Замаскираните обяви за работа

  • 10 745
  • 99
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 38 553
Пак да си кажа мъката - за мен замаскирани обяви са и тези "Поверителни" или от разни фирми, дето висят в сайтовете от поне една година и само набират СВта.
Някои са добре написани и с примамливи условия даже.
И все някой нов ще се излъже да им пусне СВто си.
За какво го правят и аз не знам!

# 61
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
...а ми дадоха тест. В него трябваше да решавам задачи от сорта: 1/3+1/6=? или "Кола пътува от точка А до точка Б за 2,5 часа. Да се намери средната скорост ако разстоянието е 200 км." и други подобни.
Това в София ли се случва newsm78
Ако да, колегите наистина не са били в час (и умирам от любопитство за коя агенция става дума), да не би да обработват ръчно данните, че матеметически тестове дават по интервютата? Може да си блестящ математик, но ако не си виждал и през плет програмите, с които се работи, ще се оплетеш като пиле в кълчища и на най-елементарното изследване. За стреса и напрежението, съпътстващи професията едва ли са споменали нещо в обявата, всъщност след преките наблюдения за качеството на работа дори при водещете в сферата, които имам от последните години, изобщо не би трябвало да се учудвам.

# 62
  • Мнения: 2 028
Пак да си кажа мъката - за мен замаскирани обяви са и тези "Поверителни" или от разни фирми, дето висят в сайтовете от поне една година и само набират СВта.
Някои са добре написани и с примамливи условия даже.
И все някой нов ще се излъже да им пусне СВто си.
За какво го правят и аз не знам!

да, и аз се сетих за този тип обяви, мъжът ми кандидатства даже наскоро по една такава, обявата виси вече месеци на сайта на НПО, за която кандидатства, сериозна зер...

за какво събират CV-та?  Thinking

# 63
  • Мнения: 1 726
Цитат
Може да си блестящ математик, но ако не си виждал и през плет програмите, с които се работи, ще се оплетеш като пиле в кълчища и на най-елементарното изследване.

Така е, но едва ли с подобен тест можеш да установиш нещо повече от интелигентност на ниво 6-ти клас Joy Фирмата се намира в София.

Цитат
висят в сайтовете от поне една година и само набират СВта.Някои са добре написани и с примамливи условия даже.

Ей това и аз го забелязах и не мога да си обясня защо го правят. Попадала съм на такива обяви само от агенции за подбор на персонал и си мисля , че просто си правят картотеки за да отчитат дейност.

Последна редакция: пт, 03 юли 2009, 09:32 от savina_h

# 64
  • Мнения: 571
От месец и половина през две седмици се появявя една обява в jobs-са от сериозна компания за позиция, за която имам 7 годишен опит. За трети път пускам CV и никой не ми се обажда, а отговарям на условиятя им и стаж даже имам. Ако се появи обявата за четвърти път съм решила, да искам среша с ръководството, да ми обяснят на кое тяхно изискване не отговарям, че не ме канят на интервю.

# 65
  • Мнения: 6
От месец и половина през две седмици се появявя една обява в jobs-са от сериозна компания за позиция, за която имам 7 годишен опит. За трети път пускам CV и никой не ми се обажда, а отговарям на условиятя им и стаж даже имам. Ако се появи обявата за четвърти път съм решила, да искам среша с ръководството, да ми обяснят на кое тяхно изискване не отговарям, че не ме канят на интервю.
Ще им накривиш на шапката  Peace
Не го казвам за да те обидя или нападам, просто смятам че е практика несериозни фирми да пускат обяви за една и съща позиция периодично, а всъщност не търсят хора, просто проверяват дали има интерес към работата и  в зависимост от това, определят заплатата и отношението към работника  Peace

# 66
  • Мнения: X
Преди две седмици пуснах CV по обява за Help desk agent, в която формално отговарям на всички изисквания. Никой не ми се обади, но наскоро се оказа, че имам познат - супервайзър в същата фирма, но в друг отдел и той  предложи да ми препрати CV-то. Хоп - след два дни звънят: "Добър ден, обаждаме се във връзка с Вашата кандидатура, препоръчана ни от еди-кой си, бихме желали да Ви поканим на интервю."
Ха сега де - и позицията е същата, и CV-то е същото, а човекът ми е далечен познат, т.е. не ми познава  детайлно качествата, за да се каже, че реално ме е препоръчал.
Да видим какво ще стане на интервюто другата седмица...

# 67
  • Мнения: 1 726
Скоро слушах при Гала една "ейчар-ка" да обяснява , че ако преценят , че си по-способен от това което им трябва не ти се обаждат, защото трябва да ти дават по-висока заплата или пък ги е страх, че ще продължиш да си търсиш работа.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 5 702
Аз много се дразня на поверителен работодател и най - вече когато питам за каква заплата става въпрос да ми се каже: "Нека да се видим и ще говорим", "Съобщава се на кандидатите преминали към второ интервю". Само ми губят времето. Ми кажи за какви пари иде реч да знам дали да се разхождам. Все едно съм най - гладната ......

# 69
  • Мнения: 9 990
Скоро слушах при Гала една "ейчар-ка" да обяснява , че ако преценят , че си по-способен от това което им трябва не ти се обаждат, защото трябва да ти дават по-висока заплата или пък ги е страх, че ще продължиш да си търсиш работа.

това е просто и логично.по цял свят го има проблема на прекалено квалифицирания специалист.ти ако си учена, а се налага банички да въртиш, няма ли да продължиш да търсиш междувременно?

# 70
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Преди години един познат беше си намерил сладка работа - пазач на склад. Той беше китарист, все още неизвестен. Викаше си - ще си седя в склада и ще си свиря, какво по-хубаво от това.  Laughing
Отишъл на интервю, харесали го. Наели го веднага. Донесли му един голям куфар и казали:
- Хайде, сега тръгвай с това момче. Той ще омайва клиенти и ще продава, а ти ще носиш куфара със стоката.
- Бре - рекъл човекът- чакайте, моля. Нали пазач на склад? Къде е складът?
- Ето го, бе - викнали "шефовете" и посочили куфара.
 Joy Joy Joy

# 71
  • Мнения: 483
Аз много се дразня на поверителен работодател и най - вече когато питам за каква заплата става въпрос да ми се каже: "Нека да се видим и ще говорим", "Съобщава се на кандидатите преминали към второ интервю". Само ми губят времето. Ми кажи за какви пари иде реч да знам дали да се разхождам. Все едно съм най - гладната ......
И аз съм се чудила, защо я крият толкова тази заплата, ще кажеш, че е top secret file на ЦРУ. В крайна сметка заплащането е един от водещите критерии при подбор на работа и ако не ме ориентират поне малко, въобще няма да имам мотивация да кандидатствам.
А ако някой каже, че заплатата не била важна си е лицемерие.
Интересно ми е дали и в чужбина е така, бях отворила един немски сайт с обяви за работа и там си пишеше заплащането за всяка една оферта.

# 72
  • Мнения: 9 990
за да можеш да се договаряш лично.едни се оценяват на минимална заплата, други, на 10 пъти по минимална.познай кого ще наемат.

# 73
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Миналата година се явявах на интервю в една фирма, която се занимава с обработка на данни от социологически проучвания. Аз съм магистър по математика, носех си дипломата ( успеха ми е 5,67 ), но хорицата не я погледнаха дори , а ми дадоха тест. В него трябваше да решавам задачи от сорта: 1/3+1/6=? или "Кола пътува от точка А до точка Б за 2,5 часа .Да се намери средната скорост ако разстоянието е 200 км." и други подобни. С този тест си бяха взели човек завършил НСА и после се чудеха какво да го правят... hahaha
Тези не са ли чували за SPSS Mr. Green егати социолозите.   
С кеф бих работила такава работа, ама няма кой да ме вземе. И не бих им решавала задачки за 5-ти клас ръчно  hahaha

# 74
  • Мнения: 827
Аз ще възнегодувам срещу безумните въпроси, задавани по интервюта от кой ли не (имам предвид HR-и, управители и всякакъв вид интервюиращи).
Отивам аз на интервю, очевидно отговарям на предварителните критерии - тъй като сферата ми на работа е специфична и хората, които работят в нея, са ми или преподаватели, или сме се засекли поне на една конференция - та знам, че би било абсурдно да не ме поканят поне на интервю. Срещам се с двама младежи, които се появяват след петнадесетминутно закъснение и започват да ми обясняват неща, които вече съм прочела на сайта на фирмата - или общи приказки, които де факто нищо не казват. Очевидно в този момент прочитат CV-то ми, защото има достатъчно подробно описание какво работя в момента и какво съм работила през последните пет години, но те упорито искат да разберат. Отговарям им. Дежурен въпрос №1 Защо искате да си смените работата? Хм, никъде не съм написала, че искам да я сменям, подаването на CV и уговорката за интервю показват интерес на човек към определена позиция, целящ също така да получи повече информация за дадена позиция, но до реалната смяна или дори желанието за смяна на работата има дълъг път и той зависи в голяма степен от това, което ще ми предложат. И следва гвоздеят на програмата - Каква заплата бихте искали? - тук вече нервите ми са избушили и решавам, че ще обясня каква ми е драмата. Казвам: въз основа на образованието и стажа, който имам, защото до момента аз все още нямам информация какво точно искате да работя, очаквам заплата в рамките на толкова и толкова за пробния период. Записват си цифрите, докато интервюиращата мило ми обяснява как най-вероятно аз съм била по-наясно със спецификата на работата, защото съм имала опит, пък те, щото го нямат, не биха могли да ми разяснят. Брех, ти да видиш! А, да..., сеща се младата дама, ние, казва, имаме практика да провеждаме интервютата на английски. Е страх ли ви беше досега или какво, мисля си аз. За вас проблем ли е, пита ме тя на български. Не, не е, отговарям на английски, и не проумявам защо би могло да е, след като съм изпратила CV и мотивационно писмо на английски (да, може би има хора, чиито документи са написани от някой друг, но все си мисля, че някой, занимаващ се с подбор на кадри, би трябвало за няколко минути, след като поговори с кандидата, да може да разбере дали съответните са лично творчество или нечие чуждо; е, предварително условие е да си ги прочел преди интервюто и да имаш добра представа какво да очакваш от човека насреща). Какво очаквате от фирмата, започва разговорът на английски с дамата, отговарям, че моите изисквания са преди всичко яснота в задълженията и коректност, обяснявам защо и искрено се надявам да е разбрала, че те не отговарят на тези условия.
Трябваше да се обадят до две седмици, за да ми съобщят какво е решението на "шефовете" - все още не са, вече има повече от година, откакто се срещнахме. Обявата за тази позиция все още виси на сайта на фирмата, която има награда за Best employer и не е от миналото хилядолетие Simple Smile
Мдам, човек може да се позабавлява на най-неочаквани места Simple Smile))

Общи условия

Активация на акаунт