване на мляко не се дължи на некачествена закваска, а на лекарства вкл. АБ давани на животното - в случая кравата от  която е взето прясното мляко!
и заквасвайки домашното мляко с купено КМ, то не се различава от купеното Peace
Само дето не си сигурна в здравето на домашното животно. Дори и стопаните му не могат да бъдат 100% сигурни.
Ако искаш наистина заквасено мляко, в което да си сигурна си купи закваски (бактерии)

Моите впечатления от практиката са точно наопаки  Wink. Купувала съм известна марка кисело мляко ( която не я включих в експеримента сега и затова няма да я споделя), която на 2 пъти ми разсипа млякото, а в същото време, успоредно с това правех и с друга закваска, та с нея млякото стана отлично.  Ако лактобацилът липсва от кофичката "кисело" мляко, то няма начин продуктът да се закваси. Факт е, че в този експеримент също имам такова доказателство, при това - при равни условия за всички млека. Факт е, че и двете проби на въпросната марка не се заквасиха  Sunglasses, та определено от закваската зависи дали ще си подквасиш млякото или не.

За здравето на кравата  Blush - нека не изпадаме в теорията на вероятностите. Гарантирам ти, че не киха, не кашля, няма расзстройство и глисти и метили, не е луда и не я хранят с антибиотици, хормони и т.н. Въпросната кравуша си е едно щастливо животно, което всеки ден ходи на паша по красиви поляни, далеч от села, градове, фабрики, комбинати, заводи. Дето се казва - една здрава и щастлива крава е  Flutter

Понеже от година се занимавам с тази хитрина, трябва да ви споделя, че оставих в хладилника домашноквасено мляко за около 45 дни, приготвено с домашен квас ( и него го взех от хората, от които купувам прясното мляко. А те не са купували кисело мляко от години) и отговорно ви заявявам, че за тези 45 дни млякото се беше съхранила идеално в хладилника. Беше годно за ядене и мъжът ми го унищожи набързо и с удоволствие. Та личните ми впечатления са, че поне в хладилник - млякото си има добра трайност. Друг е въпросът, че го държа в стъклени буркани и трудно мога да констатирам дали "бомбира"  Crazy, но на вкус е отлично.

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 11:33 от Lioness

# 23
  • Мнения: 2 741
Много благодаря за труда - беше много полезно   bouquet

# 24
  • Мнения: 353
Страхотна си - и много много полезна тема, направо ти се възхитих за търпението и за това че го споделяш с нас. Лично на мен информацията ми беше много полезна, ползвам 3 марки от участниците и ми беше много любопитно Peace

# 25
  • Мнения: 4 514
Запис набързо, идеята за експеримента е супер, после ще чета резултатите.
ЛъвичкеHeart Eyes

# 26
  • някъде
  • Мнения: 979
А аз така се бях доверила на Верея.... Tired

# 27
  • Мнения: 594
А аз така се бях доверила на Верея.... Tired
И аз...И си мислех, че купувам кисело мляко на децата ...  Sad
Lioness , благодаря ти за полезната тема! Ще си взема поука и ще чакам за резултатите от другите ти експерименти!   bouquet

# 28
  • София
  • Мнения: 2 884
Значи Елби и Елена  Peace
Интересно ми е и с На баба и Данон  Thinking

# 29
  • Мнения: 2 616
Освен благодарято за експеримента ще те помоля да видиш какво ще каже и млякото на Герман, което е също  едно от набедените за добри  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт