Как готвите коприва?

  • 32 665
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 180
Аз я приготвям по старовремска рецепта,както я е готвила прабаба ми-с яйца,сирене и брашнена запръжка.Панирах веднъж-никой не я хареса.Дали знаете някоя по-засукана рецепта,въпреки че с една коприва какво ли може да се засуче... newsm78
Поздрави  bouquet

# 1
  • Мнения: 5 001
Коприва всякак обичам,но най-много на сурова салата с олио и лимонов сок  Crazy Crazy Crazy Crazy

Измитата коприва се посолява и с ръкавици се стрива между дланите на ръцете.Така не жили.Нарязва се на ситно и се овкусява с олиото и лимоновия сок.

# 2
  • Мнения: 4 410
1 като спанак -супа
2 с ориз а може и гъби на фурна.....евентуално агнешко
3 каша

# 3
  • Мнения: 52
Аз правя от коприва само супа, приготвям я по същия начин като от спанак или лапад.

# 4
  • Мнения: 1 113
Единственият начин да накарам някой вкъщи да яде коприва /освен себе си/ е да я направя на салата с кисело мляко. Рецептата е като на салата Снежанка- мляко, чесън /пресен/, сол и малко олио/зехтин, само че с попарена и накълцана коприва вместо краставица. Аз не слагам цедено мляко, става и с обикновено. Счуканите орехи са задължителни.

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 15:20 от Safo

# 5
  • Мнения: 4 406
Майка ми ме научи от малка - запържена коприва отгоре чукнати няколко яйца

# 6
  • Мнения: 2 110
Преди години леко сварявах копривата и после я претривах през ситото, за да я направа на каша, сега вече се продават готови пюрета и ако искаш може да ползваш и тях. Аз коприва правя по следният начин: задължително я готвя  с бекон или някакво месо /по избор/, правя застройка от яйца ,сирене и кисело мляко.

# 7
  • Мнения: 22
Ето и от мен една рецепта за копривени кюфтенца - страхотна разядка.
Копривата се попарва, може и малко по-дълго.След което се нарязва на ситно , добавя се яйце ,брашно, може и малко намачкано сирене, сол ,подправки.Тази смес трябва да стане като по-гъста каша след което с помощта на лъжица се изпържват като кюфтенца.Готовите кюфтенца се понасят със сос от кисело мляко и копър.

# 8
  • София
  • Мнения: 10 858
и аз я правя на супа, просно защото не знам по друг начин как. Обаче от темата си харесах двата вида салатки  Heart Eyes Ще пробвам  Sunglasses

# 9
  • Мнения: 1 352
Коприва и спанак може да направите и като зеленчуков пай.
Задушавате пресен лук, праз, морков, картоф, чушка, спанак или коприва, добавяте подправки - чесън, червен пипер, сол.
 1 лъж. пшенично брашно и 1 лъж. царевично брашно смесвате с прясно мляко (аз го правя на око), чуквате 2-3 яйца и разбърквате всичко, да стане горе-долу като смес за кекс. Изсипвате в тавичка и печете. Получава се коричка отгоре, става нещо като мусака, реже се на парчета и се сервира с кисело мляко. Мисля да правя скоро, дано се сетя да го снимам.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 355
Аз готвя коприва по рецепта от баба ми. Сварена и пасирана (или нарязана на ситно) коприва се смесва с запържен лук и червен пипер (ако искате може и брашно; аз лично добавам размито брашно към края, за да се сгъсти гозбата). Застройва се с яйца (две-три) и прясно мляко. Добавя се задължително чесън и девесил. Сервира се с натрошено сирене и орехови ядки. Сигурна съм, че ще ви хареса.

# 11
# 12
  • Мнения: 830
Аз до сега с коприва съм правила само супа, обаче след като изчетох тази тема със сигурност ще пробвам поне една салата, и някоя друга гозба. Само малко да стопли времето и да отидем на лозето за коприва.

# 13
  • Мнения: 694
Здравейте момичета по това време къде мога да си намеря коприва но прясна има ли вече по пазарите? Wink

# 14
  • Мнения: 5 001
Здравейте момичета по това време къде мога да си намеря коприва но прясна има ли вече по пазарите? Wink
Има,продават бабите по пазарите вече...Ако можеш да си набереш отнякъде е най-добре,защото ще си сигурна ,че е брана от чисто място..

