СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 64 812
  • 1 648
  •   1
Отговори
# 1 590
  • Мнения: 7 821
Питам се, колко родители с едно дете ще то одобрят...или като навършим пълнолетие да ходим да инвестираме в ДГ, че да не ни е срам да искаме после нагло първородното ни дете да посещава ДГ  Naughty А пък като отимаме второ какво...не ми отговаряй, въпросът беше риторичен  ooooh!
ПП Ако има значение, цял живот съм в "града", но просто имам едно дете...тогава какво?Въпросът пак беше риторичен...
Разбирам хората на едно дете, аз съм имала едно дете. Нормално е да не го одобряват, нормално е аз да го одобрявам.
Само последната година купихме компютър, нови матраци, нови столчета и какви ли не консумативи за градината. Няма да изброявам през миналите 5 години какво сме купили и колко стотици левове сме дали за нашите деца.
Сега инвестирам и в училището на големия, с ясното съзнание, че малкия след две години ще има предимство там.

# 1 591
  • Мнения: 99
А ако детската градина на мама и татко е закрита какво предимство ще имаме, за зеления хайвер най вероятно. newsm48

# 1 592
  • София
  • Мнения: 8 943
А ако детската градина на мама и татко е закрита какво предимство ще имаме, за зеления хайвер най вероятно. newsm48
Разбираемо е, че цялата полемика вече придобива комичен характер, но директорките говорят за по-големи братя и сестри, които са посещавали градината. А не родителите или техните родители. Все пак идеята е хора, които лично са инвестирали в градината да имат предимство, а не баба и дядо.

# 1 593
  • Мнения: 115
абе айде моля ви се, семействата само с едно дете /и без връзки/ кучета ги яли. Я се осъзнайте!  Да отида да си дам детето в Дружба щото там съм ходила в ОДЗ, въпреки че от 5г. живея в кв.Гоце Делчев и то благодаря на бога, че има изобщо къде да живеем с мъжа ми.

# 1 594
  • Мнения: 7 821
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=379351.0 А какво ще кажете за това? Ха на бас, че става въпрос за София, Варна или Пловдив?
И те искат равен шанс и справедливо отношение и по принцип имат право! И изобщо не се интересуват, че има хиляди деца, които чакат вече година, че и повече.

# 1 595
  • Мнения: 2 280
Да си призная..разбирам идеята не като инвестиране, а по-скоро като приемственост..
Не,че това как аз я разбирам е от значение..
Или,че това дали ни харесва или не, би повлияло на ПС на ДГ даа го приеме или не като критерий..
ЩОМ ще има критерии...каквито и да са те, е напълно възможно ( и повече от сигурно), че няма да удовлетворяват всички родители..
Нека не забравяме,че всъщност основния проблем не са критериите, а липсата на места.
АКО има места за всички деца, няма проблем да се измислят каквито и да е критерии...
Но НЯМА места.
Честно ви казвам, напоследък не ме напуска мисълта да се заема с частна детска градина..Но нямам идея от къде да започна..Някой има ли идея дали се отпускат някакви средства за откриване на такива ? (Нямам впредвид спонсорство, а по-скоро кредитиране, или финансиране по някакви програми.. newsm78)
От два дни имам вече идея и какво точно искам да се случва в тази детска градина..
Мисля да пусна нова тема по въпроса..Само не знам къде точно..може би трябва д апопитам първо модераторите.. newsm78

# 1 596
  • Мнения: 7 821
ОФФ Зависи как я формулираш, Щурчо  Wink. Ако не е като проучване на пазара ще я бъде  Simple Smile.
Имаше доста идеи за родителските кооперативи, но не знам до къде стигнаха в реализацията.
Според мен това е начина да се решат бързо проблемите. Защото малко хора могат да отделят по 500 лв на месец за частна градина, но много по 150-200 за кооператив. И ако държавата/общината подпомогне напр. с помещение не е толкова трудно осъществимо. Но ето го новия закон за просветата, а там май няма алтернативни форми на градините.

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 10:43 от .Ели.

# 1 597
  • Мнения: 2 280
Нямам идея да е тема за проучване на пазара..
Искам да се информирам за програмите,които съществуват за подпомагане на инициативата на родителите да си организират сами отглеждането на децата и обучаването им по програми одобрени от МОН в яслена и градинска възраст..
Дори не знам дали точно Частна детска градина или нещо друго..
Въпрос на бумащина..и възможности.
Просто..ми омръзна да разчитам на Общината или Държавата..предпочитам на собствената си предприемчивост и на други родители като мен..

