ОТНОВО за СОЛЕНЕТО

  • 4 712
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Скъпи майки,
цяла нощ не съм спала от нерви защото за пореден път ми се наложи да слушам глупости от непросветени хора и да се опитвам да им обясня неща,които явно не искат да разберат.
Вчера унас дойде една приятелка на свекърва ми,уж съвременна жена и взе да ми ги говори едни...
С дъщеря й се възмущавали на техни познати как така не искали да си солят бебетата,така щели да миришат на цигани като пораснат.
Кипна ми,едва се сдържах.Аз съм пример за това,че несолените бебета не "миришат на цигани" като пораснат.Свекърва ми взе да ми се оправдава след като повдигнах въпроса пред нея,че нената приятелка незнаела,че не са ме солили и т.н. .Сигурна съм,че както и до сега ще има да слушам доста за това солене и неговото "полезно действие". Точно заради това ми се иска тук в тази тема да дадем някакво научно обяснение за тези хорица защо Не трябва да се солят горките бебоци и какво причинява това.
Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

# 1
  • Мнения: 603
От солта бебетата се обезводняват, а това може да доведе до големи усложнения. Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 4 070
Без да съм особенно просветена по темата смятам ,че има опастност за кожата на дедетото , а и за самото него. До колкото си спомням скоро имаше репортаж точно с такъв проблем.
Защо обръщаш внимание на такива хора и такива глупости- ти го научи на лична хигиена, а нека да не е солено.

# 3
  • Мнения: 2 448
 #2gunfire #2gunfire #2gunfire Разстреляй ги, не му мисли много!

 #2gunfire с това и аз ще се гръмна дето съм солена и съм солила бебето си.

# 4
  • Мнения: 805
Абе, айде стига вече с това солене!
Какво си губиш времето с глупости. Гледай си детето.
Ти си за бой - цяла нощ не била спала! Заради бръщолевенията на някаква бабка...
и не се заяждам, даже ми стана кофти за теб...

# 5
  • Мнения: 9 973
не се вкарвай във филми....има доста инфо по въпроса

# 6
  • Мнения: 43
Проблема е,че трябва да  общувам ежедневно с такива хора и искам веднъ завинаги да им затворя устата за да си гледам наистина спокойно детето.

# 7
  • Мнения: 3 092
Ох , не знам доколко обясненията ще помогнат , по скоро игнор  и не се ядосвай ( ако можеш) детето си е твое , ще го гледаш както си искаш.

# 8
  • Мнения: 292
По времето на фараоните са солили умрелите за да им излязат всички телесни сокове за да да ги мумифицират. Солта изсмуква течностите от тялото. Както когато ядем солено .... ожадняваме. Не е научно обяснение, с техническите му термини,  но е вярно.
И не се ядосвай с некомпетентни.

# 9
  • Мнения: 672
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=353976.0;all
Ето я темата. Дай им на немиришещите да я прочетат.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

Бебе бере душа, родителите го солили да не мирише

Eй това им го прочети на умните баби  Twisted Evil

# 11
  • Мнения: 1 733
И не се ядосвай за глупости. Ако можеш, не общувай с тези хора. Ако пък няма как да избегнеш контакта с тях, предварително им кажи, че съвети не приемаш.

# 12
  • Мнения: 8 999
Кажа им, че си солиш бебето и приключи въпроса.

# 13
  • Мнения: 4 514
Кажа им, че си солиш бебето и приключи въпроса.
Точно това и аз щях да кажа. Що ти е да се разправяш за глупости? Кажи "да, разбира се, соля го, няма да мирише на циганин я" и ти е мирна главата.

# 14
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Не се ядосвай за такива глупости.Аз също имах мрънкане от една баба.Просто и обясних, че аз няма да налагам детето си като риба в сол.
Нека си понамирисва на цигане, така ще си го познавам от далече Mr. Green
Бабата видя, че няма да излезе с мен на глава и престана с тъпотиите.

# 15
  • Мнения: 1 427
#2gunfire #2gunfire #2gunfire Разстреляй ги, не му мисли много!

 #2gunfire с това и аз ще се гръмна дето съм солена и съм солила бебето си.
Това сериозно ли? Наистина ли си солила бебето си ?

# 16
  • Мнения: 2 448
#2gunfire #2gunfire #2gunfire Разстреляй ги, не му мисли много!

 #2gunfire с това и аз ще се гръмна дето съм солена и съм солила бебето си.
Това сериозно ли? Наистина ли си солила бебето си ?