# 15
  • Мнения: 1 726
"Яйца на очи с копривен сос" ми е любимото. Попарва се копривата, изцежда се, пасира се и се запържва с малко зелен лук, натрошени орехи, чер пипер и джоджен. Когато е готово се сервира като сос за "яйца на очи", аз добавям и хрян. Много е вкусно  bowuu

# 16
  • София
  • Мнения: 312
Само на крем-супа, леко сгъстена с препечено брашно и счукан чесън накрая.

# 17
  • Мнения: 110
1. или с ориз - като първо задушавам ситно нарязан лук с черен пипер, после добавям ориза: 1 чаша ориз към 3 чаши вода, после като изври водата почти, добавям запарената коприва и настъргвам един малък домат, посолявам още малко - на вкус, разбърквам и оставям да покъкри на слаб котлон;

2. или с лук, яйце и сирене - като мош-маш от коприва;

3. Или на салата - запарена коприва, отцедена и изстинала, леко поръсвам със сол, зехтин, сокът на един портокал и нарязани парченца от месото на портокала, една кафена чаша белени семки от слънчоглед, но това главно става за гарнитура на картофи - соте с ким и ситно нарязан магданоз!   

# 18
  • Мнения: 694
Здравейте момичета по това време къде мога да си намеря коприва но прясна има ли вече по пазарите? Wink
Има,продават бабите по пазарите вече...Ако можеш да си набереш отнякъде е най-добре,защото ще си сигурна ,че е брана от чисто място..
Благодаря , а къде мога да си я набера?Къде да я търся? Mr. Green

# 19
  • Мнения: 930
аз правя супа от коприра, прибавям и спанак или лапад

# 20
  • Мнения: 678
Аз я готвя на супа или с ориз.Дъщерята много я обича
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=354194&pid=11122108

# 21
  • Мнения: 2 110
Е това е доказателство за добре сготвена супа щом детето така сладко си хапва ! Peace
Браво Пепито !

# 22
  • Мнения: 4
Здравейте!Аз  към запържената коприва слагам малко бекон или там каквото обичате.Така може би ще я харесат повече.Аз така правя.

# 23
Спаначено-копривена супа с кремвирши

250г  коприва
250г спанак
кубче бульон или опаковка суха пилешка супа
3 кремвирша нарязани на кръгчета
3 сл сметана или кисело мляко
2 сл брашно
масло колкото орех
сол на вкус

В тенджерка разтапяте маслото на огъня, запържвате брашното и добавяте литър вода да заври. Копривата се попарва предварително. Като заври водата в тенджерката, слагате вътре нарязаните коприва и спанак, кубчето бульон (или супата) и оставяте да ври на слаб огън 30мин. После добавяте кремвиршите и оставяте да къкри още 5 мин. Добавяте сметаната (или киселото мляко).
Като сервирате, в купичката може да добавите малко трошено сиренце, поръсено с млени орехи.


Фритата с коприва

250г коприва
5 яйца
шепа киселец, но става и със спанак
1 кч кашкавал или сирене, настъргани
1 кч сирене крема или моцарела
1 1\2 сл галета (или 1 препечена филийка минала през блендера)
2 сл прясно мляко

Копривата се слага в тенджерка с вода, да кипне. Отцежда се и се нарязва.

 Киселеца се нарязва и заедно с кашкавала, кремата, галетата и млякото се смесват в купичка като се разбъркват добре. Добавя се изстиналата коприва.
Отделно чукнете яйцата в друга купичка и ги разбийте с вилица. Може да сложите сол на вкус. Сега добавете яйцата към основната смес.
На котлона се слага тиган (30см диаметър) с олио - да покрие добре дъното. Оставя се да се загрее много силно (иначе фритатата ще залепне).
 В силно загрятото олио се изсипват омешаните продукти. Сместа се разстила по тигана да стане като омлет.
Ако сте сръчни, може да обърнете фритатата по средата на печенето, така че да се получи коричка и от двете страни.


Ризото с коприва

2 чч коприва,
1\2 връзка магданоз
1\2 връзка зелен лук
1\2 връзка зелен чесън
2 сл нарязан наситно праз лук
2 сл нарязан наситно кромид лук
200г ориз
500мл бульон (или просто вода)
1 винена чаша бяло вино
сол и чер пипер на вкус

Копривата се бланшира във вряла вода за няколко минути, отцежда се и се нарязва на ситно.
Останалите зелени подправки също се нарязват наситно и се смесват с копривата.
Бульона (водата) сложете в тенджерка да кипне. През това време в тиганче запържете всичкия лук. Когато кромида стане прозрачен, добавете ориза и запържете да стане прозрачен и той. Сега добавете бульона и оставете да къкри.
Когато оризът поеме всичката течност, добавете копривената смес и бялото вино. Оставете да къкри до пълно увиране на ориза. Ако е необходимо, добавете още вода.