# 1 598
  • София
  • Мнения: 2 437
Питам се, колко родители с едно дете ще то одобрят...или като навършим пълнолетие да ходим да инвестираме в ДГ, че да не ни е срам да искаме после нагло първородното ни дете да посещава ДГ  Naughty А пък като отимаме второ какво...не ми отговаряй, въпросът беше риторичен  ooooh!
ПП Ако има значение, цял живот съм в "града", но просто имам едно дете...тогава какво?Въпросът пак беше риторичен...
Разбирам хората на едно дете, аз съм имала едно дете. Нормално е да не го одобряват, нормално е аз да го одобрявам.
Само последната година купихме компютър, нови матраци, нови столчета и какви ли не консумативи за градината. Няма да изброявам през миналите 5 години какво сме купили и колко стотици левове сме дали за нашите деца.
Сега инвестирам и в училището на големия, с ясното съзнание, че малкия след две години ще има предимство там.
Peace
Колкото е правилно, толкова и не съвсем (малко подкупно ми звучи). Но със сигурност трябва да има предимство за родители, които вече са влагали средства в базата на ДГ чрез по-големите си деца. Не виждам логиката една майка дошла от някъде си, да има равен старт с гореописаният случай. Но това е само една от причините, поради които смятам, че трябва да има такова предимство.

jeniqa, тези с повече деца първо са имали само първородно, нали?  Simple Smile Въпросите ти са нелепи...преди имаше директен прием за предимствата, които сега се точкуват. Какво фатално виждате??И всички ние сме кандидатствали с първородните си деца по старите правила.
Защо смяташ, че като отпадне предимството брат/сетра и ще бъдете приети? На всички ви пожелавам един ден, като имате повече деца да си прочетете писаниците.

Лично аз никога, преди да влезна в темата, не се бях замисляла, че има хора които са против това предимство. Дори когато то не беше предимство, а гарантираше директен прием. Честно и преди съм го казвала, когато синът ми кандидатстваше и виждах как децата отпадат назад не ми се е сторило и грам нередно. По-скоро се притеснявах от това до колко предимствата са истински. С изумление попаднах на темата, в която хората масово протестират с/у това предимство. Но свят широк- хора всякакви. Моето е може би неправилно възпитание да давам предимство на определени хора.

Но ние си говорим, а кервана си върви...само си мислим, че някой взима предвид това, което пишем.

# 1 599
  • Мнения: 3 993
....
Разбираемо е, че цялата полемика вече придобива комичен характер, но директорките говорят за по-големи братя и сестри, които са посещавали градината. А не родителите или техните родители. Все пак идеята е хора, които лично са инвестирали в градината да имат предимство, а не баба и дядо.
Наистина придобива комичен характер, като те чета, имам чувството, че говорим за някакви елитарни заведения тип Оксфорд или Кеймбридж, където детето ми може да бъде прието, само ако имаме традиция в семейството да спонсорираме заведението от векове.  Joy
А идеята, както си я описала по-горе, силно намирисва на узаконяване на незаконно спонсорство. Като спонсорираш градината, подписа ли договор за дарение или друг подобен документ?
*щурчо* и аз първоначално разбрах идеята като приемственост, но пак не е редно. Колкото по-глупави идеи и текстове приемат общината и ПС на ДГ, толкова по-уязвими стават в съда.

# 1 600
  • Мнения: 7 446
Доказването му е елементарно, всяка градина си има архив. Да не говорим, че директорките си познават пресните възпитаници. Така че ако си остане директорките и педагогическите съветите да решават приема, ще си го имат предвид.
            За какви пресни примери става въпрос?  Laughing Всички деца минали през конкретното ДЗ се познават от учителките им и понеже персонала си е от откриването на тези ДЗ си познава възпитаниците.Като работя от 73 година в едно и също ДЗ смятате ли ,че ми трябва архив за да доказвам дали това дете е било при мен и дали е ходило на градина.В интерес на истината първия ми випуск е бил 70 г роден,че те вече може и баба и дядо да са станали  Laughing При това поне от 10 години идват възпитаници и си търсят техните учители. Laughing Така,че тези хора са си живяли и продължават да живеят в София,някои от тях работят в конкретния район,други пък все още си живеят и ДЗ им е познато и удобно.
              В почти всички училища имат предимство децата,чиито родители,братчета,сестричета са ходили в това у-ще.Да не говоря,че като отидох да подам документи за внучката си директорката каза "вие и сестра ви също сте учили при нас"  Laughing Аз пък честно да си призная хич не включих коя е !  Embarassed
              Щурчо,за откриване на ЧДГ.Започва се от базата  Laughing Нямаш ли материалните условия,сградата ако ще мед и масло да тече зад олющените стени и приспособените помещения направо не си е работа.Като минеш покрай ДЗ не попиташ ли какво е това ...значи нищо не си направил.Имаше идея за планираните нови общински градини да се въведе "частно-мениджърски подход" каквото и да значи това в съзнанието на общинарите.Ние поне го разбрахме така: Дава се право на застрояване върху общински имот и се отпускат финанси за строеж / по какъв начин така и не разбрахме / като част от средствата осигурява мениджъра сключил договор с общината.Така,че се получава нещо като "частно-общинско" ДЗ.И до тук ...ни се чу,ни се видя.Чу се слух за едно от бъдещите ДЗ,че ще го строи предприемач и за това са му дали част от петното за друг строеж,ама квартала не си даде мястото и сега кучетата п.... там.Казано по най-грубия начин и терена си е сметище.

