ПОГАЧА

  • 1 860
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 530
Не съм правила погача.
Аз също и за двете деца.

# 31
  • Мнения: 5 997
в нашия край не се прави , свекито  ме попита по телефона кога ще я правя-при тях се прави,но и казах че няма да правя

# 32
  • Мнения: 1 674
не съм правила

# 33
  • Мнения: 2 110
След 40-тия - защото смисълът на обичая е църковен.До 40-тия ден жената се води нечиста и не може да влиза в църква.На 40 дена отива да й четат чиста молитва,като не влиза в църквата,а стои в притвора и там идва свещеника да й чете.След това може с бебето вече да влизат в църква.И след този обред вече се прави питката,един вид представя се детето пред общността.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 193
Правих точно на 40тия ден. Някои традиции ми харесват. Тази е една от тях. Така имах възможността да се видя с повечето си приятелки накуп, а все някой се грижеше за бебето и можах да си поговоря с всички. Голям купон беше.
[/quo
te]

И аз много харесвам тази традиция, но доколкото ми е известно, тя е типична само за някои региони. Аз лично гледам на "Погачата" като на един вид официално представяне на бебето на най-близките приятели и роднини и наистина за мен беше много приятно да се видя и поговоря, макар и за кратко, с всичките си приятелки.

# 35
  • Мнения: 718
Правихме я след 40-ия ден. Вместо строго спазване на традициите я превърнах в приятно коктейлно парти с над 20 жени! Crazy

# 36
  • Мнения: 617
Това за погачата за 40 ден, не съм правила

# 37
  • Мнения: 9 436
Може би ще е редно да намериш една от хилядите теми за погачите и да попиташ там.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Може не е проблем , аз лично го направих  точно на 40тия ден

# 39
  • Мнения: 194
Ние пък е направихме точно,когато малката направи 1 месец.Тук ,при нас,я правят и на 20 я ден дори.Т.е.традициите са си различни в различните краища на България.Свекито ми каза,че трябва само омъжени жени да присъстват,но аз си поканих всички неомъжени приятелки:че аз и бебето не бива да се показваме на гостите /ха /,но и това не спазих-аз си бях през цялото време там,а малката като се събуди ,я показах ,нали затова  се събираме ,все пак.Пита не сме месили ,а поръчахме.Направихме шведска маса и всичко мина чудесно.

# 40
  • Мнения: 2 153
Никъде не е казано, че трябва да е точно на 40 ден. Може и по- късно да е, а някои дори не спазват тази традиция.

# 41
  • Мнения: 2 334
Аз лично я направих точно на 40-я ден ,но така се получи понеже се падаше събота иначе не мисля бих чак толкова държала да я направя на 40-я ден  Peace

# 42
  • Мнения: 33
Т.е.традициите са си различни......
Свекито ми каза,че трябва само омъжени жени да присъстват,но аз си поканих всички неомъжени приятелки:че аз и бебето не бива да се показваме на гостите /ха /,но и това не спазих-аз си бях през цялото време там,а малката като се събуди ,я показах ,нали затова  се събираме ,все пак.Пита не сме месили ,а поръчахме.Направихме шведска маса и всичко мина чудесно.

Йоанче, много ми хареса това! Peace Само така! Разбира се, че ще си поканиш гости, които са ти приятни и мили на теб, както и че ще покажеш детето. Все пак тези хора затова са дошли, за да ви уважат вас двете.И аз така не съм месила питата, а ми си я поръчах и всичко беше на шведска маса. И все така правя, защото е най-удобно и гостите ми се чувстват добре.

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз я направих на 40-я ден,но може и 2-3 дни след него

# 44
  • Мнения: 209
За първи път чувам такова нещо newsm78, ние не сме правили.

Общи условия

Активация на акаунт