# 24
  • Мнения: 1 282
С ориз.  eat

# 25
  • Мнения: 120
Аз готвя най-често каша от коприва.
Сварявам измитата коприва с 3-4 сухи червени  чушки/който обича -може и малко люти/.Когато чушките се сварят- пасирам до гладко пюре.Отделно запържвам праз лук + 2с.л. бяло  брашно+1/2 буркан пасирани домати.Изсипвам копривата. Разтварям 1/2  чаена чаша царевично брашно с 1/2 ч.ч. хладка вода -да стане гладка каша и добавям към основната тенджера.Подсолява се.Вари се още 20минути на тих огън,като се бърка ,да не загори.Разбиват се 2 яйца и се изсипват в още врящата каша-да се пресекат ,като за курбан-чорба.Маха се от котлона и като леко изстине се добавя натрошено сирене и нарязан магданоз.
Това е рецепта на свекърва ми- уверявам ви много е вкусно.
За постещите - без сирене и яйца-също е много добре.
А как чистите прясната коприва -за да не ви "жъка"?

# 26
  • Мнения: 1 437
копривена каша  - много  я обичам, но за съжаление само аз я хапвам Crazy

# 27
  • Мнения: 3 372
Аз я обичам на манджичка с ориз и цели яйца Peace Също и панирана с брашно и яйчице Peace

# 28
  • Мнения: 804
Готвя копривена супа и с като ястие с ориз.Става и с охлюви,но аз не съм им почитателка.

# 29
  • Мнения: 751
Правя супа от коприва.

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 346

И аз. Последния път я направих с булгур, по съвет на баба ми. Стана много вкусна.

# 31
  • Мнения: 215
Много обичам копривена чорба,но както мама я приготвя.
Копривена каша също, коприва с ориз.

# 32
  • Мнения: 3 562
Правя баница с коприва - http://ttl.dir.bg/_files/t5_4677663.jpg

# 33
  • Мнения: 2 478
Класическата рецепта за коприва ми е най-любима.С лук,ориз,яйца и сирене.Ммммм обожавам я Laughing

# 34
  • Мнения: 180
Тарталета,би ли споделила рецептата за супа,но с булгур.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 430
Ето и моята рецепта с коприва:
ориз с коприва
5 шепи (1 кг) коприва
1 ч.ч. (200 г) ориз
1/2 ч.ч. (100 мл) растително масло
1-2 глави (100 г) кромид лук
2-3 бр. (150 г) домати
1 ч.л. (5 г) червен пипер,сол

Ситно нарязаният лук се задушава в мазнината до омекване и се разбърква с червения пипер. Прибавят се последователно и се задушават доматите, нарязани на дребно, и измитата с топла вода и нарязана на ситно коприва, след което се заливат с топла вода. След завирането им се прибавя оризът. Ястието се посолява и се вари на тих огън до готовност. Поднася се с кисело мляко.

# 36
  • Мнения: 830
Единственият начин да накарам някой вкъщи да яде коприва /освен себе си/ е да я направя на салата с кисело мляко. Рецептата е като на салата Снежанка- мляко, чесън /пресен/, сол и малко олио/зехтин, само че с попарена и накълцана коприва вместо краставица. Аз не слагам цедено мляко, става и с обикновено. Счуканите орехи са задължителни.


А тази салата е жестока!  Peace В събота я правих, даже мъжат ми я яде, който е скептичен към този треволяк  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 852
Най-често я правя на салата с кисело мляко,на супа и на фурна с ориз също я обичаме.

# 38
  • Мнения: 262
Ето и моята рецепта с коприва:
ориз с коприва
5 шепи (1 кг) коприва
1 ч.ч. (200 г) ориз
1/2 ч.ч. (100 мл) растително масло
1-2 глави (100 г) кромид лук
2-3 бр. (150 г) домати
1 ч.л. (5 г) червен пипер,сол

Ситно нарязаният лук се задушава в мазнината до омекване и се разбърква с червения пипер. Прибавят се последователно и се задушават доматите, нарязани на дребно, и измитата с топла вода и нарязана на ситно коприва, след което се заливат с топла вода. След завирането им се прибавя оризът. Ястието се посолява и се вари на тих огън до готовност. Поднася се с кисело мляко.