# 1 601
  • София
  • Мнения: 1 541
за мен тази директорка , която е казала за предимство с предишна инвестиция в съответната ДГ  е заменила думата инвестиция с корупция - няма какво да се заблуждаваме , че не е така - честно ви казвам и на мен  ми писна - няма ли най накрая да се взема решение от СОС и да се спазва някакъв регламент от всички ДЗ - к'во е това в една ДГ по едни критерии , в друга по други - ми отивам още от сега да давам спонсорство...парички опс извинете думата беше инвестиция  в ДГ , че...догодина ще кандидатстваме - и това ако не е корупция - здраве му кажи  Hug

# 1 602
  • Мнения: 2 280
Имаше идея за планираните нови общински градини да се въведе "частно-мениджърски подход" каквото и да значи това в съзнанието на общинарите.Ние поне го разбрахме така: Дава се право на застрояване върху общински имот и се отпускат финанси за строеж / по какъв начин така и не разбрахме / като част от средствата осигурява мениджъра сключил договор с общината.Така,че се получава нещо като "частно-общинско" ДЗ.И до тук ...ни се чу,ни се видя.Чу се слух за едно от бъдещите ДЗ,че ще го строи предприемач и за това са му дали част от петното за друг строеж,ама квартала не си даде мястото и сега кучетата п.... там.Казано по най-грубия начин и терена си е сметище.
Точно от това се интересувам!
Дали някои има идея кого и къде мога да получа повече информация..
Сградата ще бъде достатъчно добра за децата..

# 1 603
  • Мнения: 4 393
Питам се, колко родители с едно дете ще то одобрят...или като навършим пълнолетие да ходим да инвестираме в ДГ, че да не ни е срам да искаме после нагло първородното ни дете да посещава ДГ  Naughty А пък като отимаме второ какво...не ми отговаряй, въпросът беше риторичен  ooooh!
ПП Ако има значение, цял живот съм в "града", но просто имам едно дете...тогава какво?Въпросът пак беше риторичен...
Разбирам хората на едно дете, аз съм имала едно дете. Нормално е да не го одобряват, нормално е аз да го одобрявам.
Само последната година купихме компютър, нови матраци, нови столчета и какви ли не консумативи за градината. Няма да изброявам през миналите 5 години какво сме купили и колко стотици левове сме дали за нашите деца.
Сега инвестирам и в училището на големия, с ясното съзнание, че малкия след две години ще има предимство там.
Peace
Колкото е правилно, толкова и не съвсем (малко подкупно ми звучи). Но със сигурност трябва да има предимство за родители, които вече са влагали средства в базата на ДГ чрез по-големите си деца. Не виждам логиката една майка дошла от някъде си, да има равен старт с гореописаният случай. Но това е само една от причините, поради които смятам, че трябва да има такова предимство.

jeniqa, тези с повече деца първо са имали само първородно, нали?  Simple Smile Въпросите ти са нелепи...преди имаше директен прием за предимствата, които сега се точкуват. Какво фатално виждате??И всички ние сме кандидатствали с първородните си деца по старите правила.
Защо смяташ, че като отпадне предимството брат/сетра и ще бъдете приети? На всички ви пожелавам един ден, като имате повече деца да си прочетете писаниците.

Лично аз никога, преди да влезна в темата, не се бях замисляла, че има хора които са против това предимство. Дори когато то не беше предимство, а гарантираше директен прием. Честно и преди съм го казвала, когато синът ми кандидатстваше и виждах как децата отпадат назад не ми се е сторило и грам нередно. По-скоро се притеснявах от това до колко предимствата са истински. С изумление попаднах на темата, в която хората масово протестират с/у това предимство. Но свят широк- хора всякакви. Моето е може би неправилно възпитание да давам предимство на определени хора.

Но ние си говорим, а кервана си върви...само си мислим, че някой взима предвид това, което пишем.

Ами ако бяхте кандидатствали с първородните си деца по начина, по който се очертава да се кандидатства сега, с този недостиг на деца едва ли щяхте да имате необходимост да "инвестирате"в ДГ, просто защото най-вероятно децата ви нямаше да са приети...ще ми се да застанеш за миг в моето положение и да се замислиш за "драсканиците"си...освен това, аз съм била на ДГ в Младост, сега живея в Дружба...дали ако детето ми по този параграф е с "предимство"в ДГ в Младост, която съм посещавала, майките на 1,2,3 или 5 деца, живеещи точно до градината ще ги интересува, че аз съм ходила на градина там и затова детето ми е с "предимство".Айде, да не се заблуждаваме!!!Това си е схема за огроооомна корупция, няма нищо общо с намеренията за справедливост и бла бла

# 1 604
  • Мнения: 3 993
Didia , "частно-мениджърския подход", както го наричаш, се казва публично-частно партньорство (PPP от Public Private Partnership) и не е в съзнанието на общинарите, ами е популярна практика в развитите държави, в България за съжаление все още не. Иначе правилно сте разбрали принципа на действие - насърчават се частни инвеститори да обединят ресурсите и усилията си с държавата в името на обща взаимноизгодна цел, в случая строеж на нови ДГ.
*щурчо*, поинтересувай се първо в МОН дали имат подобни програми...би трябвало да имат.

Общи условия

Активация на акаунт