Напълно сериозно, не съм го солила, слагала съм сол във водата, но за някои това е едно и също.
Та за туй направих кефа на авторката и се гръмнах.  Laughing

# 17
  • Мнения: 137
Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

Бебе бере душа, родителите го солили да не мирише

Eй това им го прочети на умните баби  Twisted Evil
вижте сега тва бебо4е са го поръсили със едра сол и са го увили ми то остава6е да му сложат 4ерен пипер и праз и е готожа сланината  ooooh!заради кого мислите пак заради някаква баба преди са солили бебоците за6тото наистина са мири6ели нямали са нуйната хигиена но в 21век с толкова мазила и да го 4ипка6 сяка ве4ер въоб6те не се 4уди  Naughtyникакво солене

# 18
  • Мнения: 494
Сигурно няма да ми повярвате, ама за първи път чувам за солене на бебета. Направо се кефя какви глупости има. Хич не си трови живота с тия баби, тегли им по една маина и си гледаи бебето както ти си знаесш

# 19
  • Мнения: 197
Малко подправки зехтин и запръжка и ще е готово  Mr. GreenУжас моето бебе като не е солено да не би да мерише а и аз не мериша ,като започнат с това осоляване и с тези яйца във водата, ама че пра бабини деветини .Никога не се връзвай на подобни щуротии как си гледаш детето така   bouquet

# 20
  • Мнения: 2 960
Проблема е,че трябва да  общувам ежедневно с такива хора и искам веднъ завинаги да им затворя устата за да си гледам наистина спокойно детето.
Хора,даващи съвети /които никой не иска/ бол.Важното е ти да успееш да не им обръщаш внимание.Ей това му е майката.Трябва да си решена да игнорираш нещата-това е разковничето.
Ето ти ,да им разкажеш до какво може да доведе осоляването на бебетата-стресиращо е ,но на твоите баби -това им трябва явно

http://dnes.dir.bg/2008/12/05/news3696206.html
http://www.chernomore.bg/news.php?cat=7&nid=38547
Айде дано мирясат  Peace

# 21
  • Мнения: 4 433
Да за да млъкнат кажи,че и ти правиш така Simple Smile

...иначе са ти дали подобни теми доста Whistling

# 22
  • Мнения: 9 436
Н се ли разбрахме,че няма да ги правим на салатка тези бебета Mr. Green

# 23
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
При по-чуствителна кожа, солта е в състояние да нанесе тежки увреждания като при изгаряне трета степен. При по-плътна кожа изсушаването ще е по-слабо, но пораженията пак могат да бъдат сериозни.
Ама лошото е, че фенове на въпросното осоляване има и ще продължи да има. Невежеството понякога няма граници, но защо е нужно да се екпериментира и рискува с живота на детето. Twisted Evil

# 24
  • Мнения: 2 960
Н се ли разбрахме,че няма да ги правим на салатка тези бебета Mr. Green
ахааааааа bowuuМного скоро решихме ,че няма да ги готвим Mr. Green

# 25
  • Мнения: 61
Проблема е,че трябва да  общувам ежедневно с такива хора и искам веднъ завинаги да им затворя устата за да си гледам наистина спокойно детето.

 Ще търпиш.  Колкото по-некомтентен е някой в определена област, толкова по-сигурен е в убежденията си. Този форум е живо доказателство.

# 26
  • Мнения: 2 447
Просто обясняваш,че това е твоето дете и ще си го гледаш както на теб ти харесва!

# 27
  • Мнения: 681
Прави си каквото знаеш и хич да не ти пука  Hug

# 28
  • в мечтания дом с любимите мъже...
  • Мнения: 157
На бабите устите неможеш ги затвори.Имаше една приказка-едно си баба знае,едно си бае.Пък защо не го мажеш с мас това дете,защо не слагаш сол във водата, защо.........Просто не обръщай внимание.Около мен само баби се мотаят-роднини,които все знаят какво и как се правело.Аз си гледам детето както преценя-казала съм,че съвети не приемам.Мисля,че съм достатъчно образована,за да зная какво да го правя детето.не се ядосвай,а се радвай на възможността да гледаш как расте щастието.

# 29
  • София
  • Мнения: 23 093
Спокойно, игнорирай глупаците и не търси непременно научни обосновани отговори, когато смяташ, че си права  Peace Мнооого време ще мине, докато се изкорени остарялото мислене, порядки и суеверия!

# 30
  • Мнения: 1 372
Спокойно, игнорирай глупаците и не търси непременно научни обосновани отговори, когато смяташ, че си права  Peace Мнооого време ще мине, докато се изкорени остарялото мислене, порядки и суеверия!
Много точно казано! Има хора които не търпят развитие, въпроса е ти да не се влияеш от тях!

# 31
  • Мнения: 1 354
Аз за пръв път чувам за това"да си посолиш бебето",ама това буквално ли значи да го солиш(да го поръсиш) newsm78, не мога да повярвам какви глупави неща има Shocked

# 32
  • Мнения: 213
Не можеш да отказваш някого от убежденията му, а с възрастни хора като тези жени - това е кауза пердута  Peace
Няма какво да се обясняваш, но ако все пак държат на наблюдения от първа ръка, пиши и ще ти разкажа подробно как е починала сестрата на баба ми при осоляването  Stop

# 33
  • Мнения: 400
Пази Боже..........

# 34
  • Мнения: 2 100
Посъветвали са те много добре - не се връзвай, в едното ухо да влиза, от другото да излиза. Още толкова неща ще чуеш и толкова "съвети" ще ти дават, и ако тръгнеш да се ядосваш за всяко нещо...ехеее  Laughing Успокой се и мисли за бебчето в теб - бъди спокойна, за да е спокойно и то  Hug

# 35
  • Мнения: 487
Отмини глупакът с мълчание, според мен няма смисъл нито да се ядосваш, нито да се опитваш да убеждаваш хора на възраст в правотата си. Просто нямаш шанс според мен, както някой по горе е писал, като те попитат кажи, че го солиш и с това ще се приключи . Grinning Grinning Grinning

# 36
  • Мнения: 64
Относно соленето -също съм против!
Въпросът ми е:
солят се да не им мирише потта или за нещо друго?
Имам сестра в 5-ти клас,която е солена ама като се изпоти си мирише на скунксче Mr. Green
пък и сега навлиза в пубертета

# 37
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Явно тази тема си има резон  Sunglasses


# 38
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Наистина не се ядосвай, колкото и да се опитваме, няма да можем да променим света. Винаги ще има ограничени хора, които не се замислят върху това, което им се подава като информация, и подлагат децата си на какви ли не изпитания.

# 39
  • Мнения: 1 376
Мен съвет за соленето ми даде мъж на 40 години, с две деца, смятащ, че знае всичко. Същият искаше да захранва детето ми с нещичко от масата... и настояваше да спирам с кърменето в шести - седми месец. Много знае човека, той две прекрасни деца е отгледал и знае  bowuu Аз само си чета разни глупости и нищо не разбирам...  Tired
К'ви са тези глупости дето му ги говоря: че няма да соля детенце, че ще захранвам късно и внимателно, че ще кърмя до годинка...
Като видях, че няма смисъл да споря с всезнаещото радио.... казах, че малката се е обринала, когато сме я посолили  Outta Joint после му се жалвах, че детенце имало реакция към някаква храна (чак не помня коя) и за това сега внимавам... и когато ми натякваше, че кърмя.... казах, че не кърмя вече  Outta Joint
Много лъжи, много нещо... Ако беше някой не толкова близък бих казала, че съвети не приемам и да приключа, но в случая трябваше да съм внимателна. Все ще дойдат и обвинения, че не съм добра майка, защото детето ми направило едно или друго... ама какво да се прави... Онези дето много знаят, защото отгледали n-брой деца... си го знаят за техните си деца.

# 40
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Как е възможно да има такива хора? Да причиняват това на децата си?

# 41
  • Мнения: 1 335
Много странно защо казват, че ако не се насоли ще мирише на циганче, при положение, че циганите си солят бебетата.  Thinking

# 42
  • Мнения: 438
Хубаво е, че не си си оставила магарето в калта!
Ето един материал, който обяснява на упорити хора (като приятелката на свекърва ти)важни неща не само за осоляването, но и за други щуротии, които много неинформирани същества обичат да дават като съвет, `щото така се правело - едно време така го правели простите баби, дай и ние сега така да правим...
http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=122842

# 43
  • Мнения: 2 047
   Въобще не им търси научни обяснения на такива хора - каквото и да им кажеш не можеш да ги убедиш, даже да гледат някой от последните репортажи за поредното осолено и изгоряло бебе, пак ще държат на осоляването. За твое успокоение ще ти кажа, че също познавам хора осолявани и осоляващи децата си, но пак си миришат яко (ама си въобразяват, че не миришат, хм...).
   И още колко такива неща ще чуеш .... не си разваляй съня заради това.

# 44
  • Мнения: 1 427
Прочетох горната статия,много ме ядоса това,че на 2-3 пъти се споменават интернет форуми и сайтове,където майките уж били съветвани да ползват сол,мас,яйца и т.н. А всъщност е точно обратното- в който и форум да се влезе,навсякъде съветват да НЕ се солят бебетата и т.н. Crossing Arms
Аз не съм чувала за такова осоляване от бабите си. Може би се практикува само в някой райони на страната newsm78 . Но със сигурност е голяма простотия.

# 45
  • Мнения: 6 274
Няма какво да го коментираме - бебетата НЕ СЕ солят !!!   Naughty

# 46
  • Мнения: 2 746
Аз не съм чувала за такова осоляване от бабите си. Може би се практикува само в някой райони на страната newsm78 .

Масово разпрострнено е в Южна България.

# 47
  • Мнения: 199
Не мисля,че каквото и да им кажеш или прочетеш на такива хора ще промениш нещата!Никакво научно обяснение няма да промени мнението на непросветения!!! LaughingМен лично ме е ужасно яд,че някои майки въпреки несъгласието си се поддават на натиска от страна на  майки,свекърви,баби,та дори мъжете си(повлияни от 3ти лица)и го правят!Ето това ме дразни ужасно!!! smile3515Вместо да ги smile3513

# 48
  • Мнения: 610
Не се ядосвай такива хора винаги ще има и ще ти дават съвети за щяло и нещяло.Просто ги игнорирай й си гледай бебенцето.

# 49
  • Мнения: 1 796
Каквото и да обясняваш на бабето, каквото и да прочетеш и доктор да й заведеш да й обясни, тя пак ще си знае нейното, така че не се хаби Peace

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Тези хора наистина не са в час  #2gunfire
Познавам хора, които са осолявани като малки и сега си миришат като прасета.
Може би трябва да кашеш на бабката, че ако човек не се къпе, колкото и да е солен като малък, пак ще си мирише  Joy

# 51
  • Мнения: 581
Не се хаби, да даваш обеснения. Просто хората са живеели в съвсем друго време с други разбирания. И да обесняваш и да викаш ще е срещу вятъра. Аз лично не бих направила такова нещо на детето си. И ако някой застане до мене и ми каже да осолявам сигурно бих го ударила . Живеем в 21 век и тези неща трябва да останат в миналото. И да вземат медиите и здравните институции да направят повечко предавания за непросветените баби , че направо се излагаме  пред останалите нации!!! При тях дали има подобни обсъждания?

# 52
  • Мнения: 826
За такива хора и хиляди научни обяснения и логични доводи да дадеш, няма да помогне.  Tired
Игнорирай ги и си гледай спокойствието и детето!!! Peace

# 53
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Ох , не знам доколко обясненията ще помогнат , по скоро игнор  и не се ядосвай ( ако можеш) детето си е твое , ще го гледаш както си искаш.
Съгласна Peace. Мъжа ми често ми повтаря, за да ме ядоса разбира се като спорим за нещо Twisted Evil "По умният отстъпва". Кажи им го и това и ги остави да си беснеят Mr. Green

# 54
  • Мнения: 1 322
Само най-големите селяни си солят бебетата.

# 55
  • Мнения: 519
 Божеее ooooh!,това да не са скумрии,че ще ги солят?!

# 56
  • Мнения: 911
Aбе тия твои приятелки и роднини телевизори немат ли си дома? Embarassed
Мине се не мине и по новините съобщават за някоя подобна варварщина, а при един от случаите бебенцето беше починало в болницата, късно го довели, а от осоляването се получавали тежки форми на изгаряния... Седа като се разписах и се сетих, че един лекар обяснявше, че тази практика се използвала едно време, защото бебетата не се къпели (редовно), нямали са козметични препарати като днес, че осоляването не е имало нищо общо с миришенето или поне думата е използвана фигуративно.

Такива нелепици ме подсещат за един случай от преди 2-3 месеца. Идва една братовчедка на майка ми и като разбра, че съм прекъснала кърменето за около месец (че бях при мажо), ама се цедях, за да мога пак да си кърмя, въпросната ми леля направи ей така #Crazy #Crazy #Crazy ... ама как???!!! как ще продължавам да кърмя - щом веднъж съм спряла не се почва, че ми се била развалила и пресякла кърмата, направо е станала вредна!!! Тогава на мой ред аз  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy, ама я сложих на място.

Твоите близки е добре да прочетат темата, която си пуснала, аз така процедирам, когато с майка ми имаме спор за нещо. Потърся из форума тема по спорния въпрос и идеално й запушвам устата!

# 57
  • на края на света.....
  • Мнения: 46
Абе защо слушате хората Twisted EvilСобствено мнение нямате ли си?То все ще се намери някой  да дава акъл.Подминаваш некомпетентните съвети и си гледаш детето ,както прецениш сама.
  И двете ми деца не съм солила и смея да твърдя,че не миришат.Аз също не съм солена това е преди 28 години.

# 58
  • Мнения: 1 558
Нито мен са ме солили(имам умни родители bowuu),нито съм причинила този ужас на децата си.Вече си  мисля,че тази практика трябва да се забрани със закон,след като има толкова безотговорни родители.... Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 213
Вече си  мисля,че тази практика трябва да се забрани със закон,след като има толкова безотговорни родители.... Rolling Eyes
Това няма да помогне  ooooh!

# 60
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
За пръв път чух за осоляването от новините преди известно време и всъщност не зная какво точно представлява,но искам да попитам,дали мога да кисна краката на дъщеря ми в леген с вода,гореща и шепа морска сол,когато е настинала или и това не е за предпочитане?Извинете ме за тъпия въпрос Embarassed,но няма кой друг да питам.

# 61
  • Мнения: 6 274
Тина, мисля, че за това няма проблем...  Peace

# 62
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Благодаря,малко бях притеснена,но сега се успокоих Peace

# 63
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Ама ти защо се връзваш на щурутиите на разни бабки Crossing Arms
Остави ги да си дрънкат, то устата им трудно може да се затвори.

# 64
  • Мнения: 370
Ами вие за какво солене говорите...Да не мислите че се въргалят бебетата в сол Joy Нищо подобно.Майка ми е слагала по 1 малка лъжичка сол във водичката,докато ме къпе и до сега кожата ми никога не е миришела лошо.Дори след като ни е изкъпела,мен и сестра ми,ни е мазала хубаво с мас.Мога да се похваля със завидно мека и гладка кожа и до сега не е имало мъж,който да не го забележи.Спокойно,нищо няма да му направиш на кожичката на бебето.Ти си решаваш какво да правиш с твоито дете Hug

# 65
  • Мнения: 213
Ами вие за какво солене говорите...Да не мислите че се въргалят бебетата в сол Joy Нищо подобно.Майка ми е слагала по 1 малка лъжичка сол във водичката,докато ме къпе и до сега кожата ми никога не е миришела лошо.Дори след като ни е изкъпела,мен и сестра ми,ни е мазала хубаво с мас.Мога да се похваля със завидно мека и гладка кожа и до сега не е имало мъж,който да не го забележи.Спокойно,нищо няма да му направиш на кожичката на бебето.Ти си решаваш какво да правиш с твоито дете Hug
Това, че имаш хубава кожа, е добре за теб  Peace И аз имам хубава кожа. Не е там въпросът.
Не става дума за "въргаляне", а за "отриване" на бебетата. И за някои майки, които не се замислят, е лесно както да сложат шепа сол във водата, така и да отрият бебето без нея, само със сухото вещество.

Но тази тема е изтъркана до немай къде  Whistling

# 66
  • Мнения: 2 746
Ами вие за какво солене говорите...Да не мислите че се въргалят бебетата в сол Joy Нищо подобно.Майка ми е слагала по 1 малка лъжичка сол във водичката,докато ме къпе и до сега кожата ми никога не е миришела лошо.Дори след като ни е изкъпела,мен и сестра ми,ни е мазала хубаво с мас.Мога да се похваля със завидно мека и гладка кожа и до сега не е имало мъж,който да не го забележи.Спокойно,нищо няма да му направиш на кожичката на бебето.Ти си решаваш какво да правиш с твоито дете Hug

Е, то вашто не е солене.Майка ви е направила нещо като физиологичен разтвор с тази малка лъжичка сол  Simple Smile

# 67
  • Мнения: 1 376
Вчера се видях с моя позната от "махалата" и реших да я разпитам специално за процедурата. Тя ми разказа как е процедирала нейната майка с бебетата 'и. Първо се обтрива хубаво бебето и се повива, за да преседи - може и три часа... След това се отвива (тук ми каза, че бебчето било сбръчкано от солта) и се облива с вода, в която пак има сол, но много малко...
Аз реших да 'и разкажа за статистиката със смъртни случаи и изгарания... но тя беше категорична, че никога не е чувала за това. И е убедена, че всички нейни познати практикуват осоляването  Crazy

# 68
  • Мнения: 1 554
Вчера се видях с моя позната от "махалата" и реших да я разпитам специално за процедурата. Тя ми разказа как е процедирала нейната майка с бебетата 'и. Първо се обтрива хубаво бебето и се повива, за да преседи - може и три часа... След това се отвива (тук ми каза, че бебчето било сбръчкано от солта) и се облива с вода, в която пак има сол, но много малко...
Аз реших да 'и разкажа за статистиката със смъртни случаи и изгарания... но тя беше категорична, че никога не е чувала за това. И е убедена, че всички нейни познати практикуват осоляването  Crazy

 #Crazy

# 69
  • Мнения: 2 438
Вчера се видях с моя позната от "махалата" и реших да я разпитам специално за процедурата. Тя ми разказа как е процедирала нейната майка с бебетата 'и. Първо се обтрива хубаво бебето и се повива, за да преседи - може и три часа... След това се отвива (тук ми каза, че бебчето било сбръчкано от солта) и се облива с вода, в която пак има сол, но много малко...
Аз реших да 'и разкажа за статистиката със смъртни случаи и изгарания... но тя беше категорична, че никога не е чувала за това. И е убедена, че всички нейни познати практикуват осоляването  Crazy
Тази лично аз ще я обтрия! Що за варварщина #Crazy

# 70
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
 ooooh!

Боже, колко мъка има по тоя свят!  Tired

# 71
  • Мнения: 1 513
 ooooh!Тези хора добре ли са? Що за варварско отношение.

# 72
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
ееее това вече е прекалено ooooh!

# 73
  • Мнения: 4 335
Аман от такива ненормалници ooooh!

# 74
  • Мнения: 370
 #Crazy
Не бих причинила това на детето си

# 75
  • Мнения: 2 746
Интересно ми е, само в БГ ли се практикуват такива вещерски обичаи? Някой знае ли за подобни практики в чужбина?

# 76
  • Мнения: 4 784
Една, две, пет лъжички, обтриване, въргаляне - всичко си е пълна простотия. Откажете се най - накрая от тази прословута сол! Чудя се аз как така не мириша на циганка, като не са ме солили! Егати късмета!
Остави ги да си приказват каквото си искат, ако искат да се осоляват, тяхна си работа. Който иска да бъде информиран, се интересува. Информация има достатъчно.

# 77
  • София
  • Мнения: 17 592
Боже, пък аз си помислих, че става дума за солена храна. Хич вече не очаквах да се появяват - отново! - подобни теми...

Бебетата не бива да се осоляват, понеже е животозастрашаващо.
Същото се отнася за бани с H2SO4 (сярна киселина - маха миризми чудесно!), NaOH, NH4+ и др. химикали.

Не разбирам защо трябва някому да се запушва устата.

Д-р Спок, в едно от много по- ранните си издания, коментирайки употребата на бибичка и потенциалните роднински напъни за прекратяването на тази практика, дава на младите майки добър съвет за отбиване на атаките : "Бебето си е мое".

А ако някоя майка, при всички достъпни средства за извличане на информация, все пак иска да навреди на детето си... е, ами, уви, трудно ще я спрете.

# 78
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз за пръв път чувам за това"да си посолиш бебето",ама това буквално ли значи да го солиш(да го поръсиш) newsm78, не мога да повярвам какви глупави неща има Shocked

И аз от форума разбрах за тази... хм, практика на варварските племена в отдалечени части на страната. Също докато бях бременна. Също бях втрещена. Също отказвах да повярвам. Чак докато в новините се появи информация за няколко смъртни случая - доста бързо един след друг - в резултат на осоляване...

# 79
  • Мнения: 121
преди даваха по btv новините за едно бебенце ,дето го бяха солили и го бяха приели в болница след това -доста опасно ми се вижда- Thinking незнам

# 80
  • Мнения: 213
Интересно ми е, само в БГ ли се практикуват такива вещерски обичаи? Някой знае ли за подобни практики в чужбина?
За Гърция, а вече и за Турция съм сигурна, че такова нещо не се практикува  Peace Поне в наши дни. Мъжът ми като чу за този ритуал, изпадна, меко казано, в недоумение  #Crazy Е, успокоих го, че няма да се хвърля да му соля детето  ooooh!

# 81
  • Мнения: 4 784
Интересно ми е, само в БГ ли се практикуват такива вещерски обичаи? Някой знае ли за подобни практики в чужбина?
Български измишльотини са това. Не съм чувала да се практикуват подобни "методи" в чужбина.

# 82
  • Мнения: 487
Интересно ми е, само в БГ ли се практикуват такива вещерски обичаи? Някой знае ли за подобни практики в чужбина?

Тук Канада, може да ме пратят в лудница, ако предложа на някое мамче да си осоли детенце.

# 83
  • Мнения: 202
Просто това със соленето са някакви глупости останали от едно време в главиците на разни бабки.Лошото е,че те си вярват ,че за всичко са прави и в повечето случаи се опитват да се налагат.Аз така буквално изгоних бабата на мъжа ми от стаята докато къпех малкия ,когато беше бебе.Беше седнала да ми обеснява за стотен път да слагам сол във водата и после да не го мажа с крем,а със свинска мас.Казвай им,че си е твоя работа как ще си гледаш детето отсега,за да не ти се качат на главата после.

# 84
  • Мнения: 651
Аз като заговорих за това у нас бабката веднага скочи:"ми да,то солчицата загрява детето и пъпчици да има прегарят"!
Мъжото изпадна в ужас като чу да се соли бебето!Живо и здраво ще пропуснем осоляването.Миризмата си идва от нечистоплътие и от това какво ядеш!

# 85
  • Мнения: 41
Скъпи майки,
цяла нощ не съм спала от нерви защото за пореден път ми се наложи да слушам глупости от непросветени хора и да се опитвам да им обясня неща,които явно не искат да разберат.
Вчера унас дойде една приятелка на свекърва ми,уж съвременна жена и взе да ми ги говори едни...
С дъщеря й се възмущавали на техни познати как така не искали да си солят бебетата,така щели да миришат на цигани като пораснат.
Кипна ми,едва се сдържах.Аз съм пример за това,че несолените бебета не "миришат на цигани" като пораснат.Свекърва ми взе да ми се оправдава след като повдигнах въпроса пред нея,че нената приятелка незнаела,че не са ме солили и т.н. .Сигурна съм,че както и до сега ще има да слушам доста за това солене и неговото "полезно действие". Точно заради това ми се иска тук в тази тема да дадем някакво научно обяснение за тези хорица защо Не трябва да се солят горките бебоци и какво причинява това.
Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

https://www.bulpress.net/news/article/25667
Прочети и това на свекито си.

# 86
  • Мнения: 43
Просто това със соленето са някакви глупости останали от едно време в главиците на разни бабки.Лошото е,че те си вярват ,че за всичко са прави и в повечето случаи се опитват да се налагат.
Наистина не може да се излезе на глава с тези хора,сега свеки се е кротнала,но съм сигурна,че като се роди  малкия ще има пак да слушам глупости.На всичко отготе колкото и да им четеш статии и статистики,съвети на лекари те пак си знаят едно и също и всички тези писания едва ли не не се отнасят и за тях.Имало е  случаи когато се стига до там да ми каже едва ли не,че "те тия доктори какво разбират".Ами дай тогава да не ходя в болницата да раждам,а в някоя плевня на село. #Crazy
Налага ми се да повтарям,че бебето няма да се повива,колкото и невероятно да е това и няма да му давам вода,ако го кърмя.Тези хора в кой свят живеят се питам?! baby_neutral

# 87
  • Мнения: 1 174
За това солене комшийката след като ме подпитва на няколко пъти, аз в  началото й казвах: малък е, не виждам смисъл да го соля и т.н. абе общо взето дипломатично се опитвах да й кажа да си гледа работата, но последния път като ме попита дали слагам сол във водата и аз й казах: Да, даже и яйце слагам и орехови листа /изброих и другите "подправки", че с едно обяснение да отговоря всички подобни подхвърляния/ и тя  знаете ли какво вика: "Абе аз по - рано не смеех да ти кажа, ама то детето си понамирисваше, а пък виж сега откакто взе да слагаш сол, че и яйце и вече не мирише ...".  Twisted Evil А сега де кво да кажа ...   #2gunfire

# 88
  • Мнения: 4 433
 Joy Важното е,че ще спре да ти говори за тая сол Twisted Evil

..гледай редовно да го готвиш и всичко ще е наред и с него и с комшийката Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 89
  • Мнения: 35
Лично аз съм осолявана като бебе, но аз такова нещо не бих сторила на собственото си дете Peace

# 90
  • Мнения: 6 713
Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

Не може. Диагнозата е баба, дето знае всичко. Не можеш да спориш с такива същества. Naughty Пробвала съм. Не си соли детето и не им давай обяснения - това е. Grinning

# 91
  • Мнения: 86
Най -добре осоли свеки и с малко зеле във фурната   hahaha

# 92
  • Мнения: 299
Аман от тия баби и техните врели не кипели. Соленето е опасно.

# 93
  • Мнения: 237
за пръв път 4увам за това солене и мисля 4е това е пълна глупост
не се връзвай на тапите бабки, не е тяхна работа дали си соли6 детето или не
няма какво да им се обяснява6, тя нейното като е искала го е солила за твойто  не й влиза в работата

# 94
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
ох....защо винаги идва някоя досадна лелка приятелка на свеки, която се прави на остроумна,двете започват да дрънкат олупости и късат нервите на хората Tired!Изобщо не им обръщай внимание ignore2 и си прави каквото знаеш.

# 95
  • Мнения: 2 587

Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

Едва ли ще успееш да затвориш устите на бабите,аз поне отдавна се отказах.Откак се е родила дъщеря ми все съвети ми дават и спорят до последно колко са прави.Вече не се впрягам,като ме посъветват с някоя глупост се правя че не съм чула,ако ще и десет пъти да повторят. Crossing Arms

# 96
  • Мнения: 7 111
Сигурно осоляването е някакво изобретение, заместващо редовното къпане.
Осоляваните що си мислят, че не миришат?  Tired

# 97
  • Мнения: 6 713
Най -добре осоли свеки и с малко зеле във фурната   hahaha

Супер идейка! Party Mr. Green

# 98
  • Мнения: 439
Аз такова нещо не бих сторила на собственото си дете Peace

# 99
  • Мнения: 983
Най -добре осоли свеки и с малко зеле във фурната   hahaha

Супер идейка! Party Mr. Green
smile3532 smile3532 smile3532
Това за осоляването и немиришенето звучи наистина налудничаво. И на мен се опитаха  да ми втълпят подобна идея, но няма как да стане Naughty
На мен лично педиатърката строго ми забрани подобни процедури, защото можело да доведе до много сложни дерматологични проблеми.

Всичко е въпрос на личен избор, все пак родителя е достатъчно голям и трезво мислещ за да прецени за детето си.

# 100
  • Мнения: 62
Не се тормози и не им обеснявай. Те просто няма да те разберат

# 101
  • София
  • Мнения: 17 592
... Впрочем темата май се поизчерпа...

# 102
И защото едно време всички са били солени,като ходя да си плащам тока и вляза в тая тясна чакалня ми идва да повърна с извинение от миризми-на опашката само пенсионери.Кой блъсне на лукче,кой на чесънче,кой на потчица SickАз нека да си науча детето,че трябва да се къпе сутрин и вечер и да си пере дрехите...

# 103
  • Мнения: 961
Моля ако по-просветените от мен мами могат да дадат ясно обяснение да се включат,за да им затворим малко устите на тези баби.

Не може. Диагнозата е баба, дето знае всичко. Не можеш да спориш с такива същества. Naughty Пробвала съм. Не си соли детето и не им давай обяснения - това е. Grinning

Ха ха ха, абсолютно подкрепям.  Peace Joy

# 104
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Игнорирай изказванията и прави, каквото ти сметнеш за необходимо.

Общи условия

Активация на акаунт