  аз я готвя почти по същия начин, разликата е че предварително попарвам и накълцвам копривата. И накрая 5 мин преди да сваля тенджерата от котлона прибавям прясно мляко около 100,150 мл. Може и без домати също

# 39
  • Мнения: 385
Момичета, кажете как се готви коприва с яйце и сирене? Иска ми се да опитам, но незная как, Мерси предварително   bouquet

# 40
  • Мнения: 801
аз днес правих коприва с ориз, но вместо кромид лук използвах праз лук. Много вкусна стана.

# 41
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Аз правих пържена с яйца и сирене:
Измих копривата, накълцах я със сатър на една голяма дъска, както е сурова (със сатъра не ми се допират пръстите до копривата и не пари). Загрях олио в тигана и изсипах накълцаната коприва, като я бъркан постоянно. Като се изпържи, изсипах няколко яйца и натрошено сирене и се бърка, докато станат готови яйцата.

# 42
  • Мнения: 262
Аз правих пържена с яйца и сирене:
Измих копривата, накълцах я със сатър на една голяма дъска, както е сурова (със сатъра не ми се допират пръстите до копривата и не пари). Загрях олио в тигана и изсипах накълцаната коприва, като я бъркан постоянно. Като се изпържи, изсипах няколко яйца и натрошено сирене и се бърка, докато станат готови яйцата.
  това ще го пробвам, изглежда и по лесно и бързо от джурканата копривена манджа

# 43
  • Мнения: 2 556
Копривата у нас се хапва само на супа, с малко лук и ориз, без домати. Става страхотно.

Коприва с яйца е нещо, което дори не мога да опитам...

# 44
  • Мнения: 1 394
Имам една страхотна рецепта.Копривата се попарва.Слага се в миксер кана,добавят се 1-2 яйца,черен пипер,сол,зелен лук и брашно да стане на каша.Всичко се разбива добре.Взема се с лъжица и се пържи в сгорещена мазнина.
Стават страшно вкусни! Heart Eyes
Ако не сте любител на пърженото/като мен/ можете да си ги направите в тефлоновия тиган-печени...

# 45
  • Мнения: 789
Обожавам коприва,но не съм сигурна в нещо.Някой може ли да ми каже(дано не ми е много глупав въпросът Embarassed),колко вида коприва има,защото някой беше споменал преди,че една коприва ставала за ядене,а друга-не?Тук ,в Испания много рядко се среща коприва,и тази,която си бера,не е така ароматна като тази,която си готвя в Бългрия.

# 46
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 325
Сасукано не знам.
Аз си я правя на супа, и малката с удоволствие я хапва.
Слагам лук, ориз, малко домати, малко червен пипер, щипка индийско орехче. Овкусявам с кисело мляко.

# 47
  • Мнения: 8
Набрах си коприва и се чудех какво да я правя. Рецептите ви са доста интересни и ще пробвам коприва с яйца и сирене/ като миш-маш/.Дано да я харесат.

# 48
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
мъфини с коприва.както се правят със спанак.

# 49
  • Мнения: 9
Аз я кипвам,прецеждам и започвам да я кълцам, слагам брашно,пак кълцам.Връщам я на огъня,слагам  малко червен пипер,сипвам от водата дето се е варила,посолявам,счуквам 2-3 яйца,малко сиренце,накрая и слагам счукан чесън.И на  баница я обичам Crazy ммм -страхотна!

# 50
  • на Земята
  • Мнения: 291
Трябва ли копривата преди готвене да се попари?Тия дни правих супа и само я измих.Реакцията на съседка беше-ааааа как без да я попариш? newsm78

# 51
  • Мнения: 27 524
Трябва, да  Peace

Аз правя простичка супа от коприва  Simple Smile



Освен това с ориз на фурна, също и на каша с чесън и сирене и яйца.

# 52
  • на Земята
  • Мнения: 291
Благодаря,Блонди!Малко тъпо ама защо се попарва и така не отиват ли полезните вещества във водата,която се изхвърля?

# 53
  • Мнения: 27 524
Кики, да ти кажа честно и аз не знам точно защо. Знам само, че така са рецептите и така правят и майка ми, баба ми... Предполагам, че е за да се омекоти бодливото и дивото на копривата  Thinking Аз си бера накуп, попарвам да се слегне, изцеждам и прибирам в пликчета във фризера. Да, за съжаление част от нещата заминават с водата, ама...   33uu

# 54
  • Мнения: 7 779
Кики, да ти кажа честно и аз не знам точно защо. Знам само, че така са рецептите и така правят и майка ми, баба ми... Предполагам, че е за да се омекоти бодливото и дивото на копривата  Thinking Аз си бера накуп, попарвам да се слегне, изцеждам и прибирам в пликчета във фризера. Да, за съжаление част от нещата заминават с водата, ама...   33uu
първата коприва , както и връхчетата , не боцкат (парят). с голи ръце я бера и ми няма нищо. измивам само със студена вода.после докато се пирготвя всякакви бодли омекват. и не е жилава.   bouquet

# 55
  • Мнения: 27 524
Аз бера само връхчета и само първа коприва. Слагам два чифта домакински ръкавици и боцка и през тях, та знае ли се  Joy

# 56
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 788
Аз използвам сушена коприва ( тук не съм открила прясна, така че мама бере и суши).

Правя копривена супа, коприва с ориз, слагам я в мързеливите картофени кюфтета, а скоро правих и картофи с коприва.

# 57
  • Мнения: 7 779
Аз бера само връхчета и само първа коприва. Слагам два чифта домакински ръкавици и боцка и през тях, та знае ли се  Joy
нежно ти е кожлето  Laughing

# 58
  • Мнения: 632
Аз открих начин да бера копривата без да се паря. Отрязвам я с ножица и с върха на ножицата я хващам лекичко и я прибирам в найлонова торбичка. Няма нужда от ръкавици... Peace
След това я попарвам с малко гореща водя да постои  минута - две, без да ври - само я заливам..., за да не пари и си правя кюфтета с яйца, сирене, брашно и сол, може и малко магданоз и зелен лук накълцан да се сложи и две лъжици кисело мляко с щипка сода. Гребвам с лъжицата и пържа кюфтетата. После са чудни с кисело мляко с чесън.   chef
За да ги яде детето съм ги гръстила КЮФТЕТАТА НА ШРЕК  Laughing Sunglasses

# 59
  • Мнения: 1 232
Дойде копривеното време.  chef

# 60
  • Мнения: 2 755
Може ли да кажете как правите салатата от коприва с кисело мляко. Имам коприва, но не мога да си я представя. Нещо като таратор ли е, подправки...

# 61
  • Мнения: 6 005
Е хванахме се за зелено  Laughing в къщи хапваме супа и панирана,но сега си харесах още няколко рецепти, като четох сушена някой пробвал ли е да суши,аз замразих вече няколко пакетчета,но камерата ми е малка и ако я напълня с зелении за съществената част няма да има място.

# 62
  • Мнения: 2 755
Явно днес няма да вечеряме млечната салата с коприва, но за утре да я кажат знаещите?

# 63
  • Мнения: 6 005
Явно днес няма да вечеряме млечната салата с коприва, но за утре да я кажат знаещите?
тук  на първа страница е

# 64
# 65
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Панирани връхчета от коприва.
И на последък чай от коприва .Аз го пия студен.
http://dieti.net/kopriva/

# 66
  • Мнения: 114
Аз правя най-стандартните, но за мен най-вкусни ястия с коприва: каша от коприва и супа от коприва . Слагам свежа претрита със сол коприва и в зелената салата, става много вкусна и свежа.

# 67
  • Мнения: 2 960
И моята рецепта за салата с коприва. Копривата я заливам с гореща вода и я похлупвам с капак - след като изстине я изтисквам хубаво ия нарязвам на ситно/водата използвам да си изплакна косата след къпане  Mr. Green/.Обърквам я с кисело овче мляко/ сега купувам от Кауфланд" Klass" на ЕТ "Велес"/,Котидж сирене от Лидл/тип извара/ и ситно нарязан пресен чесън. Със хлябът със семена от Лидъл мога цял ден да ям само това - ходи , че отслабвай после....

# 68
  • Мнения: 572

И аз. Последния път я направих с булгур, по съвет на баба ми. Стана много вкусна.

Може ли рецепта?

# 69
  • Мнения: 0
Аз си я правя в няколко варианта - първо на каша: попарвам копривата, след това задушавам лук и малко чесън, запържвам малко червен пипер и брашно и едва тогава добавям малко вода и нарязаната на ситно коприва. Накрая всеки си слага бучка масло и сирене - по желание!
Друг вариант е само да се попари и докато е още топла се нарязва на ситно, добавя се малко масло и сирене и става чудесна зелена гарнитура за пържолки или друга мръвчица.
А освен това си я правим от време на време и така: задушават се листенцата, нарязват се на ситно като изстинат и се смесват с майонеза, кисело мляко, чесново брашно, сол и пипер на вкус.

# 70
  • Мнения: 111
здравейте,
Аз правя салата - попарвам копривата. Нарязвам по 1 връзка пресен лук и чесън и с пасатора.
Посолявам и обърквам полученото пюре с 1 майонеза и малко лимонов сок. Понякога слагам малко сирене или извара.

# 71
  • Мнения: 54
Кипната, изцедена, запържена в зехтин с чесън и сухи люти чушки. Перфектната гарнитура.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт